Acemiyim Yardımlarınızı Bekliyorum..

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Ankarada yaşayan profesyonel bir vosvosçuyum, adrenalini, gezmeyi, macerayı ve sporu çok seviyorum. Hayatımda hiç forum kullanmadım ilk defa bisiklet tutkusu başlayınca üye oldum ve sizlere danışmak istediklerim var, yardımlarınızı bekliyorum.

İlk olarak kısaca bisiklet düşüncemden bahsedeyim. Daha önce hep amatör olarak bisiklet kullandım ve en fazla yol yaptığım yolculuk 5-6 km oldu. Daha fazlasını düşünmemiştim taa ki çok yakın arkadaşlarımdan bir kaçı kendilerininin bisiklet yolculuklarını anlatıncaya kadar. Eski bisikletimi birine verdiğim için bisiklet almam gerekiyor. Bir bisikletçiyle görüştük ve Kron XC150 V Fren modelini 500 TL'ye indirdik ve almayı düşünüyorum. İlk 1 yıl Ankarada gezmeyi ve galiba en uzun yolculuğumun 30 40 km olacağını planlıyorum. İleri ki dönemde uzun yollar düşünüyorum yavaş yavaş. Boyum 1.80 Kilom 79, Sizce bu bisiklet uygun mudur benim için ?

(link)

İkinci olarak da acaba bisikleti alıp hemen sürmeye başlamak için almam gereken diğer ekipmanlar nelerdir ? Yani acil olarak almam gereken ekipmanları merak ediyorum ve zamanla alabileceğim ekipmanları da öğrenmek istiyorum, teşekkür ediyor ve yardımlarınızı bekliyorum :)

Scudo

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
Burak Bey, Öncelikle doğru bisiklet seçimi önemlidir. Bisikleti kullanacağınız ağırlıklı yola göre seçerseniz daha zevkle kullanacağınız bisikleti seçmiş olursunuz.Bu kılavuzu da incelerseniz sizin için en ideal bisiklet türünü seçmiş olursunuz bizler de ona göre size yardımcı olmaya çalışırız (link) . 2.Sorunuz için se bu konuyu okumanızda var var.İyi günler dilerim :) (link)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Merhaba. Konu ile ilgili site içerisinde arama yaparsanız linkleri görebilirsiniz.

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Ebubekir Bey teşekkür ederim cevabınız için. 2.soruma çok güzel bir yanıt aldım ancak 1.sorum için aldığım yanıtla kafam karıştı :) Hibrid bisiklet tanımına yakın düşüncem ancak hedefsiz değilim. Şehir sınırları içinde kullanacağım, 1.yıldan sonra şehirler arası yol yapmayı ve fırsat buldukça doğa gezisi yapmayı planlıyorum. Yani %70 asfalt ve düzgün yol, %30 de arazide kullanmayı planlıyorum. Belki fırsat buldukça daha fazla da gidebilirim araziye, ormana. MTB türü en uygunu heralde. Kron XC150'nin de MTB olduğunu farkettim sitesinde. Doğru bisiklet seçimidir umarım, teşekkür ederim iyi günler :)

@Serkan HODANCI

Konuyu açıp önerileri almak istedim, bir yandan da forumu dolaşıyorum Serkan Bey teşekkür ederim.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Konuyu açıp önerileri almak istedim, bir yandan da forumu dolaşıyorum Serkan Bey teşekkür ederim.

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Benim demek istediğim resimdeki arama motorundan daha önce açılmış konuları inceleyerek sorduğunuz soruların benzerlerine "çoğu zaman" bizlerin cevap vermesinden daha hızlı ulaşabilirsiniz. Bizler destek için de buradayız elbette..:)

(link)

İncelemeniz gereken bir link veriyorum. Daha sonra tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışılır.

