Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Action Cam - Rollei 5S Wifi

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında suat akman tarafından paylaşıldı.

1. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba Arkadaslar!

Birkac zamandir “action cam” dolayisi ile uygun fiyatli “action cam” olayina takildi kafam. Ihtiyac mi? Benim gibi bir kullanici için degil ama kendini eglendirmek, ese dosta yaptiklarini gosterip keyif almak/ozendirmek, sahip olma hazzini yasamak için, tuketim toplumunun ve sosyal ag paylasimciliginin etkisi ile dayanamayip aliyorsunuz bazen :p
    Gerci anli sanli GoPro piyasayi almis goturmus. Sonrasında sony, garmin, sj4000, decathlon’da da satilan G-eye serisi geliyor. Hepsini inceleyip “vay be! keske benimde olsa” derken benim karsima Rollei markasi cikti. Biraz arastirdim Alman markasi 1920 yilindan beri fotograf makinesi isinde olan ve bir kac yildir “action cam” pazarinda urunler veren bir firma. Ona buna bahsederken Almanya’da ozellikle gencler arasında fiyat performans urunu olarak populer olduğunu duydum. Malum, kamera ne kadar dijital olarak marifetlide olsa onemli olan lens kalitesi. Soyle dusunun adam 180 IQ sahibi ama gozler 5 derece miyop. Yani kafa muazzam calisiyorda burnunun ucunu goremiyor. Kamera olarak dusunurseniz bu bir faciadir :p
    Alman lens/optik kaliteside yillardir dunya pazarinda hakli bir une sahip oldugu için daha guven verici geldi bana. Ama acikcasi kim, nerde, ne kalitede uretmis detayini bulamadim bu markanin lensleri için. Elbette urun her unlu markanin bile yaptigi gibi “Made in China” ibaresi ile geliyor :D

Sonra soyle bir sey fark ettim. Kamerayi aliyorsunuz, aparatlari, yedek bataryalari, baglantilari iviri ziviri derken bir o kadar parayida aksesuara gomuyorsunuz. Bu konuda en bonkor ve avantajli fiyat sunan SJ4000. En cimrisi de GoPro! Birde kullanici ve ilgilenenlerin “Wifi olmali” tavsiyeleri girince hoppalaaaa!

Rollei 5S Wifi Bike Edition cikti bu surecte karsima. Kamera 14MP ve full aksesuar!
    Sagolsun chainreactioncycles kampanyaya sokmus.
    Rollei firmasinin kendi sitesinde urun 180.-€ ancak 5S Wifi SummerEdition ve bu urun 8 MP, gidon baglantisi ve baglanti aparatlarinin cogu yok…
    Actioncam 5S WIFI Summer Edition - Rollei

E-bay, amazon gibi sitelerde urun 250.-€ - 300.-€ civari.
    Actioncam Rollei Bullet 5S 1080p motorbike Edition Schwarz | eBay

http://www.amazon.com/Rollei-Action...417267238&sr=8-3&keywords=rollei+5s+wifi+bike

Turkiyede en üst modeli 4S, 8 MP, wifi yok, aksesuarlar daha az ve fiyati 750.-TL den baslayip 1050 TL’ye kadar gidiyor!!!

Chainreactioncycles yorumlari, urun orjinalligi hep olumlu. Guvendik kisacasi orjinallige :D Sitede %10 indirim kodu ile 117.-€ olduğunu gorunce (327,60.-TL), PTT vergiside eklenirse max. 65,50.-TL ilave ile 400.-TL’den fazla tutmayacagini gorup dayanamadim, ayrica 99.-€ uzeri tutan bir siparis oldugu için kargo bedava secenegi devreye girdi ve bende delilik edip siparisi verdim! Siparisi verdikten sonra ise “ne gerek vardi, salak! aldinda ne kadar ne cekeceksin? Sanki sana 3-5 keyifli ego tatmininden baska artısı olacak mi? Cebinde çok para varmis gibi ozendigin islere bak…” diyerek kendimi yedim bitirdim ayri :p

Siparis sureci:
    5 kasim online siparis
    6 Kasim kargolandi bildirimi
    8 Kasim UK gumruk cikis bildirimi
    9 Kasim TR gumruk giris kaydi bildirimi
    15 Kasim TR gumrukten posta UKIM gecis kaydi bildirimi
    (4 gunde ingiliz magazasindan cikip Turkiye'ye geldi ya, 6 gun dinlendi dogal olarak Turk gumrugunde :p)
    18 Kasim bulundugum bolge postasina varis bildirimi
    21 Kasim adrese teslim :in:
    PTT kargo acimadi vergiyi kesti teslimatta :confused:

Misafir, gunluk islerdeki surprizler, ivir zivir derken kurcalama sansim olmayinca ancak sizlerle paylasabildim sevincimi :rolleyes:

