800TL "Dayanıklı" MTB Seçimi

Tepki
3
Herkese merhaba, üniversiteye girmemle bıraktığım/ara verdiğim MTB hayatıma tekrar geri dönmek için yaklaşık 1 aydır farklı markaların bisikletleri arasından forum sayfalarının altını üstüne getirerek bir model belirlemeye çalışıyorum.
Bursa'da oturuyorum, malum yakınlarda dağ tepe çok olduğundan öncelikli tercihim haftasonları günde 2-3 saat kullanmak için dağ bisikleti olacak. Model arayışımı sıfır soruna en yakın performansı verebilecek, performans/fiyat değeri yüksek seçenekler aramakla sürdürüyorum. 20 gün içinde yurtdışından dönüyorum ve döner dönmez de inşallah "SIFIR KM" bir bisiklet alacağım. Zırt pırt bisiklet değiştireceğimi de düşünmediğimden bisiklet tercihimde tam isabet yapmak istiyorum.

Lafı uzatmadan tavsiye verebilmeniz için önceliklerimi ve teknik detayları paylaşayım ;

FİZİK > Boy: 1.73m, Kilo: 78kg (Alakası olur mu bilmiyorum ama zamanında günde 2-3 saat bisikletten inmeyen ve sürekli futbol oynayan biri olarak bacak adele oranım normalin çok üzerinde)
Bu özelliklerle sanırım 26" jant, 16" beden bir bisiklet seçmem normal olur değil mi?

GÖVDE > Alüminyum hiç kullanmadığım için rahatlık veya dayanıklılık anlamında bir fikrim yok. Hangisi daha sağlam ve uzun ömürlü ise, abartı bir kullanım zorluğu yoksa her türlü tavsiyeye açığım.

FREN > İlk başlarda yeni teknoloji olması açısından mıdır bilmiyorum disk fren alma eğilimim vardı fakat forumdaki yazıları okuduktan sonra sorunsuzluk anlamında V frenin benim için daha iyi bir tercih olduğunu düşünmeye başladım. Çok memnun kalınan bir disk fren olmadıkça V fren tercihim olacak.

VİTES > Eskiden beri elcikten dairesel çevirmeli vites kollarını bir türlü sevemedim dolayısıyla da bundan farklı tipte, kullanımı kolay ve tabiri caizse taş gibi olması önemli.

MARKA > Sedona, Carraro veya Mosso markalarına nedense daha bi ısındım. Yurtdışında ofise gidip gelirken park halinde gördüğüm Cube marka çok canavar bisikletler var fakat incelediğimde bu markanın benim ayırdığım bütçenin üzerinde satıldığını gördüm. Bianchi'ye eskiden de kıldım şimdi de kılım o yüzden fiyatı diğer markalara göre makul olmasına almayı düşünmüyorum.

BÜTÇE > Maddi olarak bisiklete ayırmak istediğim bütçe max 800TL (Normalde 750TL ama +50TL de marj koydum, yoksa araba alırken yaşadığım ikilemler bisiklet için de söz konusu olacak)

AKSESUAR > Şimdilik temel aksesuarlar ve tamir aparatları dışında bir tek km sayacı almak istiyorum. Herkes Count 8 önermiş ama bu konuda yaptığım araştırmalar pek de istediğim kalitede olmadığını gösteriyor. Sigma modellerinden çok fonksiyonu olmasa da önerebileceğiniz model var mıdır? BC 5.12 kullanım kolaylığı ve sağlamlık açısından yorum yapabilecek olan var mı?

Şu ana kadar V frenli modellere ağırlık verdiğimden aramalarım sonucunda bazıları bütçemi aşıyor olsa da aşağıdaki modelleri toparladım ;
- Sedona 710 - ALU - V - 460USD
- Sedona 700V - ALU - V - 365USD
- Sedona 700MD - ALU - DSK - 400USD
- Carraro Force 500 - ALU - V- 666TL
- Mosso Wildfire V - ALU - V - 530TL
- Mosso ACR 101 - ALU - V - 799TL
- Mosso ALV 201 D - ALU - DSK - 940TL

Daha önce benzer arayışların sonucunda benimle paralel ikilemleri yaşamış arkadaş ve ustalara şimdiden yorumlarını esirgemedikleri için teşekkür ederim. :alkis:

Not : Gelen önerilere ve diğer yazılara göre araştırma listemi güncelliyorum.

Scudo
Tepki
16
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mosso acr 101 biraz daha bütçeyi zorlarsanız mossa alv 201 iyi ve hafif bisikletlerdir .

