Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

adalete bak!!!!! uttanınn bee!!!!!!!!!! ee insaf

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında bizekolik tarafından paylaşıldı.

1. bizekolik

bizekolik Kıdemli Üye

Seviye:
    27 Aralık 2007

Asgari ücret açıklandı :boese157: :mad:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2008 yılında uygulanacak asgari ücreti belirledi.

Buna göre, 2008'in ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için de yüzde 5 zam yapılacak. İlk altı ay için asgari ücret 435.92 YTL, ikinci altı ay için de 457.63 YTL olarak uygulanacak.
    Asgari ücret 2007 yılında 16 yaşından büyükler için brüt 585 YTL, net 419 YTL seviyesinde bulunuyor.
    ORTALAMA ARTIŞ YÜZDE 9.20
    Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl uygulanacak asgari ücret miktarlarını belirledi. Kararın oy birliği ile alındığı bildirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan komisyon kararına göre, asgari ücret 16 yaşından büyükler için 2008 yılının birinci altı ayında yüzde 4 oranında artırılarak brüt 608,40 YTL, net 435,92 YTL olacak. Asgari ücretin işverene maliyeti ise 739,21 YTL'yi bulacak.
    Yılın ikinci altı ayında ise 16 yaşından büyükler için asgari ücret yüzde 5 oranında artırılarak brüt 638,70 YTL, net 457,63 YTL'ye ulaşacak. Asgari ücretin 2008 yılının ikinci yarısında işverene maliyeti ise 776,03 YTL'ye karşılık gelecek.
    Asgari ücrette 2008 yılındaki ortalama artış yüzde 9,20 olacak.
    ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ İLE ÜCRET YÜKSELECEK
    Öte yandan 2008 yılında başlanacak asgari geçim indirimi uygulamasıyla, asgari ücretin netindeki artış yüzde 12 ile yüzde 20 arasında olacak. 2008 yılının ilk altı ayında bekar olanlar 481 YTL,:eek: evli eşi çalışmayan çocuksuz olanlar 491 YTL, bir çocuk sahibi olanlar 497 YTL, iki çocuk sahibi olanlar 504 YTL, üç çocuk sahibi olanlar 509 YTL, dört çocuklu olanlar ise 513 YTL net asgari ücret alacak.
    İkinci altı ayda ise bekar olanların eline net 505 YTL, evlilerin eline 515 YTL, bir çocukluların eline 522 YTL, iki çocukluların eline 530 YTL, üç çocukluların eline 534 YTL, dört çocukluların eline ise 539 YTL geçecek.
    SENDİKALAR BEĞENMEDİ
    Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu asgari ücrete yapılan zammın kamuoyunun beklentisinin altında olduğunu kaydetti. Aksu, açıklanan asgari ücretle 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcamalarının karşılandığını savunarak, çalışanların açlık sınırı altında ücrete mahkum edildiğini iddia etti.
    Yeni asgari ücret belirlenirken Türkiye'deki hayat şartlarının göz ardı edildiğini öne süren Aksu, yeni asgari ücretin reel hayat standartlarıyla bağdaşmadığını savundu.
    Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Başkanı Resul Akay da, hükümetin emme basma tulumba gibi çalışmakta olduğunu savunarak, asgari ücretlinin bir cebine 16 lira koyup diğer cebinden 22 lira aldığını iddia etti. Akay, yaptığı yazılı açıklamada, “yılın ilk yarısı için asgari ücretliye yapılan 16 YTL'lik artışın, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla fazlasıyla geri alındığını” savundu.

dodo, wolfret, İLKER TAŞ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. bizekolik

bizekolik Kıdemli Üye

Seviye:
    GÖrelİm.bu Zammi Uygulayanlar Kİmse Onlara Verelİm.2 Ay Bİ GeÇİnsİnler Yaziklar Olsun. Oturduklari Yerden Bu Rakamlari Vermek Kolay Gel Bİerde Calisanlara Sor Ya Emeklİler Bu Devİrde Vekil Olacan 5 Yil Calis Yarim Yamalak Ondan Sonra Gelin Omur Boyu Askerİ UÇretlİnİn 1yilda Aldigini Sen 1 Ayada Al Adaletmİ Bu Siz Ne Dersİnİz Arkadaslar Yakinda Bİsİkletlerdenden Vergİ Alinmasa Sasarİm T.c. Sİstemİ Bozuk.!!!!!!?

Feyyaz Alaçam, murattaner ve stratus bunu beğendi.
  3. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    her hükümetin iktidara geldiği dönemlerde artık normal olarak yaptıkları bir şey oldu bu zamlar ama bu zam yani afedersiniz :boese157: oha denittirecek cinsten olmuş
    bu nasıl asgari maaş hadi onu anladıkta bu hangi akla hizmet bir zam kararı
    gerekce olarak bizden sonrakiğ nesillerin rahat etmesi :mad:
    ben buna iyi bir acıklama getirirdim ama boş ver diyorum:boese157: her zaman yaptığımız gibi
    aldırma gönül aldırma elbet buda gecer:rolleyes:

murattaner bunu beğendi.
  4. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gayet normal çünkü burası Türkiye!

5. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    gerçekten çok komik rakamlar. İnsanın isyan edesi geliyor bu rakamlara. Ben şuan çalışmıyorum ama bunu hissetmek içinde çalışmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Yakın olarak bu durumu babamdan biliyorum kendisi30 yılını dürüst bir şekilde devlete hizmet vererek geçirmiş bir insan fakat onunda aldığı zam ilk altı ay için sadece 1 kg sucuk parası :) ne kadar komik değilmi. otuz yıl devlete çalışmanın ödülü emeklilik zamanlarında her altı ay için sadece iki kangal sucuk teşekkürler yüce devletimiz teşekkürler değerli hükümetimiz allah sizi başımızdan eksik etmesin(!)