Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

acilen bilen bi kişiden yardım

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında çağda ş tarafından paylaşıldı.

1. çağda ş

çağda ş Aktif Üye

Seviye:
    6 ay civarı ben de taekwando'ya gitmiştim. Ancak sonuçta bisiklet ile hergün hız ya da tırmanma yarışı yapılmıyor. Normal seyirde pedallanıyor. Haftada en az 2 gün antreman yapıyorsundur çok büyük bir etki yaratacağını sanmıyorum. Taekwandoda kariyer yapmayı düşünmüyorsan.

baranakdağ bunu beğendi.
  2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben kişisel olarak bu tür konuşmalara pek katılmıyorum her spor bir diğerine az çok yardım eder, kendiniz de yazmışsınız zaten sertleşen kasları açıyor diye, bu da iyi birşey, bence sevdiğiniz iki sporu da yapın zaten zaman içinde birinden diğerine yoğunlaşma olur, en azından vakit ve dinlenme açısından birine yönlenirsiniz seçmek gerektiğinde, elbette seçmeniz gerekirse bisikleti seçin :)

baranakdağ bunu beğendi.
  3. farkın

farkın Üye

Seviye:
    aynı durum bendede var basketbol oynuyorum arkadaşın biri bisiklet sporuna ağırlık verirsen zıplama yeteneğin körelir kasların sertleşir demişti bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hakan bey teşekürler.

baranakdağ bunu beğendi.
  4. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Buradaki herkes tabiki seçim yapılacaksa bisikleti söyleyecektir.Okuldan vücut geliştirme yapan arkadaşlarım var ve açıkcası bisiklet çok daha mantıklı ve güzel geliyor bana.Onlar gün geçtikçe şişerken ben gün geçtikçe daha dayanıklılığımı,kondisyonumu arttırırken daha "slim" bir hal alıyorum.Bunun farklılığını da araştırmıştım.Maraton ve bisikletçilerde kaslar uzarken,ağırlık çalışanlarda kaslar şişiyor.

Şerif Şentürk ve baranakdağ bunu beğendi.
  5. Ali Niyazi Duman

Ali Niyazi Duman Forum Demirbaşı

Seviye:
    aslında çok iyi bir soru tekvandoyla bisiklet tamamen farklı sporlar farklı kas gruplarını çalıştırır eğer lisanslı sporculuk düzeyinde tekvando yapıyorsanız ve dahada iyi olmak istiyorsanız bisikleti bırakmanız gerekebilir,tabikide sorduğunuz sorunun en doğru cevabını size bir fizyoterapist verir fakat ufak bir örnek profesyonel futbolcuların uzun mesafe yüzmeleri yasaktır yada yüzücülerin futbol antrenmanı yapması;ters kas gruplarını çalıştırır

baranakdağ bunu beğendi.
  6. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ağaç dalları gibi ilerledikçe spor dalları birbirinden uzaklaşır.
    Genç yaşlarda spor yaparken özelliklede ağırlık çalışırken bilinçli olunmalı. Maksimum kuvvet denemelerinden uzak durulmalı ve çok tekrarlı antrenmanlar yapılmalı örneğin. Taekwando gibi sporlarla bende her genç gibi uğraşmıştım ve lisanslı müsabakalar hedeflenmediği sürece bisikletle beraber yapılabilir. Esnemeyi ben ilk karate kursunda öğrenmiştim örneğin.
    Keşke ülkemizde biraz daha çok spor doktoru ve danışmanı olsa, daha çok kitap yazılsa bu konularda. Rehber alacağımız kaynak olmadığından deneme yanılma bir yere kadar. 30 yaşına gelindiğinde çok geç oluyor geçmiş hataları düzeltmek için.

baranakdağ bunu beğendi.
  7. Asmirk

Asmirk Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sevgili Barancım Niyo arkdaşımızın dediği gibi sana daha önce açıklamıştım. Bilinçli spor yapma isteğin çok güzel daha önce sana sölediğim gibi ters kas grupları çalıştıran sporlar eğer gerçek anlamda yapacaksan ikisinide yapman kas gurupların için iyi olacağını düşünmüyorum.Tabiki bunu profesyoneller ve konu hakkındaki uzman doktorlar daha iyi bilir. Fakat teakwando hocamın bana söylediğine göre bisiklet futbol ve taekwando ters kas gruplarını çalıştıran sporlardır. Beş yıl kadar taekwando yaptım.Tahsin hocana sorabilirsin nasıl olduğumu :) . Tabiki sana hiçbir zaman birini kesinlikle seç demiyorum fakat eğer biri üzerinde hayatın için profesyonellik düşünüyorsan sağlığın için birinden vaz geçmende ya da azaltmanda fayda var. Daha önce sana futbol oynama örneğimi vermiştim hatırlarsan. Azminden ve istekliğinden dolayı seni kutlarım Barancım Aliağa taraflarına parkurum düşerse sana buradan haber veririm. Okulların kapanmak üzere sanıyorum artık yavaş yavaş sende pedallamaya başlarsın ;)

