Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ABD'den misket bombası itirafı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında nebileyimulan tarafından paylaşıldı.

 1. nebileyimulan

  nebileyimulan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  64
  Seviye:
  Washington, İsrail'in misket bombası kullanımı konusunda anlaşmaları ihlal etmiş olabileceğini açıkladı.


  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, basına yaptığı açıklamada, İsrail'e ihraç edilen bu silahların kullanımı konusundaki anlaşmaların muhtemelen ihlal edildiğini belirterek, New York Times gazetesinin, bugün Kongre'ye sunulacak ve İsrail'in ABD ile silah ihracı konusundaki anlaşmaları ihlal etmiş olabileceği görüşüne varan resmi raporla ilgili haberini doğrulamış oldu.

  Sözcü, buna karşın İsrail'in bu anlaşmaları ne şekilde ihlal etmiş olabileceğine açıklık getirmedi.

  Birleşmiş Milletler, Hizbullah'ın saldırılarına yanıt veren İsrail'in 12 temmuz ile 14 ağustos 2006 arasındaki çatışmalar sırasında Lübnan'a bir milyondan fazla misket bombası attığını açıklamıştı.

  Amerikan yasaları, bu tip silahların sivil yerleşim yerlerinde kullanımını yasaklıyor. İsrail ise sivil halkı hedeflemediğini açıklamış ve bombaların atılmasından önce el ilanlarıyla uyarıda bulunmuştu.

  New York Times gazetesi, dün ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayanarak verdiği haberinde, İsrail'in Lübnan'da misket bombaları kullandığına ilişkin ilk bulguların yönetim içinde ciddi tartışmalara yol açtığını belirtmiş, tartışmaların odak noktasını Washington yönetiminin yakın bir müttefikini, Hizbullah'a ait füze rampalarının bulunduğu kasabalara karşı düzenlediği saldırılarda misket bombası kullandığı gerekçesiyle cezalandırması konusunun oluşturduğunu yazmıştı.

  Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığındaki bazı yetkililerin, İsrail'in yerleşim bölgelerinde misket bombası kullanarak ABD'nin bu konuda getirmiş olduğu yasakları ihlal ettiğine kanaat getirdikleri, diğer bazı yetkililerinse İsrail'in bu silahları, Hizbullah tarafından yapılan füze saldırılarına karşı kendini savunmak amacıyla kullandığını, bununsa ancak teknik bir ihlal olabileceğini savundukları belirtilmişti.

  Bazı Amerikalı yetkililerin, ABD yönetiminin konu hakkında küçük bir ek tedbir almasının beklendiği yolundaki görüşlerini duyuran gazete, yetkililerden birinin, İsrail'e daha fazla misket bombası satışının belli bir tarihe kadar yasaklanmasının, üzerinde düşünülen tedbir seçeneklerinden birini oluşturduğuna ilişkin sözlerine yer vermişti.

  İsrail'in, ABD yapımı misket bombalarını Lübnan'da sivillerin yaşadığı bölgelerde kullanıp kullanmadığına ilişkin hazırlık raporunun da bugün Amerikan Kongresine sunulacağı bildirilmişti.
   
  bedo bunu beğendi.