Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9lu vites sistemine-10lu vites kolu takılırmı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında zerdal13 tarafından paylaşıldı.

1. zerdal13

zerdal13 Yeni Üye

herkese merhabalar.
    bisiklete yeni basladım sayılır, siz degerli bisiklet kulanıcılarına bir sorum olacak.

bisikletim 27 vites. üzerinde 3x9 alivio vites kolu var. bu vites kollarını cıkarıp yerine 3x10 slx vites kolları taksam olurmu? yoksa kople sistemi 10lu yapmak gerek. yada hangi parcaları degistirmem yeterlı olacaktır.
    biras heves yaptım sanırsam,normal sartlarda duz yolda sahilde kullanıyorum bisikleti. slx in prestiji yuzunden kafama takıldı...
    simdiden herkese tesekkurler.iyi forumlar.

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Geçici olarak takılabilir, problem olmaz. Vites ayarını iyi yapmak lazım yalnız.

3. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Hiçbir sorun olmaz. Rahatlıkla takabilirsiniz.

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben 10lu olmuyor diye biliyorum, cünkü shimanonun aciklamasi 10lu sistemler de tüm sitem ve mekanik degistigini ve 9lu ve alti olan sistemlerle uyum saglamadigini söylüyor. Ben de shimanonun yalancisiyim. Bunu deneyen arkadaslar varsa olup olmadigini bilirler, ben denemedim.

Anlamadigim siz sistemi 10lu mu yapmak istiyorsunuz yoksa sadece kolu mu degistirmek istiyorsunuz?

Eger tek kolu degistirmek istiyorsaniz neden 10lu yerine 9lu slx almiyorsunuz?
    Eger 10lu yapmak istiyorsaniz tüm sistem degismesi gerekiyor, jant gbegini sizin durumunuzda degistirmeye gerek yok. Kaset, zincir arka/ön aktarici ve aynakol yapraklari nin degismesi gerekiyor.

5. zerdal13

zerdal13 Yeni Üye

tekrar merhabalar.
    öncelikle bilgiler icin tesekkurler.
    aslında sag vites kolunun ustundeki camlı ibreli kısımı catlattım.uzerindeki plastık camda kırıldı.cok iyi beceremesemde tappex ile yapıstırdım.goruntu acısından biras kotu duruyor.calısmasında bir sorun yok aslında ama yeni kol alıyım dedim, almıskende iyi birsey olsun diye bakınıyordum. sonra 2.el olarak slx vites gordum.10 vites olarak belırtmıs arkadas.o urunu alıp kendim degistiririm diye dusunmustum.mevzum aslında ordan cıktı.. olup olmayacagı konusunda arada kaldım.eger olursa bu urunu alıp takarım dusuncesindeyim...yok olmaz dersenizde, biras daha bekliyecem sanırsam.
    tekrardan herkese tesekkurler.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu olur diyen arkadaşlar neye göre olur yazdılar açıklarlar ise çok sevineceğim.(yanlış anlaşılmasın cidden sevineceğim deneyip de uyguladıkları bir durum varsa açıklarlar ise bende öğrenmiş olacağım)

Shimano 10 lu sistemde tel çekme mesafesini ve arka aktarıcıda çekilen tele göre harreket oranını değiştirdi. yani 10 lu kol 9 lu aktarıcı ile çalışmaz 9 lu kol 10 lu aktarıcı ile çalışmaz kesinlikle uyumlu değiller.Sizin durumunuz ise çok daha kötü 9 lu rubleniz var 9 lu aktarıcınız var 10 lu kol takıp kullanayım diyorsunuz ki bu şartlar altında imkansız.

Ahmet ERTAN ve Serden Us bunu beğendi.
  7. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    10 lu ve 9 lu sistemin rublesi bildiğim kadarı ile aynı genişlikte. yani farzı misal 90 mm desek bu genişliğe. 9 lu sistem de her bir diş arası 10 mm ken. 10 lu sistem de bu 9 mm e düşer.
    yani 9 lu sisteme 10 lu kol takarsanız. 1. viteste temiz bir ayar yapıp vitesi artırmaya başladığınızda kolun üzerinde 9 a geçtiğinizde zincir ruble de 8 e geçmiş olur daha.
    yani 8 vitesi topladığımız da hatrı sayılır bir kayma var. bu da zincir ruble ömrünü baya bi kısaltır ve çoğu vitesi randımanlı kullanamazsınız.

8. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Yok denemedim. Hareket oranının değiştiğini bilmiyordum, aynıdır diye tahmin yürüttüm. Düzeltme için teşekkürler.

Ferhat Köse bunu beğendi.
  9. zerdal13

zerdal13 Yeni Üye

durumu gayet ne anladım. tek basına bu is olmayacak. kırık-mırık simdilik aynı sekilde devam ediyim ben. sonrasında, 9lu slx set icin belki ilerleyen gunlerde sizleri tekrar rahatsız ederim:D
    emegi gecen tum arkadaslara tesekkurler. iyi forumlar.