Acaba?

Tepki
6
Merhaba Arkadaşlar,

Şu anda sadece hayal ediyorum ama acaba İstanbul-Diyarbakır gibi bir turu ben 2-3 ay içerisinde (mart-mayıs gibi düşünüyorum) tek başıma yapabilir miyim? Türkiyede topu topu 5-6 il filan gezdim, hep de gezip görmek istemişimdir. Böyle bir turun kendimi geliştirmek açısından da faydalı olacağını düşünüyorum. Kabataslak rotama gelecek olursak, İstanbuldan aşağılara inip sonra sağa doğru yol almayı düşünüyorum. Yani L şeklinde olacak. Plan ve rotama çok sadık kalıp da kendimi kısıtlamak da istemiyorum, Garmin edge 705'im var, kafama nasıl eserse o şekilde davranmayı düşünüyorum. Çok şükür maddi sıkıntımda yok, tabii baba kızıp kredi kartlarını iptal ettirmezse :D Kimi zaman çadırda, kimi zaman ucuz otel, yurt gibi yerlerde kalmayı düşünüyorum.

Bisiklet pedallamaya yeni başladım ve kondisyonumun da pek iyi olduğunu sanmıyorum. 1.80 boyum var ve 60 kiloyum, yani baya zayıfım. Şimdi diyeceksiniz, sen 1-2 sene sür, bisikletle samimi ol, teknik şeylerden anla, kondisyon yap, o zaman yola çık falan filan ama üniversiteyi bu Ocak sonu bitiyorum ve ileride iş hayatına gireceğim ve sorumluluklarım artacak. Birçoğunuz iş hayatını benden daha iyi biliyorsunuzdur. Yani bir daha karşıma böyle bir şans çıkacağını hiç sanmıyorum.

Dediğim gibi şu anda sadece hayal ama inanın düşünmesi bile çok keyifli...:)

Ne dersiniz, yapılabilir mi?

"Az yaşıyoruz, az görüyoruz, az biliyoruz; bari hayal edelim." (Kara Kitap, Orhan Pamuk)

• Beğen
Tepkiler: nikanam ve Ertan27
Scudo

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
her şey bi hayalle başlar.pedallanmamış bir rota olmasa gerek.tecrübeli arkadaşlar sana gaz vericektir..;)

• Beğen
Tepkiler: Halil Karaca

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İstemekle başlıyor herşey. O kadar çok bisiklet ile yollarda olan var ki.Hayal edin ve yola çıkın o kadar ince eleyip sık dokumayın.Biraz akışa bırakın .Yolda olmanın hazzını alınca ne kadar doğru bir iş yaptığınızı görecek ve daha dönüş yolunda bir sonraki turun planlarını yapmaya başlayacaksınız.
İstanbul-Diyarbakır nedir ki! Sevgili Gürkan Genç 8 ay önce başladığı turunda şu anda Japonya'da pedallıyor bir de bunu düşünün.Gücünüz pedalladıkça artacaktır zaten sevgili Ahmet Mumcu hep söyler 2000 km.den sonra açılıyor insan diye.Biraz plan yapın ve pedallamaya başlayın.Gerisi geliyor zaten.

Kolay gelsin.Sevgilerimle.

(link)

Tepki
6
Ya peki çadırda konaklama sizce güvenli olur mu? Hasan Söylemez arkadaşımız çadırda filan kalıyor gerçi ama her gittiğim yerde güvenli bir nokta bulabilir miyim acaba? İstabul'lu olduğum için bu güvensizlik...

Ertan27

Üye
Tepki
57
İsim
Ertan Elbeyli
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba Enes bey Gaziantep'e yolunuz düşerse sizinle beraber pedallarız, Gaziantep Bisiklet Topluluğu olarak gereken tüm yardımıda yaparız.

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
@Enes Topçu

güvenli nokta bulabilmek için naçizane birkaç öneri:

-güzergahınız üzerindeki bisikletçi dostlarınız size bu konuda yardımın kralını yapacak. emin olun buna.

-bisikletçi dostlarınızın olmadığı yerlerde, jandarma ya da polise "bana çadır kumak için güvenli bir yer gösterir misiniz?" dediğinizde yardımcı oluyorlar.

-jandarma ve polise muhattap olmak istemezseniz, belediyelerden de yardım alabilirsiniz.

-bunların hiçbiri mümkün değilse benzin istasyonlarını tercih edin. market, su, wc, gibi ihtiyaçların yanında 24 saat hareket olan yerler olduğundan güvenlik pek sorun olmaz.

-sahil şeridine indiğinizde zaten çadır kuracak ya da kalacak yer sıkıntısı olmayacak.

aslında hiçbirinin önemi yok. inanın hiçbir şey olmuyor. pek kafaya takmamak lazım. çoğu zaman çözüm, problem anında kendiliğinden ortaya çıkıyor. mutlaka kalacak bir yer bulunuyor. ummadığınız insanlar size yardımcı oluyor. hava çok soğuk ya da yağışlı olmadıktan sonra konaklama turunuzun en kolay halledilecek kısmı olacak, göreceksiniz.

yılmayın. yapın bu turu : )

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
İstanbul, Diyarbakır, Dimyat, Dramsala, Disneyland turu bile yaparsınız.

