Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ACİLLL! Hidrolik disk frenlerim çok çok az tutmaya başladı

Konu, 'Frenler' kısmında M.Kaptanbaşı tarafından paylaşıldı.

1. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hidrolik disk frenim çok çok az tutmaya başladı! Hidrolik frenlerden kaba taslak anlayan birisine gösterdiğimde; içine hava kaçmış olduğunu söyledi. Frenlerin içindeki havayı nasıl alabilirim. İlçede yaşadığım için, teknik destek imkanlarım çok sınırlı ve buradaki bisikletçiler bu işten anlamıyor. Bu iş hakkında bilgisi olan arkadaş varsa, sevinirim. Bunun nasıl yapılacağını gösteren bir video var mıdır acaba? Ben bulamadım!!!

2. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dur dur telaşlanma!!:) bu tür sorunları daha önce de diger arkadaşlarımız yaşadılar:eek: Muhakkak sorunun çözüm yollarını Hidroliklerden iyi anlayanlar 1 gün içinde cevaplayacaklardır ;) ..

3. yamaç kolatan

yamaç kolatan Aktif Üye

Seviye:
    freninizde hava olduğunu şurdan anlayabilirisiniz.fren kolunu sıktığınızda fren kolu gidona deyiyorsa içinde hava var demek. eğer hava varsa bu sizin yapabileceğiniz bi iş değildir çünkü bunun için bazı özel aletlere ve bu konuyla ilgili bilgiye ihtiyacınız var.
    freninizi ne kadar zamadır kullanıyorsunuz?fren balatalarınızda bitmiş olabilir..

4. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    Evet! Fren kolun sıkınca gidona değiyor! Bunun sebebi de, bence bilinçsizce bisikleti ters çevirmem. Fakat hidroliğe geçişim daha 2 ay anca oldu. Balataların eskidiğini zannetmiyorum.

5. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    Moral için teşekkür ederim. Acele etmemin sebebi, İnşallah 25 Ocaktaki 60 dk yarışlarına gitmek istiyorum. İşin kötü tarafı ise, ilçedeyim ve frenlerden anlayan kimse yok. O tarihten önce de, şehir dışına çıkamayacağım.

6. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    ona sizin yapabileceğiniz hiçbir sey yok... mutlaka bu işten ANLAYAN bir bisikletçinin onun yağını değiştirmesi gerekiyor... buarada aklınızda bulunsun hidrolik frenli bisiklet ters cevrilmez.. hee şimdi diyeceksiniz ben ceviriyorum hiçbişey olmuyor.. o frenin tipine bağlı birşeydir.. acık sistemli hidrolik frenlerde gecerlidir bu söylediğim...

7. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    firen kolunda aldığınızdan beri hiç bi değişiklik oldumu esneme gibi bişey. yani gidona kadar geliyor diye hava var denemez. sonuçta firen kolu mesafesi ayarlanabilen bişeydir. aldığınızda da firen kolu gidona kadar gidiyorsa hava yoktur. büyük ihtimalle balatalara bişey kaçmıştır. balataları söküp bulaşık süngerlerinin yeşil sert kısmını sabunlayarak sertçe balatanın rotora değen kısmına sürün. balatalar ilk günkü gibi olucaktır. daha sonra geri takın. hiç tutmıycaklar. firene sürekli basıp balataları yakmanız gerekiyor bu işlemden sonra tutması düzelir. birde balataya bakın temizledikten sonra eğer hala parlıyorsa, parlaklığı geçene kadar temizleyin. eğer geçmiyorsa balataya yağ kaçmış demektir. değiştirmeniz gerekir.
    yani hemen yağ kaçmış tehşisi konulamaz benim firenimde gidona kadar geliyor çünki öyle rahat ediyorum ve bakımını kendim yaptım, balataları ısıtırkende çok ısıtmaktan duman bile çıktı:D ve şuanda çok iyi bi tutuşu var.

hsrv_khy bunu beğendi.
  8. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    marka model nedir? sadece şırınga ve yağ kullanarak yapmıştım avid7 frenimi

9. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    Fren kolu, ilk aldığımda bu kadar gidona yaklaşmıyordu. Maalesef yakın zamanda oldu. Ama galiba freeridedrk isimli arkadaşın dediği gibi, bu işten anlayan birisine göstermem gerekecek. Çünkü söylediklerinizi yapabileceğimi zannetmiyorum. Yanlış bir şey yapıp, daha da fazla zararvermekten korkuyorum. Maalesef ilçede yaşayınca, imkanlar kısıtlı. Herhangi bir büyükşehire yolum düşene kadar idare edecem artık. Ne yapalım... İlgilenen bütün arkadaşlara, teşekkür ediyorum. Sağolun!

10. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    Havasını almak için içine yağ koymak zorunda olacaklar, yanlış yağ konulursa contalar bozulur (erir) aman dikkat et...

11. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    Sağolun ilginize teşekkür ederim. Dikkat etmeye çalışacağım!

12. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bisikletimi ters çevirdiğimde bu olay benim de başıma geliyordu fakat bi süre (en fazla yarım saat) kullandığımda düzeliyordu.
    Olayın mantığı şöyle sanırım, Fren kolunuzdaki yağ haznesinde her zaman bir miktar hava bulunur fakat bu frenin çalışmasını etkilemez, siz bisikleti ters çevirdiğinizde bu hava yerçekimi etkisiyle kalipere yükselir, bu durumda fren kolunu sıktığınızda havanın sıkışması sonucu frenler tutmaz. Fakat bir süre bisikletinizi kullanırsanız kaliperdeki hava tekrar geri yükselerek fren kolunun yağ haznesine geri dönecektir. Bu bahsettiklerim juicy serisinin hepsi için doğrudur, fakat diğer markalarla bir deneyimim olmadığı için kesin birşey diyemiyorum, gene de bir deneyin bence.

Ayrıca elinizde gerekli malzemeler olduktan sonra, fren havasını almak, yağ değiştirmek gibi şeyler için bisikletçi olmaya gerek yok, çok rahat bir şekilde kendinizde yapabilirsiniz. google da freninizin markası ve bleeding diye aratırsanız istemediğiniz kadar kaynak bulabilirsiniz.

13. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    İnşallah pazar günü bisikleti bilgisayarın yanına koyup, dediğiniz gibi internette bir deneyeceğim bakalım. Lakin bu arada gidonda bulunan, amörtisörün kademeli ayar düğmesi de bozuldu. Hiç bir ayar yerinde durmuyoır ve tutmuyor. Daha bir problemi halletmeden 2. problem. Allah beterinden korur İnşallah!

14. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bence işinizi allaha bırakmamaya çalışın, kullandığınız malzemeler hakkında ne kadar bilgili olursanız, hem sizin bozma olasılığınız azalır hem de bozulduğunda bir fikriniz olur. Ayrıca forumdaki arkadaşlardan tavsiye isterken kullandığınız malzemenin marka ve modelini de yazarsanız yardımcı olmaya çalışanların işini kolaylaştırırsınız. Kolay gelsin.

başarist bunu beğendi.
  15. M.Kaptanbaşı

Seviye:
    25 Ocaktaki yarıştan önce, bisikletimi sds bisiklette bakım yaptırma imkanım ortaya çıktı. Bu sebepten, forumda mesaj kalabalığına sebep olmamak için, açmış olduğum bu konu tümüyle kapatılabilir! İlgilenenlere teşekkür ederim!