Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

acemiden istanbul- izmir turu (6 gün) ve birkaç soru

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Barış Serhan tarafından paylaşıldı.

1. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    Forumdaki herkese merhabalar,
    kısaca hikayemi anlatıp bir kaç sorum var onlara geçmek istiyorum
    geçtiğimiz ağustosun başında nereden estiyse söyle bir bisiklet turu yapayım dedim, 15 senedir bodrumda yatan castello marka mtb bisikletimi çıkarıp üzerinde bi kaç değişiklik yaptırarak başladım işe. Bisiklet donanımı hakkında da en ufak bir bilgim olmadığını belirteyim, bisikletçim bu bisiklete yatırım yapmaya değmez at yenisi al demişti şimdi keşke dinlesemiymişim bilmiyorum.kısaca değişikleri yazayım, cst 26x1.75 yol lastiğiçift kat noname cantlar ve göbekleri, aynakol orta göbek shimanonun en alt modellerinden,v-fren logan diye marka,bunlar dışında fardır bagajdır jel kılıfdır ufak tefek seyler...
    iki hafta boyunca hergün sehir içinde 30 40 kmlik antremanlar yaptıktan sora attım bisikleti sirkeciden trene edirne uzun köprüden turuma başladım. keşan,gelibolu,eceabat,çanakkale,ezine,küçükkuyu,ayvalık,aliağa istikametinden 7 gün içinde izmire vardım,ayvalıkta bir günüm sürmeden geçti toplamda 6 gün,çanakkale ve ayvalıkta tanıdıklarımda diğer günler kamp kurarak konakladım.
    Bu arada ezine yolunda belçikadan gelen bisikletçi bir arkadaşla tanıştık,iki gün beraber sürdük, benim için inanılmaz bi deneyim oldu o iki gün, keza Michael 10 sene içinde toplamda 150000km yol yapmış bense bırakın bisiklet donanımını bisiklet sürüşü hakkında bile doğru dürüst bir bilgiye sahip değildim.Bayaa bişi anlattı öğretti, eksik olmasın her yokuşun sonunda durdu beni bekledi, çocuğun temposunu nerdeyse yarıya düşürdüm.
    Kısaca dedim bayaa bi yazmışım,sonuç olarak belki biraz cesaret belki biraz aptallık sağsalim turumu tamamladım(ilk iki gün boynuzsuz sürmeden kaynaklı sol elimde biraz his kaybı var hala ,ama zamanla düzelcek sanıyorum:) )
    İstanbula döndükten sora o bisikletle olmicanı anladım,bu sefer amcamın garajından 91 model bi bianchi theridion çıkarıp el koydum,bütün aksamını söktüm,üzerinde deore lx sistem var eski,ama sanıyorum işimi görcek,kadronun boyasını çıkardım zımparaladım şimdi boyanıp toplanmayı bekliyor, işte tam bu noktada sorularım geliyor ;
    hergün bakırköy- ortaköy yaklaşık 25km gidiş dönüş 50km üniversite yolculuğumu bisikletle yapmak istiyorum ve önümüzde ki yaz daha uzun bir tur belki yurtdışı
    *bisikletin arka freni U fren ön ise cantilever, cantileveri v frenle değiştirebiliyorm ama U nun pimleri uygun değil, v fren uyumlu vites-fren kolu U freni çalıştırmada sorun yaratır mı?
    *Arka rubleyi 8liyle değiştirsem aynı aktarıcıyı kullanabilirmiym ve bunun için arka göbeği değiştirmem gerekir mi?
    *Bakırköyde bisikletçi Metin 25 liraya eski fren pimlerini kesip V fren için yeni pim kaynaklıyor kadroyu boyatacağımı da düşünürsek o kdr masraf o kadroya değer mi?
    *maraton xr lastik almayı düşünüyodum ancak alırsam 26” almak durumundayım ve eğer o kadroyla uzun yola gidilmez derseniz ve 28” şart derseniz lastikler bir sene sonunda elimde kalacak

Aslında daha çok sorum ve anlatacaklarım var da şimdilik bu kadar olsun, konuyu doğru yeremi açıyorum onu da bilmiyorum bir hatam varsa düzeltiniz
    Herkesin bayramını kutlarım

Ercan Saygılı ve Nuran Atakan bunu beğendi.
  2. atakan tosunoğlu

atakan tosunoğlu Kıdemli Üye

Seviye:
    bisiklet üzerine çok çok üstün bilgilerim yok ama güzel işler yapmak için illahada süper bir bisikletimiz olması gerekmez bence elimizdekinide değerlendirmek lazım daha doğrusu değerini bilmek lazım :) bakımlarını yaptırdıktan sonra elinizdeki bisikletlede gezer turlar yapabilirsiniz . sizinde bayramınız kutlu olsun buarada.

3. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tekrar merhaba Barış,

Arka freninin yerini cidden merak etmeye başladım. Bir fotoğraf ekleyip olayı açıklığa kavuşturmanı rica edeceğim. Vfren uyumsuz dediğine göre eski tip alttan gelen kabloyla, ön vites yakınlarında bir yerde konuşlandığını çıkarabiliyorum.

91' lx'lerin kaç vites çalıştırdıklarından emin değilim, ancak 8'li bir ruble takmak istersen kaset tabir edilen jant göbeklerinden edinmek gerekecek, jantı yeniden ördürmen gerekecek; ekstra masraf olacak. Lx serisinin bakımını yaptır ve onlarla devam et derim. Mesela çoğu turcu da 98 model Lx'leri kullanır, 8'li sistemden vazgeçememişlerdir.

Madem U sistem kalacak arka frende, fren gücün sınırlı kalacak, o zaman marathon lastiklerin verimini alamayacaksın. Bisikletine uygun seviyede parçalar takmanı önerebilirim. CST'nin çok uygun fiyatlı ve sağlam lastikleri var. Uzun yola da gidiyor, gider.

O kadroyla uzun yola gidilir. Çünkü tahmin ettiğim kadarıyla cro-moly, ve bu tür kadrolar aslında uzun yol için biçilmiş kaftan. Hem rahatlığı, hem sağlamlığı, hem de sorun çıkınca kaynak yöntemi kolay olduğundan avantajlılar.

Bakırköy'den Ortaköy'e üniversite yolculuğu demişsin, hangi okul? :)

Barış Serhan bunu beğendi.
  4. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    merhaba adaş,
    digital makine olmadığı için foto gönderemiyourm
    http://stara-zagora.dalavera.net/product/view/i/1300926/c/4/prodavam-mtb-bianchi-theridion

bisiklet burdakinin aynısı tabi üstünde boyası kalmadı artık, 5inci fotoya dikkat edersen arka frenin pivotları lastiğin üst kısmına denk geliyor o yüzden uymuyo v frenler, ön çatal da ise problem yok cantileveri çıkarıp v fren takabiliyorum

göbek de yanılmıyorsam kasetli yine de mesafesi 8e uygun mu bilmiyorum,
    tur ve 8 vites konusunda belçikalı arkadaşda seninle aynı şeyi sölüyodu, gerçi o 9 vitesle xtr attırıcı kullanıyodu zincir veya attırıcıda bi problem olduğunda eğer ki dağbaşı bi yerdeysen sorun oluyomuş 8li ve 7li sistemin aralıkları aynı olduğu için birbirne uydurabiliyolar gibi bişi demişti keza cro moly konusunda da benzer şeyler söyledi, kadrosu aliminyumdu bi kere yolda gidonun takıldığı yerden kırılmış gerçi avrupadaymış kaynakçı bulmakta zorlanmamış da heran heryer de kırılabilir

lastik konusuna gelince izmire giderken cst lastik kullandım toplamda 5 kere lastik patladı bi haftada,uzun yolda can sıkıcı oluyo, çocuğun marathon xr lastikleri vardı karşılaştığımızda 6000km yapmıştı lastiklerle daha bi kere patlamamış
    bi de marathon lastik için forumdan bi arkadaşla anlaştım, en azından o konu netliğe kavuştu
    fren için arkada u önde v düşünüyorum da hala muallaktayım, kadroyuda yarın öbürgün boyatcam boyatmadan kesin bi karar vermem gerekiyo

ortaköyde galatasaraydayım, bilgisayar mühendisliğinde, anamızı ağlatıyo fransızlar
    konsolosluktan ya da üniversiteden sponsorluk koparabilirsem önümüzde ki yaz için istanbul- fransa hayalim var ama sanıyorum hayal kurmak için biraz erken

sen neler yapıyosun üniversitedir işdir ? üsküdar beşiktaş bi motor, o taraflarda küçük turlar istersen
    ilgilendiğin için de çok teşekkür

