Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acemiye yardım (:

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Kenan Çeliktaş tarafından paylaşıldı.

1. Kenan Çeliktaş

Kenan Çeliktaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle hiç bişey söylemeden şunu belirtmeliyim.Şu ana kadar bindiğim bisiklet evkurdan alınma dandik kadrolu birşey.Bu bisiklet işindende pek anladığım söylenemez.sizin yanınızda okuya okuya öğrenmeye başladım henüz.Benim sizden bir kaç öneriye ihtiyacım var.şöyleki; elimde ortalama 1000 ytl var.Ben bu para ile sıfırdan bir bisiklet mi alsam yoksa elimdeki parçaları değerlendirmek için sadece kadromu alsam diye düşünüyorum.Parçalar demişken hemen onlarıda belirtiyim.Şunlar ;

Mavic 317 çember ===> http://www.gambacicli.com/images/categories/componenti/cerchi/c_mavic317xm.jpg
    Maxxis 60 TPI dış lastik ===> http://www.motisbisiklet.com/images/uruns/Maxxis/Maxxis_LarsenTT.jpg
    Stef 50 fren(fren,vites) kolu ===> http://www.fahrradteile.com-onlineshop.com/onlineshop/images/30681_large.jpg

Maxxis 26 iç lastik
    Deore Göbek ===> http://www.bikemagic.com/news/images/deore06_hub_big.jpg
    VPM 58 pedal

Aslına bakarsanız bisikleti işe gidip gelmek için kullanıcam.ama sizler trek mi diosunuz artık adı herneyse :) bisikletle akrobatik hareketlerde yapmak istiyorum.
    Sizce yeni bir kadro mu almalıyım yoksa sıfırdan bir bisiklet mi almalıyım.Kafamda başka bir şey daha var ama onu yapmak acımasızlık olur diye düşünüyorum.şöyleki acaba diyorum şu an kullandığım bisikleti iş bisikleti olarak kullansamda, kendime bir trek tarzı bisikletmi alsam.ama onu yaparsam tekerlere yazık olacak. çünkü zamanında 200 liraya aldığım bisikletin şu an üstündeki sırf 2 teker 250 ytl.bu bildiğin aptallık olur diye düşünüyorum.anlıycanız kafam çok karışık :eek:
    Burda bir kaç model gördüm sedona 761 ve scott ın bir modeliydi ama şu an aklıma gelmiyor.ama yanlış hatırlamıyorsam 761 v frendi.ben bisikletim disk fren olsun istiyorum.nedenini sorarsanız hem şu ana kadar hiç kullanmadıım bir şey ve doğal olarak heves var tabi.2.si hidrolik sistemlerde fren performansı daha iyi olduğunu duydum.e bende akrobati için aldığıma göre fren konusu önemli ve disk fren olması daha mantıklıdır.Benim boyum 1.86 ve kilom 75.Bu ölçülere uykun bir kadro yada bisiklet önerirseniz sevinirim.Aslında bütçem 1000 ytl ama hani şöyle 600-800 arası halledersek muhteşem olur.çünkü 1000 ytl harcarsam diğer ödemelerim konusunda zorlanabilirim.
    İşi bilen kardeşlerimden,abilerimden yardımlarını bekliyorum.
    Dip not: Kadro önerecekler,Kadro,maşa,gidon,ve fren sistemide yazarlarsa iyi olur.
    Teşekkürler.

2. Kenan Çeliktaş

Seviye:
    ya benimle hiç ilgilenen yokmu :( yardım edin ltfn

yusuf gamar bunu beğendi.
  3. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    gecenin 2sinde mesaj yazıyosun ve haftasonu öğlene kadar cevap gelmemesine şaşırıyor musun? ramazandayız ve insanların bir çoğu haftasonu uyku sürelerini arttırdı. sadece biraz daha sabır:cool:

pek uzman sayılmam ama hareket diyorsan scott voltage'lara bakman uygun olur sanırım.. bu arada elindeki bisiklet parçalarından da yararlanmak istiyorsan bisikleti alacağın yerle konuşursun. güzellik yapıp senin elindeki parçaları kullanarak bisikleti toplama işi oluyorsa biraz daha ekonomik bi şekilde halledebilirsin sorununu diye düşünüyorum.

4. Kenan Çeliktaş

Seviye:
    Ne biliyim biraz sabırsızlık var.bir an önce bisikleti alıp çalışmalara başlamak istiyorum :)
    edit:imla

5. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    parçalar güzel ama; bu bisikleti ne yapacaksın bence sat..

yeni bir bisiklet al, çok iyi bişey alabilirsin elindeki paraya..

toplamak çok masraflı olur..

6. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba, bence yeni başlayan bir kullanıcı olarak her ne kadar elinizdeki malzemeler iyi olsa da bisiklet toplama işine şimdilik bulaşmamanızda bence fayda var. Bunun yerine elinizdeki parçaları forumun "2. El İlanları" bölümünde resimlerini koyarak satışa çıkarırsanız mutlaka bir alıcı çıkacaktır. Buradan elininze geçen parayı elinizdeki mevcut 1000 YTL'ye ekleyerek gerçekten iyi bir bisiklet alabilirsiniz.

Akrobasi bisikletleri genel olarak "Trail" adını verdiğimiz başlıkta toplanırken şehir içi işe gidip gelme amaçlı kullanım için "Hybrid" dediğimiz bisikletler uygundur. Hem akrobasi hem de günlük kullanım için tek bisiklet istiyorsanız "Corratec Superbow" benzeri bisikletler (www.deltabisiklet.com'dan inceleyebilirsiniz) bu iki amaca da hizmet edebilmesi bakımından sizin için bir seçenek olabilir. Ama Trail işini çok ciddi bir şekilde yapmak istiyorsanız bu iş için özel olarak yapılmış tasarımlara ihtiyacınız var. Bu durumda iki bisiklet birden almanız gerekebilir.

Bu arada biraz da acelecilik sezdim sizde. Bu işlerde acele etmenin sonu genelde hayal kırıklığı oluyor. O yüzden satın almadan önce sabırlı olup her şeyi etraflıca araştırmanız, amacınıza tam anlamıyla uygun bir bisiklet seçebilmeniz açısından yararlı olacaktır. Elbette forumda bu işi çok iyi bilen arkadaşlar da size bu konuda değerli tavsiyelerde bulunacaklardır. Yeter ki acele etmeyin.

7. Kenan Çeliktaş

Seviye:
    Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim.Elimdeki parçaları satmak fikri aslında kafama çok yattı.Parçalar demişken onlarıda bu linkte tanıttım.Parçalar henüz 2 haftalık.Yani daha doru dürüst kullanılmadı.Sizce ön arka jantı komple(rulman dahil) ve Stef50 ler için toplam ne kadar bir fiyat istemeliyim.(Aslında benim kafamda bir miktar var ama bunu tamamen bisikletçiden aldığım fiyatı düşünerek söylüyorum,belkide bu parçalar o kadar kaliteli değil ve istediğim fiyat o parçalara göre uçuk kaçabilir.)
    trial başlığı altında araştırdıklarıma göre bu işe başlamadan evvel önce en az bir sene street/Dj tarzı bir bisiklette çalışmak gerekiyormuş.burdan anlıyorum ki bende bu tarzda bir bisiklet almalıyım.Bu konuda oradaki arkadaşlar Scot voltage ve x11 leri öneriyorlar.Her nekadar bütçem 1000 ytl olsada ve elimdeki parçaları sattığımda buna bir destek oluşacağını düşünürsekde bisiklet için bu miktarı vermek beni diğer ödemelerim(banka taksitleri vsvs) konusunda çok zorlar.bu nedenle bu işi 600-800 arası kapatabilirsem benim için mükemmel olur.Sizden bu konuda bir öneri bekliyorum.
    Dip not: Bisikletim disk fren olsun istiyorum.Nedeni yukarda da belirttiğim gibi hiç kullanmadığım bir şey ve dolayısıyla heves var.Birde bu tip bisikletlerde fren sistemi önemli olduğu için hidrolik bir disk fren sistemi çok performanslı olur diye düşünüyorum.
    Bu işi elbetteki profosyonel olarak düşünemem çünkü bir çalışma hayarım var ve ben bu işe günde en fazla 2-3 saat ayırabilirim.Yani benim için bir nevi zevk meselesi bu iş.
    Aceleciğim olduğunu kabul ediyorum :) doğru ama napabilirim youtube ki videoları izledikçe içim içimi kemiriyor :)
    Sizide çok yordum ama malumunuz bu işlerde bir bilene danışmak gerek,ki danışılmadığında verdiğim linkte oluşan sonucu göreceksiniz. :)

Daywalker bunu beğendi.
  8. Kenan Çeliktaş

Seviye:
    Dün gece biraz araştırma yaptım Scot voltage YZ 35 ve Scot voltage YZ 25 çok kafama yattı.Ama daha çok rengi ve fiyatı nedeniyle YZ 35 i daha fazla düşünüyorum.Bu 2 bisikleti kullanan bilen arkadaşlar aralarında ne gibi bir fark olduğunu belirtirlerse sevinirim.