Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ABD'de kamusal alanda alkole ceza yağmuru

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bazı içki savunucuları kendilerini çokça belli ediyorlar; halbuki herhangi bir uygulama y.dışında olsa, "orda var, burda yok" diye birçok defa yazılır.. İmrenilir. Aynı kişiler bu haberdeki sözkonusu uygulama için tam tersini düşünürler, hani siz batılı uygulamaları yurdunuzda görmek isterdiniz, orası daha gelişmiş derdiniz.. Bu sadece işlerine gelen uygulamalar içindir.. İşlerine gelmeyen uygulamaları nerden gelirse gelsin, görmezden gelirler !.. Bazı kontrol veya yasakları bambaşkaa anlayıp ona göre yorumlarlar,başşta medya olmak üzre bu, kaçırılmayacak bir seçim kampanyasına dönüştürülebilir veya günlerce konuşulacak manşetli haberler... ben merak ediyorum, ordaki medya acaba bunu muhalif bir kampanyaya dönüştürür mü? günlerce manşet yapar mı? millet facebookta örgütlenir mi? millet sokağa dökülür mü? ben sanmıyorum, bu tür şeyler buraya özgü olsa gerek!..aşağıdaki haber buna bir örnektir:

Bu arada, kim ne yazacaksa, forum kurallarına göre yazsın, abuk sabuk yazılar ve kel alaka konular yüzünden konunun kitlenmesine, kaldırılmasına sebep olmayın !..

Yaz aylarının gelmesiyle New York polisi de kamusal alanlarda ve parklarda alkollü içki içen New Yorkluların peşine düştü. Uygulamalar ise bizde olsa yer yerinden oynar...

Yaz aylarının gelmesiyle New York polisi de kamusal alanlarda ve parklarda alkollü içki içen New Yorkluların peşine düştü. Kaldırımlar, parklar dahil bütün kamusal alanlarda alkollü içki içişinin yasak olduğu şehirde her yıl on binlerce kişi bu yasağı çiğnediği için para cezasına çarptırılıyor. Bira dahil tüm alkollü içkilerin açıktan ve görünür şekilde taşınması (içilmiyorsa bile) da cezalandırılıyor. Şehirde açık alanda alkollü içki içmenin ya da şişesini açıktan taşımanın cezası 100 dolar. Suç tekrarında, cezanın türü de değişiyor.

New Yorkluların sağlığına yönelik keskin uygulamalarıyla bilinen Belediye Başkanı Michael Bloomberg, 2008 yılından beri sadece alkollü içki yasağını ihlal edenleri tespit için özel polis grupları görevlendiriyor. Bu polisler, yasağın en fazla ihlal edildiği dünyaca ünlü Central Park ve diğer kamuya açık park ve alanlarda sivil olarak dolaşarak yasağı ihlal edenleri tespit edip ceza kesiyor.

2008 yılında 137 bin 142 kişiye ceza yazılırken 2010 yılında 153 bin 303 New Yorkluya açık alanda alkol tükettikleri için polislerce ceza yazıldı.

New York’ta bakkalarda sadece bira satılmasına izin verilirken, diğer alkollü içkilerin ‘liquor store’ denilen dükkanlar dışında satışı kesinlikle yasak. Bu dükkanlar da gece yarısı ile sabah 9:00 saatleri arasında satış yapamıyor. Pazar günleri ise sadece öğle12:00 ile akşam 9:00 saatleri arasında açık olabiliyorlar. Şehirde 21 yaşından küçüklerin barlara girişi ve gençlere alkol satışı kesinlikle yasak. Bu yasağı ihlal eden sadece dükkan sahibi değil satışı yapan kasiyer de cezalandırılıyor.

New York Belediyesi alkolle savaşında son olarak geçen hafta New York Eyalet Kongresine başvurarak, genel olarak ‘alcopop’ olarak adlandırılan ve yüzde 10 civarı ve altı alkollendirilmiş Smirnoff, Hard Lemonade gibi içeceklerin de bakkalarda satışının yasaklanmasını istedi. Yasağın gelecek yıl başlaması öngörülüyor.

Haber 7

2. onur polat onur

onur polat onur Aktif Üye

Seviye:
    bu habere hangi kaynaktan ulaştınız acaba.

3. ilker çelikcan

ilker çelikcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Forumun ana amacı dışında da konuşulur, tartışılır, tamam, katılıyorum ama bu konu bu forumda yeterince sündürülmedi mi? Gerilim yeterince yükselip en sonunda konu kapatılmadı mı? Nereye gideceği (aslında hiçbir yere gitmeyeceği) belli konuları boşu boşuna kaşımanın ne anlamı var? Hem de teması çok net bir şekilde bisiklet konusuyla sınırlı bir forumda.

