ABD'de de 2500$ olan bisiklet ,Türkiye'de 3000 Euro

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Biraz daha dalayım içine konunun:D
Birde bütün ithalatçılar istanbulda toplanmışlar (genellikle) istanbulda rant çok yüksek;) aynı metrekaredeki bir alanı atıyorum adana da yarı fiyatına, yine atıyorum erzurumda üçte bir fiyatına kiralayabilirsiniz:)
Birde işin içine ulusal rüküşlükler dahil oluyor, patronun altındaki bilmemne araç kiralamadan kiralanan 4x4:D gerçi o vergiden düşülüyor ama etkisi yok denemez:D

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri
Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Hasan Bey ,siz Delta Bisikletin sahibi misiniz? İstanbul'a geldiğimde bir çayınızı içmek isterim . Açıklamalarınız çok değerliydi. Teşekkürler . Bir bisiklet kullanıcısı olarak bu tarz açıklamalardan memnun kaldığımı belirtmek isterim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
avrupa birliği ile aramızda gümrük birliği var. fiyatlar avrupa ile çok farklı değil. ama avrupalının geliri Türkiye'lininkinden yüksek. Bu yüzden avrupa malı bisiklet bize pahallı gelir. En iyisi Türkiyede birleştirilen bisikletleri tercih etmek olabilir. Shimano heryerde shimano :)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@binRR

Fiyatları bayiler değil de İthalatçı firma belirlediği için onlar pek etkilemiyor pek... Tabi hem ithalatçı hem satıcı ise bilemem :D Kendi adıma konuşurum ben jip e binmiyorum :p:p

Ama bunlar müşterile pazarlık sırasında pazarlık olayını azaltabilir tabikide :D

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Ali Gelir

Delta Bisiklet ile Ulaş abi ve İstanbuldaki ilk sporcuları olmam dışında bir alakam şuan için yok malesef...

Ama büyük iki bisiklet ve bir çok yedek parça markasının ithalatçısı olan bir firmada bisiklet departmanındayım.

Geleceğiniz zaman ikram edecek çayımız bulunur her zaman.

Bu açıklamaları yapmak aslında doğru olan... Çünkü yapılmaz ise firmalar yanlış tanınıyor, kötü biliniyorlar. Çok kıymetli markalar kaybolup gidiyor.

@kayhan

Meselaa hangi markalar... Gerçekten kaliteli kadrolar ÜRETSİNLER... Sadece fiyattadeğil kalite de de rekabetçi olsunlar, teknolojide de rekabetçi olsunlar alalım tabi...

Yerli hangi firmada 140-140 çalışan Al kadrolu tam amortisrlü bir dağ bisikleti var? Varsa Genius kalitesinde ve performansında bisiklet üreten firma Genius tan daha pahalı da olsa hemen alayım... CİDDİYİM...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Türkiyede birleştirilen bisikletler kalitelidir. avrupa ve amerikan malı kadro yoktur. hepsi tayvandan gelir. avrupa ve amerikan markalı bisikletler tabiki kalitelidir. ama türk markalı bisikletlerde kalitelidir. önemli olan fiyat kalite dengesi.

Ongun Yücesan

Aktif Üye
Tepki
97
Türkiyede birleşen bisikletleri almazsanız, elalemin 10 liraya aldığını 20 liraya almanın sinir bozukluğunu, alırsanız, elalem aynı paraya Ultegra set kullanırken, sizin ise Sora set kullanmanızın sinir bozukluğunu yaşıyorsunuz...

Şöyle iç rahatlığı ile yahu şu kadar para verdim, ama, bak teknolojisi iyi, valla dünya ile aynı parayı ödedim, bütçeme göre en iyisi aldım deme şansı yok...

Yerliler, parçalar düşük model olduğu yada seçenek olmadığı yada seçenekler size servete mal olduğu için insanın içine sinmiyor...

Yine de yerli malı yurdun malı diyip kullanıyoruz... Gerçi içimden her kullanışta, bir ah etmiyor değilim... Zaten parçaların hangisi yerli yahu...
Yani yerli malı yurdun malıda değiller...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Ongun Yücesan

Hocam bana şu bisikletin türk malı eşdeğerini bulsana
ABD satış fiyatı 4000-5000$ Türkiye'de 8000$ olsun . Bizim muhabbet konusu ettiğimiz bu kalite bisikletler.

Türk malı he.., türk malı ho... yapmanın mantığı yok burada . Parası olan iyi mala binecek tabii hakkı

LaPierre Xelius 400
http://i56.tinypic.com/2gt7uiq.jpg

(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ali Gelir

Bu saatten sonra Türkiyeden kesinlikle bisiklet almam. İlk bisiklet tamam, acelem vardı, verdim parayı aldım.
Fakat TR'deki bisiklet firmaları kendilerini o kadar zeki sanıyorlar ki.

