Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Acaba Zıplasak ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Menemen tarafından paylaşıldı.

1. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçenler de asansöre binerken aklıma takılan birşey oldu. Asansörün halatlarının koptuğunu ve yere düşmekte olduğumuzu düşündüm(nerden geldiyse aklıma). Şimdi asıl kafamı karıştıran cevabını bulduğum fakat emin olmadığım soru:
    Asansör yere düşmeden 1 metre veya 50cm öncesi zıplasak bize birşey olurmu ?

Bunu cevabını şöyle düşündüm. Asansör düşerken asansörle birlikte bizde hız kazanıyoruz. Mesela 18km/s hızla düşüyorsa bizde 18km/s hız kazanmış oluyoruz. Eğer düşmeden önce yerçekimine ve kazandığımız 18/km lik hıza karşı koyabilecek bir güçte yukarı doğru zıplarsak sanırım birşey olmaz gibi:confused:

İkinci bir soru bunun cevabını hala bulamadım :)
    Bugün hava 0 dereceyse ve yarın hava bu günden 2 kat daha soğuk olacak ise yarın hava kaç derece olur ?

Hasan Kuru bunu beğendi.
  2. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Asansör konusunu bende düşündüm fizik dersinde :D Hep asansör asansör insanını aklına cins şeyler geliyor o konularda. Aslında mantıklı ama ayaklarımızın buna karşı direncinin yüksek olması lazım.

Hava durumu konusunda bişi diyemeyeceğim :)

Her neyse yarın fizik sınavım var biraz ona çalışayım :D

Ali Menemen bunu beğendi.
  3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Asansör konusunda düşündümde eğer saniyede 5 metreyi zıplayabilecek vatandaş varsa neden kurtulamasın :) Düşüş hızını tolere ederek. Yanlışım varsa affola :)

4. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mythbusters da denediler bu asansör olayını hatırladığım kadarıyla asansör 8. kattan aşağıya düşerken max. 80km/h gibi bir hıza çıkıyor:eek: yani saniyede 22metre çarpmadan hemen önceki hızı. sonuç olarak insan o kadar zıplayamaz zıplasa bile asamsörün tavanına çarparak ölür:eek: :D

sıcaklık olayı ise -2 oluyo bildiğim kadarıyla :rolleyes:

Mustafa ÖZKARA, Blasto ve Ali Menemen bunu beğendi.
  5. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    evet efsane avcılarında denemisilerdi :) sonuç olumsuzdu
    bu olayı yapmalarının sebebide ikiz kulelere uçak çarptıgında asansörde olan 1 kişi varmıs ve 1 metre kala zıplayıp hayatta kaldıgını iddia etmiş
    bunun sonucunda denemisler ve sonuc başarısız olmus asasnsörün son hali tavan ile asansörün arasında 90 cm kalmasıydı :)

6. özkan2010

özkan2010 Yeni Üye

Seviye:
    Benimde aklıma glir bende senin gibi düşünüyorum.zıplama birde yukardan tutunmak kurtulu yada azda olsa yara alma olabilir..

S. YILDIRIM ve Ali Menemen bunu beğendi.
  7. 42FY

42FY Kıdemli Üye

Seviye:
    Anlaşılan bir üstün zekalılık durumumuz var:)

8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ali bu dediğin benimde aklımı kurcalamıştı ve o anki panikle insan bunu düşünenez deyip boşvermiştim.

9. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    ilk durum için sanıyorum zıt yönlü bir çekim, çarpmanın etkisini sıfıra indirecektir. tabi bu etki sizi yine betona çarpmış gibi hissettirmesse sağlam kalabilirsiniz..:)

ikinci içinde şöyle düşünüyorum;

sıcaklık madde taneciklerinin ortalama kinetik enerjilerinin bir ölçüsüdür.
    sıcaklıktaki negatiflik matematiksel bir olgu değildir. o yüzden sıcaklığın 2 katını hesaplarken aslında ort. kinetik enerjinin 2 katını hesaplamak gerekir.

yani 2 kat daha soğuk deniyorsa havadaki taneciklerin ort. kinetik enerjilerinin yarısı alınarak sayısal olarak ifade edilir. bu da negatife veya pozitife denk gelebilir. 0 dereceden düşük ise doğal olarak negatif olacaktır.

