Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil yardım!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında akseki tarafından paylaşıldı.

1. akseki

akseki Üye

Seviye:
    Selam ben amerika floridadan bisiklet almak istiyorum sizce kargo masrafı yaklaşık ne tutar ve gümrüğe takılır mı bisiklet 3000$ civarında bisikleti alacağım şirket kendi firması yardım ederseniz sevinirim özellikle şu gümrük konusunda bide eğer gümrüğe takılırsa ne kadar vergi öderim

2. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Gümrüğe kesin takılır. Takılmaması için yurtdışından gelen birisinin yanında getirmesi lazım. ya da 150 euro olan sınırın altında olması lazım. Gümrüğe takılırsa fatura tutarının %18i kadar vergi ödersin(%20 de olabilir tam hatırlamıyorum). Bir de noter vs masrafları da olabiliyor. Bisikleti getiren kargo firması özel ise ona da para ödersin. Zor iş yani

akseki bunu beğendi.
  3. akseki

akseki Üye

Seviye:
    noter falan diyorsunuz, peki toplam ne kadara mal olur yaklaşık bana

4. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Net bir rakam veremez kimse. Atıyorum fedexle gelse, türkiyeye geldikten sonra(sen noter, vergi vs halledene kadar) günlük 50-60 dolar civarında depo parası alırlar.(bu ücret de değişebilir, tahmini fiyat verdim) PTT ile gelirse ücret ödemezsin. bu konular hakkında forumda detaylı bilgi bulabilirsin
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=59677

5. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Noter değil gümrük müşaviridir bahsi geçen yetkili. Gümrüğe giren malzemenin gümrük beyanını yaparlar. Yeterli bilginiz varsa bu işleri kendiniz de takip edebilir müşavirlik hizmetlerine ücret ödemeyebilirsiniz. Ama burada bu soruyu sorduğunuza göre malı gümrükten çekecek düzeyde prosedür ve mevzuatlara hakim olmayacağınızdan bu hizmeti almak durumunda olduğunuzu söyleyebilirim.

Özel bir kargo şirketiyle gelen ürünlerde öncelikle 150-200 TL arasında ordino masrafı alınır. Ayrıca gümrük işlemlerinin tamamlanmasına kadar geçen süre için günlük 75TL den başlayan antrepo ücretleri(Ağırlık ve hacim bilgisine göre farklılık gösterir) alırlar.

Size daha ucuza geleceğini sanmıyorum bu ürünün. 1500€ ya kadar olan ürünlerden AB ülkesinden geliyorsa %18 değilse %20 vergi alınır. Siz çok daha yüksek bir bedelden bahsettiğinizden dolayı bu oran İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen, oranlara göre tahsil edilir.

Asıl soruya gelince KESİNLİKLE GÜMRÜK VERGİSİ ÖDERSİNİZ.

akseki bunu beğendi.
  6. akseki

akseki Üye

Seviye:
    Peki bu oranlar nelerdir? Bide gürkan abi msn adresini verir misin sana ulaşabilmem için böyle konuşmak zor oluyoda :)

7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yardımım ancak buraya kadar olabilir ne yazık ki.

http://www.dtm.gov.tr/dtmweb/index.cfm?action=detay&yayinID=1512&icerikID=1630&dil=TR

Yukarıdaki listelerden bulmak lazım ürünü fakat hepsini inceleyecek zamanım yok , ve işte gümrük müşavirleri bu noktadan sonra devreye giriyorlar.

Muhtemelen gidip getirmeniz daha ucuza gelir.

8. akseki

akseki Üye

Seviye:
    Peki kendimiz getirirsek yine vergi alıyorlar mı bide 1800 lira diyo internette bide bunun dönüşü vaar :D