Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil Yardım

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Yiğit Dikici tarafından paylaşıldı.

1. Yiğit Dikici

Yiğit Dikici Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bisikletim 3 gün önce hafif şekilde yana düştü ayaklığı gevşediği için. Ne olduysa ondan sonra oldu. Çıt çıt sesler gelmeye başladı. Biliyorum forumda milyonlarca konu var böyle ama benim durumum biraz farklı. Neyse baktım aynakolda yamulma var mı diye ben pek göremedim. Kaldı ki sesler ritmik değil pedala yüklenince artan cinsten. Neyse dedim herhalde orta göbek falan gevşedi ya da yağı azaldı. Götürdüm bisikletçiye bi güzel açtı yağladı taktı. Ama durum aynı. Adam da çıkamadı işin içinden. Mekanizma bozulmuş olabilir dedi pazartesi bi daha getir ben halledicem bi şekilde falan dedi. Ama içim hiç rahat değil bisikletten soğumak üzereyim lafta ramazanda kondisyon yapacaktım ama hiç binmek gelmiyo içimden şu an. Ses kesinlikle orta göbek tarafından geliyo ve sprintlerde çok artıyo. Çok hafif bastığımda ara ara kayboluyo ve ritmik değil. Şimdiden teşekkürler herkese.

2. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    pedaldan olabilir mi? iyice dinleseniz sesi? bence pedal olabilir.

3. Yiğit Dikici

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sıkmayı deneyeyim belki de boşluk vardır.

4. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    onun içinde mekanizma oluyor. o hasar aldıysa o da ses çıkarabilir.

5. Yiğit Dikici

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletçi de dedi aynı şeyi. Ama ilk defa duydum nasıl bi mekanizma ki? Bilyalardan falan mı bahsetti acaba?

6. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    site yöneticilerimizden birinin konusunda resimler vardı. şu resimlerdeki gibi bişey
    sorun bunda büyük ihtimal. yan düştüyse pedal darbe almıştır içindeki kısımda sorun olmuştur

konusunuda incelemek istersen.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=99753

Yiğit Dikici bunu beğendi.
  7. Yiğit Dikici

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eyvallah hocam sağolasın .

Ahsen Okyay bunu beğendi.
  8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    o site yöneticisi ben oluyorum :) fotoğrafta gördüğün yol pedalının milidir.Mtb spd pedalın da içerisi benzeridir ama normal düz pedal kullanıyorsan göreceğin görüntü biraz farklı. sesin pedaldan geldiğine emin isen ve doğru takımların var ise açmanı tavsiye ederim yoksa pedal millerindeki bilyaları döker kaybedersen elindeki pedaldan olursun söylemedi deme :) yada toplarken kontrasını güzel yapamaz isen yine benzer sonucu bu sefer kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra pedalın dağılarak göreceksin.Pedal düşme ile kolay kolay dağılacak bir şey değildir.söylediğin düşme ile de milinin bozulacağını zannetmiyorum daha basit bir durum seninki sanki öyle geliyor bana.

Gelelim asıl sorununa pedaldan olup olmadığını kontrol ederek pedal milinde boşluk olup olmadığını anlayabilirsin ama bu konularda sanırım acemisin o yüzden kesin emin olmanın yöntemi, sağlam bir pedal ile değiştirip(arkadaşından yada o bisikletçiden) denedikten sonra karar vermektir.Onun dışında söylediğin ses herşeyden gelebilir tek tek bakmak lazım. pedala yüklendiğin zaman bisikletin büyük bölümüne yük bindiğinden bu durumda ses artar sele borusu gıcırtısı bile pedala yüklenince gelir o yüzden kesinlikle şuradan yada buradan demek yanlış olur tek tek incelemek bakmak lazım.