Barış Kılınç bunu beğendi.
  5. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    atakan bey ben de benzer düşünüyorum
    ancak uzun yolda belirli düzeyde konfor için yine de bir alt sınır var bisiklet ve ekipmanları için, keyif yerine eziyet çekmemek lazım

6. Barış Kılınç

Seviye:
    Fotoya bakınca farkettim pivotların yukarıda olduğunu. Sistemi bozmadan kullan derim. Zaten %70 ön frenle olacak işin. Bisikleti durduran o. Onun dışında Lx serisi çok başarılı duruyor. Söylediğim gibi bakım yaptırdıktan sonra hiç sorunsuz çalışır. Cst'yi önerdim, bir arkadaşımla beraber 250 km'lik tur yaptık. Hiç sorun yaşamamıştı. Ben de şehiriçi bisikletimde aynısını (2.0 city traveller) kullanıyordum. Beş kere patlaması iyi bir işaret değil tabii.

Ben de GSU'deyim (nerden nereye), Felsefe bölümündeyim. Anamızı ağlattıklarını söyleyemem. FIT gibisi yok çünkü :). Yurtdışı turu düşünüyorum elbet, 2-3 sene içinde böyle bir tura çıkabilirim. Ama Fransa olmaz, başka bir yer olur, o netlik kazanmadı. Zaman lazım. Çünkü yol tecrübesi olsun, kondüsyon olsun, eklenecek ekipmanlar, giysiler olsun daha fazla şey gerekecek.

Kayıt zamanı görüşmek isterim.

7. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    evet nerden nereye :) çok sevindim gsu da olmana yarın bi aksilik çıkmazsa gidicem kayıda felsefenden bi arkadaşla, Aşkın, belki tanırsın felsefe son sınıfta.

bisikletçi durukan vardı bi zamanlar şimdi mezun olmuş keşke olmasaydı diyodum, iyi oldu senle karşılaştık

8. Barış Kılınç

Seviye:
    Aşkın'ı tanıyorum, bizim liseden hatta o da :). Yarın ben de gidebilirim okula. Olmadı özelden numaramı atayım, bir şekilde görüşürüz, konuşuruz. Durukan da heralde Salcano'lu eleman olacak. Zaten okulda kaç kişi var topu topu :) Hatta hatta sana kaskını Gamze hediye etti. Bana bir ara nerden kask alayım falan diye soruyordu. O şanslı kişi senmişsin demek :).

9. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    :D kaskı kendim aldım da, demek kask sordu gamze bi yaşıma daha girdim:)
    abi nerden nereye işte
    yarın görüşürüz artık gelirsen
    resimden tam çıkaramadım ama tanışıyo olma ihtimalimiz de muhtemel

10. Barış Kılınç

Seviye:
  11. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    yaa galiba bişeye ihtiyacım yok :)
    http://goods.us.marketgid.com/goods/1/41297/
    bisikletin üstünde bu linkde görünen frenler vardı, ilk başta bozuk zannetmiştim sonra söktüm baktım bi sorunları yok gibi görünüyo
    sadece vites kolunun takıldığı bi uzantısı var
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=48964
    su linkte gorunen vites koluna bi teklif yaptım artık uydurabilirsem uydurcam
    olmazsa o uzantıyı kestirip başka bi vites kolu bulucam

buarada kcımı kaldırıp kayıda gidemedim bugun, yarın oglene dogru gitmeyi planlıyorum oralarda olursan goruselim okulda

12. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    kadronun yapısı, uzun turlar için gerekli olacak portbagaj, heybe gibi donanımların takılmasına engel olmuyordur umarım.

13. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    o konuda bi sorun yok neyseki, bisikleti amcam 97de almanyadan getirmişti,port bagaj ve heybeyle izmir- antalya turu yaptı eşiyle birlikte, sonra istanbulda bisikleti bırakıp geri döndü, o zmndan beri yatıyodu bisiklet, canlandırmak bana kısmetmiş :)

SametAksuoğlu bunu beğendi.
  14. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    hocam o zaman daha ben ne diyeyim,
    turu bi kenara attım, benim imrendiğim asıl konu çok güzel bi rotada her gün pedal çevirme olanağına sahip olman... bisikletle sizin okula doğru giderken yolu örten ağaçlar, yere düşen yapraklar falan, çok fantazik bir güzergaha sahip sizin okul :)

15. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    pardon boynuzsuz sürmeden dolayı his kaybını anlayamadım açıklar mısınız?
    Daha çok eldivensiz sürmekten veya sert elciklerden kaynaklanan bir soruna benziyor. bu tip sorunların tamamen ortadan kalkması fizik tedavi gerektirebilir ve bir kez sinirlere zarar verdiyseniz sıklıkla tekrarlayabilir. bence bir doktorla görüşün.

28" kesinlikle tur için daha uygun. çok uçmanıza gerek yok acerası olan düz maşalı bir bisiklet çok iyi sonuç verir... daha iyisinin ise sonu yok... bence bisikeltinizi mümkün olduğunca az masrafla tekrar toplayın, daha kısa antrenman turları yapın ve bu arada bir 28 inch için para biriktirin.

Br uyarı daha insanın elleri turdan ve bisikletten daha önemli malesef benzer hataları sakatken spor yapmaya devam etmek gibi ben de çok yaptım. gerçekten deymiyor ve yılalr içinde tekrar ediyor.

Barış Serhan ve Kubilay Demirtaş bunu beğendi.
  16. Barış Kılınç

Seviye:
    O ağaçlar bazen fazla eğiliyor yola :)

Senin proje iyi gidiyor. Boyadan sonra toplanacak halini merak ettim. Renk için ne seçtin?
    Ben dün kurtuldum kayıt olayından. Haftaya hallederiz artık, değişik parçalar bakıyorum ben de anlatırım.

17. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:

elciklerim cidden çok kötüydü gerçi sedonanın 15liralk bi eldivenini kullandım tur boyunca da bi haftada dağaldı eldiven, şimdi kullanılcak durumda değil.
    bunların etkisi illaki var ancak uzun süre aynı pozisyonda sürmek de bayaa olumsuz etkiliyo elleri, arada pozisyon değiştirmek için en azından bi boynuz şart tabi extra bi dinlendirici hatta tur tipi gidonu olsa ne ala. ayvalıkta boynuz taktırdıkdan sonra farkı daha net anladım, elciğin de boynuzun da belli oranda etkisi vardır sanıyorum
    doktora da bu hafta bi ara gitmeyi düşünüyorum gitgide bi iyileşme var sol elimde ama hala bazı fonksiyonları çok zayıf, misal sol elimle tırnak makası kullanamıyorm:) daha kötüsü eğer düzelme olmazsa bas gitarı bırakıp müzisyenlik kariyerime trompet çalarak devam etmek zorunda kalıcam :)

tur konusunda da katılıyorum, fazla masraf yapmadan topluyorm suan bisikleti yaza doğru düşüncem artık 28" mi olur böyle mi devam ederim, daha bayaa zamanım var düşünmeye

18. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    :D eyvalla , karda kışta nasıl olcak onu merak ediyorum , biraz da korkuyorum açıkcası

19. Barış Serhan

Barış Serhan Üye

Seviye:
    hayırlı olsun ben danışman hocayı bulamadım bugun bi gün daha uzadı:(
    renk olarak kesin karar vermesem de sarı düşünüyorum taksi rengi
    yarın hocayı bulduktan sora mahmutbey taraflarında kaportacı arıcam,
    kaportacıya bıraktıktan sonra kaç gün de alırım acep !?!

20. Barış Kılınç

Seviye:
    sarı güzelmiş. alet zımparalıysa 2 saatte boyanıyor. vernik atacaklarsa boya bittikten sonra 1 gece asılı kalsın boyadıkları yerde. aldıktan sonra da iyice kurumasını beklersen temiz olur. daha önce öyle bi boya işlemine girip, toplamak için çok pis gaza gelmiştim, ordan biliyorum. :)