4. onur polat onur

onur polat onur Aktif Üye

Seviye:
    kesinlikle katılıyorum ayrıca lütfen bu tarz haberler yayınlanıyosada eğer kaynağı asılı link olarak yada kaynak olarak eklensin. yoksa asılsız habere, dedikoduya prokasyona girer.

5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu konu saygı çerçevesinde kalsın, kişisel atışmaya dönüşmesin , mesajlar siyasete ve partilere dokunmaya başlamasın da şaşıralım hep beraber. :)

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok güzel şeyler yazmıştım konu hakkında özellikle konuyu açan arkadaşın sadece bu tip konular ile ikinci el ürün ilanları dışında bisiklete dair hiç paylaşımı yokken, inadına inadına insanların hassasiyetleri üzerinden konu açmasına dair ama Soner bey size olan saygımdan sildim.bende sizin gibi sadece izleyip göreceğim nereye gidecek diye.

Cem Kılınç bunu beğendi.
  7. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    önceki konuda, bazı kiişiler kendi kafasına göre yazınca, kitlenmeye sebep olunca, dünyada neler olup bittiğine dair bi fikirleri olması için," bak burda da bu oluyor ama burdaki gibi kimse bunu başka şeylerle ilişkilendirmiyor" mesajını vermesi için bu haberi naklettim...

Cyclist999 bunu beğendi.
  8. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    ufuk beyin alkolle ilgili bir problemi var ama çözemedim bundan başka alkolle ilgili 3 konusu daha var.
    Bu foruma takılan insanlar genelde kültürlü , donanımlı ve görmüş geçirmiş insanlar.
    Bak amerika da bile böyle bizde olunca kıyamet kopuyor demek neyin nesidir allahaşkına?
    Bence bu konuda bir tartışmaya daha girmenin lüzumu yok.

9. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    merak etmeyin amerikada vede dünyada insanlar herşey için çıkar demokratik hakkını savunurlar. zaten insanlık bugüne kadar kendine abes gelen şeyler için örgütlenip demokratik haklarını kullanmamıs olsalardı bizde suan belki bunları konusamıyo olabilirdik..
    ayrıca bu meseleyi de ideolojik olarak degerlendirmek seçimle falan ilişkilendirmek de cok taraflı olmus. alkol kamusal alanda içilsin diyen ya da alkol yararlıdır diyen var mıdır bilmiyorum..
    hem suda bana cok ironik geldi yıllarca kamusal alan kavramını kabul etmeyen bir kısım insanlar simdi kamusal alan falan diyorlar..
    ayrıca üzerinden örnek verilen ülkenin bazı eyaletlerin de akla zarar, şaçma sapan, insan haklarına aykırı bir cok kanun var

10. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    kardeşim senin bu alkolle alıp veremediğin nedir onu anlamadık.

içmiyosan içme.insanlarında kafasını ütüleme...

daha savunduğun tezin asıl sebebini açıklayacak cesaretin yok..

11. özgür bağdatlıoğlu

özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Nedense örnekler bir türlü Lüksemburg,Norveç İsveç gibi ülkelerden gelmezde hergün her şekilde nefret edildiği söylenen,İsraille birlikte dünyanın içine ettiği belirtilen ve saçmasapan bir yasak uygulandığında bakın modern ülke işte denilen A.B.D. den seçilir,çooook manidar,hep okyanus ötesiyse Avustralyayada bakılabilir,en azından Guantanamoları yok!

cruiser76 bunu beğendi.
  12. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Arkadaşlar Ufuk beyin bundan önce açtığı konulara bakın forumu ne olarak kullanmış gayet net gözüküyor.Sadece ikinci el ürün satmak ve bu konuya benzer konu haberleri.Konuya cevap vererek prim yaptırmayın diye düşünüyorum.Çünkü öyle kibar bir şekilde size demokrasi dersi verecektir ki 2 sayfa sonra bir bakmışsınız siz çok kötü bir insansınız.Çünkü sabrınız kalmayacak ve yanlış cümleler kullanacaksınız.Bunun dersi veriliyor sanırım bir yerlerde ama benım okudugum okulda yada benden büyük abilerimde bu tip bilgiler yoktu.Birazdan M.Kerem Demirel de gelir desteğe başlar 2 gun sonrada kilitlenir konu :)

özgür bağdatlıoğlu bunu beğendi.
  13. Kerem Demirel

Kerem Demirel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hem forumda hemde özel mesaj atıp atıp bana cevap yazma benimle ilgili birşey yazma diyip diyip sonrasında başka bir başlıkta (burada) ismimi kullanıp aklınca tahrik etmek tam sana yakışan birşey ne oldugun cıktı ortaya :) Başka da birşey yazmicam.Zaten alkol fanboyları ve yabancı hayranları hafiften gelmiş olayı çarpıtmaya başlamışlar :)

14. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Yalnız benim kafamı kurcalayan bir konu var. Kuran da bir ayette, cennette şaraptan ırmaklar olduğu yazar. Aslı astarını bilen?

