Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

9. Dişde Zincir İzi -

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında tarık akman tarafından paylaşıldı.

1. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:

Yarın yola çıkmadan akşamdan temizleyeyim dedim. Sadece 9. Dişlide fotoğrafta görüldüğü gibi zincirden kaynaklı bir aşınma var gibi. Bu bir sorun mudur? Ne gibi sonuçlar doğurur? Yeni ruble almaktan başka bir çözüm var mıdır?

2. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    hayır.Normaldir çünkü dişlilerin HG Zımbırtısı shimano bu dişlileri öyle üretmiş böyle vites geçişi dağa sağlam oluyormuş..Saygılar
    NOT:Zımbırtı dediğime bakma adını bilmiyorum HiperGlyde miydi neydi :D ama sorun yok seninkinde

3. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:

Ruble diş boyu ile zincir arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Bazı modellerde görülmekte, ruble diş yüksekliği kısa kaldığından zincir merkezi deforma eder. Özellikle çok hafif ruble modellerinde (örneğin recon yekpare modeli) ve uzakdoğu üretimde çok sık görülen bir durumdur.

Şimdi bir sorun oluşturmayabilir ama zamanla sorun oluşturacaktır. Yeni rubleden ziyade, uyumlu komponentler kullanılmalıdır. Örneğin: Aynakol, zincir, ruble (hatta vites aktarıcı) aynı versiyon ve marka olması önerilir.

4. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim. Uyumlu komponent aldıktan sonra ruble değiştirmeye gerek kalmadan güzelce kullanabilirim değil mi? Sorunsuz bir şekilde?

5. Yılmaz Uyar

Yılmaz Uyar Bisikletkolik

Seviye:
    Sadece ruble olarak değerlendirmeyin, genel komponent uyumu önemlidir.
    Bu rublede üretim hatasıda olabilir yada zincir bu seriye uygun olmayabilir.
    Zincir deformasyonu, zaman içinde aynakol dişlisini aşındırabilir.

Aynakol, zincir, ruble ve aktarıcılar: aynı model ve seriden üretim ise rahatlıkla kullanmanız gerekir.

Alt bölümde shimano sitesindeki genel döküman bilgileri var: (Türkçe seçenekleri mevcut)

Link: Shimano teknik döküman bilgileri - TR