"Kervan yolda düzülür"
Merak etmeyin kendi ülkenizde, her karışında kendi diliniz konuşulan, polisini , askerini tanıdığınız, kendi cep hattınızı kullanabildiğiniz kendi topraklarınızda bu turu kolaylıkla yaparsınız.
Ne kadar istediğinize bağlı, gerçekten istiyorsanız dünya isteğinizi gerçekleştirmek için her atomu ile yardımcı olacaktır.

yolcu...

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Trek
hedef belirlemek önemli galiba..günde kaç km. yol alman gerektiği, nerelerde kamp kuracağın, ortalama bir tur zamanını harita üzerinden hesaplarsan işin daha kolay olur gibi geliyor...

• Beğen

mathman

Üye
Tepki
61
Ben geçen yıl mart ayında başladım bisiklete. Temmuzda düştüm yola istanbul Hatay niyetindeydim. Muğla'da köpek korkusuna yenik düştüm. Yanımda 1 kişi daha olsaydı keşke diyorum. ve herşeye rağmen yarıda bıraktığıma üzülüyorum.
yol kenarında bir bahçenin içinde de yattım. pansiyondada kaldım.
Tek derdim yolda peşimden koşan köpeklerdi. Eğer köpeklerle sizinde benim gibi probleminiz varsa kovucu cihazlar varmış onlardan alın ve gerisini düşünmeden çıkın yola. Yolların sizi nerelere ve kimlere götüreceğini önceden planlayamazsınız. Belkide bu bilinmezlik işte bizi özgür hissettiriyor kendimizi

yolcu...

Aktif Üye
Tepki
46
Bisiklet
Trek
tekrar denersin, bir şey kaybetmiş sayılmazsın..
deneyim, en büyük kazançtır..
köpekler konusunda ise yapman gereken şey kesinlikle kaçmamak.
gece tenha yollarda, özellikle köy civarlarında seyahat etmemek.
(zorunlu olmadıkça)
köpekler üzerine gelirken kaçmaz ve onlarla lonuşarak tehlikeli olmadığını hissetirirsen sorun kalmaz...emn ol kardeş, köpekler insanlardan tehlikeli değildir..

Tepki
6
Sizce bu turda yanıma çadır almazsam hata mı ederim?

Şimdi düşünüyorum, çadır ve ekipmanları yaklaşık 300 milyon, kamplarda günlük çadır kurma filan galiba 5-10 milyon arası, çadırın 2 kg ağırlığı (kondisyonsuz ve zayıf olduğumu göz önünde bulundurursak baya bir yük bana) ve tek başıma her seferinde kurup toparlaması filan gözümde büyüyor. Ayrıca bu tura izin vermeyecek olan ailem bir de çadırda filan kaldığımı öğrenirse iyice endişelenir diye düşünüyorum.

Ucuz otel, öğrenci yurdu gibi yerlerde kalsam konaklamaya günlük ne kadar veririm, bir tahmininiz var mı?

Teşekkürler

mathman

Üye
Tepki
61
Bölgeye göre değişir ama ortalama 25TL verirsin. çadır kamp alanları 15tl istiyor hep. öğrenci yurtlarını bilmiyorum. Çadır masrafı ben 2 kişilik çadır+mat+uyku tulumu 75TL ya almıştım. daha uygunları bile var. kurulumları çok kolay. 5 dakikanı bile almaz. Çadır en iyi seçenek.

• Beğen
Tepki
6
Arkadaşlar bugün projemi ilk defa bir arkaşımla paylaştımda, kendisi 2-3 ay tek başıma sıkılabileceğimi söyledi. Böyle bir şey olmaz değil mi?

Birde turun bir konsepti olsun istedim ve "çocuklara çikolata dağıtmaca" hoşuma gitti. Yolculuğum boyunca gördüğüm çocuklara çikolata vermeyi düşünüyorum. Şimdi sorunumuza gelecek olursak, 15-30 Mart arasında yola çıkmayı düşünüyorum, havalar büyük ihtimalle sıcak olacak. Ben bu çikolataları eritmeden nasıl taşıyabilirim?

Konseptin daha keyifli olması açısından daha çok şehir merkezine yakın köylere mi gideyim? Şehirde sanki o samimiyeti yakalayamazmışım gibi geliyor. Her köyde bakkal tarzında bir şey olur mu? Ayrıca köydeki babalar amcalar dedeler bu hareketimi nasıl karşılar hiç kestiremiyorum, bir tahmininiz var mı?

Ben küçüklüğümde kıymetini bilemeden bol bol çikolata yedim, onlara çikolata vermek beni en az onlar kadar mutlu edecek. Oradaki çocuk bende olabilirdim...

Tepki
6
@Enes Topçu

Arkadaşlar benim gittiğim dönemde çocukların okulda olacağı aklıma geldi. Dolayısıyla köy okullarına gideceğim. İnternette baktım 200 kişilik köy okulu da var 10 kişilikde.

Bu sebepten ötürü 150-200 çikolata taşıyabilir, eritmemem gerekli. Ayrıca vereceğim çikolata, ülker çikolatalı gofret boyutlarında olursa 150 tane taşıyabilir miyim acaba? Hiç bisiklette bagaj çantam olmadığı için kafamda canlandıramıyorum da...

Önerisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bence güzel bi tur olur katılmak isterdim ama çalşıyoruz :(