Acil yardım lazım!!

Tepki
1
street için kadro ve maşa seçiminde takıldım bna yardımcı olabilir msnz...
Ns traffic 2009 kadro ile DMR trailblade 2 Qr 9mm kullanılabilir m__??

Scudo

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
Kullanılır, hatta linkte toplanmışı var (qr değil , 20mm lik ile) yükseklik olarak 100'lük maşaya denk gelir
(link)

Tepki
1
sende de ns traffic olduğunu fark ettim ben de şuan da bi traffic kadrosu topluorm ama 2010 model bana parçalar hakkıda biraz daha detaylı tavsiye vererebilir misin dicektim?

Tepki
1
bi de sormayı unuttum o maşa ile ilgili 9mm veya senin dediğin gibi 20mm neyi değiştiriyor? son olarak ta IS mount ne demek :D bu konularda da bna yardımcı olursan çok sevinirim.

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@sadun çosgun

Bahsedilen 9 ve 20 mm maşanın drop-out çapıdır. Yani 9 mm maşa ile 9 mm göbek; 20 mm maşa ile de 20 mm göbek kullanılabilir.

IS mount ise disk fren bağlantı standartıdır.

• Beğen
Tepkiler: sadun çosgun
Tepki
1
peki 9mm veya 20mm performans acısından veya sağlamlık acısından birşey farkettirir mi ?

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
20 mm tabiiki daha esnemez ve sağlamdır, ama aynı zamanda ağırdır da. Street için 9 mm de işinizi görür.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@İsaAlp

daha esnemez saglamda su agirlik konusunda biraz suphelerim var, cunku gobegin icinde incik boncuk boc bisey yok bir tane mil iki tane rulman, o yuzden bence 9mm likler daha agir, bana gore. yada benim kullandigim on gebek cok hafif.

ama tercih ediceksen kedinlikle 20mm oneririm, hic degilde 9mm ler gibi belli bi sureden sonra dagilmiyo, soyle soyleyebilirim en saglam 9mm lik gobek ile en danik 20mm gobek neredeyse ayni saglamlikta eger orta halli bi 20mm gobek alirsaniz, 20mm lik masa ile sorunsuz yillarca kullanirsiniz, ben son iki yildir 20mm kullaniyorum ve 2 yil icinde hic bir sorunla karsilasmadim ama 9mm de baya sorunlarim vardi,

• Beğen
Tepkiler: İsaAlp

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@ujur

Ağırlık konusunda hem haklı hem de haksızsın Uğur, 20 mm göbekler gerçekten söylediğin gibi 9 mm göbeklere göre biraz daha hafif oluyorlar ama bunun sebebi zaten millerinin olmayışı. Yani, sadece göbekleri karşılaştırmak yanlış olur, bunun yerine göbek ve maşa ikilisi olarak karşılaştırırsak 20 mm lik sistem her zaman daha ağır olacaktır.

Sağlamlık konusunda ise 9 mm yi o kadar yabana atmamak lazım. Street vs. gibi tarzlar üretilmiş kaliteli bir 9 mm bolt-on göbek her durumda yeterli sağlamlıkta olacaktır. BMX ler mesela, ön süspansiyon kullanmamalarına rağmen, önde hala 9 veya 10 mm göbek kullanılıyor. Keza, sabit maşalı 26" veya 24" street bisikletlerinin de neredeyse hepsi 9 mm göbek kullanıyor.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
@İsaAlp

bmx lerde kullanilan gobeklerin milleri 12-13mm civarinda, yani onu bi xc masasina takamazsin, o yuzden saglam oluyolar.
tabiki dedigin gibi 9mm ler de cok dandik olmuyolar ama genel olarak 20mm 9mm den daha saglam. en dakdik 20mm bile yillarca kullanilabilir diye dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: İsaAlp

İsaAlp

Forum Bağımlısı
Tepki
242
Bisiklet
Bulldog
@ujur

BMX göbekleri önde 10 mm, arkada ise 14 mm dir. Şu ana kadar 12 veya 13 mm göbek hiç görmedim. Kendi bisikletimde kullandığım göbek Demolition B, BMX göbeği ama 10X100 mm ölçülerinde, yani piyasadaki her türlü QR uyumlu MTB maşasında kullanılabilir. Sadece arka BMX göbeklerinin ölçüleri 14X120 mm olduğu için, hem mil çapı hem de mil uzunluğu olarak MTB lere uyumsuzdur.

BMX göbeklerinin asıl sağlam olmasının nedeni, millerinin genellikle cro-moly ve xc göbekleri gibi içinin boş olmamasıdır.

Eğer hala ikna olmadıysan, BMX bölümündeki arkadaşlara da sorabilirsin.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
bir kac kere bmx gobegi gormustum, on ve arka gobek yan yana duruyodu ve milerin kalinliklari ayniydi ve normal mtb ye gore buyuktu, o yuzden soyledim.