Abilerim büyüklerim yardım edermisiniz sıkıntıdayım

Sipioreeee

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Sedona
Yaşım 20..20 yaşıma daha yeni bastım..19 yaşın sonunlarina kadar psikolojik sağlığımı düzeltmekle uğraştim.Bu yüzden bir gelecek planlaması yapamadım adam akıllı..Sağlığım henüz daha düzelmiş değil de..Eskiye nazaran çok iyileşme var..Şu an açık öğretim okumaya çalışıyorum.. Ancak ben kendimi biliyorum ki evde oturup ders çalışan bi yapıda bi insan değilim.. Bu da etkiliyor haliyle.. Sürekli iş değiştiriyorum..İş+ kendim açık öğretim kursu denedim olmadı.Herşeyi denedim olmuyor.Ailem de çok bunaldı bende..Sürekli farklı birşeyler düşünüyoruz..Evdeki herkes çok bunaldı..Şimdi okuduğum bölümde açık öğretim kursu 2. 3. 4. sınıfta yok sadece ilk sınıfta var..Bu sene de ygs yi kaçırmışım açık öğretim de de bölüm değişikliği olmuyor..2017 de de üniversite sınavına girsem toplamda 3 sene kaybım oluyor..Çok fenayım arkadaşlar hiç birşey düzene girmiyor.Ben okumak istemiyorum..Ama çevremden herkes oku diye ısrar ediyor geleceğim için..Bende karamboldeyim ne yapacağımı bilmiyorum..

Scudo

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
Dostum bunlar zor sorular seni yakından tanımak lazım cevap vermek için ben sana kendi kişisel gelişimi mi anlatayım özetle.
ilk olkulda 3 sınıfa kadar baska okul orta okul baska olul 90 kısılık sınıfta lıse de herkesten ayrı bır ses duz lıseye gıt yok meslek lısesıne gıt sonunda tercıh duz lıse bende bır seye baslarken delı gıbı saldırma var ama sonrasında pesını bırakıyorum bır seyler dıkkatımı dagıtıyor buda lıse 1 de ergenlıge yenı gırmemız ve kız arkadasları edınmeye calısmamız 1 kıza asık oldum oda platonik oldu oyle 1 senem gıttı baktım olcak gıbı degıl kıza sırtımı dondum arkadaslıgımı bıle bıtırdım cunku kurtulamıyordum bu sebeple dersler kotu gıttı ve sayısal bolum ıstememe ragmen sozelcı oldum cunku elektrık elektronık ıstıyodum nese 2 sene daha okuduk okul bıtti. enistemin yanına gıttım muhasebecı olayım bagrı dedım ama hıc bır seyı bılemeden en azından temelini yapamıyor ınsan bısıler orda calısırken ıstanbuldan sıkıldım etrafımdakı ınsanlardan da kızlar felan :D universite yazdım oda edirnede 2 senelık seracılık geldı bu arada muhasebe calısmadan once dershanelere felan gıttım ama nafıle cunku kafa baska yerde karı kız pesınde olmuyor alt yapıda yok ıstedın kadar calıs fem de okudum erkek erkege gene olmadı :D nese uni gittik orda simdiki eşimi tanıdım ve onun sayesınde orayı bıtırdım yoksa kavga gurultu derslerle calısmama felan gıderdi bitmezdi onun icin onun sevgısıne bısılerı bıtırırp bır an once hayata atılmak ıcın okulu bıtırdım. sonra iş yok tabi seraciyiz istanbulda ne işi yapıcaz ama iş bulup calısmam lazım para bırıktırmem gerek ve bır yerlerden basladım gene bır akrabamın yanına gırdım sonra suan calıstıgım yerden haber geldı hemen buraya zıpladım ve hala calısıyorum. ama burdan cıksam ne meslegım var duzgun ne bır sıstemım Allaha emanet yasıyorum bu arada ne oldu peki evlendim cocugum oldu Allaha cok sukur guzel bir aile kurduk gidiyor. Sonuc olarak hayatına ya biri giricek seni cekip ceviricek yada seni daha dıbe surukleyecek yada senın bir arzun olması lazım bısıyler ıstenmen lazım ya hayatın akısına bırakıcaksın kendını yada dıyeceksın ben okuyacam yok okumuycaksan gelecekte yapmak ıstedıgın ısı secıceksın onun ıcın en alttan baslayacaksın zaten ıstedıgın iş oldugu ıcın mutlu olup yukselıceksın o ıste ımla kurallarına bakmadan ezebere yazdım affola.

