Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

80 üzeri kadans

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Pavi tarafından paylaşıldı.

1. Pavi

Pavi Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba;
    Benim şöyle bir sorunum var, bisikletle cadansta 80-85 deviri geçtiğimde pedalı çevirme düzenim bozulmaya başlıyor. Sanki arkada amartisör varmış gibi garipçe yaylanıyormuşum hissi oluyor. Bu normalmidir yoksa zamanla ve antremanla düzenlenecek bir durummudur. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim. Düz yolda rüzgarsız giderken normal devir sayısı nedir yada neyi yakalamaya çalışmak (devir sayısı açısından) mantıklıdır? Amatör olarak sağlığımı korumak amaçlı bisiklete binen biriyim amacım ise ileriki zamanlarda uzun bir tura çıkmak.

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bu yaylanma hareketi başlarda normal. İnsan bu duruma zamanla alışıyor ve tabiri caizse sele üzerinde zıplamamaya başlıyor.

Düz yolda devir sayınızı 100'ün üzerinde tutmanızda fayda var.

Emirhan Kılıç ve Pavi bunu beğendi.
  3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Benimde bu konuda bir sorum var:

Yüksek kadansa alışmaya çalışıyorum ama daha çok diz ağrısı olmasın diye yüksek kadans yapmaya çalışırken diz bölgem bundan rahatsız oluyor. Dizlerimin arkasında ağrılar baş gösteriyor. Sanıyorum ki alıştıktan sonra bu ağrılardan kurtulacağım.

Vites sorunu yaşadığım için 3. aynakol dişlisine atamıyorum ama buna rağmen önceleri 3. aynakol dişlisinde yaptığım hızları (50-60 km/h) 2. aynakol dişlisinde yapmaya başladım. Sanırım vites arızası beni ister istemez yüksek kadansa zorluyor :)

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hakan Yazman bunu beğendi.
  5. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:

Arkada yaylanma hissi, yüksek devirde pedal çevirmek için pedallara ve krank kollarına verdiğiniz güç dolayısıyla bisiklette esneyebilen noktalarda bir rezonans hissedilebilir.
    Bunun ilk görüldüğü yerler, dönen parçalar olan lastikler ve tekerleklerdir.
    Arkalastik havanız birazdüşükse ilk yaylanma oradan hissedilir.
    Arka teker akordunuziyi değilse yine teker de yalpa sebebiyle yaylanma hissi verebilir.

Pavi bunu beğendi.
  6. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Atletik ve Hakan Abilerim sizin bu soruma cevabınızı bekliyorum :)

Alıntımda bahsettiğim diz arkası ağrıları yüksek kadansa alıştıktan sonra geçer mi?

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Bilindiği gibi havalar soğuduğundan artık binişlerimizde kaslarımıza daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.Buna ek olarak vücudumuzu sıcaklığı konusu da var.
    Binişlerimizde ısınma hızımıza göre ilk 10-20dk düşük vites + orta devir çevirmeliyiz.Isındıktan onra ancak orta veya büyük vites + yüksek devire çıkmalıyız.Dış ısı da fazla düşükse ısınma sürecini uzatır.Arılar da bu sebeplerden meydana gelir.
    Bu zamanlardaki binişlerden dolayı oluşan ağrılar eğer üzerine gitmezseniz ve daha yumuşak pedal çevirimini oturttuğunuz sürece geçecektir.
    Yaza kadar mutlaka uzun tayt giymenizi tavsiye ederim.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ağrı elbette birşeylerin yolunda gitmediğini gösterebilir.
    Fatihin dediği gibi ısınma devresine çok önem vermelisin, bunun yanında yükleme şiddetini azaltman ve dinlenme süresini arttırmanı tavsiye ederim.

Ayrıca ağrı ergonomik ayarlarının (kal, sele yüksekliği ve ileri geri pozisyonu vs) doğru olmamasından da kaynaklanır, bunları kontrol etmelisin.

Yüksek kadans geçiş süresi sonucunda ağrıların kesinlikle yokolacaktır ve bir daha kolay kolay ağrımayacaktır. Yine bir hatırlatma bisiklet binen herkesin özellikle ciddi bindiği ilk seneler genellikle dizde ağrı olur diz (yavaş iyileştiği gibi) yavaş da gelişir ama bu dönem geçtikten sonra çok sağlam dizlerimiz olur. Ayrıca dizine yatırım yapmak ve gelişmesini hızlandırmak için mutlaka "leg extension" hareketini öğren ve bol bol tekrarlarla uygula bu en iyi egzersizlerden biridir diz için...

9. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Abiciğim peki bu hareketi yapmayı öğrenebileceğim bir link var mı?

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Leg extention, makinayla yapılan bir egzersiz, spor salonlarında bulunuyor, ancak böyle bir imkan yoksa aletsiz de yapılabilir, yüksek bir sandalyede oturduğunu düşün, ayaklar dizlerden kırık ve yere doğru bakıyor bu birinci pozisyon, sonra ayaklarını düzleştirerek paralel hale getiriyorsun bu da 2. pozisyon, sonra tekrar 1 ve 2. pozisyon, bu şekilde bolca tekrar yapabilirsin, ayağa bağlanan ağırlıklar da takabilirsin... Tabii makinası varsa çok daha iyi...

11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Baki'ciğim şöyle bir şey buldum;

Pavi ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  12. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Abiciğim sana ne kadar teşekkür etsem azdır.. Boş vakit bulduğumda uygulamaya çalışacağım. Hafta içinde iki tane daha 40-50 kmlik tur daha yapayım bakalım dizlerim sızlayacak mı... Dünkü 62 kmlik turumda dizimde hissettiğim ağrı geçen hafta İstanbul dönüşü hissettiğim ağrıdan daha azdı.

13. Levent Topcu

Levent Topcu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Slm,
    Agri dizinin arkasinda oluyorsa belki sele fazla yuksek olabilir (mi)??

14. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Evet sele yüksekliğinden düşünüyorum ama uzun süre bisiklete binmemek de var. Selenin azcık daha yükzek olması gerektiğini düşünüyorum ama bilemiyorum. SPD olunca ayarı belirlemek daha zor gibi görünüyor.

Doğru sele yüksekliği sanırım seleye dik otururken bacağım tam dik konumdayken topuğumun pedalın aşağı konumunda olması gerekiyor sanırım. Doğru değilse şema halinde gösterilirse harika olur.

15. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Baki, topuğunla basarken pedal en aşağı konumdayken bacağın tamamiyle düz olmalı, normal basarken de hafif kırık olmalı, ayrıca normal basarken aynakol kolları yere paralelken dizinden yere izdüşüm pedalin mil hizasından geçmeli ve kallerin de tarak kemiğini hizalamalı (bu şu anlama geliyor, ayağın en dıştaki ön kısımdaki hafif çıkıntılı kemiğin hizasında olmalı) ok ;)

mask ve Baki Berk Kayalar bunu beğendi.