900-1000 lira bütçeli dağ bisikleti seçimi

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@ONUR YÜCEL 46
Anladığım kadarıyla 29" bir bisiklet arıyorsunuz. Benim boyum 176 yani uzun değil. Ayrıca dağda bayırda rampa çıkarken sorun yaratır gibime geliyor ayrıca lastikleri zor bulunuyormuş bunların. Tüm bu nedenlerden dolayı 26" bakıyorum ve sizinde bu durumları göz önünde bulundurmanızı isterim. Ayrıca xc 250 ve xc 500 arasındaki maşa farkını anlamış değilim. Bir de neden xc 500'e geçmek yerine sedonayı almak istiyorsunuz? Kronun bir sorunu mu var acaba?

@Berke Kazankaya

@Serkan HODANCI

Elektronik aletlerimi genelde internet üzerinden alsam da bisikleti görüp dokunarak ve deneyerek almak istiyorum. Ayrıca nakit ödeyeceğim için internetten daha ucuza geliyor aldığım bisiklet. Teşekkür ederim.

Şimdi kendi düşüncemi söyleyeyim böylece hem bu konuyu takip eden ve kararsız olan dostlarıma veri sağlasın hem de siz yardım sever arkadaşlarım daha isabetli yardım edebilsin.
Adayımız olan kron xc 500'ün maşası dandik. Bu kesin. Sedona 720 şubede yok. Kaldı Salcano. Astro HD modelini almayacağım. Varsa İnsomnia modeli üzerinden pazarlık yaparım. İstediğim fiyata düşerse alırım. Başka da bir model kalmadı sanırım.
Yani şu durumda geriye sadece şubeye gidip pazarlık kalıyor. En baştan bahsettiğim gibi ödemeyi peşin olarak yapacağımı düşünürsek:
Kron XC 750(1400 TL)
Kron XC 500(1175 TL)
Salcano İnsomnia(1330 TL)

Modellerinde en fazla ne kadar indirim alabilirim sizce? Daha önceden satın aldıysanız veya fiyat aldıysanız kaça gidiyorlar acaba? Benim gözüm XC 750'de ancak çok pahalı işte :) Salcanonun da her ne kadar tipi hoşuma gitmese de bakacaz artık. Yani Kron xc 500 de alıp dönebilirim belli olmaz. Herşey planlandığı gibi giderse nasipse 6-7 gün sonra alacağım. Bütçemi iyice süpürdüm ama olsun ne yapalım.

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat TAŞKIN

Size de söyleyelim, 29 inç tekerleğin boyla uzaktan yakından alakası yok. Önemli olan kadro boyudur. Rampa çıkarken ne gibi sorun yaratacak? O da bisiklet değil mi?
Lastikleri hiç de zor bulunmuyor kim dediyse şaka yapmış olmalı aksine kalın tekerlekten sıkılırsanız ince lastik takınca bisiklette şehir bisikleti gibi bir hava yaratabilirsiniz ama 26 ya ince lastik takınca bence bisikletin bütün havası gidiyor küçük olan janta ince lastik gelince iyice çocuk bisikleti gibi oluyor.
Bana kalırsa sizin için en iyi bisiklet bu olacaktır. (link)
1200 civarına alabileceğinizi tahmin ediyorum daha iyisi de bulunamaz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Murat bey ben de 1.85 boyundayım. Berke beyin dediği gibi bana göre de önemli olan kadro boyu. Ben 20 kadrolu xc250 kullandım ve bisiklet altımda kaybolmuyordu. 26 janttan 29a geçen arkadaşlarla konuştuğumda alışınca kullaniminin oldukça rahat oldugundan bahsettiler. Bu arada kron markasını bu kadar kötüleyenleri anlayamıyorum. Maşası biraz kalitesiz o kadar. Bakımı düzenli yapıldığında gayet iyi bir bisiklet. İnternette 29 lastik satan sürüyle firma var. Bu tarz şeyler biraz şehir efsanesi

