Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

800 kmyi min sorunla idare edebilecek parçalarla, ölüyü diriltme işlemi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Mert N. Kök tarafından paylaşıldı.

1. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yıllar önce, hiç araştırmadan, cahillikle aldığım bir mtb bianchim var. bir çok parçası çalınmış veya kullanılamaz durumda. kendisi zaten fazlasıyla ağır ancak bu yaz için bisiklete 200 tl den fazla bütçe ayırmam mümkün görünmediğinden, elimdekini toparlayıp, 3-5 ay bununla idare etmem gerekiyor.
    bu yıl, yaz tatilimiz için ulaşımı bisikletle yapmaya karar verdik iki arkadaş. izmir'den kuşadasına araçla, ardından da gökovaya kadar bisikletle gitme niyeti içerisindeyiz. evet farkındayım bir mtb ile, hele hele çift amortisörlü bir mtb ile uzun yol işkence ye dönüşecek belki. ancak bi süre bununla idare etmekten başka alternatifim yok. tek aklıma gelen, en azından güç kaybını önleme amaçlı orta amortisörü, daha sertiyle değişitirip; zaten yenilemek zorunda olduğum lastiklerimi de yol lastiğine çevirmek.
    bir kaç bisikletçiye gittim. hallederiz, yaparız, ederiz diyorlar ancak sizlerden öğrendiğim bir kaç konu hakkında detaylı bilgi isteyince bocalıyolar. güvenemedim.
    yani kısacası; bisikletimin eksikliklerini sizlerin yardımıyla giderme amacı içerisindeyim.
    elimdeki eşek ölüsü bu;
    arka lastik komple değişecek(lastik-jant-ruble-göbek) çünkü fotoğrafta gördüğünüz kendi lastiği değil, vicdanlı hırsızımızın lastiğimin yerine biraktığı lastik. :)
    arka aktarıcı olarak 'şu' vardı sanırım üzerinde ve sorun çıkmamıştı hiç. ancak aynı ürün burada 7-8 dişli derken; burada 6-7 dişli diyor. bilemedim?
    yani benim istediğim sadece 3-4 ay beni idare etsin, sonra zaten hala bisiklet aşkımı kaybetmemişsem; komple daha hafif ve sorunsuz birşeyler bakmak.
    herneyse devam edelim; lastik olarak bir kaç yerden ve sizlerden de okumuş olduğum tavsiyeleri harmanlayıp; rubena flash 26x1.50yi düşünüyorum. ?
    sele olarak, italia selemin yerine bırakılan bir sele göremedim malesef :) onun yerine jelli olarak bulabildiğim şu selenin jellilik konusunda tatmin ediciliği doğal olarak şüpheli olsa da, idare eder diye umuyorum.
    ön aktarıcı, dişliler ve zincirimin hali de böyle;
    berbat görünümlerini, yarım saatlik wd-40 banyosu, ardından mazot dolu kapta 4 saatlik dinlenme ve en son olarak diş fırçasıyla temizlenme seansları sonrası biraz düzelttiler. umarım kullanılabilirler. buradaki bisikletçiler kulanırız dedi ancak dediğim gibi; güvenemedim onlara.
    jant ve göbek konusuna gelince; işte onda hiçbir fikrim yok ve bütçe sebebiyle yine ağır ve alt sınıf malzeme olacak malesef. ön jantımın hali şu;
    kilitli bisikletlerin üst üste devrilmesi ve sonrasında tüm kış boyunca öyle kalması sebebiyle ön jant yamulmuş durumda. muhtemelen tamiri çok sağlıklı olmayacak ve değişecek.
    ön kısımdan kurtarabildiğimiz; disk fren ve göbek. disk freni de v fren le değiştirme fikri var aklımda. bir nebze olsun hafiflik için.

sonuç olarak yardım ve fikirlerinizle bu süreçte desteğinizi bekliyorum.
    ve son olarak; eğer bu malzemeler ve kadroyla son baharda hala bisiklete binme isteğim kalırsa; hafif bir yol bisikleti almak istiyorum :D

2. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yazdıklarını okudum tek tek ve sana önerim bununla yola çıkacaksan ilk önce orta amortisör yerine o boyda bir çelik ile sabitletmen. Böylece yolda hiç yaylanmazsın (ne kadar sağlam olur bilemem). İkinci olarak Rubena Flash 800 km dayanabilir mi ondan da emin değilim yani yolda kalabilirsin (Bende zamanında Rubena Flash taktırmıştım ancak 1 km sürmeden ön tekerlek yan taraftan bombe yapıp parçalandı). Üçüncü olarak senin kadro kulaklı kadro yani alacağını arka vites vidalı şekilde olmamalı. Dördüncü olarak madem göbekleri de değiştireceksin Rulmanlı göbeklerden taktırabilirsin şu üzerinde Golden yazan jant setlerinin bazılarına bisikletçiler rulmanlı göbek takıyor.

3. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ilginiz için teşekkürler.
    ucuz lastik biraz şans işi sanırım. menun kalanları gördükten sonra rubena flash demiştim ancak pek de belli olmuyor anlaşılan.
    rulmanlı göbek tavsiyenizi de yazıyorum kenara.

elimdeki bütçeyle işimi görecek bir bisiklet çıkarabilir miyim sizce? hem tatilimi yollarda rezil olarak geçirmek, hem de bisikletten soğumuş olmak istemem sonuçta.

4. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    jant seti lastiklerle beraber 100 lira tutar. arka attırıcı 20 TL'ye bulabilirsiniz sanırım.

5. Erdal Ceylan

Erdal Ceylan Üye

Seviye:
    Kuşadası-Gökova haritadan baktığıma göre 185 km. Sağlam bir bakımla çoğu bisiklet yapar bu yolu gibi geliyor bana. Parça arızasına çok fazla takılmayın. En fazla yolda biraz macera yaşarsınız. Anlatacak hikayeniz olur en azından :)

6. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sağolun. topladıkça burda da paylaşırım, takıldığım yerlerde bilginizden destek almak isterim.

7. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    telefondan bakmıştım gidiş- dönüş sahil boyunca 800'e yaklaşıyordu sanki. gerçi izmir'den de bakmış olabilirim. her neyse, km az olsun daha iyi bizim için. ilk uzun yolumuzda fazla da abartmamak lazım :)
    o maceraların; arızalara alışana dek macera, anı olarak değil de eziyet olarak algılayacağımı düşünüyorum bir uzun yol acemisi olarak :) umarım dediğiniz gibi, onlardan bile zevk almayı başarabiliriz.

8. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arka aktarıcı olarak şunu; ruble olarak da şunu veya bunu seçersem ne olur? yani yürütebilir miyim bisikleti? :D uyum sorunu falan deniyor, cahillik zormuş gerçekten. :(

9. Çağdaş Ali Dilek

Çağdaş Ali Dilek Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    200tl'ye sahibinden.com'da gayet temiz çelik kadrolu bisikletler var senin yerinde olsam uğraşmazdım amortisörsüz çelik kadro alırdım veya üstüne 50-70 tl koyup http://www.bisikletcim.com/umit-evolution-m-26-bisiklet bunu alırdım hem aluminyum hemde başlagıç seriside olsa shimano var.

10. Çağdaş Ali Dilek

Çağdaş Ali Dilek Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
  11. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bence de ona uğraşmaktansa yeni bir bisiklet al.

Bu yılın başında Premium Rush filmini izledikten sonra ben bisiklet hobisine tekrar başlamaya karar verdim. Hatta neden bıraktım ki diye de epey bir düşündüm.
    10 yıl önce aldığım, 2 yıldır balkonun köşesinde tavana sabitlenmiş bir halde duran bisikletim aklıma geldi. İç lastiklerini, vites tellerini değiştirdim, 15-20 liraya Decathlon dan yağ sökücü, 10 liraya yağ aldım, yama seti, pompa aldım. Akort ayarı yaptırdım. 3 gün temizlemek için uğraştım. Frenlerine-viteslerine bakım yaptırdım, kolları sorunluydu onları değiştirdim vs.. Toplamda 160-170 lira para harcadım. O zaman sıfır bir bisiklet alacak param da vardı ama ben de senin gibi bisikleti halen sevip sevmediğime emin olmak istediğimden neredeyse 200 lira masraf yaptım. Ve toplamda 6-7 defa kullandım. Ve evet halen çok seviyorum dedim. Ve o eski bisikleti eski yerine astım. :) Halen orada duruyor, tekrar eski haline dönmüştür muhtemelen. Ve şimdi yeni bir bisiklet aldım.

Kısaca bence eski bisiklet ile hiç uğraşma. Çağdaş beyin tavsiye ettiği gibi o seviyede bir bisiklet al. Kullandıktan sonra da yarı fiyatına satarsın, en azından fazla masraf yapmamış olursun ve bakım yapıp uğraşacağın bisikletten daha konforlu bir bisiklet kullanmış olursun.

Kolay gelsin..

12. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şimdi hesabını yapıyordum bende. 200 tlyi çok rahat geçiyo masrafı. hem de eski hali gibi bile olamadan.
    ümit'in ise; sanki yolda bırakacakmış gibi bi izlenim yaratan marka adı var :D
    bunu aldığım taktirde, lastik ve sele değişimi yapmak şimdilik işimi görür sanırım dimi?

13. Çağdaş Ali Dilek

Çağdaş Ali Dilek Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    forumda kullanan vardı sanırım bence fiyat/performans açısından gayet hoş bir bisiklet ayrıca bizim burdada birisinde var gayet memnun gözüküyordu diğer bisikletlere görede hafif olur 14.6 kg ağırlık,aluminyum kadro,başlangıç seviye shimano sistemi ile seni tatmin edeceğini düşünüyorum :) değişimler içinse bütçen varsa lastiği öneririm özellikle he ama zorlarsa bütçeni bence gereği olmıcaktır üzerindekiler çok dandik bir şey olmaz :D

14. Mert N. Kök

Mert N. Kök Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    aslında bi o kadar daha verip öğrenci geliriyle alınan bisiklet mi alsam :D galiba benim hurdayı toplamaktan yavaş yavaş vazgeçiyorum.

benimkini de bi hurdacıya versem de bi 50 lira verse bari :D zamanında 500kusur milyon tl'ye almıştık onu :(