acemilere sürüş teknikleri

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
bu konuda yardımcı olabilecek yazılar var mı?
3 4 sene sonra ilk defa bisiklet kullanmaya başladım. az önce çok hızlıydım ve 30 cm lik bir alçalma olduğunu son anda farkettim. mecbuıren uçtum tabiki .neyseki düşmedim bisiklet aynen devam etti. :) Allah korudu.
acemi oluncas o an ne yapacağını bilemiyorsun.

birde 50 cm lik bir kaldırımdan nasıl inecez? amortisör kilitli mi olmalı ? bisikletin öne yere çakılıpta düşmek pek iyi olmaz :)

Scudo

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
pardon. bisiklet püfleri başlığı varmış. orada cevaplar var gibi.
hiç görmemiştim o bölümü

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@fulham

Amortisör kilitli olursa bisikletin önü yere indiğinde alacağın darbeyi vücudun daha siddetli hisseder. Amortisörün kilidini açıp hızlı giderek kaldırımdan inersen darbeyi daha az hissedersin. İnerken ne kadar yavaş olursan dengeyi korumanda o kadar zorlaşır. Ben kaldırımlardan uzun atlayışlar yaparak inmeyi tercih ediyorum. Daha rahat ve zevkli oluyor. :)

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
şimdi diyelimki 50 cm lik bir kaldırımdayım. hızlı gidiyorum. hızla gidip kendimi bırakınca çakılmam değil mi .arka teker önce düşse sorun değil de. ön teker düşünce sorun olabilir gibi düşünüyorum
neyse zamanla öğrenecem artık

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@fulham

Kaldırımın sonuna geldiginde bisikletle birlikte zıplarsan ve öne yatmazsan sorun olmaz. Dikkat etmen gereken şey ayaklarını pedaldan kaçırmamak. Yere iniş anında ayağın pedaldan kayarsa dengen bozulur, düşebilirsin. SPD kullanıyorsan problem yok zaten :)

• Beğen
Tepkiler: fulham

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
en iyisi önce düşük hızlarda bunun antremanını yapmak. iyice öğrenince hızlıyken de yaparım zaten

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
50cm nispeten yüksek sayılılır ki bence eğer acemiyseniz denemeyin;)

daha alçak olan 20-30 cmlik kaldırımlardan kontrollü çekilde inmeyi yada uçmayı öğrendiğinizde zaten kendinize güveniniz gelicektir...

BEnim size öncelikli tavsiyem düz yolda veya çok alçak kaldırımlarda ortalama hızla giderken ön tekeri pedal çevirmeden kaldırmaya çalışarak başlamanız...
ön tekeri ne zamanki 10-15cm kaldırabildiniz o zaman işte yere inişinizi sadece ön tekerleğin üstüne değilde iki tekerleğin veya sadece arka tekerleğin üstüne gerçekleştirirsiniz ve buda düşme riskinizi yüksek oranda azaltır...

Ben bu teknikle 100-120cm civarı yükseklikten atladım daha önce ama size kesinlikle tavsiye etmem çok tehlikeli hem sizin hem de bisikletinizin sağlığı açısından;)...

yukarıda bahsettiğim ön tekeri hafif çekme olayını çözdüğünüzde bunun zamanlamasını ayarlamanızda önemli kaldırımın ucuna gelmeden ön tekeri yerden kesmeniz ve arka teker kaldırımı bitirene kadar o şekilde tutabilmeniz gerekmekte aksi takdirde daha kötü sonuçlara yol açabilirsiniz...

Hızınızı mutlaka iyi ayarlayın ne çok hızlı nede çok yavaş olun...

Bisikletin ön tekerini pedal çevirmeen yerden kaldırırken de amortisörünüz kesinlikle kilitli olmasın.İlk önce kollarınızı biraz kırıp ağırlığınızla amortisörün biraz içeri girmesini sağlayın ve sonra ağırlığınızı biraz arkaya vererek kollarınızı düzeltin ve ön teker en az 10cm havalanacaktır...Bu hareketi tecrübe ile çok daha geliştirebilirsiniz...
Zamanla amortöre çok yüklenmedende ön tekeri kaldırabildiğinizi farkedeceksiniz o zaman herşey çok daha basit ve anlaşırık olucaktır;)...
Ama benim şiddetle tavsiye edeceğim şey bu ön tekeri çekme hareketini tam öğrenmeden 30cmden yüksek yerlerden atlamayın...

ha birde eğer 50cmlik bir yerden normal inmek isterseniz tahminimce direk öne takla atarsınız...bunu kesinlikle denemeyin...