Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ABD'de de 2500$ olan bisiklet ,Türkiye'de 3000 Euro

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    ABD'de de 2500$ olan bisiklet ,Türkiye'de 3000 Euro . Allah'tan reva mı?Parçalar aynı , marka aynı

2500$ x 1,49 = 3725 TL (ABD Fiyatı)

3000Euro x 1,97 = 5910 TL (Türkiye Fiyatı)

Birde bu firma , X markasının distribütörü olduğunu söylüyor . Distribütör olmasa yine birşey demem

Bu nasıl iş anlamadım arada satış fiyatı üzerinden 2200 TL fark var . Hadi 1000TL olur da 2200 TL nedir ?

Ben bu bisikleti almak istiyorum ama enayi yerine koyulmak da hiç işime gelmiyor

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Yurt dışından ürün getirpte bu ülkede satmaya kalkarsanız ''vergi'' denilen bir çok haraçla karşı karşıya kalırsınız.

Ama yok daha başka şeyler biliyorsanız firma ismi vermeden anlatın, bakalım nemiş?

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:

Vergi dünyanın her yerinde var . Madem distribütorsun bunu ABD'den 2500$'a almıyorsun galiba . Toptan fiyatına alıyorsun . Vergisi ne kadar bunların o zaman lütfen biri anlatsın ? Gümrük maliyeti nedir ? FOB ve CIF fiyatları nedir ?

Dünyanın her tarafında bisiklet vergileri düşükde bizde mi yüksek ? Birileri sonuçta bunları alıyor . Bu bisiklet ABD'den Avustralya'ya Çin'e de gidiyor .Adamlar hiç mi ABD'deki fiyatı görmüyor

Örneğin LaPierre bisikletleri Singapur'da üretiliyor

Herhangi bir firma örneği vereyim

AliBaba'da satış fiyatı böyle ,FOB ve Çin

http://www.alibaba.com/product-gs/334197918/Original_TREK_bike.html

Birde Vergi biner vs falan diyoruz ,ben 1000TL farkla alacaksam , AliBaba'dan falan sipariş vereyim bari

Bu bisikletler Endonezya'da , Singapur'da satılıyorda burada neden satılmıyor

Endonezya'da bir supplier
    http://buindun.com/

4. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Maalesef durum budur..

Bahsettiğin siteler var tabi ki.. e-by'dan çok iyi fiyatlara bisiklet getirtenleri biliyorum. Şans meselesi birazda transfer işlemlerin nasıl yürüdüğünü bilmekle ilgili sanırım.:(

5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Herkes satar. Bilinçli tüketici olarak gerekli araştırmamı yapar, kıyaslar ve maddiyatıma uygun bir şekilde alış-verişimi yaparım. Size veya başka birine zorla bir satış yoktur.Piyasada kısıtlama da yok.Açık satış.Hiçbir hak iddia edemezsiniz.Alan alır almayanın da keyfi bilir.bu kadar basit.Paylaşım için teşekkürler.

6. Özgün ÇETİN

Özgün ÇETİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    alibaba pek güvenilir gelmiyor bana ama crc,evanscycles,wiggle vb. sitelerden getirirseniz %18 vergiyle sorun olmuyor diye okudum forumdan

7. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sizin esnaflık yapmadığınız belli . Alan alır ,almayan almaz diye bir mantık çok kaba . Ben burada birşeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Öğrenmek istiyorum . Bu kafayla devam ederseniz , ticarette barınamazsınız.

Herkes Gümrüğü fazladır vs diyor . Ama nedir , ne değildir kimse bilmiyor ?

Bilen birileri anlatırsa memnun oluruz

Yaşanan örnekler var mı?

Ben Burada 5000$'a satılan bisikleti ; ABD'den 2500$+1000$ Gümrük vs maliyetle getirmem imkansız mı? Bu ürünler kargoyla vs ile dünyanın her tarafına gidiyor da Türkiye'ye gelince mi sorun oluyor?

Kendime bir bisiklet getirip piyasayı bozacak da değilim

8. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    En güzeli ordan getirmek yerine Amerika'da yaşamak :)

mustafa kemal güler bunu beğendi.
  9. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    Aman hocam Endonezya olayına sakın girmeyin. Googleda "alibaba indonesia scammer" falan diye aratırsan ne kadar çok insanı kandırmışlar görebilirsin.

Scott Endonezyada mı üretiliyor? Shimano Endonezyada mı üretiliyor? Ben de tam bilmiyorum ama oralarda üretilse bile o markayı bu kadar ucuza dünya piyasasına sürebilirler mi? Pek zannetmiyorum.

