Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acil Lastik Seçimi Yardım!!!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Kayhan ONOL tarafından paylaşıldı.

1. Kayhan ONOL

Kayhan ONOL Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bende Merida Matts Tfs 200d var. Uzun turlarda kullanmak üzere ince lastik arıyorum fakat çok bilgim yok parçalar hakkında. Yardım edebilir misiniz? Hangi tur lastiğini almalıyım.

2. Mert KURT

Mert KURT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben michelin country rock kullanıyorum memnunum. Diğer yol lastiklerine göre hafif kumlu topraklı zeminlerde de yol tutuyor. Fakat zırhlı bir lastik olmadığı için kolay patlıyor. Fakat zırhlı olmadığı içinde hafif=)

Bildiğim kadarıyla Türkiye'de en çok satılan yol lastiği tahminimce shwalbe maraton. Biraz ağır ama patlamayı önleyici bir katman (zırh) daha olduğu için yolda bırakmayacak bir lastik tipi.

Bir de maxxis detanator var. Onun da zırhlı olduğunu biliyorum. Fiyat olarakta shwalbe maraton'dan çok daha uygun.

Lastiklerin ölçülerine gelince ;
    Şahsen 1,75cm eninde benim kullandığım michelin lastikler. Ben güzel ülkemin garip yollarında ki MAZGALlardan oldukça tırstığım için daha ince lastik kullanmayı hiç düşünmedim.

Ben çok dikkatli bir sürücüyüm, mazgala saplanıp takla atmam, mazgal görünce çapraz geçerim herzaman diyorsanız 1,5cm almanızı öneririm.

Kayhan ONOL bunu beğendi.
  3. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    fiyat sorunu yoksa shwalbe marathon serisi ama bisikletini çok ağırlatacaktır ondan dolayı detonator daha mantıklı gibi ama bi lastiğe 40-200 tl vermem diyosanız rubena flash 1.50 fiyatı teki için 15-20 arasında değişiyor ama 20 den pahalı olmaz doğa bisiklette 20 tl

4. Mert KURT

Mert KURT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Okadar uygun fiyatlıya kaçacaksanız rubena 'ya alternatif CST'nin de modelleri var 15-20tl aralığında..

5. Kayhan ONOL

Kayhan ONOL Aktif Üye

Seviye:
    Yok yok ucuza kaçmam ben kim söledi size ucuza kaçıcam diye :)
    Schwalbe de olabilir maxxis de.

Bide dış lastiği alınca iç lastikde değişcek mi? veya jant değişcek mi?

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    lastikte kesinlikle ucuza kaçma zaten bisikletin yer ile olan tek bağlantısı lastiktir.1.50 nin altına inmediğin sürece iç lastiğini değiştirmene gerek yok.

1.50 ye inmeni tavsiye etmem MTB bisikletlerde görüntüyü çok bozuyor 1.50 ve aşağısı.O kadar incelteceksen MTB ye binmene gerek kalmıyor 28 ınch bisiklete geç derim.uzun turlarda bisikleti rahatlatmak açısından bana göre en uygun ebat 1.75 lik lastiklerdir.Hem görüntü çok bozulmaz hemde mtb nin ruhunu bozmaz:)

Marka olarak da Schwalbe marathon güzel tercih tüm modelleri söylenen kadar ağır değil sadece plus modelleri çok ağır .Diğer modelleri ortalama ağırlıkta.Bulabilirsen Maxsis overdrive kevlar modeli benim tek tercihimdir ama geçen sene Türkiyede satışı yoktu maxprotec modeli vardı onlarda kevlar modeline göre oldukça ağır.Belki bu sene distribütör kevlar modelini de getirir acele etmemek lazım.

Birde tam slik hiç dişi olmayan modeller var ki hem çok akışkan hemde çok hafifler ama ıslakta ve az da olsa toprak yola girdiğinde sıkıntı yaşayabiliyorsun.

7. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ferhat abi kevlar modelinde ısrar etse de maxxis overdrive excel güzel lastik, ben mtb de önde 1.75 rubena arkada 1.50 maxxis kullandım ve memnun kaldım, rubena iyi lastik ama ağır işte, şimdi tur bisikletine geçtim tek halinde duruyor, maxxis düşünürsen uygun fiyata veririm, 525gr. tekinin ağırlığı. Fiyat performans açısından iyi lastik tavsiye ederim.

8. Kayhan ONOL

Kayhan ONOL Aktif Üye

Seviye:
    Oldukça faydalı bir anlatım oldu benim için, ucuza kaçmıcam birde söylediğiniz gibi 1.50 altına inmeyeceğim. Zaten tur lastiklerini kalıcı olsun diye takmayacağım. Doğa turlarında orijinal lastiğini, uzun turlarda ince lastiği takacağım. Bu yüzde soruyorum iki bisiklet almaktansa böylesi bana daha makbul.