Chainreaction var, olmadı Ebay var.
Kargoyla alırım, %20 gümrük vergimi öderim, paşalar gibi kullanırım bisikleti. Bunlarla muhatap olduğunuza bile değmez ;)

• Beğen
Tepkiler: Özgür_Aksoy

gevele

Aktif Üye
Tepki
356
Kardeşler çok değerli bilgiler paylaşmışsınız çok teşekkür ederim. Kendi tecrübemi buraya yazayım da işin farklı yüzü ortaya çıksın. Konyada zamanında bisiklet satan bir arkadaşıma (ki şu anda ithalat ve ihracat danışmanlığı yapıyor) e-ticaret sitelerinden birinde gördüğüm makul fiyatlı bisikleti alacağım ne dersin dediğimde "Ama bisiklet kadrolarında tahdit(mi tam bilmiyorum yani kadroyu getirirsen incelemeye alınıyormuş) var gümrükte sorun olabilir, sana o gördüğün miktardan fazlası yansır" dedi. Yani benim anladığım yur dışından hesaplı tank alabilirsin ama bisiklet alacaksan seni baya bi zorluyorlar (yerli üretim artsın diye olabilir). Gerçi paramız yoktu kendimize ÜMİT EVOLUTİON aldık ama gönül bu sedona filan da istiyor (scott da olabilir). Ez cümle benim yur dışı hayali biraz suya düştü. Ama elin gavurlarında ne makinalar var bee...

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
LaPierre bu işi şahane biliyorsa o zaman niye shimano kullanıyor. yapsın dura ace den daha iyi bir aynakol, frenvites kolu hep birlikte aboov diyelim. 5.000 doları verdikten sonrada bisikleti ters çevirincede de kodronun altında made in tayvan yazısını görmek pek hoş olmasa gerek. sonuçta atla deve değil toplamayı fransız yapıyorsa türk de yapabilir. kenyalıda yapabilir.

Tepki
205
Arkadasım cok haklı bi konuya deginmissiniz "alan alır almayan almaz"diye bi mantık yoktur,bu insanlar daha sonra ağlıyo Türkiye'de bisikletcilik neden gelismiyor diye?güzel bi bisiklet herkesin hakkı gelir seviyesi ne olursa olsun benim param var iisini gider parayı basar alırım yok her arkadaşımın iyi bisikleti olsun,insanlar bu sporu sevsin sevdirsin...Gelelim maliyet konusuna vergi dünyanın heryerinde var ki Türkiyede neden sezon gecince bisiklet fiyatlarında astronomik düşüşler oluyo?sezonunda uygun fiyatla satılamazmmı birazda ülkemizdeki simsarlardan kaynaklanıyo bu ben bisikletin tüm parçalarını ebaydan topluyorum bitince tüm maliyetinide yazıcam sonradatürkiye'deki bisiklet firmalarına tek tek teşekkür yolluycam beni daha ucuza yurtdışından getirtmeye ittikleri için,bu spor artık zengin sporu olmasın......

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
@kayhan

ör look kendi aynakolunu kullanmaya başladı. bir de made in taiwan yazan bazı kadrolarda hand made ibaresi bulunuyor. daha öncede konuşuldu uzakdoğuda iş gücü çok ucuz ve haklı olarak firmalar bu potansiyeli kullanıyor. scott,trek,corratec vs... bu tip firmalar tasarımları ülke ofislerinde yapıp prototipler üzerinde çalışıyor ve sonraki adım olarak test sürüşü için yarışçılarına,test sürücülerine veriyor. bir olumsuzluk olmadığı sürece üretime giriyor. ör scott 899 ilk önce nino ile test etme imkanları oldu ve şu an onla yarışıyor. bu model fabrikadan 899gr'ın üstünde ise çöp oluyor (geri dönüşüm imkanı vardır).

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@kayhan

LaPierre 'in değişik versiyon ve fiyatta ürünleri var . Ben , en iyisi bu demedim . Hoşuma giden , bütçeme uyan bir model dedim. Kadronun altında Tayvan , üstünde Kenya yazsa ne olur . Bizim ülkemizde üretilen bisikletlerin çoğunu biliyoruz . Yapsınlar bu ayarda bende buna para vermeyeyim ,onu alayım .
Yoksa buralara Pinarello Dogma , Trek Madone 6.küsürleri de koyarız. Mesele toplama değil , bizim bisikletçide toplar para olduktan sonra ...

Biz bu kadroyu üretemiyoruz , mesele bu

While you may not get to ride the full team build of the Lapierre-backed Française des Jeux squad, the same frame is available in a Xelius 400 FDJ team replica spec for under $5,000. When you start out with a frame that weighs just 860 grams, you’re bound to get a lightweight road bike, almost regardless of the components attached to it.

LaPierre Xelius 400 , Française des Jeux pro takımının kullandığı kadro .