Levent Topcu bunu beğendi.
  10. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Tamam arkadaşlar , vazgeçtim . Yöneticiler isterlerse konuyu silebilirler

Saygılar

sakir yetisen bunu beğendi.
  11. Gülgün

Gülgün Kıdemli Üye

Seviye:
    Yöneticiler konuyu siler mi , silmezmi bilemem ama, bildiğim şey şu ki; biz gerçekten bir çok ürüne dünya fiyatlarına göre çok çok daha fazla ödeyerek sahip oluyoruz.
    Burada , kafa ölçülerime göre kask bulamadığım için yurtdışında ki arkadaşım alıp gönderdi. Oldukça kalite sayılacak bir marka, yaklaşık olarak 58 TL. Burada idare etsin diye satılan kasklar zaten bu fiyata.
    Alış verişin yapıldığı mağazanın site adresi BURADA. BİKE kategorisi altında diğer parçalara da bakarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

İnsan kendini cezalandırılıyormuş gibi hissediyor resmen.

gokhan erdogan bunu beğendi.
  12. cruiser76

cruiser76 Aktif Üye

Seviye:
    Sadece bisiklet değilki her şey öyle. Hem her çeşit ürün var istediğin hemde uygun fiyata, birde orda çalışıyorsan maaşda yüksek. Ohhh suyundanda koy.

Bizde ne var yoğurt. Bide ayran.

13. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bu konuda ben de size katılıyorum, Türkiye'de bisiklet fiyatları gerçekten de olması gerekenden yüksek. Bu sorun gümrük vergilerinden mi yoksa distribütörlerin açgözlülüğünden mi kaynaklanıyor açıkçası bilemiyorum. Ama kişisel olarak yurtdışından bisiklet satın almanın, fiyat olarak Türkiye'den satın almaya kıyasla kesinlikle avantajlı olduğunu biliyorum. Yaklaşık 3 senedir bütün alışverişlerimi yurtdışından yapıyorum ve şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Ayrıca yurtdışındaki firmaların müşteri hizmetleri de genellikle Türk firmalara kıyasla kat kat iyi diyebilirim.

Yurtdışından nasıl alışveriş yapılacağı, forumda birkaç konuda tartışıldı. Eğer forum içinde biraz araştırma yaparsanız gerekli bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Ama ben gene de burada kısaca özetleyeyim.

* Değeri 150 euroya kadar olan ürünleri gümrüksüz ve vergisiz olarak alabilirsiniz. Bu tür ürünler gümrükte beklemeden kapınıza kadar gelir.
    * Değeri 150 - 1500 euro arasında olan ürünlerin sabit bir vergi oranı vardır. Bu oran Amerika için %20, Avrupa için %18 dir.
    Eğer kargonuz PTT aracılığı ile geliyorsa, kargonuz PTT gümrüğüne geldiğinde size posta ile haber verilir, ve sizde haber kağıdınız ile birlikte PTT gümrüğünden sadece kargonuzun vergisini ödeyerek, ürünü teslim alabilirsiniz.
    Fakat eğer kargonuz PTT haricindeki özel firmalar ile geliyorsa (Fedex vs.) ve değeri 150 eurodan yüksekse, verginin yanında ordino, ardiye, konşimento gibi enteresan isimler altında yaklaşık olarak 300-400 TL ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.
    * Getirttiğiniz ürünün fiyatı 1500 eurodan yüksek olduğu zaman uygulanan prosedürü açıkçası tam bilemiyorum ama bildiğim kadarıyla ticari mal statüsüne girdiği için işlemler biraz daha karmaşık ve pahalı olabilir.

ZekiAlper, Emrah Pektaş ve Cem Unden bunu beğendi.
  14. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sadece Türkiyede'ki vergiler bahane olamaz, Ali abi sana hak veriyorum bu konuda. Satıcıların ve Aracılarında kâr payı hiçte az değil. E tabi sevabına satsınlar da demiyorum,bunu böyle algılayanlarda çıkar..