Maxxis Overdrive a ve Schwalbe modellerine bakacağım, çevremde ikince el bulamazsam forumdan bakarım gene bulamazsam sıfıra talim :)

Teşekkürler faydalı bilgileriniz için,

İyi Günler
    Kayhan ÖNOL

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. Kayhan ONOL

Kayhan ONOL Aktif Üye

Seviye:
    2.el bakarsam şayet sizinle temasa geçerim. Teşekkürler öneriniz için,

Kayhan ÖNOL

10. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    1.75 ve 1.5 cm ifadeniz sanırım yanlış.MTB lerde 26x1.50/1.75/2.00 vs rakamlar ınc değerleridir.Yani 1.75 dediğiniz lastik 4.4 cm,26x1.50 dediğimiz lastikler ise 3.8 cm dir.
    Yol bisikletlerinde ise bu ifadeler mm cinsinden verilir(genellikle) örneğin 700c x 18 dediğimizde 18 mm, 700 c x 23 dediğimizde 23 mm yi ifade eder.Bildiğim kadarıyla en ince yol lastiği de 700x18 c.
    kısaltırsak MTB de 26x ... (inç),yolda ise 700x ...mm dir.

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Abi doğru söylüyorsun yukarıda kim cm yazdı incelemedim ama şunu söyleyeyim mtb de hepsini denemiş biri olarak (baktım olmuyor yola geçtim :) ) o 1.50 inch 3.8 cm dediğin lastik mtb kadro ve maşasında çok ince duruyor bisikletin ahengi bozuluyor. tamam ivmelenme epey fark ediyor ama bisikletin ruhu kalmıyor.Şahsi deneyimlerimden mtb de 1.75 lik lastikten incesine geçmemektir.geçilecekse 28 jant bisiklete geçmek daha uygun olur.

Derya Keçeci ve Kayhan ONOL bunu beğendi.
  12. Kayhan ONOL

Kayhan ONOL Aktif Üye

Seviye:
    Gerçekten çok yararlı bir bilgi oldu teşekkürler Derya Bey,

13. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Maxxis Overdrive 1,75 kullanıyorum. eski dişli lastiklere göre çok daha iyi yol tutuşu var. yağmurda da kullandım Ama biraz ağır sanırım. Akıcılık olarak pek fazla değişiklik hissetmedim. Belki aynı anda, kış için taktığım çamurluk seti ve bir iki aksesuar bisikleti ağırlaştırdığı içindir. Ama güven veriyor. Fren mesafesi yolu kavraması iyi .. Eski lastikler olmadık bir yerde kayıp düşmeme sebep olmuştu.

14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Haklısın Ferhat kardeş,bir ara ben de aynı deneyimi yaşamış ve MTB de 1.75 in altına inmemiştim."İnce" ci arkadaşlara o kadar inceleceklerse 28 jant'a geçmeleri tavsiyene ben de katılıyorum.
    Ayrıca yukarıda verdiğimiz bilgilere ilave olarak,bisiklet lastiklerinin taban genişliklerinin tutunma yüzeyi olmadığını da hatırlatalım.O lastik için önerilen atandart psı değerlerine uygun bir hava bastığınızda,tutunma yüzeyi yani lastiğin yere temas eden yüzey genişliği, o lastiğin yaklaşık 1/3 'ü kadardır.Dolayısıyla,özellikle asfaltta ve gitgide lastiklerini inceltme eğiliminde olanlar, yerde bıraktıkları izlerin sadece 10-15 mm olduğunu bilip ona göre hareket etsinler.

Kayhan ONOL ve Ferhat Köse bunu beğendi.
  15. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1.75 ve 1.50 denedim, sabit maşa denedim olmadı bir türlü. Ben de tur bisikletine geçtim ;) İleride belki yol bisikletine geçerim.

16. sinan şimşek

sinan şimşek Yeni Üye

Seviye:
    Lastik Tercihinde Öneri Talebi ;
    Aydın Bey son derece hafif olan maxxıss maxlıght ı uzun süre kullanıp patlama sorunu yaşamadığını belirtmiş.
    Ben hafif olan Schwalbe furıous fred' i kullandım ancak patlak tamirinden bunalınca Scwalbe Sammy Slıck ı tercih ettim
    Herkesin deneyimlerinden yararlanmak için ;CONTINENTAL RACE KING SUPERSONIC İÇİN ÖNERİ BEKLİYORUM
    Schwalbe sammy slıck de lastiğin yola temas eden yüzeyi dişli olmadığı için yuvarlanma da sorun yaşatmıyor . Ancak Contınental race kıng supersonıc daha dişli bir lastik olduğu için yuvarlanmada zorluk oluşturur mu ?
    Bisikletim Scott Scale 35 ancak araziyi tercih etmiyorum .Hız öncelikli tercihim olmakla birlikte 2.0 altı ölçü de maşa da ince göründüğü için 2.0 Contınental race kıng supersonıc almayı düşünüyorum . Yuvarlanma sorunu olup olmayacağı konusunda Continental race kıng supersonic kullanan değerli Üyelerin görüşlerini rica ediyorum maıl adresim as.sinan@gmail.com

17. sinan şimşek

sinan şimşek Yeni Üye

Seviye:
    rica ederim

18. Ziya Yılmaz

Ziya Yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Schwalbe Marathon Plus kullanıyorum. Patlama konusunda kesinlikle sorun çıkarmaz çam çivi vs... Çoğu kişinin dediği gibi ağır bir lastik aynı zamanda daha çok asfalt lastiği. Kötü hava koşullarında benim görüşüm performansı zayıf kalıyor özelllikle fren mesafesini uzatıyor.