(link)

Bu linkte ne tür bisiklet almanız gerektiğine karar vereceksiniz. Sonrada marka model üzerine tartışabiliriz.. :)

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Bu linki bugün defalarca inceledim çok gitti geldi kafam ancak en uygununun MTB olacağını düşündüm, ülkenin yollarını düşünürsek en sağlıklı ve dayanıklı bu olacak gibi geliyor. Bisikletçi arkadaşlarımdan birinin önerisi mantığıma yattı, dağ bisikletine yol bisikleti lastiği takarak daha rahat yol yapabileceğimi düşündüm sizler ne düşünürsünüz ? Bahsettiğim gibi amatörüm şehir içinde gezmeyi planlıyorum 1 yıl boyunca, ilerleyen zamanlarda devam edebileceğimi düşünürsem yakın mesafe şehirler arası deneyeceğim. Tabi en erken bahar aylarında olabilir bu. Teşekkür ederim cevabınız ve ilginiz için, umarım bu güzel spora bi an önce başlayıp devamını da getirebilirim :) Marka model üzerine tartışalım istiyorum biraz, bütçe olarak 600 TL'nin üzeri beni zorlayacaktır, daha almak gereken ekipmanlar da var tabi ve bu fiyat iyice artacak. O yüzden max 600'e kadar bisiklet bakıyorum ve Kron XC150 çok cazip geliyor, bir yerle görüştük ve 500 TL'ye buldum almayı düşünüyorum ne dersiniz ?

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Burak Özaydıner

600 liralik MTB bisiklet amıyane tabırle size hammallık yapmaktan baska etkı yapmıyacaktır.Ne on suspansıyonu size rahatlık verecektır ne de vıtes gecıslerı.Yolllara gelırsek te o bisikletle yola cıkmaya kallksanız rampalarda cok zorlanırsınız.Kron xc 150 ye gelırsek te satıcılar maalesef dogru modelı satmak yerıne elındekı urunu satmaya bakmaktadır.500 lira degıl 300 lira verse yıne almazdım.Çünkü sehır ıcı ve bıraz arazı ıcın o bısıklet hıcbırını yerıne getırmez .İyi günler dilerim

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
@Burak Özaydıner

Aman hocam, dağ bisikletine yol lastiği takmak gibi fikirleri pek sesli dillendirme buralarda. Yeni üye filan dinlemezler, bir bakmışsın ocak dışısın. :)
Şaka bir yana, asfalt ve arazi için ayrı lastik seti kullanan bir dağ bisikleti kullanıcısı olarak naçizane şunu derim: "yol lastiği takarim" diyerek mtb almayın. Kısa sürede pişman olursunuz, paraniza yazık olur.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
kişisel fikrim... bir süre sonra nelere üşendiğinizi gördüğünüzde de hayret edebilirsiniz...

bence de duruma göre lastiği/jant setini değiştiririm falan diye düşünmeyin... ben şu an iki bagaj ipini bile söküp takmaya üşeniyorum : )) -- tabi ben durularak yapılan şeyler konusunda genelde üşengeç bi insanım : ))) ha ufak tefek tamir/ayar işlerini yapmayı seviyorum ama mecburiyet olmasın bana...

aslında dağ bisikleti de çok gözünüzü korkutmasın... insan sevdiği zaman hiçbi zorluğu gözü görmüyo... 15 kg. lık dağ bisikletikletimle trt-eymir yokuşunu 12 dakikaya kadar indirmiştim... haftada 3-4 gün işe gidiyorum mesela... bunları canım bisikletimden başka bi bisikletle paylaşmayı aklımdan bile geçirmiyorum... -- işin bi de psikolojik tarafı var... göz ardı edilemez :) -- çok kızsal bi yorum oldu di mi : )))

diyeceğim o ki... sonuçta karar sizin... araştırın, okuyun, tüm bisiklet türlerinin avantajlarını dezavantajlarını bilin, sonra da kendinize uygun bi tercih yaparsınız zaten :)

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Öncelikle hepinize cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kafam çok karıştı aradığım bisiklet türünü gerçekten bulabilmiş değilim. Kron XC150 çok hoşuma gitmişti ama tabi mühim olan hoşuma gitmesinin yanında beni spordan soğutmaması. Ben çoğu zaman şehir içinde gezicem belirttiğim gibi ancak buna göre bi şehir bisikleti alıp doğa gezisinde de zorda kalmak istemiyorum ? Şehir bisikletleri arazide çok zorlar mı ? Yani sormak istediğim arazide hiç kullanılamayacak bisikletler midir ? 15 defa şehirde gezdiysem 1 2 defa doğa gezisi belki yapıcam ama o 1 2 defa olacak olan geziden de mahrum kalmak istemiyorum şehir bisikleti alırsam, aklım baya karışık ne yapıcam bilmiyorum umarım spordan soğutmayacak bi bisiklet bulup alabilirim, yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ediyorum Sayın Ebubekir Bey, Murat Bey ve Canan Hanım