(link)

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
bence kadro üretememeyle ilgili bir sıkıntımız yok. Eğer yeterli seviyede talep olsa en ala kadrolar Türkiye de üretilebilir. Ama bir düşünmek lazım; tüm masrafları ve yatırımları tamamladıktan sonra ürettiğiniz uygun fiyatlı kaliteli kadrodan kaç adet satabilirsiniz?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bakın bu kadrolar , bisikletler Slovenya'da üretiliyor.

(link)

Nerede bu bisikletler , kimin haberi var Türkiye'de

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mesele Türkiyede üretmek değil, Türkiyede elbet üretilebilir ama bisikleti malzeme ve teknoloji anlamında geliştirebilecek altyapı var mı yok, bu olmadıktan uzakdoğuda olduğu gibi üretmenin hiç anlamı yok, mesela Toyotanın bazı modelleri Adapazarında üretiliyor ama araba teknolojisine dair ülke olarak ne konumda olduğumuz ortada.
Fiyatlarla ilgili olarak da, Türkiyedeki bisiklet kültürü belli, satışlar belli, bu satış sayıları ile insanların yurtdışındaki fiyatlar ile rekabet edebilmeleri zor, diğer taraftan ülkede bisiklet kültürü gelişip, bisiklete olan ilgi artsa dahi, fiyattan dolayı insanlar yurtdışından alıma yöneliyor, dolayısıyla ortaya bir paradoks çıkıyor, Satış miktarı fazla olmadığı için fiyatlar yüksek oluyor, fiyatlar yüksek olduğu için insanlar yurtdışından alışveriş yapmaya yöneliyor. Bu paradoksun bir şekilde çözülmesi lazım, belki irili ufaklı birçok mağaza yerine Türkiye geneline yayılmış büyük bisiklet mağaza zincirlerinin olması satış miktarlarını artırıp, fiyat olarak yurtdışı ile rekabet edilmesini kolaylaştırabilir...

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Ancak bir de şu gerçek var ki; benim gözlemlediğim kadarıyla özellikle İstanbul'daki çoğu bisiklet mağazası son 5-10 sene içinde oldukça büyüdü, 3'er 5'er şube açtı.. Oysa ki Roma'daki ünlü Lazaretti'nin bile halen 100 sene öncekiyle aynı dükkanda şubesiz olarak kalmayı seçtiğini gördüm.
Bu basit mantıkla ben şunu çıkarıyorum; Türkiye'de bu iş oldukça karlı yapılıyor.. Yanlış mı? Avrupa'daki kiraların ve ücretlerin muhtemelen buradan kat kat fazla olmasına rağmen.

Ben artık çoğu malzememi yurtdışından alıyorum.. İstisnalar dışında 1.5-2 kat fark ediyor fiyatta!
Evans Cycles çok iyi; her zaman kampanyada olan güzel ürünleri oluyor, 50 Pound üzerine UPS ile ücretsiz posta ve olması gerektiği gibi UK dışına gönderilerde VAT'ı düşüyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kkazim

bu paradoksun çözümü bisiklet camiasının kanaat önderlerinin- sporcular eski sporcular websayfası yöneticilerinin türkiyede birleştirilen bisikletlerin bir amatör sürücünün ihtiyaçlarını fazlası ile karşılayabileceğini gerçeğini vurgulamasıdır. Taşıma suyla değirmen dönmez. nereye kadar ithalat. al bakalım kadroyu ebay'den çukura düşüp yamultunca da beyaz saraya e-mail atarlar artık. Ne zaman yerli bisikletten bahsedilse scott'un yada benzeri tür bir firmanın en pahallı modelinin bir fotosunu görüyoruz. o zaman türkiyede üretilen arabalar dandik ve pahallı deyip bir bugatti fotosu gösterelim. elbette yarışçı yada üst düzey sporcular sıradışı biskletler tercih edeceklerdir. ama bu esas bisiklet kullanıcısı kitleye türk markaları dandik algısı yerleştirmemeli. ayrıca büyük mağaza zinciri ölçek ekonomisi açısında-girdi maliyetlerinin düşmesi açısından faydalı.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@kayhan

Ne alalım o zaman , Bize Türk malı kadro adam gibi bir yol bisikleti tavsiye edin o zaman .

Türkiye'de araba üretiliyor diyorsunuz . Üreticiler Hyundai , Ford , Toyota , Mercedes kamyon . 4 - 5000 TL'lik bisiklete binmek için yarışçı olmaya gerek yok zaten . Aslında yarışçıların 10-15bin tl'lik bisikletlere binmesi lazım . Diyeceksiniz para , bilmem ne . Bunlara karnım tok .

Galatasaray Kürek takımı geçen sene 300milyara simulator aldı . Futbol dışındaki dallara da para ayrılabiliyor demek ki .Fenerbahçe voleybol takımının bütçesi 15milyon dolar. İstanbul'da bir sürü bisiklet delisi insan var . Bunlar bu klüplere şube açtıramıyorlar mı , mutlaka çevresi olan bisiklet camiasından insanlar vardır.