Gelelim aletin ozelliklerine:
    • Digital Image Stabilizer
    • Pre-record function
    • 60 meters waterproof
    • Operating temperature -10 ° C to 50 ° C
    • Most modern "Ambarella 'high-performance CHIP with the latest chip technology! For full HD recording and playback in real time with up to 60 fps.
    • 7-speed multi-layer coated glass lens = light transmittance> 99% for crisp images
    • Synchro shot function, digital image stabilization and noise reduction
    • Wireless remote control
    • rechargeable lithium-ion battery
    • CAMCORDER MOUNT
    • Screw attachment
    • 2 flat adhesive pads
    • 2 curved adhesive pads
    • Holder for frame or fork (ø 32-55 mm)
    • Camera Holder
    • AV cable
    • USB CABLE
    • large and small bag
    • Safety wrist strap
    • 8GB microSDHC Memory Card
    • CD and manual
    • Resolution: photo (4: 3): 3200x2400, 3840x2880, 4608x3456 | Video PAL (16: 9): 1920x1080p / 25fps, 1920x1080i / 50fps, 1280x720p / 50fps / 25fps, 848x 480p / 100fps / 50fps | PAL (4: 3) : 1280X960P / 50fps / 25fps | video NTSC (16: 9): 1920x1080p / 30fps, 1920x1080i / 60fps 1280x720p / 60fps / 30fps, 848x480p / 120fps / 60fps | NTSC (4: 3): 1280X960P / 48fps / 30fps
    • Lens: Aperture F = 2.8
    • Zoom: 10x digit. zoom
    • LCD | TFT External Display: LCD: 15x9 mm | TFT 3.6 cm / 1.4 "(360 x 240 pixels)
    • Video time-lapse function: 0.5s / 1s / 2s / 5s / 10s / 30s
    • Memory: SLOT for Micro SD memory card up to 64 GB
    • Data Format: Photo: JPG | Video: MOV (H.264) | TV: NTSC / PAL
    • System Requirements: Microsoft Windows XP, Vista, Win 7 or higher | MAC OS X
    • Connections: HDMI, USB, AV output, external microphone input
    • Recording time: up to 100 minutes with a fully charged battery (without BACKUP battery)
    • POWER SUPPLY : rechargeable lithium-ion battery (3.7 V, 1000 mAh)
    • Dimensions | Weight: 60 x 51 x 42 mm | about 80 g / 105 g (without / with TFT respectively DW-10)

Kutu ve icerigini butun bunlari okumak istemezseniz suradan gorebilirsiniz :)

Ozetle icinden cikanlar; zengin baglanti aksesuarlari, iki adet bele takilabilen tasima cantasi, yedek batarya, portatif LCD ekran, telefona senkronizasyon saglayan portatif wifi aparati, su gecirmez kasa, su gecirmez kasa kucultucu kapak, uzaktan kumand, 8 GB Micro SD kart.

Birkac deneme cekimim oldu. Ama ilk kez ve alelacele denedigim bu cekimler pekte aletin hakkini verir, keyifle izlenir seyler degil maalesef…
    İlki takar takmaz heyecanla gittigim yol ustundeki tarihi Myndos kapisi. En çok cekim detayi ve titresimdeki goruntu kalitesini merak ediyordum (video edit programim olmadigi için sesler orijinal ve arka fren gicirtisi fazla, sesi kismanizi tavsiye ederim)
    Myndos24 11 2014 - Rollei 5S wifi Actioncam - YouTube

Buradaki beni kesmeyince ertesi gun biraz daha eglenceli ve uzun bir parkur sectim kendime HD seceneginde netligi gorebilirsiniz (video edit programim olmadigi için sesler orijinal ve arka fren gicirtisi fazla, sesi kismanizi tavsiye ederim)
    https://www.facebook.com/video.php?v=10152446946375770&set=vb.636555769&type=2&theater

Gece cekiminide 7 yasindaki ufakligin okul gidis donus rutininde hallettik! Kendisi hergun bisikletle gidip geliyor okula. Elbette araba yolunda çok az bir kisim gectigimiz ve benim denetimimde oldugu için. Soz dinlemedigi her sefer için ertesi gun yuruyerek gitmek zorunda kaliyor :)
    22 11 2014 Gece-Rollei 5S wifi - YouTube

Umarim meraklilarina yardimci olacak kadar detay verebilmisimdir.
    Urunun eksilerine gelirsek:

Genis aci fotolar ilginc sonuclar veriyor

Yalniz yuvarlaklik etkisini azaltmak isterseniz zoom yaptiginizda netlik dusuyor. Ornek fotolar 12 MP seceneginde:

Foto cekimlerde tam netlik yok, isigin etkiside var elbette. Ama isin ustasi biri bunu cozebilir belki.
    Baglanti eklemleri disli/tirnakli yapida degil. Sarsintida aci bozulabiliyor. Çok sikmak istediginizde kirilabilme ihtimali beni korkuttu.
    Batarya dahili pilde 2,5 saate kadar, yedek pilde 1,5 saate kadar olarak belirtilmis. Ben henuz bu rakamlara ulasamadim. 1 saatten biraz fazla dayandi. Belki birkac sarjdan sonra tam performansina ulasir. Belkide(boyle bir sey mumkunmudur bilemiyorum) raf omrunu doldurmak uzere oldugu ve pil kalitesi dustugu için asiri indirimdeydi !?!?