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    İzafiyet teorisi sanırım açıklıyordu bunu, 16 km hızlı düşen bi asansörün içinde 16 km zıplarsanız, sizin yükselirken ki hızınız asansörün hızına göre 16 km olur, ancak tepe noktasında durduğunuz anda hızınız asansöre göre 0 iken, düşen asansörün içinde olduğunuz için binaya göre 16 kmdir hala. Eh asıl sabit olan şey bina olduğuna göre birşey değişmeyecektir, siz yine asansörle aynı hızla düşüyor olursunuz.

İkinci soru kelime oyunu olmakla beraber;

0 santigrad derece sıcaklık (0x9)/5+32=32 Fahrenheit sıcaklığa eşittir. Eğer hava bugünkinden 2 kat sıcak olacaksa 64 Fahrenheit yapar, o da 17,8 santigrad derece eder.
    Ancak havanın ne kadar soğuk olduğunu sormak aslında mantık hatasıdır. Soğuk, sıcağın olmadığı haldir. Fizikte -273 santigrad derece en soğuk hal olarak kabul edilir ve daha soğuk bir ortamın fiziken mümkün olamayacağını kabul eder. Halbuki üst sınır için bir açıklama veya kabul yoktur. Öyleyse soğuk, sıcaklığın olmadığı haldir.
    İki katı soğuk yerine, yarı yarıya sıcak diyebiliyorsak eğer o da 16 fahrenheit yapar ki o da -8,9 santigrag derece yapar.

fatih_brs, Bora, Hakan Yazman ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  11. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Düşüncelerimi dikkate alıp, beyin fırtınası yaptığınız için teşekkür ederim. Bu kadar ilgi ve net cevaplar beklemiyordum. Sorularımın karşılığını aldım mutluyum :) En azından bu akşam rahat uyuyabileceğim, yarın ise başka sorular... hiç bitmeyecek sanki :)

12. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    2. Soru -2 Bence.

Berk Adson ve Ali Menemen bunu beğendi.
  13. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Asansörün tavanını da hesaba katmak lazım. yere yaklaştığını da hesaplamak zor iş..

14. Ceyhun Oğuz

Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Konuyu okuyup cevaplara bakarken izafiyet teorisinden biraz bahsedeyim diyordum sen herşeyi anlatmışsın halil :)

Sanırım halil'in dedigi dogru bir anlatım olmuş ama mantıksal olarak şuda var sen o asansörün yere düşmek üzere oldugunu nerden anlicaksın :) Artı asansörde en fazla zıplayabilecegin alan bellidir ve eger zıpladıgını dusunelim asansör kutu gibi düşüp öyle kalmicak sağdan soldan dengesi bozulup yamuk durdugunu düşün sen yere inerken dengeni de toparlaman lazım bu durumda bir denge kaybı kafanı kenara vurmana bu durumda ani bir beyin kanamasından ölmene sebeb olur yani o anda yapılabilecek en mantıklı şey kapının dibine çöküp başını ayaklarının arasına almak olacaktır çünkü asansörlerin en sağlam yeri kapılarıdır ;) Ve muhtemelen asansörde bulunan ayna veya benzeri birşey düşme ihtimaline karşılık kafanı koruman mantıkklı olacaktır canım ali'm :)

Şimdi bu soruyu cevaplamak için iki çözüm yolu var bunlardan birincisi sıfırı X olarak alıp değer vermek, bir diğeri ise kuralları hatırlayıp sorunun çözümsüz oldugu nu anlatmak. :in:

1 Çözüm yolu: :rolleyes:

''0'' rakamını X olarak ele alıyoruz ( Sebebi 0' ın sayısal bir değeri olmadıgı için) Şimdi olaya sayı doğrusu üzerinde kontrol ediyoruz,

---------------------------- -----------------------------------
    -100 ................................ X ..............................................+100

Şimdi metoroloji'ye giriyoruz sorumuzda havanın 2 kat daha soguk olacağı verilmiş, bu da şu demek oluyor X'den yani sıfırdan daha da soguk olacagını sölüyor ve bildiğiniz üzere hava durumlarında '' - (eksi) '' ye doğru hava soguklugu artar buda şu şekilde oluyor.

