Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9 lu sistem ve zincir değişimi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Emrah Pektaş tarafından paylaşıldı.

1. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletimin vites sistemi SLX.Eski KMC Z9000 zincirimden memnun olmadığından dolayı XTR Cn-7701 zincir ve montaj için Michelin zincir pensesi aldım.İlk defa zincir değiştireceğim.

Eski zincirimi uzun bir uğraş sonunda çıkarmayı başardım ancak yenisini takmayı bir türlü beceremedim.Zincir ile birlikte güçlendirilmiş bağlantı pimi geldi ve ucunda anladığım kadarıyla montajdan sonra kırılması gereken kılavuz parçası var.Ancak zincirin iki ucunu birleştirip bağlantı piminin kılavuzunu baklaya soktuğumda zincirin penseye takamıyorum.Taksam bile pimi yerine yerleştirdikten sonra zinciri penseden ayırmam mümkün olmayacak.Michelin zincir pensesinin tasarımı bu açıdan hatalı, kalitesi beklediğim gibi çıkmadı ve verdiğim parayı kesinlikle haketmiyor.Ayrıca baklayı tutan dişleride yamuldu.

Yeni zincirim 114 baklalı; eski söktüğümde ise 108 bakla saydım.Zincir arkada ve önde en küçük dişlide iken (çapraz) sarkıyor.Önde ortaya aldığımda ise pek normal görünmüyor.9 lu sistemler için optimum bakla sayısı nedir?

Bağlantı piminin ucundaki kılavuz parçayı zincirin iki ucunu birleştirmeden kırsam ve penseye bu şekilde soksam bir sorun olurmu?

2. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arka aktarıcı makaralarından geçirmeden zinciri ön ve arkadaki en büyük dişlilere getirip gerdirdikten sonra birleşme noktalarından itibaren 2 bakla fazladan bırakın. Bu da önerilen bir yöntemdir.

http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=26

http://www.parktool.com/repair/readhowto.asp?id=25

Ya da internette sizin için hesaplamaları yapan programlar bulunuyor onları kullanabilirsiniz.

Güçlendirilmiş pimi kırmadan kullanmanız gerekiyor. Pim oturduğunda ucunu kırıp pense ile biraz ezmek de faydalı olacaktır.

Emrah Pektaş bunu beğendi.
  3. Emrah Pektaş

Emrah Pektaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu akşam yine uzun bir uğraş sonunda yeni zincirim XTR Cn-7701 i bisikletime takmayı başardım.Bağlantı piminin ucundaki kılavuzu kırabilmem için zinciri 'Michelin pense' den çıkarmam gerekiyordu.Bunun içinde mecburen pensenin baklayı tutan dişlerini kırmak zorunda kaldım.

Bakla sayısı konusunda ise Gürkan arkadaşımın tavsiyesine uydum ve 6 bakla eksilttim.Zincirim 108 baklaya düştü, zaten eskisi de 108 bakla idi.Böylelikle elimde yedek bakla da oldu.Sanırım zincirleri yedek bakla olması için gerekenden 5-6 bakla fazla üretiyorlar.

Montajı başarı ile tamamladım ama benim için hiç kolay olmadı.Küçük bir tur attım bir sorun yokmuş gibi duruyor.İlerleyen zamanda yeni zincirim ile ilgili düşüncelerimi sizlere aktarırım.Bu arada XTR Cn-7701 Japon malı.Gerçi Japon malı olmasının çok bir önemi yok, önemli olan çin malı olmaması.

Zincirin montajını tamamlayıp bir sorun olmadığını gördüğümde ruh halim değişti, çocuk gibi sevindim.Bisiklet sevgisi bu olsa gerek.Yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.