Tepki
3
@ebubekir sözbir

Yurtdışından dönerken yüküm fazla olacağından maalesef Türkiye'den almak zorundayım.
Taşıma vb. dertleri olmasın diye de Bursa'dan alacağım yüksek ihtimal.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
abi bence biraz butcenı arttırıp Mosso ALV 201 D - ALU - DSK - kılıtlı masa olması ıcın sana avantaj saglıycaktır. Bu arada abı bursaya geldıgınde bızım osmangazıde yaptıgımız amator turlarımıza katılabılırsın (link) Abi kaskı yurtdisindan gelmeden once alırsan daha uyguna gelır dıye dusunuyorum

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Başlangıç seviyesindeki bisikletler çok yüksek beklentileriniz olmasın Sedona 710 güzel görünüyor. Mekanik disk frenli modelleri eleyin.

Tepki
3
@ebubekir sözbir
Var mı önerdiğin belirli bir kask marka ve modeli y.dışından alırsam daha karlı olacak veya değecek?

Sent by Tapatalk on HTC One M7

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mosso WildFire MD kullanıyorum. Sizin bütçeniz için benim bisikletim biraz düşük geliyor en azından ACR101 veya ALV201 alabilirsiniz fakat benim önerim V fren yerine disk fren seçmeniz. Mekanik diskler forumda pek sevilmiyor. Haklı nedenleri var tabi hidrolik kadar performanslı veya V fren kadar hafif ve kolay değil. Tüm bunları bilerek gözümü karartıp sırf görüntü için MD aldım fakat şimdi herkese MD veya HD bir şekilde disk kullanmalarını öneriyorum.
Bunun sebebi geçen gün sürerken sağanak yağışa yakalanmış olmam. Yerden gelen su, yukardan yağan yağmur, arabaların sıçrattığı su birleşti, bisiklet baya bir ışlandı. Normal şartlarda jantlar o kadar ıslakken V frenin tutuşu çok fazla düşerdi (eski bisikletimden de tecrübe ettim) ama trafikte 3 kere hayatımı kurtardı MD frenler o yağışta. O yüzden iyi kötü bir disk fren öneririm. Zaten o bütçeyle zorlanırsa HD alınır, MD alınırsa da kalitesiz olmaz.

YüzSürKoş

Forum Bağımlısı
Tepki
1.523
@Namık Turhan

abı bende specialized align var yurtdısı fıyatı 40dolar bursadakı fıyatı 141 lıra . Getırıcegın yerde hangı markalar var bılmıyorum ama her kaskta fıyat bayagı farkedıyor Turkıyeye gore . kaskın resımlerı burda var (link)

Tepki
3
Seçenekleri 4'e indirdim...Disk fren düşünmememe rağmen yeni teknoloji olduğu için yeniden gündeme aldım. 1 Mekanik, 1 hidrolik disk, 2 V-fren seçenekli model finale kaldı.
Belki tavsiye vermeniz kolaylaşır bu şekilde...
İşte finalistler için karşılaştırma tablom ;
1-Sedona 700-MD
2-Sedona 700-V
3-Carraro Force 500 (V Fren)
4-Carraro Force 520 (HD Fren)
http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/841/0oaf.png
(link)

Konu başlığından da anlaşılacağı gibi önceliğim dayanıklılık ve sağlamlık, bu yönde tavsiyeler için şimdiden teşekkürler...

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Ayırdığınız bütçeyle patika ve bozuk köy yollarında kullanmak için güzel 2.el bisikletler bulabilirsiniz, bence 2.elden kaçmayın elektronik parçası yok sonuçta bakımını yapar yıllarca binersiniz.

Ben eski Kron XC1000 ile yaptığım birkaç arazi sürüşünden sonra bu bisikletle bu iş olmaz demiştim. Edindiğim tecrübeme göre bozuk arazide kullanacaksanız güvenliğiniz açısından bütçeyi arttırmanızı tavsiye ederim. Amortisörün tepkilerini arazinin değişen durumuna göre ayarlayabilmek, vites geçişlerindeki yumuşaklık ve boşluk olmaması, boğazın jantların ve lastiklerin esneme oranları, pedalların sürekli hoplama zıplamalara dayanıklı olması gibi etkenler arazide doğrudan güvenlikle ilgili. Ayırdığınız bütçeye amortisör satılıyor maalesef.

Tepki
3
2.ele şu anda sıcak bakmıyorum.Sonuçta 20K TL'ye de bisikletler var ve bu işin sonu yok.Sadece haftasonları kullanacağım için bütçe limiti koydum,zaten dağdan son sürat inmeyi pek düşünmüyorum.Maksat ofis hayatından sonra fitness salonuna hapsolmadan zevk alabileceğim bir spor olarak bisiklete binmek.

Tepki
3
Sedona 710 V fren aldım geçen ay 900TL'ye...Öneride bulunan herkese teşekkürler...