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
doğa gezisinden kastettiğiniz, eymir ormanı patikalarında bi ki sürüşse eğer, o yolları her bisiklet kaldırır, içiniz rahat olsun :)
zaten dağ bisikletine yakışır inişler yapmıycaksınız anladığım kadarıyla... ha baktınız patlıyo, sağlam bi lastik alırsınız...
-- yine de bisiklet donanımlarına dikkat edin derim.... bazen bir şehir bisikletiyle bi dağ bisikletini kıyaslıyoruz... şehir bisikletinin hem donanımı daha kötü hem daha ağır... hem daha pahalı olabiliyo...

bir de ben olsam model-marka kararından önce belli başlı özelliklere karar verirdim...

örneğin yine bence alüminyum kodrodan şaşmayın. sonra, frenler v mi olsun disc mi? ön süspansiyon istiyor musunuz, düz maşa mı olsun?

böyle belli başlı özelliklere karar verdiğinizde seçim aralığınız da daralacağı için daha rahat karar verirsiniz...

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Hibrit modeller uygun olur, doğa gezisinde yolun bozukluğuna göre belki biraz dişli bir lastik takarsınız gayet güvenli olur.

Ama doğa gezisinden kastınız yolun patikanın olmadığı doğal arazi ise mtb uygun olur.

Aslında doğru olan doğal arazi için ve yol için farklı iki bisiklet sahibi olmak, ama bütçe meselesi tabi. Videolardan gördüğüm kadarıyla batı ülkelerinde böyle, araziye çıkacağı zaman cipe bisikletleri yükleyip bisikletleri dağa çıkarıp orada pedallıyor, şehirde de yol bisikleti kullanıyorlar.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Ayrıca MTB demişken öyle 1000-TL'lik MTB'ler den bahsetmiyorum gerçek bir MTB'nin bir maşası bile o paraya satılıyor, öyle mtb görünümlü bisikletlerle güvenli bir arazi sürüşü pek mümkün değil, gerçek bir mtb'yi arazide deneyince bu gerçeği anlamıştım. Kısacası doğal araziye çıkacak kişinin öncelikle kendi güvenliği için paraya kıyması lazım.

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Dostlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Bahsettiğim gibi bir vosvosçuyum aynı zamanda sivilde kullandığım bir jipim var yani eymir gölünden çok doğada kamp yaptığımız bi yere bisiklet götürebilirim ve patikalardan ya da yeri gelince patika olmayan yerlerden de geçebilirim, offroadda da yine dağ bölgelerinde kullanabilirim ya da topraklı taşlı arazilerde, yılda 15 20 defa araziye çıkma şansım var, onun dışında şehirde kullanıcam, önde süspansiyon olmasını istiyorum, v fren olmasını istiyorum. Ankaradan çamlıdere taraflarında daha önce keşfedemediğim yerleri keşfetmek ya da kızılcahamam kazan taraflarına ya da kesikköprü taraflarında yolu bozuk yerlerde gölbaşı taraflarında da kullanabilirim, yani bu yüzden MTB tercih ediyorum. Bütçemin kurtardığı, önerilen ve pazarlığını yaptığım bir MTB olarak da bu modeli danıştım sizlere, 600 tl'ye kadar çıkabilirim başka önerilerinizi de değerlendirmek isterim. Ağırlığın bu spordaki önemini biliyorum ve xc150 13.6 kg imiş, salcanonun benzer serilerinden vs daha hafif bildiğim kadarıyla

Tepki
0
Burak bey, merhabalar

Öncelikle 600 tlyi zaten gözden çıkarmışsınız bence az daha bekleyip, bütçeyi arttırmalısınız. Kron Xc 150 çok satılan model fiyatıda uygun fakat performansı düşük, zaten o fiyata pek performans beklenmez. Bisikleti bende kullandım, sorun çıkartan bir bisiklet. Ben size kilitli maşa ve v-fren bir model almanızı öneririm. Carraro Crs 600 veya Sedona 710 olabilir. Tabi fiyatları xcye göre pahalı. İyi günler.

