Acemilere yardım edin :D

Güney Mertkan

Aktif Üye
Tepki
88
Esselamu aleyküm arkadaşlar.

Biz 4 arkadaş Silivriye Avcılardan gideceğiz . Daha önce bir arkadaşımız yazmıştı bunu. Daha bisikletlerimizide almadık alınca gideceğiz fakat şimdiden bir plan oluşturuyoruz.

Soru 1 : Bisikletlerimizle uzun yola (bize göre :D ) çıkacağımız için sırtçantamıza neler koyalım? Neler olmalı?

Soru 2 : Siz olsanız neler planlardınız neler düzenlerdiniz? Bizlere ne önerileriniz var? Yanımızda harita bulunsunmu?

Soru 3 : Eğer yolda zincirimiz sıkışır ve ya teker patlarsa ne yapacağız dağ başında hiç bir şey yok geride dönemeyiz devamda edemeyiz. Otobüslerde bisikleti kabul etmiyorlar.

Allah rızası için acemilere yardım :D

Scudo

enver avcı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.460
Bisiklet
Scott
@Güney Mertkan

arkadaşlar sırt çantanızda bulundurmanız gerekenler iç lastik,pompa,bir alyan ve tornavida seti ve küçük bir kurbağacık.şehirler arası gitmiyorsunuzki harita alasınız.avcılardan silivri şurası :) zincir sıkıştığı gibi geri de çıkar.o sorun değil.fakat lastiğiniz patlar ise ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız ya bir bilen ustanın yanına gidip öğrenin yada lastiği bile değiştiremediğiniz için bisiklet sevdasından vazgeçin.hem lastik değiştirmesini bile bilmeyen arkadaşların silivride ne işi var.biraz daha pişin sonra gidersiniz oralara.(biraz fırça atar gibi oldum sanki) :D

• Beğen
Tepkiler: Güney Mertkan

haceli yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
467
Bisiklet
Sedona
arkadaşklar daha bisiklet olmadan plan güzel:eek: ama önce antıraman yoksa bianda okadar yol yaparsanız bence size ozaman yardım gerekir bisikletler sağ salım gelirde siz evden cıka bilirmisiniz onu bilmem :D
ham o yollara cımanızı istemem deneyimli biri olarak sonra bisiklete küsenner bile oluyo:D sizinde o saflarda yer almanızı istemem.
yanınıza iç lastık,bide tamir takımı var kombine olan alyanı zincir değiştirme aparatına kadar 1 tanede o yama seti,pompa tamamdır. gerisi size kalmış.kendine ii bak

Güney Mertkan

Aktif Üye
Tepki
88
İyi güzel diyorsunuzda hemende korkutuyorsunuz . :D 67 km yolda lastiğimiz patlarmı gerçekten uğraşamayız okadar ya . Daha olumlu birşeyler söyleyin . Neyse bisikletleri alınca daha ayrıntılı konuşuruz. Yİnede akıl verenler versin. Bekliyorum

Tufan Yuzseven

Forum Demirbaşı
Tepki
324
@Güney Mertkan

yol hakkında hiçbir fikrim yok, sadece 67 km demişsin onu biliyorum ;)

şöyle söyliyim, beşiktaş- garipçe turu için büyük bir grupla beşiktaştan yola çıkmıştık günün birinde, neredeyse herkes bilir ortaköye giderken çırağan sarayının önünü, orada daha 3 km yapmamışken önümdeki 15 kişinin ardından aynı yerden geçerken arka lastiğin 1 cm kadar yarıldı :) patladı demiyorum dikkatini çekerim, yarıldı :D lastiktir bu patlar 3 dakikada iç lastik değiştirilip yada 10 dk da yama yapılıp yola devam edilir en küçük sıkıntıdır bu bence. yeterki yanınızda pompanız, dış lastiği janttan çıkartacak levyeniz, yedek iç lastiğiniz, yama takımınız ve birazcık ta el beceriniz olsun.

1 patlak = ~ 5 dk birazda kir :)

zincir sıkıçması sıkıntı değil, bir şekilde çıkartılır, sadece elleriniz kirlenir o kadar. asıl zincirle alakalı sorun zincirin kopmasıdır. nadiren olur ama hazırlıklı olunması gerekir, yanınızda zincir aparatı (tam adını bilemiyorum :D) olmazsa yaya kalırsınız, yanınızda ise 10 dk da yola devam dersiniz.

67 km gidiş-dönüşmü yoksa sadece gidişmi bilemiyorum ama antrenmansız kişiler için sıkıntı yaratabilecek bir mesafe bana sorarsanız :) bacaklarınız dayansa kıçınız, kıçınız dayansa bacaklarınız dayanmaz... haydi diyelimki dayandınız acıya yolu tamamladınız, önünüzdeki birkaç gün kıç ve bacak ağrınızdan ne oturabilirsiniz ne de yürüyebilirsiniz :) önce kısa turlarla başlayın sonra günde 200 km üzerine de çıkılır sıkıntı değil...

keyifli ve kazasız sürüşler...