Birde tam ergenlik cağın da hayatımızi yönlendirmemiz icin bize sunulan secimleri kafa baska yerlerde olduğu için duzgün degerlendirememek cok acı birsey oluyor gelecek için. ve kafana cok takma bende askerden gelınce agladım dedım napıcam ben ıs yok guc yok evlenıcez dedık ama gorunen koy boyle değil biraz da sans ile hayat duzene girdi simdi ben bittim ailem basladi oglum basladi ben yokum artık biz variz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hep mi bir şeyler bekliyeceksin, sen birey olarak kendi aklın ve iradenle iyiyi,kötüyü ayır ve bildiğin yolda devem et..
Ben yada O kendi bildiği yol sana ilaç olmaz.
İradenle bir şeyler başaramıyorsan buda senin yaradılışın yada yapım öyle deyip yine hayattan zevk almaya devam et.

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Askerliğini yap gel hele herşey düzelir rahat olsun kafan.

nerutal

Üye
Tepki
25
İsim
Özgür A.
Bisiklet
Kron
Öncelikle okumayı gerçekten istiyor musun? Eğer kendinde bu isteği görmüyorsan veya ileride de bu isteğin oluşabileceğini düşünmüyorsan ne yap ne et hiç olmazsa açık öğretimden 4 yıllık bir bölüm bitir. Gerçi açık öğretim okuyormuşsun ama kaç yıllık bilmiyorum. Bunun sebebi askerliği uzun dönem yapmaman içindir. AÖF okurken ise bir yandan da ileride ustalığı elde edebileceğin bir mesleğe atıl. Elektrik/Elektronik ustası, boya ustası, marangoz vb artık kendi hevesine göre bir tane belirle. Seçtiğin mesleğe yoğunlaş ve ustalaşmaya çabala. Artı olarak uzaktan eğitimle vb şekillerde ustalık belgeleri vb alınabiliyormuş sanırım. İnternette bunları da araştır. Böyle böyle düzenini kurarsın ve hayatına devam edersin. Ek olarak; düzenli şekilde greencard (internetten araştırabilirsin) çekilisine başvuru yaparsın. Kör talih yüzüne gülerde çekilişi kazanırsan da gidersin Amerika’ya. Öğrendiğin mesleğinle buradakinde de güzel bir hayat sürersin.
“-Ben okumak istiyorum fakat, üniversite sınavını kazanmamın zor olduğunu düşünüyorum.” diyorsan, AÖF üzerinden 2 yıllık bir bölüm oku. Mezun olduğunda Dikey Geçiş Sınavına gir. DGS, üniversite sınavına göre kısmen daha kolay. AÖF sürecinde DGS’ye çalışırsın ve sınavı geçebilirsin. Burada önemli olan hangi 2 yıllık bölümü okumaya karar vermendir. Örneğin 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık, dış ticaret, halkla ilişkiler ve tanıtım, insan kaynakları yönetimi gibi bölümlerden birini okuyup, DGS ile örgün bir üniversitenin 4 yıllık eğitim veren fakültesine geçiş yapabilirsin. Tabi okuyacağın 2 yıllık bölüm ve DGS ile hangi fakültelere geçiş hakkı tanındığını iyi araştırman gerekli.

Her şeyden önemlisi bunalım halinden kurtulmaya bak. İnsan dünyaya 1 kere geliyor. Yaşın gayet küçük. Önünde uzun bir ömür var. Moral bozma. Sen kendi hayatın için kararını ver ve çaba harca. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Koçuk senin 20 yaş dediğin zaman diliminde daha gençler agu agu dan yeni taytay a geçiyor. O nedenle geç değil. Hattizatında geç diye bir şey yoktur. Zaro ağa 150 yaşında öldüğünde kızı ühhh üühhh bıbamda gencecik göçtü gitti diye dövünmüş. Ama bak boşa giden zaman vardır ve dünyanın her dili ve kültüründe boşa geçen zamanı hüzün betimler. İkincisi okuma, ben sende okuma potansiyeli göremedim, ama biraz sebat edersen müteşebbis bir adam olursun. Zaten memleket tepeden tırnağa tepeleme üniversite ile dolu. İyi bir meziyetin varsa onu ilerlet.