Diger action camlerin hepsinde olan bir ozellik midir bilmiyorum; kamerayi bagladiginiz yerin konumundan dolayi ters takmaniz gerekirse “videoyu 180 derece cevir” secenegine alip kayit yapmaniz halinde goruntu normal kayit gibi isleniyor.

Su anda aklima gelen ve yazabildiklerim bunlar. İlgisini cekenlere sormalari halinde farkli detaylarda yardimci olmaya calisirim.

Iyi forumlar ;)

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yusuf bunu beğendi.

suat akman bunu beğendi.
  3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Alet güzel ve iş görür bir şeye benziyor, hayırlısı ile kullanın.

Aksiyon kameralarındaki "balık gözü" olayına bir türlü ısınamadım nedense.
    Bu arada, kameramın gümrük kontrolleriyle vergisinin tahsilatı için beni UKİM'e davet ederken, size kapıda ödeme yaptıran PTT'ye de saygılar ve sevgiler. :mad:

suat akman bunu beğendi.
  4. fatihtemizer

fatihtemizer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Görüntüsü bence iyi iş yapar.fiyatıda fena degil .

suat akman bunu beğendi.
  5. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    PTT'nin uygulamalari dillere destan zaten. Forumda herkesin farkli deneyimleri var bu konuda. Sanirim Istanbul'da olmadigim icin ayaklarina kadar gitme zahmetinden kurtardilar beni :p

Fotograf acisindan cok umutlu degilim ama video kalitesi ve titresim sensorunun tolerasyonu benim icin gayet yeterli. Zamanla iyi kadrajla video cekimi ve kurgulamayida kivirirsam daha ne olsun :)

6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ucretsiz surum, indirebilecegim "Video Edit" programi onerebilecek olan var mi?

7. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    araştırıp rallei de karar kılmışsınız. sj4000'e göre ne gibi üstünlükleri vardır kıyaslayabilir misiniz kısaca? ben de yavaştan bakıyorum bu action camlere. aklımda sony vardı ama sj4000 çok uygun olunca ona kayıyor aklım şu an. Hatta sj5000 çıkmış üst modeli.

8. Fatih Karagül

Fatih Karagül Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    suat akman bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    SJ4000 kullanmadim. Ancak gecen gun bir arkadas aciklamisti SJ 4000 ve SJ 5000 farkli firmalarin urunu olarak aciklamisti. Sadece model isimleri yakin oldugu icin ayni firmanin oldugu saniliyormus genel olarak.

Benim tercih sebebim Alman firmasi olarak uzakdogu firmalarina gore daha ciddi ve guven verici algisi oldu. Bu psikolojikte olabilir...
    Ayrica SJ4000 kadar zengin aksesuar vermesinin yanisira, ustun olarak 14MP ve Wifi olmasi, SJ4000'nin sahtelerinin olmasi ve size teslim edilmeden bunu anlayamayacak olmaniz, chainreactioncycles gibi guvenilir bir sitede piyasa fiyatinin cok altinda yuksek indirimli bir fiyatla satilmasi oldu.

Cok fazla deneyimleyemedim ama su ana kadar memnunum. Ancak su kadarini soyleyeyim, fotograf merakiniz varsa foto çekimi konusunda kesinlikle tatmin etmez :)
    Titresim sensoru ve goruntu kalitesi oldukca iyi bana gore.

Mustafa Kocabaş ve fatihtemizer bunu beğendi.
  10. Mert KARAÇAY

Mert KARAÇAY Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Valla kamera bahane ufaklık şahane :) güle güle kullanın :in:

YüzSürKoş ve suat akman bunu beğendi.
  11. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fiyatının çok uygun olması ürünü cazip kılmış cidden. Donanım özellikleri gayet yeterli. Yedek batarya ve harici ekranın paket içinde olması artı. Çekim konusunda ufak bir öneri yapmak isterim. Kamerayı bağladığınız noktayı değiştirip sağda solda görünen kabloların görüntü kirliliği oluşturmasını önleyebilirseniz çok iyi olur. Sonuçta bu bir spor kamerası ve her anın detaylarıyla yakalanması ve seyredilmesi daha keyif verici olacaktır. İyi günlerde kullanın...

suat akman bunu beğendi.
  12. sezgin tire

sezgin tire Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tam f/p ürünü olmuş o fiyata. inceleme güzel emeğinize sağlık :in:

suat akman bunu beğendi.
  13. Oğuzhan Y.

Oğuzhan Y. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Güzel kamera iyi günlerde kullanın.

SJ5000 yaklaşık 1 ay önce duyuruldu Sj4000'in üreticisi tarafından. Ondan önce dediğiniz gibi çakma SJ5000'ler vardı piyasada. 2 hafta kadar önce de siparişe açıldı.

SJCAM SJ5000 Plus Ambarella A7LS75 1080P 60FPS WiFi Sport Action Camera - SJCAM

SJCAM SJ5000 Plus SJ5000+ 16.0MP 1080P 60FPS WiFi Action Camera

Sensörü Panasonic ve GoPro 4 ile aynı çipi kullanıyor bu nedenle fiyatı diğer modellere göre biraz tuzlu.

suat akman bunu beğendi.