Acemiler için lastik önerisi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında orneken tarafından paylaşıldı.

1. orneken

orneken Aktif Üye

Adı:
    Engin O.
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba. Bisiklet sürmeye yeni başlayan kullanıcılar için ne tür lastik önerirsiniz ? Şehir için, fitness türü bisiklet kullanıyorum. En fazla 28C lastik takabilirim. Başlangıç için hangi lastik türünü önerirsiniz ?

1- Patlamayan, yama derdi olmayan ama bir o kadar da yuvarlanma direnci yüksek, ağır bir lastik.
    (conti gatorskin, conti supersport plus, vittoria randonneur,rubino pro tech)

2- Patlak koruması ortalama ama seri, bisiklet sürmeyi sevdiren, keyif aldıran lastik (bu türde örnekleri bilmiyorum, araştırıyorum) + patlak önleyici şerit (proline antiplatt)

Forumu didik didik ettim birkaç haftadır. Modellerin incelemelerini okudum. Çoğu kullanıcı benden daha deneyimli olduğu için aynı durumda değiliz. Bu nedenle başlık açmak zorunda kaldım. Kısacası hangi seçenek daha uygundur acemiler için ? Bisiklet için başka masraflar yaptığım için lastiğe ayırdığım bütçem pek de geniş değil, belirtmek isterim.

2. S.Emre DURMAZ

S.Emre DURMAZ Forum Demirbaşı

Adı:
    S.Emre
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Acemiler için farklı bir lastik seçmenize gerek yok. Pahalı lastik var, ucuz lastik var. Ama pahalı olan daha iyidir diyemeyiz fiyatına göre. Bazıları, uygun fiyatlı cst, rubena gibi lastikleri alıp kullanıyorlar ve çok da memnunlar. Schwalbe, michelin, continental gibi lastikler daha yüksek standartlarda, daha kaliteli hammaddelerden üretiliyorlar ama her lastiğin amacı farklı. Sizin derdiniz eğer patlamaması ise, zırhlı bir lastik bakmanız gerekir. Ancak bu lastikler de ağır olur. Ağırlık istemiyorsanız eğer, bu sefer de hafif bir lastik alacaksınız. O da patlamaya karşı zırhlı lastik kadar dayanıklı olmayacaktır. Ayrıca patlamaya dayanıklı iç lastikler, iç lastiğin içine doldurulan sıvılar gibi farklı çözümler de var. Bu arada lastiğin kalınlığı da akıcılık ve dayanıklılıkta önemli bir etken. Eğer 700x28 bir lastik kullanırsanız akıcı olur, yani hızlı gider, daha az güç harcarsınız. Fakat 700x35 bir lastik kullanırsanız, akıcılığı diğerine nazaran daha az olacak ama bu sefer de patlamaya karşı daha dayanıklı olacaktır. Acemi olduğunuz için daha kalın bir lastik sizin için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü önünüze aniden bozuk satıhlar, mazgallar vs çıkabilir. Hem kontrolünüz daha iyi olur, hem de ufak mazgal aralarına düşmezsiniz. Patlamaya karşı da tabi daha dayanıklı olacaktır.

şamilkafkas ve orneken bunu beğendi.
  3. spe07

spe07 Kıdemli Üye

Adı:
    ANIL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    arkadaşlar sizce hangisi tercih etmeliyim

700X32C FİYAT:89 TL

700X32C FİYAT:119 TL

4. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Ben marathonu tanesi 14€ dan aldim bikecomponents den. Plus olani daha dayanikli fakat surtunme direnci falan daha yuksek , uzun tur dusunulmuyosa gereksiz bence .

5. spe07

spe07 Kıdemli Üye

Adı:
    ANIL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @furkan.zaman uzun turda kullanıcam onun için seçtim suan üzerindeki lastikler Schwalbe spicer lastikler uzun yol için değiştirmke istiyroum

6. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @orneken Rubena nın modellerini inceleyin...Ucuz ama kaliteli modelleri var...

GrandHan ve orneken bunu beğendi.
  7. orneken

orneken Aktif Üye

Adı:
    Engin O.
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    @S.Emre DURMAZ Sanırım ilk zamanlar için patlak korumalı bir model alsam daha iyi olacak. Teşekkürler.

@geziniyo Yurtdışı alışverişi yapacağım. Birlikte alınca uyguna gelecek. Sonraki lastiklerde denemek isterim ama. Teşekkür ederim.

8. geziniyo

Seviye:
    @orneken Ben de öyle yaptım schwalbe marathon plus tour kullanıyorum fakat bir sonrakinde mutlaka rubena deneyeceğim

9. spe07

spe07 Kıdemli Üye

Adı:
    ANIL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @geziniyo Fırat abi benim paylaştıgım lastiklerden hangisini almalıyım ? Bu arada benim bagaj işi vardı ya abi hallettim onu bisikleti komple değiştirdim :)

10. geziniyo

Seviye:
    @spe07 Alttakini alabilirsin ama bende bike-components den çok daha ucuza aldım, bi göz at ;)

11. spe07

spe07 Kıdemli Üye

Adı:
    ANIL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @geziniyo tamamdır abicim fikrini göz önünde bulundurcam sonuçta iki lastik arasında kaldım almışken iyisini almak daha iyi olur ötekide işimi görür ama arada 30 lira fark var değer bence

geziniyo bunu beğendi.
  12. geziniyo

Seviye:
    @spe07 Ben çiftini 180 tl gibi bi fiyata almıştım... :)

13. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    GRL marka lastiklere bakın ben 2000kmdir kullanıyorum patlamadı henüz. 5mm zırhı var yanlız çok kaliteli bir lastik değildir söyleyeyim.

14. geziniyo

Seviye:
    @sspl Ek olarak: Grl Türkiye de çok iyi bilinmese de aslında iyi bir Hint markasıdır ve çok eski bir lastik markasıdır...

GrandHan ve sspl bunu beğendi.
  15. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    @geziniyo yeni girdiler sanırım türkiye pazarına, ben bir modelini kullanıyorum gayet memnunum f/p olarak.

16. geziniyo

Seviye:
    @sspl Sporcu pazarı sanırım distribitörü; bi ara bize çekiliş için yollamışlardı

17. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    @geziniyo ben oturduğum yerden yerel bi satıcıdan aldım çifti 50 Liraya (26x1.50) fiyatları gerçekten iyi

geziniyo bunu beğendi.