X ile -1 arası = 1K
    X ile -2 arası = 2K

Buda demek oluyorki 2K yani iki katı olacagı gün hava durumumuz -2 gösterecektir.

2. YOL (Çözümsüz - Kuralları bağlı yol) :rolleyes:

Matematiksel işlemlerde belirli kurallar vardır ve değer olmayan bir sayıya kaç değer verirsen ver verilen değer degişmez yani şöyle açıklıyalım bunu,

0 + 100 = 100
    15 + 0 = 15

Bu durum ''0'' ın bir değer alamicağını göstermektir ve değer almayan bir sayıya K yani kat yani 2K - 3K gibi değerler atanamaz.
    Bu durumda soruda bir hata olduğu görülmektedir. :in:

Her zaman sölerim matematik taşlarla örülmüş bir kale'ye benzer ve elbet aralarda açıklar olur ve bazen bu açıklar kapatılamayacak hatta insanları matematik anlayışından uzaklaştıracak açıklardır bu durumu ilerleyen zamanlarda anlayan düşünürler bu tip işlemlere 2. çözüm yolunu da koymuşlardır ''Çözümsüz'' demişler ve burda şu akla gelir güneş balçıkla sıvanmaz onun için köklü bir çözüm yoludur çözümsüz işlemler ;) :eek:

Güzel ve sevdiğim bir sözle veda edelim;
    ''Keşke herşey Tarih kadar cevaplana bilir olsa :) ! ''

Sevgiler...

mathcup, CREST ve Ali Menemen bunu beğendi.
  15. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Su ana kadar bahsedilen relativ hiz hesaplarinin "izafiyet teorisi"yle ilgisini biri bana aciklarsa cok sevinirim :rolleyes:

Sogukluk da zaten olceklenmis bir kavram degildir, sadece sicakligin azligini anlatmak icin kullanilir ve olculemez, ancak sicaklik olculebilir. Sicakligi de Fahrenheit'a cevirme sonra dereceye geri cevirme sadece sorunun etrafindan dolasmaktir. "0'i X olarak alip deger vermek" gibi bir yontemin gecerliligine girmek bile istemiyorum. Sicakligin su an icin kabul edilen mutlak olcusu Kelvin'dir. Iki kat soguk yerine yari sicakligi denseydi belki bir sey anlasilabilirdi; ama "iki kati soguk" termodinamikle uzaktan yakindan alakali insanin kullanacagi bir soz obegi degildir.

16. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence zıplama..

Neden mi?
    zıplamazsan ve bacaklarını cok kasmazsan dizlerin sokun bir kısmını absorbe edecek yaylanacaksındır. ya zıpladıgında kafanı tavana carpar da beyin travması gecirirsen =)

bence bacaklarının kırılması daha iyi =)

17. Erkin B. KAYA

Erkin B. KAYA Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sadece bacakların kırılması söz konusu değil kalça kemiklerinin kalbe kadar çıkması var işin içinde birde.

Bence sen asansöre hiç binme.2 hafta önce 8 kişi 40 dk asansözrde kaldık emin ol aklına düşmekten çok başka şeyler aklına geliyor.

18. Yasin Kukur

Yasin Kukur Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ahhh şu fizik, şuan Lise3 Sayısal okuyorum, buıktım fizikten. Artık fizikle ilgili hiçbirşeye bakacak mecalim yok. :D:D

19. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben elektronik bölümünde olduğum için bu sene devreler filan var sıkıntı çekmiyorum :) Ama hoca geliyor bize direncin ve kondanstörün ne olduğunu saatlerce anlatmaya kalkıyor canımız sıkılıyor :) Dersanede de garip garip sorular ve devreler çizip hocaları gıcık ediyorum :D Yani fizik bu sene benim için çok zevkli ve eğlenceli :D

20. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Ah ah bir de bana sorun. Bizim fizikçi Erbakır Fen Lisesinden geldi. Bizi oradakiler gibi sanıyor :D Dayanın sayısalcılar(11.sınıf) seneye kurtuluyoruz :D