Cem Unden bunu beğendi.
  15. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şimdi arkadaşlar işin birde talep boyutu var. Eğer bir mala talep çok olursa distribütörlerin ve satıcıların elleri daha güçlü oluyor, hesaplı alıp iyi indirimler yapabiliyorlar. Mesela Shimano'dan 500bin dolarlık mal çekmek var bide 50milyon dolarlık mal çekmek var. Miktar yükseldikçe birim başına düşen alış fiyatları da inanılmaz derecedelerde aşağı inebiliyor. Atıyorum bir parçayı 10 liraya alırken yüksek adetlere çıkıldığında 2-3 tl lere bile inebiliyor bu rakam.
    Zaman zaman yurtdışına gittiğimde "ABD ve Avrupa" bisiklet mağazalarına uğrarım. Orada gördüğüm durum şudur; yeni ürünler aslında çok da ucuz değildir. Yalnız indirim olduğu zaman da yarı fiyatına hatta daha da ucuza o malı alabiliyorsunuz.. Satıcılar yüksek adetli alış yaptıkları için indirimlerde bile kazanıyorlar sadece kardan zarar yapıyorlar.

16. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Burada hem binici hemde dağıtıcı firma olarak söylemek istediklerim var...

Türkiye de bisiklet fiyatlarının yüksek olması bir kaç sebebe bağlı... Sırasıyla;

Türkiyede talep az... Eğer siz tek modelden en az 125 adet sipariş vererek uzak doğudan direk yükleme yapabiliyor iseniz (ki bir markanın ortalama 100 modeli olduğunu düşünürsek 12500 bisiklet eder bu rakam :eek: :eek: ) daha alırken %20-25 ucuz alabilirsiniz... Ve bu oran toptan raamlara yansıttığınızda çok ciddi bir fiyat farkı sağlar. Bu arada Türkiye de satılan bütün ithal markaların tüm modellerinin satış adedi 10bin adetin altındadır... Bahsi geçen süper ucuz ülkelerde ise zaman zaman tek modelin satışı binlerle ifade edilebiliyor...

Türkiyede İthalat maliyetleri yüksek... Türkiyede o çok sevdiğimiz büyük yerli markalarımızın istekleri ile oluşmuş üretici koruma yasasını temel alan bir uygulama var; Örnek olarak ben 100€ ithal ettiğim bir bisikletin gümrük vergisini verir iken en düşük ithalat sınırı 200€ olduğu için bütün vergilerini 200€ üzerinden ödüyorum. Buda sadece vergi giderini bile 2 ye katlamaya yetiyor... Hatta size şöyle söyleyeyim garantiden bedava aldığınız kadrolar için firmalar nerdeyse kadro bedeli kadar KDV ve gümrük vergisi ödüyorlar ceplerinden.

Türkiyede insanlar hangi bisiklete binmeleri gerektiğini yeni öğrenmeye başladılar... Yıllardır bir dağ bisikleti dayatmasıdır gidiyordu, insanlar yanlış yönlendirildi satıcılar ve dağıtıcılarda gerçekçi olmayan alımlarla bunu doyurmaya çalıştılar. Şimdi ise herkese doğru bisikleti verip memnun etme zamanı geldi. Ama eldeki hatalı bisikletler sebebi ile azalan karlılık da fiyatlara olumsuz yansımakta...

Amerikaya ve avrupaya satılan bisikletler arasında kur farkı var... Evet doğru okuyorsunuz :) 1000$ =1000€ olmasa bile Amerika ve avrupa ülkeleri arasında bir kur farkı uygulanıyor kimi firmalarda buda tabiki fiyatlara yansıyor. Bunun üzerine birde çapraz kurdakifark eklendiğinde Türkiye de ki fark alıp başını yürüyor...

Türkiye de az marka var...Bunun sonucunda markalar rekabet koşullarını ellerinde tutmak için daha cazip fiyatlar tercih etmek zorunluluğunda kalmıyor... Almanya Amerika gibi 2bin üzeri Markası olan ülkelerde rakabetin ne kadar kızışık olduğu ve fiyatların bu sebeple düşük olduğu da bir geçek.

Tüm bunlara baktığımızda siz ne derseniz deyin Türkiye deki fiyatların amerikaya asla yaklaşamayacağını, hatta ve hatta Avurupa fiyatlarının bile Amerikadan daha yüksek olduğunu görürsünüz.

Bu arada bir dip not... Amerikada 2500$ etiketle gördüğünüz ürünün üstünde vergi yoktur, kasaya gittiğiniz zaman 2500$+ VAT (eyalet sisteminde her eyaletin kendi vergi oranı var %2 de olabilir %20 de) şeklinde hesaplamanız gerekmektedir. Birde amerikada Kredi kartına taksit yoktur... Yani ya tek çekim ödersiniz ya da nakit :) Türkiye deki gibi kredi kartına 10 taksit yaptıramassınız... Ve doğal olarak buradaki taksitlarin vade oranları da bizlerin cebinden çıkıyor... Siz 10 Taksit istediğinizde banka mağazadan en az %6-7 kesinti yapıyor ve bu düşünülerek fiyatlar belirlenmeye çalışıyor en başta... Ve nakit alırsanız zaten bir çok mağaza en o vade farkları kadar indirimi yapıyor.