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@StevenBayLouise SLM.Ben ortaolul 2 terk bir abin olarak sana şöyle bir tavsiyem var.Sen daha hayatın başındasın öncelikle sana tavsiyem okumak mı istiyosun yoksa çalışmakmı istiyosum bunu kendine sor benim sana nacizane tavsiyem sevdiğin hoşuna giden ilgi duydugun bir mesleğe gir ve sebat et inan bana fazla değil 3-5 sonra mis gibi mesleğin olur elinde şimdi belki diyebilirsinki 5 sene kim sabredecek diye.Ama insan hayatında 5 sene çok kısa bir süre inan bana.Ben askere gidene kadar doğru dürüst bir mesleğim bile yoktu şu anda ortalamanın üzerinde bir gelirim var ve sevdiğim işi yapıyorum.hemde 3 ayda meslek sahibi oldum ama ben aşırı meraklı bir insanım. Ha okumadığıma pişmanmıyım asla çünkü ben okulu sevmedim şimdi dünyaya gelsen yine aynı işi yaparım.Benim kendi düşünce fazla değil 10-15 seneye kadar adam akıllı usta bulunmayacak çoğu meslekte.Şimdi işsiz kalsam giderim bir sanatkarın yanına usta karın tokluğuna bana bu işi öğret derim ve inanki bir kaç senede meslek sahibi olurum yaşım 43 bu arada kiç gocunmam yaptığım işten ve isterse o usta bana bağırsın çağırsın hiç umrumda olmaz işi kapmaya bakarım ben....SENDE BENİM GİBİ YAP PİŞMAN OLMAZSIN İNAN BANA....

• Beğen
Tepkiler: nerutal

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
34 yaşındayım ve lise mezunuyum. Imkanım varken okumadım ve bu üniv diploması olmadığı için o kadar şey kaçırdım ki anlatamam. Mesela şuanki işimde çoktan yükselmiş ve en az 2-3 bin daha fazla maaş alıyor olacaktım.

Halen aöf öğrencisiyim ama çoktan sorumluluklarım arttığından ve zamansızlıktan ders bile yapamıyorum.

Anladığım kadarı ile sende şuan zaman sıkıntısı yok. O yüzden kesinlikle oku. Ders yapamıyorsan odaklanma tekniklerini öğren araştır. İleride benim gibi pişmanlık yaşama.

Yukarıda ne yazdım üniv diplomam yok diye kıdem alamıyorum, ve maaşımı etkiliyor. Yani en basiti istediğin hobileri vs hep geç yapıyorsun.

Diplomanı al sonra yine kendi işini vs yapmaya çalışırsın. Diploma herzaman cepte olmalı.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2 yıllık iş getirisi olan böümleri okuyabilirsiniz (bankacılık, sağlık ..vs) , bunun yanında herşeyi tamamen düzene koyma düşüncesi yanlış hayatı akışına bırakmalısınız ve anı yaşamalısınız.

Ruhpastası

Forum Demirbaşı
Tepki
342
İsim
Şafak Çalışkan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
20 yaşına gelmiş birey kendi kararlarını verebilmeli ve arkasında dimdik durabilmeli. eğer okumak istemiyorsan askere git. en mantıklısı bu olur şuan için.

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Öncelikle psikolojin asla bekleyerek bir şey yapmayarak düzelmez. Üniversitenin iyi ve kötü taraflarını gör. Girince bitiriliyor dedikleri doğrudur. Ayrıca bu sene kaçırsan seneye bidaha girdiğinde okul puanının yarısı kesilir. Çokta fifi ... Benim kardeşim istanbul elektroniğe puanı kesik girdi. Ve o da senin gibi sıkıntılardan müzdarip biriydi. Ama her zaman daha iyiye gidicek bir yol çizmesine yardım ettim bunu yapıcaksın diyerek değil tabiki de....

İkinci konu günümüzde herkes bir şeyler okusa da kesin iş bulacak diye bir konu da yok. Amaç para kazanmak ki sende sana en yakın alana gitmeye çalış. Ama önce psikolojinle ilgili arınmaya çalış... Seni doğrultucak bir kız arkadaş edin. Bol spor yap erken kalk düzenli ol. Hayatın tadını almaya başla. İşe gir arada para biriktir. Bol sürüşler yap. Ama kendine kalma kendini dinleme... Ailene sorunlarını değil planlarını anlat, tabi psikolojik sıkıntılarla olanlar varsa mutlaka ailene anlat ki önlem alabilsinler. Bunun dışında bu işten çıkarak kişi, yine kendinsin. Zor değil... Ben neler yaşadığımı anlatsam ağlarsın.... Ama konumuz sensin.

Ve dediğim gibi üniversite okumak önemli değil. Önemli olan vizyonun olması bir şeyler yapabilmektir hayat. Saçma sapan ünilerden saçma sapan insanlar çıkıyor. Okumuş olmak için okuma. Ama o askerliği de 1 yıl yapmak da zor olur haberin olsun :D Dediğim gibi önce boşalt sorunları sonra sıraya koy ve yavaş yavaş çöz.