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@Berke Kazankaya

Anladım. Yokuşta zorlamasının sebebi büyük tekerlerdir, mantıken de bu böyledir. Ancak düz yolda ve yokuş aşağı avantaj vardır. Bunun dışında bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim çok yararı dokundu. Bisikleti almaya giderken 29 jant olanları da deneyeceğim. Sırasıyla kron xc 500 hd ve salcano insomnia da deneyeceğim. Hangisi daha rahat hissettirirse onu alırım. 17", yoksa 18" kadro boyu almayı düşünüyorum.
@ONUR YÜCEL 46

Haklı olabilirsiniz. Siz ve Berke Bey, 29 jant hakkında olan görüşlerimi tamamen değiştirdiniz. Gidip deneyeceğim ve hangisi rahatsa onu alacağım. Yani rahat hissedersem ve dağda bayırda beni çok zorlamayacağı kanısına varırsam 29 jant alırım gerekirse 1200 tl bandına da çıkabilirsem çıkarım. Teşekkür ederim. Fakat şu an %65 26" alacağım. Yine de bakalım. Hayırlısı olsun.

Düzenleme: Şimdi 29" bisikletler hakkında olan yorumlara baktım. Memnun olmayan bir kitle göremedim. Benim aklıma şimdi 2 ufak şey takıldı:
1. 29 jant bisiklet yokuş tırmanmamda çok fazla bir sorun yaratır mı?
2. Dağda bayırda giderken beni sıkıntıya sokar mı? Mesela hasar görmüş patika yollarda, ufak tepelerde çevikliğinden ödün verir mi?

1.70 insanlarda 29" sürebiliyormuş bu yüzden boy ile alakası yokmuş dediğim gibi. İyi ki bu konuyu açmışım yoksa hiç bir haberim olmayacaktı. Sadece yedek parçadan sorun edenler var. 2012 yılında yazılan bir yorumda bahsediliyor. Artık dükkana gidince sorarım çok bir sıkıntı yoksa ve bende rahat edebilirsem Salcano, Sedona veya Kron'dan her birini deneyip rahat ettiğimi, tasarımını beğendiğimi ve bütçeme uyanı alırım. Şubede olan modellerde önemli tabii ki. Anladığım kadarıyla bu fiyat bandında kadro kalitesinde pek bir fark yok gibi duruyor. Teşekkür ederim tekrardan.
Artık bisiklet seçimi bölümünden terfi etmek istiyorum :) İşim bitince şehire inip uzun bir aradan sonra tekrardan tecrübe etmek istiyorum bisiklet zevkini :)

Düzenleme2: Araştırma yapınca sorularıma kendim yanıt buldum. Yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim.
1. 29er bisikletler yokuş tırmanırken daha fazla yoruyorlar çünkü üretilen tork daha düşük oluyor. Zaten mantıken de bu böyle demiştim.
2.Dağda bayırda giderken çeviklikten ve kıvraklıktan ödün veriyor fakat çukurlardan ve bozuk yollardan geçerken daha konforlu ve rahat bir sürüş elde ediyorsunuz.

Fakaat ben, yokuş tırmanırken ne kadar bir dezavantaj sağlayacak, patika yollarda giderken yada yol patika bile olmayan yollarda devam ederken çevikliğinden ve gücünden ne derece ödün verecek bilemiyorum. Şehir içinde, düz ve yokuş aşağı yollarda avantaj sağladığı kesin. Ancak ben tırmanışlarda fazla zorlanmak istemiyorum. Deneyip göreceğiz bakalım.
Açıkçası çok merak ediyorum pratikte ne kadar avantaj/dezavantaj sağlayacağını.

Düzenleme3: Vereceğim linkde bariz olarak, tırmanışda bile 29er üstün gözüküyor. Demek ki tırmanışda o kadar da kasmıyor. (link)

Düzenleme4: Artık 29" daha çok istiyorum :)

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@ONUR YÜCEL 46
Teşekkür ederim :) Aradım sordum. Maalesef Kroc xc 500 29" HD ve Sedona 920 ellerinde yokmuş, aslında emin değilim 910 mu dedi 920 mi dedi aslında. Fakat Salcano insomnia 29" HD varmış. Tipini her ne kadar pek beğenmesem de bu varsa bunu alacağım gibi gözüküyor %70. Yine de belli olmaz yani. Bir dönelim de memlekete bakalım :)
Ayrıca indirim de yapmıyorlar adamakıllı. Nakit ve peşin ödemelerde %10 iskonto uyguluyoruz diyorlar sadece. Tüm aksesuarları oradan alsak bile olmuyormuş. Sinirimi bozdular.