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Bence Fiyat/Performans kiyaslamasinda bu bisiklet almayi düsündügünüzden daha iyi performans vericektir:
(link)

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim bu bisikleti de gördüm ama tabi bilgim az olduğundan içime sinmemişti sağolun :)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Size şu konuda yardımcı olabilirim. Ben (link) kullanıyorum. Sürekli olarak asfalt yolda işe gidip gelmekteyim. Yol bisikletine ve Şehir Bisikletine oranla biraz daha fazla güç sarf ediyorum ( Lastikleri değiştirmeme rağmen ). Bu fark çok fazla değil fakat uzun mesafeli sürüşlerde bunu daha çok hissedebilirsiniz. Öncelikli olarak dağ bisikleti alırsanız bunu bir kenara yazın. İkinci olarak eğer hiçbir şekilde kros ( patika yolda bisiklet sürmek ) yapmayacaksanız dağ bisikleti düşünmeyin, size şehir bisikleti uygun düşecektir.

Yalın bir açıklama ile ifade etmeye çalışayım ;

Yol bisikletleri sürat için tasarlanmış ve bisiklet ağırlığının asgari seviyede tutulduğu makinelerdir. 28" teker kullanılmaktadır bu makinelerde.

Şehir bisikleti yol bisikleti kadar hafif olmasa da ( ki bazıları dağ bisikletlerinden bile çok ağırdır ) kısa mesafelerde ulaşımı sağlayan melez bir makinedir. Görüntüsü dağ bisikleti gibidir ancak 28" teker kullanılmaktadır.

Dağ Bisikletleri nispeten arazide güçlü kalmak ve sağlamlığı idame ettirebilmek için oluşturulmuş makinelerdir. 26" jant kullanırlar. 26" ve 28" teker arasındaki fark kabaca 26" teker forumda belirtilenlere göre 28" lere göre daha yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. 28" kullanmadığım için yorum yapamıyorum.

Çok kısa özeti budur. Burada bir yanlışım varsa forumdaki arkadaşlar çok çok daha tecrübeliler beni düzeltip size yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Atilla Bey çok teşekür ederim cevabınız için, genelde şehir içinde turlayacağım ancak araziye de çıkacağım zamanlar olacak o yüzden dağ bisikletinde net karar vermiş bulunmaktayım. Şimdi bi arkadaşımla görüştüm ve 2.el sağlam bir bisiklet bakmamı söyledi. Arkadaşlarım sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda ? 2.el daha üst seviye özellikle Carraro Force 530 veya 540 bakayım diyorum ya da xc150'den daha üst seviyelerde önereceğiniz 2.el bakabileceğim modeller nelerdir ?

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
Dağ bisikletine karar verdiyseniz ikinci aşama fiziksel özelliklerinize göre kadro ( bisikletin metal iskeleti ) seçimidir. Bu konu forumda çokça tartışılan bir durumdur. (link) isimli konu size çok net bilgiler verecektir. Bundan sonraki aşama ikinci el bir bisiklet alacaksanız bile kendinize uygun olanı bulabilmenizdir.

Ben Decathlondan RR500'ü aldığımda arkadaşlar benim L ( large ) büyüklüğünde bisiklet almamı tavsiye ettiler. Çoğu bisiklet satıcısı size bu konuda yardımcı olabilir. Fakat ikinci el alırken satan kişi kadro boyunu belirtmediyse sizin bunu kendiniz bulmanız gerekecektir. Bu konuya özellikle dikkat edin.

Bisiklet tavsiyesinde bulunmak istemiyorum. Size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim. Bütün markalar belirli bisiklet parçalarında ( Arka vites attırıcı, Ön vites attırıcı, Jant, gidon, amortisör, fren sistemi ) belirli markaları kullanmaktadır ( shimano, SRAM, Suntour, RockShock vb ).

Örneklemek gerekirse ;

Sedona 720 Arka vites attırıcısı SRAM X4 kullanmaktadır ve fiyatı 600 $'dır
Rock Rider 500 'de arka vites attırıcısı SRAM X4 'tür ve fiyatı 800 TL dir.

Fakat sedona kilitli maşa kullanmıştır bu Rock Rider 500 modelinde yoktur. Yani bu tip durumlar fiyatı etkiler ve etkilemektedir. Sizin bu forumu iyice okuyup ona göre tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla