Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

90 Yaşında Hergün 30 KM yapıyor

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Furkan TK tarafından paylaşıldı.

1. Furkan TK

Furkan TK Onurlu Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Elena Galvez, 90 yaşında. Şili'nin ufak bir komününde, Cerillos'ta tek başına yaşıyor. İlerleyen yaşına rağmen sahip olduğu dört ineği ve tavuklarından elde ettiği yumurta ile sütü satmak için haftada yüzlerce kilometre pedal çeviriyor.

En yakın kent merkezi 30 km uzaklıkta
    Galvez'in ürünlerini satabilmesi için her gün en az 30 kilometre mesafe katetmesi gerekiyor. Zira, yaşadığı köyün sakinleri, kendi deyimiyle öyle çok alışveriş yapabilecek durumda değiller:
    "Bu köyde çok satış yapamıyorum. Rengo'ya, La Chimba'ya gitmem gerekiyor. Çünkü burada insanlar çok alışveriş yapabilecek durumda değiller."

"O benim en iyi arkadaşım"

Galvez, 50 yıldır bisikletiyle süt ve yumurta satıyor. Kendisine hediye edilen elektrikli bisikleti kabul etmediğini anlatıyor. Çünkü sağlığını, en iyi arkadaşım dediği emektar bisikletine borçlu olduğunu düşünüyor:
    "Bana elektrikli bir bisiklet getirmişlerdi. Pedal çevirmenize gerek yok. Ben istemedim. Çünkü pedal çevirerek sağlıklı kalıyorum. Yavaş yavaş da olsa uzun yolları bitiriyorum. Geçen gün Rengo'ya yürüyerek gittim. Ayaklarım çok ağrıdı. Bisikletle gittiğimde hiçbir yerim ağrımıyor. Yorulmuyorum. Bisikletimin üzerinde mutluyum. O benim en iyi arkadaşım, dostum. O olmazsa ben de olmam."

"Bir hazineye sahibiz"

Galvez, yıllardır yalnız yaşamasına rağmen bütün köyü bir aile olarak görüyor. Köy sakinlerinin gözünde de o, bir hazine. Komşusu Arturo Pinto onu şöyle tanıtıyor:
    "O bir hazine. Bu yaşta yapabildikleri, düşünceleri, söyledikleri, çalışkanlığıyla köyümüzde yaşıyor olması bizim için şahane bir olay."

Kaynak: Reuters

Alıntı yapılan sayfa : Şili'de bisikletiyle yumurta satan 90 yaşında bir kadın: Elena Galvez

2. kaskreis

kaskreis Forum Bağımlısı

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Maşallah ben de 90 yaşında acaba hangi uzvum sağlıklı olur diye düşünüyorum.

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  4. kuşlar gibi özgür

kuşlar gibi özgür Bisiklet tutkunu ^^

Adı:
    Barış
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Maşallah teyzeye :) Benim birçok arkadaşım 5 km yapamıyorken, helal doğrusu :harika:

Kuzey Ege bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

"Bana elektrikli bir bisiklet getirmişlerdi. Pedal çevirmenize gerek yok. Ben istemedim. Çünkü pedal çevirerek sağlıklı kalıyorum. Yavaş yavaş da olsa uzun yolları bitiriyorum. Geçen gün Rengo'ya yürüyerek gittim. Ayaklarım çok ağrıdı. Bisikletle gittiğimde hiçbir yerim ağrımıyor. Yorulmuyorum. Bisikletimin üzerinde mutluyum. O benim en iyi arkadaşım, dostum. O olmazsa ben de olmam."

elena ninem ,sana helal olsun..

6. NewStyle

NewStyle Evli Bisikletli Çocuklu

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tv de izledim haberini gerçekten 90 yaşında olmasını insanın inanası gelmiyor ama ilerde çok göreceğiz gibi yalnız bizim ülkemizde değilde Avrupa'da :(

Kuzey Ege bunu beğendi.
  7. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Duzenli beslenme, uyku duzeni ve egzersiz ile cok uzun yillar saglikli yasanabilir. Bu tarz ornekler cok var.
    Insanimiz hala bisikleti karne hediyesi gorsun, sagliksiz beslensin, obeziteden kurtulmak icin birsey yapmasin, hayatini guzellestirmeye degil, para mal ve kariyer hirsi ile zehir etmeye devam etsin.

Örnek alacagim kisidir, umarim bizler de bu insan gibi uzun yillar saglikli bir hayat sureriz.

8. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Ne kadar hoş

9. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sana yapılır mı bu Kudret abi? Skandal resmen.. :D

10. CyclingBird

CyclingBird Üye

Adı:
    Hürol
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Aslında geçmişte bizde de buna benzer hikayeler vardı. Örneğin Çanakkale'nin merkez köylerinden şehre bisikletle gelip işini gören amcalar ve dedelerimiz vardı. Hem de o meşhur çift kadrolu bisikletlerle. Bir başka deyişler teknoloji her zaman sağlık anlamına gelmiyor. Eminim başka illerde de durum böyleydi.

Yukarıda da belirtildiği gibi örnek alacağım kişidir

anti panik bunu beğendi.