Acil Yardım

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
Bisiklet toplamayı düşünüyorum;
Hatta düşünmekten bir adım öte toplamaya karar verdim ve kafama takılan bir takım sorular var yardımcı olursanız sevinirim...;

1) Disc fren rotorları: shımano lx rt 62 yi

2)fren kolu: shımano (m585)lx disc fren kolu yada (m 765)xt fren kolu nu

3)fren padleri:avid juicy bb7 organik metal i

4)aynakol: shımano slx i

5)arka hazne: shımano deore xt fhm 770 i

6)arka vites: shımano slx 662

7) ön vites: yani aynakolun üzerinde,alttan salınım var
birde üstten salınım var bu 2 sinin farkı nedir? hangisini tercih etmeliyim?

8)ruble: shımano m760 xtr

9)jant seti hakkında karar verebilmiş değilim, hangisini almalıyım?
trek 8000 yada bi alt yada bir üst seviye kadro ile bu donanımları birleştirmeyi düşünüyorum...

üstteki 9 maddedeki kompenantler fiyat olarak biraz bütçemi aşıyor;
bu 9 kompenant performans açısından nasıl olur? ve bunlara karşın alternatif kullandığınız ürünler nelerdir?Şunun yerine şunu alabilirsin daha iyi ve uygun en azından iş görür dediğiniz..?
Cumartesi sınavım olduğu için ara ara girmeye çalışacağım,en azından cumartesi ye kadar...
Kullanan ve konu hakkında bilgisi tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim...
teşekkürler

Scudo

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Ne amaçla kullanacaksın bilmiyorum ama full Deore bir set yada SLX set alsan işini görür kanaatindeyim..Hatta SLX ile yarışlara bile girebilirsin..
2010 model Trek 8500 kadrolar 690 EU hatırlatmak istedim Ahmet :)..
Jant seti olarak ya Mavic Crossride yada Shimano'nun whm505 ini önere bilirim hem CL disk uyumlu, hem v fren, hemde ucuz..
Bunun yanında maşa düşünmüyor musun?
XTR rubleye hiç gerek yok onun fiyatı da 200$ :)..85 $ lık XT ler mis gibi işni görür..
Bunun yanında ne amaçla kullanacağını ve bütceni de belirtirsen daha kolay yardım alırsın

• Beğen
Tepkiler: ahmetdogan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostum ben toplama işinde biraz fakirim direk 2530 yuroyu iki sene önce verdim ve karbon bisikleti aldım ben benim kullandığm kompenantları anlatarak işe başlayayım
eski truativ ayna kolu attım hiç beğenmedim artı slx ayna kol aldım en iyisi bu artı xt ayna koldanda şaşma derim 450 ytl xt ayna kol o kadar olması lazım xt kompenantları her zaman tercih ederim
disk fren sistemleri avidin en alt markası idi çok kötü idi onlarıda attım ve slx fren sistemine bağlandım jantlarım mavic cross ride perfect mükemmel sağlam dayanıklı ve offroadun kralı bu jantlar
artı slr super light road jantlar çok hafif parası ağır ama 1800 ytl ama ne jant valla toplu param olursa slr jantlara geçeceğim arka ağırlık rublesiz 850 gram son derece sağlam
ruble lx kullanıyorum xt o da iyi eski salkanoya xt ruble takmıştım ultra idi artı xt arka aktarıcı hiç şaşmadı ön aktarıcı lx

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@ahmetdogan

Kadro: Trek 4500- 6500
Frenler: Avid SL set V fren pabuçlar (baradine)
Aynakol eski LX serisi hollowtech çok para harcama
Arka hazne bana kalırsan XT
Arka vites de ters yay XT uzun bacak (long cage)

Amortisor 100mm olmalı rebound speed kontrolsüz olmamalı. uygun fiyata Rock Shox Psylo bulabilirsen senin kilona ideal biraz ağır ama senin eski amortisorunden kat kat daha iyidir.

Başka sorun??