Gittiğin bisikletçiyi de değiştirmeni tavsiye ederim (alternatifi var ise tabi ki) böyle yazarak tam anlatılmıyor ama bisiklet yanımızda olsa en azından 2-3 dakikada nereden geldiğini anlamak zor bir iş değil.Orta göbeğini yağlamış eğer ki rulmanlıysa neresini yağladı anlamış değilim veya mekanizma bozulmuş olabilir cümlesi ise içler acısı yorum bile yapmak istemiyorum.....

Yiğit Dikici ve Ahsen Okyay bunu beğendi.
  9. Ahsen Okyay

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:

bilen bir kalemden yazmak bu olsa gerek :)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  10. Yiğit Dikici

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sorma Ferhat abi ya durumum içler acısı. Şu an Kütahya'nın bi ilçesindeyim . Olmadı Eskişehir'e getireceğim artık bisikleti. Belki bu vesileyle de bir iki parçasını değiştiririm.
    Daha bakım işlerinde acemi sayılırım.Pedal aynakol falan sökme takma işlerine bulaşmadım daha :) Bakalım pazartesi gittiğimde pedalı söktüreyim olmadı dediğin gibi. Göbek rulmanlı değil bu arada o teknolojiye de geçemedim :)
    Göbeği açıp yağla dedim adama. İlçedeki neredeyse tek bisikletçi olduğu için yoğun biraz (aynı zamanda motorsiklete de bakıyor) yarın gel al dedi. Dolayısıyla başında da duramadım. Artık ne yaptı bilemiyorum o yüzden. Pazartesi gel iyice açıp içindeki mekanizmaya bakalım dedi. Tabi fena halde işkillendim o cümlesinden :) Allah bisikletimin sonunu hayır etsin ne diyim artık:)

11. Mesut C.

Mesut C. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ne yazık ki aynı durum bende de geçerli. :( Sağ pedala yüklenince, tık tık ses gelmeye başladı bundan 3 gün önce. Bugünde ayağa kalkıp yüklendiğimde, iki yerden tık tık sesi gelmeye başladı. :(

Yarın gideceğim bir sürü masraf çıkartacak gibi. :(

12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Göbek rulmanlı değil içini açıp yağladığını söyledi sonra içindeki mekanizmaya bakalım dedi doğru anladıysam bir daha gitme o bisikletçiye :) rulmansız orta göbeğin içinde ne mekanizma varmış ,sanırsın uzay mekiği tamir ediyor.Eğer yağladığını söylediyse zaten göbeği açmış içinden çıkacak bilyalar ,yatak ve orta mili görmüştür başkada bir mekanizma yok orta göbeğin içinde.Kütahya merkeze inersen Ahmet Özgen var il temsilcisi onlarında ufak bir bakım atölyesi olacak ona bir göster derim o iyi anlar bu işlerden.Eskişehire getirmen bir şey değiştirmez işten anlamayan burada da bir sürü dükkan var amaç sorun gidermek değil ürün satmak genel bakış açıları bu ne yazık ki ......

Dediğim gibi ses olayları biraz karışık işler incelemek lazım direk parça değişimine gidilmez.Doğru teşhis şart anlattığın düşme ile de çok bir zarar göreceğini zannetmiyorum.Kütahya merkez de bu işlerden anlayan yerler olması lazım.

Yiğit Dikici bunu beğendi.
  13. Yiğit Dikici

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ahmet'in profile baktım şu aralar online olmuyo sanırım. Bizim enteresan bisikletçi halledemezse götürürüm. Ya da kendim girişirim artık böyle böyle öğreneceğiz birşeyler:)

14. Ahmet Özcan

Ahmet Özcan Aktif Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ferhat kardeşimin yorumunu görmeden kendi kendime kızıyordum ki fazla bi kızgınlık olmadan yorumu gördüm.Tecrübeli bir insanın yapacağı da tam da budur işte dedim.Aynı ses ile bende muzdarip oldum sele borusunu söküp hem boruyu temizledim hem de boru nun geçtiği yuvanın içini hafif nemli bir bezle sildikten sonra taktım ve tekrardan sıktım sorun çözüldü.