Volkan ULUÇ

Aktif Üye
Tepki
91
Diğer arkadaşlar gibi antremansız değil 67 km 40 km bile yapılmamalı. Ben hafta içleri sabit 20 km yapıyorum hafta sonları uzun yol yapıyorum. astik patlasın hallolur. Önce sağlınızı hiçe atmamaya dikkat edin. Eğer zorlayarak ve sıkıntı içinde pedallamaya devam ederseniz bisikletten soğuya bilirsiniz.
Bu arada otobüsler bisiklet alıyor. Benim kaptan piro 2'yi kamil koç, nilüfer, metro gibi şirketler almııştı. diğerlerini bilemem.

samet_özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.130
çantanızda bulunması gerekenleri arkadaşlar yazmış zaten yama takımı pompa kesinlikle şart 67 km de lastik patlarmı demişsiniz ama heran herşey olabilir geçen hafta iznik e gittik 217 km yaptık bi arkadaşın lastiği 15. km de patladı 5 dakkada iç lastiği değiştirdik yolun yarısındada başka bi arkadaşın patladı değiştirdik dün akşamda ben işten çıktım sahile indim lastik patladı pompam yama setim herşeyim vardır normalde dün bisikleti temizlerken pompayı şirkette unutmuşum kaldım oracıkta sırtımda bisiklet en yakın bisikletciye yürüdüm :D nolacağı hiç belli olmaz biras antrenman yapmadan yolada çıkmayın bence ;)

Güney Mertkan

Aktif Üye
Tepki
88
Herkeze teşekkürler yardımlarınız için karar verdik önce Büyükçekmece yapacağız bir süre daha sonra o yola çıkarız. Belki çıkmayız :D

samet_özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.130
bence yılmayın 64 km çok değil gözünüzde büyümesin ;) ben 2. çıkışımda kızıltopraktan pendiğe geldim 42 km falan yapmıştım ooo baya iyi demiştim 1 haftasonra ise pendik fenerbahçe arası gidip gelmeye başladım zorlamadı hiç 48 km falan oluyor. şimdiyse pendik fenerbahçe ısınma turu gibi oluyo :) korkutmasın fazla km sizi zamanla performansınızda artar zaten ;)

engin engin

Forum Bağımlısı
Tepki
182
Giderseniz de çok dikkatli olun, malum E-5 İstanbul trafiği ortalık dengesiz sürücülerle dolu. Yolunuzda gözünüzde açık olsun.

b-cagri

Üye
Tepki
109
Sabah çıkın erken, acele etmeyin. düşük viteste gidin. pedalları seri çevirin. özellikle rampalarda vitesi en küçüğe alıp yavaş yavaş çıkın. temponuzu ayarlayın. ani hızlanışlar ile kendinizi zorlamayın. sürekli selede oturarak gitmeyin arada popoyu kaldırın hava alsın. seleleri yükseltin ne kadar yükseltmeniz gerektiğini forumdan bulabilirsiniz. yama seti ve pompa arkadaşlarında belirttiği gibi şart zincir koparsa şansınıza küseceksiniz artık :) maceraya atılmaktan çekinmeyin ne kadar anlatsak boş. 67 km gidince, bir daha ki 67 kmde yanınızda neler olması gerektiğini zaten tecrübe edeceksiniz. aşırı zorlanmadan 67km yaparsınız bir günde. bir sonra ki gün popo acısı ve bacak ağrısı olacaktır bir miktar. 2.3. ve hatta 4 gün hala selede oturuyor hissiyatı yaratabilir popo :) ama acı olmadan zevkte olmaz :)bi süre sonra alışır :)

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
753
arkadaşlar benim ellerim kirlenmesin çıkarmak zor oluyor diye kiri, latex eldiven kullanıyorum çifti 10 binlira mı ne:)aklınızda bulnsun:)

• Beğen
Tepkiler: Tufan Yuzseven

Tufan Yuzseven

Forum Demirbaşı
Tepki
324
@ali alper uyar

bisikletçinin süsü ellerindeki zincir yağı ve vücudunun çeşitli yerlerindeki küçük bisiklet yaralarıdır :D :D

kirlenmek güzeldir :)

• Beğen
Tepkiler: marule
Tepki
9
Bisiklet
Salcano
@Serap Erdogan

10 bin liraya bisiklet + full ekipman alırım siz o paraya bir çift eldiven alıyorsunuz :))

Erhan B.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Peugeot
ben bu forumu keşfetmeden daha doğrus tanımadan önce hiç lastik patlamasından korkmazdım. çünkü 1997 den 2003 e kadar gerek ev- okul gerek tatillerde çocuksu gezintilerde lastiğim sadece 1 kere patlamıştı. 2003-2013 arası da biiskletime doğru dürüst düzenli binmedim ama yinede bir patlak olayıyla karşılaşmadım.
şimdilerde bodrumdan çıkardığım bisikletimi akşamları hobi amaçlı kullanıyorum ama daha 2 hafta olmadan lastik patladı :D
dile kolay 1997- 2013 sadece bir patlakla geçtim :D
bu forumu tanıyıp bisiklet aşkım alevlendi ve 2 hafta olmadan patlakla yüzyüze geldim :D