Ama son zamanlarda esas karşılaştırma yapmanız gereken Ülkeler olan Avrupa ülkelerine bakarak inceleme yaparsanız aradaki fiyat farklarının %5-%8 arasında değiştiğini görebilirsiniz. Buda aradaki vergilendirme farkından ve toplu alımdan kaybedilen farktan doğmaktadır. Eskiden Avrupaya gidip bisiklet almak mantıklı iken şuanda git gel ile birlikte hiç avantajı kalmamıştır.

Zaten Amerikaya gidip geldiğinizde vereceğiniz uçak parası ile aradaki fark kapanacaktır. (Tabi zaten gidecek değil iseniz yada bir yakınınız gelmeyecek ise)

O sebeple yazmak yerine daha çok bisiklete binelim, daha çok insanı bisiklete bindirileim pazarı genişletelim daha ucuza malzeme alalım işin özeti budur...

17. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Soylediklerine katiliyorum Hasan, ama son birkac senedir kredi kartina sifir faiz ile 3,6,9,12 aylik taksit ile bisiklet satislari basladi, malum ekonomi cok guclu degil. (Su anda Trek kredi karti ile alisveris yaparsan 6 ay sifir faiz ile alabiliyorsun)

Ercan Saygılı bunu beğendi.
  18. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Birde en önemli faktörlerden bir tanesi de türkiyede 3 ay bisiklet satılıyor, fakat kiralar, maaşlar, stopajlar, elektirik, telefon vs. 12 ay ödenmeye devam ediyor. Bunu atıyorum 8 aya çıkartabilirsek, ki çıkacağına inanıyorum, o zaman bunları konuşmuyor oluruz:)
    Bir hesap daha var, atıyorum amerikada bir üreticinin internet sitesine baktığınızda gördüğünüz fiyat, üreticinin tavsiye ettiği fiyattır, orada da her mağaza yaklaşık %10 indirim uyguluyor, eğer ürün bir önceki yıla ait ise, orada mağazaların kar payı %30 ila %40 arasında(ürüne göre) stokları eritmek için %25-%30 indirim yapabiliyor, genelde de herkez bunları kovalıyor zaten ama kasada task adı altında %20 eyaletine göre KDV ödüyorsunuz onuda hesaba katmak lazım:)
    Burada artık bir önceki seneye ait ürünlerde de bu indirimleri görmeye başlamamız lazım, bunu bazı firmalar yapıyor, bazıları yapmıyor malesef:)

Hasan Çağri ve Cem Unden bunu beğendi.
  19. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Açıklama böyle olur , milyon kez teşekkür ederim

Bu soruyu sormasaydım , yazıyı yazmasaydım , bu cevabı alamayacaktım . Yine teşekkür ederim

20. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla şimdiye kadar konuştuğum hiç bir bayimiz sıfır faizle işlem yapmıyor. Ama mesela hem Bianchi satıyorsa bazı kartlara extra taksit sağlıyor... Bazı uyanık bisikletçi arkadaşlarda Buzdolapçılar ile rakip olabilmek ve extra taksitten yararlanmak için buzdolabı koyan var deposuna :D

Eminim ki Trek de de vade farkı vardır ama tabikide müşteriye yansımıyordur... Zaten bütün mağazalar 6 aya bölüyorlar vadefarksız ama aradaki faizi kendi ceplerinden ödemiş oluyorlar demek istediğim bu... Hatta 10aya vade farksız bölen mağazalarda var... Faiz oranları yapılan cirolar ile alakalı. Bisiklet işindede öyle sürekli yüksek cirolar olmadığından vade oranları Beyaz eşyacılar, mobilyacılar gibi olamıyor haliyle :)

Kusurabakma bu cümle sana değil TÜM BİSİKLET CAMİASINADIR... KENDİ GÜCÜMÜZÜ KENDİMİZ OLUŞTURURUZ. ARTAN LİSANS SAYISI BİLE BİZE BİR KATKIDIR. ARTAN BİSİKLET SÜRÜCÜSÜDE BİR KATKIDIR...

binRR, temucin90 ve Cem Unden bunu beğendi.