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Benim aklıma takılan fren mevzusu?
Kollar shimano, padler avid demişsin..!
Pad'den kastın kaliper mi? Eğer kaliperse bu 2sini birlikte kullanman zor.
Avidler DOT yağıyla shimanolarsa mineral yağla çalışır.
Disk fren setini rotorları ile beraber komple almanı tavsiye ederim hem daha ucuz olur hem de komple yağı içinde hazır gelir, montaj da sıkıntı yaşamazsın. Hafifliği ve kadroya ve maşaya uygulanan kuvveti minimize etmek için 160 mm rotor tercih edebilirsin. TEk dez avantajı fazla ısınmasıdır. Eğer daha uzun inişler yapacaksan 180 mm düşünebilirsin.

Hafiflik dersen, hareketli aksama öncelik ver. En dıştan içe doğru.
Yani lastik, iç lastik, jant, teller ve göbekler, daha sonra ruble ve aynakol.
Yani jant setini alırken paraya kıy :D

XTR rubleye gerek yok arkadaşın da dediği gibi. XT alıp aradaki fiyat farkını daha iyi bir maşa almak için kullanabilirsin.

ön ve arka göbeğe gelince ben de rulmanlı woodman göbekler var. Acayip derecede memnunum. Yok dağıldıydı yok boşluk yaptıydı aklım hiç bir şekilde göbeklerde kalmıyor. Bence düşün derim.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@Ahmet Turan BABACAN

Avid BB7
Yani ball bearing seven. Mekanik en iyi disk fren olarak adlandırılmaktadır.

frenleme yapmayı bilen 8-10 km dik iniş yapmayan herkese 160mm rotor çok fazlası ile yeterlidir. yetmezse hava kanalı delik sayısı oranı fazla olan allgator tipi rotorlarla işlem çözülür.

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
Yine yarışlara katılmak amaçlı idi;bisiklet toplama amacım hatta slx yada xtr tercih etme sebebim...
Bunun haricinde yaklaşık 3 ay içersinde toplayabilirsem 1200 tl ye yakın bi bütcem olucak..

yardımlar için teşekkürler,tavsiyelerinizi tekrardan değerlendireceğim.. cumartesi sınavımdan sonra inşallah daha ayrıntılı olarak ve daha yoğun bir şekilde forumda olucam

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Benim önerim SLX set olacaktır. Fakat vites kollarında XT'yi tercih edebilirsin. XT kullandıktan sonra bir türlü beğenemedim SLX vites kollarını. Aynakol olarak eski model fakat Hollowtech II tip LX tavsiyesi gelmiş Ercan Bayram'dan, bence çok mantıklı bir fikir. :in: Fazla para harcamadan çok kaliteli bir aynakol almak istersen LX aynakol tam isabet olur. Fren konusunda kesinlikle komple SLX diyorum, özellikle bu nedenle SLX seti önerdim. Frenleme konusunda XT ile sürekli kıyaslıyorlar ve çok da başarılı buluyorlar. Yabancı forumlardan bu konuda bilgi alabilirsin. :)

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
@Ercan Bayram

Abi hızır gibi yetiştin:) ;
frenleri disc fren alacağım V brake değil,onun için disc ne önerirsin? nasıl almalıyım? Bu arada kış şartlarında SRAM x7 SLX donanıma göre çok daha kullanışlıymış sanırım..Acaba SLX yerine SRAM X7 tercih etmek ne kadar mantıklıdır? uygun olur?

Kadro içinde niçin 4500-6500 yazdınız abi sebebini öğrenebilir miyim?
trek 8000 nasıl peki?
maşa için önerinizi dikkate alacağım

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
@Bulunmaz

ozan 8500 yerine önereceğin kadro nedir?

jant setinde ise; bir kaç kişi daha yazdığın mavic crossride yi almamı tavsiye etti...
teşek.ederim

Bulunmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Kişisel düşüncemi söyleyeyim, Sram alt seviyede Shimano dan kesinlikle daha iyi diyorum..Ama Sram'ın XX'i berbat :D..XTR'yi her türlü tek geçerim..(XX frenler iyiydi gerçi, Sram'ın hakkı Sram'e)..(XTR frenleri ise hiç kullanmadım)..
Yani Deore - SLX filan alacağına X-7 daha iyidir..Gene de sen ikisini de kullanan birilerini bulup denemeye çalış..ondan sonra karar ver..

ahmetdogan

Forum Bağımlısı
Tepki
446
Bisiklet
Marin
teşekkür ederim ozan..
Evet düşündüğün gibi sram ve Avid komponent kullananlar gayet memnunlar hallerinden...