Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil yardım değil mantıklı yardım :)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Eren Y. tarafından paylaşıldı.

1. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. 22 saat 42dk önce bisikletforum'la tanıştım :) Heralde yeni başlayan herkese olduğu kadar en az bana da yardımcı olmuştur burada açılan konular. Birçok konuyu inceledim ve sonunda size sorayım dedim.

Bisiklet alma sebebim; bulunduğum yerde trafik problemi olduğu için ev-işyeri (5km'cik) arası araba ile yarım saat sürüyor. Dur-kalklarla yaktığı benzide cabası :D

Bu durum doğal olarak beni alternatif ulaşım araçlarına sürükledi. Motorsiklet ehliyetim olmadığı içinde karşıma "bisiklet" seçeneği çıktı.

Aslında çok eskiden 8-9 sene aralıksız bisiklet kullanmıştım. Ama 22 saat içinde edindiğim bilgiye göre "amatör" anlamda olmuş bu.

Şuan bana bir bisiklet lazım ki;

1-) Hızlı olsun ve ağırlığı ile beni yormasın.

2-) Konforlu olsun ileride sağlık problemleri çıkarmasın malum en az 3 çocuk hedefi var D:

3-) Başlangıç olarak çok pahalı olmasın (max 1200)

3.5) Görünümü hoş ve dayanıklı olsun

4-) Kargo olanağı olsun

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim. Esen kalın efendim.

2. FATIHERDİNÇ

FATIHERDİNÇ Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşım öncelikler foruma hoş geldin benim sana önereceğim bisiklet Sedona 341 çift karakterli bir bisiklettir hem hafif arazi hemde şehir bisikleti olarak kullanabilirsin.

3. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1338 tl ediyor "sedona"nın sitesinden baktım. Kargo ücreti ne kadardır acaba?

Birde Fatih Bey'in önerdiği bisikletle alakalı da yorum yazarsanız sevinirim.

4. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir de mesela sedona'nın sitesinden ürün sipariş imkanı yok sanırım. Bayilerden mi etmemiz lazım?

5. sahinbaydar54

sahinbaydar54 Yeni Üye

Seviye:
  6. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sizin aradığınız bisiklet "şehir bisikletidir". Yani 28 jantlı amortisörsüz sabit maşalı modeller. Sedona ve Merida markalarını öneririm. Daha fazlası bütçe ile zevkinize göre değişir. Trek ve Focus'un çok güzel bisikletleri var. Ayrıca Specialized kısmında dikkate alınacak Sirrus modeli var. Çanakkalede nerelerde bayi vardır bilmiyorum ancak sedonanın bayileri olabilir. Karar verdiğiniz marka ve modelin iç bacak ölçünüze göre uygun modelini alırsınız. Tabii bayiye gitme şansınız varsa kesinlikle gidin derim ancak önce buradaki tavsiyelere uyarak aklınızda 2 tane model falan belirleyin. Bayiler genelde size uygun olanı değil kendilerine uygun modeli satmaya çalışırlar.

7. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler tuncay bey,
    peki bana bu aşamada önereceğiniz 1-2 model var mıdır?

sahinbayda "carraro" demiş ama "carraro bilmecesi" başlıklı bir konu okuduğumu hatırlıyorum. Çokta güzel şeyler anlatılmıyordu bu konuda :D

8. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Fatih beyin önerdiği bisiklet 28" hibrit bir modeldir. Trekking tarzı bir bisiklettir. Asfalt haricinde patikalarda vs konforlu sürüş yapmanıza olanak tanır. Sadece asfalt kullanımları için amortisör gereksiz olacaktır. Tabii eğer bisikleti süreceğiniz yollarda ardı arkasına asfalt yamaları gibi engebeli yüzeyler varsa amortisörü olan bir hibrit seçmek yerinde bir karar olacaktır.

Model olarak tam bilmiyorum ancak Sedona İstanbul modeli harika. 900 küsür dolar bir fiyat etiketi var ve özgün bir bisiklet.

Birde bütçenizi yazarsanız ona göre tavsiyeler daha isabetli olur. Bu önemli bir husus.

9. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Amortisör hız açısından olumsuz bir etken diyorlar doğru mu?

10. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet doğrudur. Ancak zaten sizin gideceğiniz hızlar çok yüksek olmayacağından dolayı sizi etkilemez. Yani eğer gerekli görüyorsanız amortisörlü model almanızda sakınca yok. Tabii eğer gerek olmadığına kanaat getirirseniz kesinlikle amortisörlü model almayın. Sürüş dinamiklerine çok etkisi var.

Mesela spor bir arabada direksiyon ve gaz hareketlerine hızlı ve seri cevaplar alırsınız. Ancak bir aile arabası daha konfor odaklı olacağından bir spor araba gibi bu isteklere cevap veremez. Bisiklet kullanımındada pedala vereceğiniz kuvvetin size ne şekilde yansıdığı hususu, sürüş zevkini belirleyen etkenlerden biridir.

İşte amortisör bu konuda sürüş keyfini kısmen baltalar. Gücünüzün bir kısmını absorbe eder ve gereksiz ağırlık anlamı taşır. Sürüş zevki bu anlamda düşer. Tabii buna rağmen eğer yol durumu amortisörlü bir bisiklet kullanmayı gerektiriyorsa busefer bu dediklerimin bir kısmı tersine dönüşür. Örnek olarak çok bozuk bir yolda amortisörlü bisiklet darbeleri emeceğinden, darbelerin getirmiş olduğu durdurma gücüne çok az maruz kalır. Buda onun düz maşalı bisikletten daha iyi hızlanmasını sağlar. Sunacağı konfor da cabası tabiki.

Kısacası sizin kullanacağınız zeminlere göre amortisörlü veya amortisörsüz seçim yapılması lazımdır. Böylelikle dezavantajları minimuma indirmiş oluruz.

11. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
  12. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Emre hocam sizin önerdiğiniz bisikletin 341 olanını önerdiler ilk sayfada. İkisini benim için değerlendirebilirmisiniz???

13. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Şimdi inceledim 341 i vites sistemi olsun , görünüş olsun artık favorim 341 diyebilirim :D

14. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bende öyle düşünmüştüm :D Tabi sedonanın heralde şehir bisikletleri içinde en üst düzeyi "istanbul" olan 30 vites D:

Ama o biraz başlangıç olarak bütçemi aşar.

Siz 321 kullanıcısımısınız? Eğer öyleyse fikirlerinizi alabilir miyim?

15. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Peki sedona'nın kargo imkanı varmıdır acaba???

16. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sedona direk satış yapmıyor diye biliyorum. Onun yerine satan bayilerden kargo ettirebilirsiniz. İnternette satanlar vardır muhakkak.

17. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hmm anladım çok sağolun

18. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sedona İstanbul'a ne dersiniz?

Sedona 341: 1338 tl
    Sedona İstanbul (2012): 1422 tl

90 tl fazla verip İstanbul alayım mı?

19. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Ben size kendi bisikletimi önereceğim hybrid hem arazide hem yolda;kron tourer 24 sport ben çok memnunum tavsiye ederim hem çok para vermenize gerek yok.

20. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bilemiyorum oğuzhan hocam :( sedona istanbul'da çok şık duruyor :D

keşke daha önceden bilgi birikimim olsaydı ona göre karar verirdim.

Forumda kronla alakalı eleştiriler var. Ama sedona ile ilgili daha az gibi geldi bana siz ne dersiniz?

not: sedoa istanbul normalde 1700 tl civarındayken şu linkkte: http://www.bikeandoutdoor.com/?sedo...D=246&Tur_ID=797&part=urun_detay&Urun_ID=9065

1422tl. Bana gayet makul geldi siz ne dersiniz?