Düzeltme: Araştırdım, Muhammed suresi 15. ayet şu şekilde,
    Kötülükten sakınanlara vaad edilen cennetin durumu şöyledir: Orada bozulmayan temiz sudan ırmaklar, tadı değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraptan ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Onlar için cennette her çeşit meyve ve Rablerinden bir bağışlanma vardır. Bunların durumu, ateşte ebedî olarak kalacak olan ve bağırsaklarını parçalayacak kaynar su içirilen kimsenin durumu gibi olur mu?

15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ben demiştim birazdan gelir diye zaten buradaymış :) kerem bey uyelerin profil kısımlarını tıklayıp daha önce açtığı konuları ve yazdığı mesajları görebiliyorsunuz.Lütfen benim yazdığım mesajları ve açtığım konuları bir okuyun. ben sizinle Ufuk beyin tüm yazdıklarını ve açtığı konulara baktım.Orada gayet net kimin ne olduğu açık açık gözüküyor .Bu matematikteki 2 kere 2 kadar nettir.Kim bisiklete biniyor bisikletten anlıyor ve bu bilgilerini kardeşleriyle paylaşıyor, geziler düzenliyor bunları resimliyor yardım isteyene yardım ediyor.Kimde ortalığı habire karıştırıp duruyor ve bu karıştırmalardan aldığı eksi repleri gurur kaynağım diyerek övünebiliyor.yeniden yazayım özelden de yazdığım gibi siz bana yazdığınız sürece cevabınızı tabiki alacaksınız sizin karşınızda sessiz kalacak değilim.ben yukarıda adınızı kötü şekilde vermedim birazdan olacakları arkadaşlarıma söyledim ve zaten olan da oldu geldiniz.yani yalan bilgi vermedim doğruyu söyledim.

Alper Yıldırım ve çağın onat bunu beğendi.
  16. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Önce konuya bakarım konu mu diye,
    Sonra kaynağa bakarım kaynak mı diye?

Kaynak, tarafsız yayıncılık anlayaşıyla gönüllere taht kuran :) Haber 7 olunca ,
    tartışmaya girmenin pekte anlamı yok arkadaşlar.

17. yavuz erkut

yavuz erkut Kıdemli Üye

Seviye:
    o şarap bu şarap değil :) biz Türkler tarafından yanlış anlaşılan bir konu bu. Arapçada şarap kelimesinin kökü şrb. şurub ve şerbet kelimelerine işaret etmektedir. insanlarımızın sandığının aksine arapçadaki şarap bizim bildiğimiz şarap değil; şarap kelimesinin arapçadaki tam karşılığı içecek veya meşrubattır.

kaynak Türkçe dersi Din dersi ve Dedem :D

18. yavuz erkut

yavuz erkut Kıdemli Üye

Seviye:
    ki isteyen istediğini yapmakta özgürdür başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadığı sürece. sağlığa zararlı olduğu doğru fakat isteyen içer isteyen içmez buna kimse karışamaz, kimse bu konu hakkında yorum yapamaz. bu tamamen kişisel bir durum. tartışmaya gerek yok bence

cruphasulie ve çağın onat bunu beğendi.
  19. Mustafa Özgür Aslan

Mustafa Özgür Aslan Yeni Üye

Seviye:
    Tipik Haber 7.

20. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    fransa'da yunan arkadaşlarım sokakta yürürken bira içtikleri için ceza yemişlerdi, iskoçya'da fransız arkadaşım pasaport'u olmadığı için yanında şarap alamamıştı, norveçte halka açık heryerde içmek yasak, içeni şikayet etmemek dahi yasak, iskandinav ülkerinde alkol ile çok sert kurallar var, biz de azcık bi uygulama gelince, şeriat geliyor gibisinden laf ediyorlar anlamıyorum..
    kendi görüşüme gelince, norveçteki kurala benzer bişiy gelmesini mantıklı buluyorum çünkü sadece bizim gibi eğitimli insanlar içerken dikkat ediyor(ki onlar bile çığrından çıkarıyor) ..tabi sizin düşünceniz farklı olur, saygım sonsuz..

Cyclist999 ve Fikret Öztürk bunu beğendi.
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.