acil flaşör devresi lazım elektronikçi arkadaşların bilgilerine

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
arkadaşlar bana basit bi flaşör devresi lazım led takcam ama bi anlık flaş şeklinde çakarak yanıp söncek ve az malzeme ile çok basit olmasını istiyorum bende çeşitli devre şemaları var fakat daha basitleri de varsa bilgi açısından basit olanı yapmak istiyorum bende olanlar flip-flop devresi gibi yada 555 entegre ile kare dalga osilatörleri şeklinde şemalar var

ilgilenen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim

Scudo

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
elektronikçiler hala sesimi duymadılar heralde

Adil Arlı

Üye
Tepki
15
Emre bak bakalım işini görürmü benzer bir kaç tane daha var olmadı onlarıda paylaşırım.
http://img.donanimhaber.com/upfiles/546250/29CAEC0F367E4CC4BED03771784EC253.jpg

• Beğen
Tepkiler: emre arıkan

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
12 V Dc 'yi bisiklet üstünde bulmak zor olacaktır.En küçük 12 v luk akü bildiim 2 ceptelefonu büyüklüğüde 5 ceptelefonu ağırlığında :S 9V olsa iyi olurdu sanki ? PCB üzerinde 6-12 v gördüm ama 6 v da zor gibi ....Ayrıca Bu devredeki kapasite değeriyle oynanarak Flash frekenası değiştirilebiliyor diye biliyorum bilginiz olsun...

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
ben bisiklette kullanmicam yanlız başka amaçlı araştırıyorum ama 12V DC yi bisiklette buluruz zor deil artık bunlar 12 v luk çoğu cihazlar 6 v la da idare etcek kadar çalışıyo

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
@Adil Arlı

saol ama bu aynı devreyi yaptım ben bazı yerlerde görüyodum tek bi entegre ile falan yapıyolar ama bulamadım çok basit ve masrafsız bi devre istiyorumda ondan araştııyorum

silas

Üye
Tepki
82
Başta pic 16f628 kullanarak istediğin gibi çalışabilecek bir devre yapabilirsin diyecektim ama basit bir devre istiyorsun. Bu yüzden bu önerim maalesef havada kaldı ama genede aklında bulunsun :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
İki tranzistörden daha basiti olmaz ki Emre, ya da flashing ledler var dı hatırladığım kadarıyla onlardan da basiti olmaz, o olmaz mı ?

• Beğen

R@SYONEL

Aktif Üye
Tepki
81
evet kendinden flasörlü ledler var ama sanırım siz flash süresinin çok kısa olmasını istiyorsunuz bu hazır ledler 1 saniyeye yakın yanıyor.

• Beğen

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
@Hakan Yazman

abi ben sinyal çıkışı ile röle beslicem ve 20 kadar ledi aynı anda yaktırcam o dediklerinizi biliyom hatta biz led li tabela yapıyoz ledli sistemler her çeşit led var bizde ama işte amaç aynı anda birden fazla ledi yapabilmek elektronik devre yapmayalı 3 sene oluyo bi ufacık flip-flop devresini bile çalıştıramadım :D:D:D ama bikaç denemeler yapıcam bakalım nasıl olcak

R@SYONEL

Aktif Üye
Tepki
81
istediğin şekildeki devrenin daha basiti olmaz sanırım umarım becerebilirsin yada bazı elektronikçilerde bu şekilde hazır kit olarak bütün malzemeleri ve plaketi hazır olarak satılan devreler bulabilirsin. bunada bir bak belki işini görür.

(link)

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@emre arıkan

O zaman basit flip flop devresinin çıkışına daha kuvvetli bir transistör koyarsan röleyi sürebilirsin sanırım. Ben de eskiden bayaa uğraşırdım amatör devrelerle epeyi oldu benim de devre yapmayalı :)

• Beğen

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
@R@SYONEL

bu devre işime yaricak eminim çok saol trimpot la hızını kondansatörlerle yanma süresini çok rahat ayarlayabilirim

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
@Hakan Yazman

abi çok zevki bişi ama baya kafa tırmalıyo bu işler ya askere bi gidip gelemde hayatınızda görmediğiniz bi model tır yapıcam kafamda tasarladığım bi model var onada flaşör devreleri falan lazım