baranakdağ bunu beğendi.
  8. ErdoganKesgin

ErdoganKesgin Bisikletkolik

Seviye:

o arkadaşın bisikletle hiç yokuş antremanı yapmamış anlaşılan ve zıplamanın parmak ucundan itibaren karın , bel ve boyun kaslarıyla gerçekleştiğinden de bihaber... yazık ki kulakdan dolma bilgilerle hareket edip birde araştırmadan doğruymuşcasına hareket eden yüzbinlere sahip yurdum insanı...

bisiklet ile basketbol arasında sorun yarakatacak bir kriter bulunmamakla birlikte daha atik olabilirsiniz. yalnız üst kısımlarınızı mide bel ve boyun kaslarınızı geliştirmenizi salık veririm.

9. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Diğer arkadaş için söylediklerim sizin için de geçerli, ikisini de çok üst seviye yapmadığınız sürece birbirine bir zararı olmayacak aksine faydası olacaktır...

baranakdağ bunu beğendi.
  10. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Bende Hakan Bey gibi düşünüyorum.Tekvando ile diyelim ki 3 kas gelişiyor sen bisiklet kullanarak 2 kasını daha geliştiriyorsun etti 5 kas:D Sonuçta bisiklet kullanan Tekvandocular kullanmayanlara göre daha sıkı tekme atar gibi geliyor bana.

serhad ve baranakdağ bunu beğendi.
  11. Bahinn

Bahinn Üye

Seviye:
    Her sporcunun kondisyona ihtiyacı vardır.
    Bunun da iki yöntemi var koşmak ve bisiklete binmek. Bisiklete binen bir taekwondocunun kadiovaskuler sisteminin binmeyen rakibine göre üstün olacağı yadsınamaz gerçek. Ayrıca dünyanın en iyi dövüşçülerini katıldığı K1 organizasyonunda ki bir çok sporcu ağır yol bisikleti antremanı yapmaktadır.
    Bence bu tür sorulara doktor ve profesyonel sprocular ve yabancı literatürde cevap aramak daha sağlıklı olacaktır.

jamesjoice ve nükleer kedi bunu beğendi.
  12. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    konuya bide şöyle açıklık getirmeye çalışalım,
    peki bisikletin yanında hangi "savunma"(iyimser günümdeyim) sporu yapılabilir?

13. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    bende yaklaşık 4 yıl kadar karate yaptım ve hala bu sporla ugraşıyorum ve lisanslı sporcuyum aynı zamanda sık sık bisiklete biniyorum... bisikletle bu tür esneme gereken sporlar ters kasları calıştırır dogru fakat sadece senin esnemeni engeller... ben buna şöyle bi çözüm buldum : 2 sporda vazgeçemeyecegim şeyler oldugu için karatede srf belden aşagıya tekme olrak çalıştım ve yumruklara agırlık verdim... eger sende 2sindende vazgeçemiyorsan benim yaptıgım gibi yapmanı tavsiye ederm

14. jale dural

jale dural Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklet sürüşünden sonra özellikle sertleşen calves ve quadriceps kaslarını esnetmen-germen ve öylece gerili kalman bir süre, bisiklet sporuyla diğer yaptığın dövüş sporunun çakışmasını engeller..Bir de diz arka krişilerini esnetmen de önemli çünkü bisiklette sürekli fleksiyonda kalıyorlar.Bu da bacak arkalarını kısaltarak bacak açabilme esnekliğine engel olabilir. O nedenle hamstring bacak arka kaslarını da uzatan, kalçayı geren ve diz arkalarını da açan egzersizler yapabilirsin ısınmış haldeyken, yani sürüş sonrası.. Yavaş, kontrollü ve bir süre o şeklde kalarak nefes alıp vererek...

baranakdağ, sertel ve d.berkay bunu beğendi.
  15. kubilay toka

kubilay toka Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    bende lisanslı olarak basketbolcuyum.ama basketbolun bana o kadar yararı oldu ki...fakat basketbolda kalflarımın sertleşmediğini anladım.sonra okula sürekli bisikletle gidip gelmeye başlayınca o kalflarım taş gibi bir hal almaya başladı.taekwondo'nunda bi zararı olcağını sanmıyorum ama senin kararın,bırakmışsın ve bitmiş