Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemiyim, yardım - Süspansiyon çok mu önemlidir?

Konu, 'Süspansiyon' kısmında kenderci tarafından paylaşıldı.

1. kenderci

kenderci Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Sorumdan da anlayacağınız gibi acemiyim ve bir bisiklet almak istiyorum. Amortisörsüz dağ bisikleti olur mu? Kullanacağım parkur genelde asfalt ve hafif arazidir. Amortisörlerin enerji kaybına uğrattığını okudum. Amortisörsüz bir dağ bisikleti bana ne kazandırır ne kaybettirir? Birde bu bisikleti önerirmisiniz?

Önermezsenin ne önerirsiniz? Malum bütçe pek ayıramadım acemiyim pahalı birşeyle başlamak istemedim. Boyum 193 cm.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar

2. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Böyle bir bisiklete verilecek para 175-200 TL'yi geçmemeli.

3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İzmir'de bisikletçileri dolaşıp 2. el bisikletlere bakın.Gidince alüminyum kadrolu,sabit maşa bisiklet arıyorum derseniz yardımcı olacaklardır.

4. kenderci

kenderci Yeni Üye

Seviye:
    Yorumlar için teşekkür ederim. Göz önünde bulunduracaım. Bu arada hardtail, yani sadece önden süspansiyon dağ bisikletlerde de enerji kaybı çok oluyormu?

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hayır çok fazla olmaz.Enerji kaybı yokuş çıkarken ya da ayakta sürerken amortisörün esnemesi sırasında olur.Zaten yokuşu da oturarak çıkıyorsanız çok da bişey olmaz.Biz de bu durumlarda amortisörü kilitleriz.

6. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Ben de asfaltta kullandığım için amortisörün gereksiz olduğunu düşünüyorum. Acaba bendeki "SR Suntour CR940" ı satıp düz maşa taktırabileceğim avrupa yakasında bisikletçi nerede vardır?

7. Volkan Bilirli

Volkan Bilirli Bisikletkolik

Seviye:
    İstanbulda Çukuru olmayan Asfalt maalesef çok az :(

Şehir tipi bisikletler de olabilir ,

8. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Haklısınız ama %90 Maslak-İstinye arası kullandığım için asfalt kalitesi bakımından pek sorunum yok. Sahilde gezerken bir-iki çukura girersem de amortisörün eksikliğini pek hissedeceğimi sanmıyorum. Zaten dediğiniz gibi şehir tipi SD-311 kullanıcısıyım.
    Bu arada amortisörün üstüne para vermeden hatta mümkünse daha ucuza taktıracağım maşanın hafiflemeye ne kadar katkısı olur?

9. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sizdeki amortisörün modelini tam olarak bilmiyorum ama giriş seviyesi birşey sanırım.Bu yüzden de 2,5 kg'dan daha hafif olmasına ihtimal vermiyorum.Sıradan bir alüminyum sabit maşayı da 1 kg olarak sayarsak en fazla varın aradaki farkı siz düşünün. :)

serdarsom bunu beğendi.
  10. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    O zaman ilk fırsatta sabit bir maşa taktırayım ben. Cevabınız için çok teşekkürler;)

Forumda arattım ama pek bulamadım: Avrupa yakasında sahile yakın yerlerde tavsiye edebileceğiniz bir bisikletçi var mı? Kask, iç lastik, alyan gibi şeyler de almam gerekiyor ve bildiğim herhangi bir bisikletçi yok.

11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İstanbul'daki bisikletçilerin yerlerini bilmiyorum ama 70-80 €'ya karbon maşalar var.Alüminyumdan daha hafiftir mutlaka.Mosso'nun var mesela bir tane 700 grammış.Alüminyumlar da 1 kilonun altındadır o zaman.Sonuçta bunun da şaft borusu alüminyum.
    http://www.yesilbisiklet.com/pazar/..._name=DONANIM&p_alt_cat_id=162&p_prod_id=1981