Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

acil yardııma ihtiyacım war lütfen yardım ede bilir misiniz.

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında m.kaan ercan tarafından paylaşıldı.

1. m.kaan ercan

m.kaan ercan Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba...

ben bir proje ödevi hazırlamak istiyorum...
    bu projede bisikletle ilgili olmasını istiyorum...
    mesela bisiklet diamosuyl elektirik üremek.....
    bisiklete ses sistemi bağlamak v.b aklıma başka bir şey geliyor...bu ödevim için 1 hafta sürem war.... 4 mayısa kadar sürem wr yani....ama bu projeden kesinlikle 100 almam şart yoksa karneme 3 gelir...arkadaşlar yardmınızı rica ediyorum.....
    yalnız yapacağım projenin elektronik bir şey olması gerekior..........

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Devresi nasıl olur, ayrıntıları nelerdir bilemem. Ama genel açıdan örnek verebilirim:

Bisiklete far takın. Bunlara şarjlı akü/pil bağlayın. Ayrıca tekere dinamo bağlayın. Dinamo çıkışını önce bir akım sabitleyici devreye, sonra da şarj devresine bağlayın (şarj devresi diyorum, bilmiyorum belki de basit 1-2 devre elemanından oluşuyordur). Çıkışı da aküye... Gündüzleri pedal çevirdikçe akü şarj olsun, gece de hem yansın hem yanarken şarj etsin. Ya da dinamo yerine güneş enerjisi de düşünülebilir.

Ya da sensörlü bir fren lambası olabilir. Frenin sıkıldığını bir göz algılayacak ve devreyi aktif ederek fren lambasını yakacak. Fren kolunu, fren bacaklarını veya tele takılmış bir parçayı sensörle çalışacak şekilde düşünebilirsiniz.

4 Mayıs'a yetişmeyebilir ama farın gösterdiği mesafesinin hıza göre değişmesini sağlayabilirsiniz elektronik + mekanik bir tasarımla. Yani 10'la giderken atıyorum 5 metre ilerisini, 30'la giderken de 20 metre ilerisini gösterecek bir far tasarlayabilirsiniz. Fardaki optik ayarlamaları elektrik motoruna bağlayıp, motoru da hıza göre kademeli hareket ettirmek gerekir bunun için. Tabi motor çeşitlerinden pek anlamam belki zor belki kolaydır.

Harekete duyarlı bir alarm devresi ya da elektro şok veren bir alet de yapılabilir. Bisiklet çalınmasın diye...

Örnek vermek kolay ama iş devre ve tasarımda bitiyor. Kolay gelsin.

3. m.kaan ercan

m.kaan ercan Üye

Seviye:

werdiğiniz örnekler için teşekkür ederi...bu tasarımlardan yararlanark fikir retmeye devam edececiğim:) :) :D :D :Skull-175