Birde bunun bana uygun kadro boyu var mı onu tutturacaz. Ohooo. Hiç olmadı netten sipariş ederim ne yapalım.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Merhaba arkadaşlar, dostlarım. Dediğim gibi şubeleri gezdim. Son adımda yardıma ihtiyacım var, yardımcı olursanız çok memnun olurum. Maalesef 29" bisiklet bulamadım. Bulduğumun (Salcano insomnia) ise bana uygun kadro boyu yoktu. Olanlar da çok pahalı idi. İnternetten alıma yanaşmayacağım için mecburen 26" alacağım. Antmen bisiklet hiç indirim yapmadığı için Delta bisikletten öne çıkan bir aday var.
Adayımız GEOTECH PATH XC PRIME 1.3
Buyrun özellikleri, ıvırı zıvırı: (link)
Ufak bir indirim ve biraz hediye ikram ile alacağım. Her ne kadar ufak bir indirim olsa da müşteri hizmetleri bakımından memnun kaldığım firmadan bisiklet almak daha mantıklı geliyor.
Bu bisikleti f/p olarak değerlendirmenizi çok rica ediyorum. Bisiklet 1600 lira ancak bunun için yeni konu açmak istemedim. Eğer az cevap gelirse yanlış yere yazmışım demektir, yeni konu açabilirim.
Şu ana kadar olan yardımlarınız için sizlere çok teşekkür ederim. İyi geceler diliyorum :)

Bu arada bisikletimiz fotoğrafında görüldüğünden daha güzeldir. Mat siyah ve turuncu renkte.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Murat T.
Yeni konu acmanıza gerek yol bılgı sahıbı olan arkadaslar görup sorunuzu yanıtlayacaktır :)

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
1300 TL gibi bütçeyle Carraro Big 927 Alabilirsiniz. Deore Shadow arka attırıcı 3x9 vites ve hidrolik frenler sizi dağ bayır çamurda yarı yolda bırakmayacağına eminim.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Nakitte liste fiyatı üzerinden %10 bilemedin çok zor ama %15 yaptırabilirisin.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Tekrardan Merhaba Arkadaşlar.

Antmen bisikletin esnaflığını beğenmedim ve başka bir yerden Kron Xc 750 aldım. Fotoğraflarını yakında ekleyeceğim. Ayrıca hemen gidip Trelock Bs 400 u kilit((link)) ve Btwin Sp5 kablo kilit( (link) ) alarak güvenliği üst düzeye çıkardım. Kilitler biraz pahalıya geldi gibi görülebilir ancak bisikleti kilitleyince kafam biraz daha rahat oluyor açıkçası. Hem Trelock ''Kilit bütçeniz, bisikletinizin fiyatının %10'u kadar olmalıdır'' diye öneride bulunuyor :)

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
Elimde kron xc750 hd var 2 haftalık MTB ye alisamadigim için satıyorum dusunurmusunuz

hasan reis

Üye
Tepki
0
İsim
HASAN HÜSEYİN DURMAZ
Arkadaşlar işe gitmek için bisiklet almak istiyorum.Limit 1.000 TL.Dağ bisikleti favorimdir.Başka tür bisiklet düşünmüyorum.Ama marka konusunda karar veremedim.Açıkçası bu konuda biraz acemiyim.Salcano mu, Sedona mı, Mosso mu.Ya da bunların hangi modellerini tavsiye edersiniz.Yardımcı olursanız sevinirim.

Kadir_10

Üye
Tepki
3
İsim
kadir
@hasan reis bende kron xc150 29 jant dusunuyorum fiyatida 750 tl bandinda mekanik disk frenlisi biraz daha pahali mekanik disk frenli alsam ilerde tek masrafi diski degistirmek mi olur ? Eger oyleyse cinden ucuza dis alirim v frenle hic ugrasmam :) aydinlatirsaniz sevinirim