Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

8-9 vites komponent uyumlulugu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Bora tarafından paylaşıldı.

1. Bora

Bora N/A

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba,
    Bisikletime yeni bir aynakol almak istiyorum ama mevcut sistemim 8 vites uyumlu.
    Almayi planladigim aynakol ise 9 vites uyumlu, acaba bu sekilde bi sorun yasarmiyim? Zinciri tavsiye edilen daha ince olanla degistirirsem bu sefer de ruble ile uyumsuzluk yasarmiyim?
    Bu konuda net bir sonuca varamadim ,yardimci olursaniz sevinirim
    Tesekkurler..

2. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Dokuzlu uyumlu aynakollar, sekizli ruble ve zincir ile de kullanılabilir. Fakat, bu tarz kullanımlar pek de tavsiye edilmez.

İleride, çekiş sisteminde sorun çıkarabileceklerinden dolayı, birbiriyle uyumlu kompenentler kullanmaya özen gösterilmedilidir.

3. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben yıllarca 9'lu aynakollar ve 8'li ruble kullandım. zincir kesinlikle aynakola uyumlu olmalı. Onun haricinde vites ayarı çok hassas oluyor ve full 9'lu bir sistemdeki kadar yağ gibi akmıyor vitesler. Dişliler temiz ve yağlıyken fark çok az ama ayar bozuldukça ve kir arttıkça vites değişim kalitesi bozuluyor. Yine de beğendiğin aynakolu almaktan vazgeçirecek bir fark değil. Zaten piyasada 8'li aynakollar ancak alt gruplarda kaldı. Onların da vites değiştirme performansı pek iyi değil. Sonuç muhtemelen 8'li aynakolla daha kötü olacaktır.

Volkan Bilirli bunu beğendi.
  4. sado

sado Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güzel bir konuya değinilmiş. Benim de son zamanlarda aklımı kurcalayan bi durum.
    Sanırım en sağlıklısı bütün komponentlerle sistemi yükseltmek.
    Şu durumda Aynakol, orta mil, zincir, ruble, ön ve arka attırıcılar ve shifter'ları değiştirmek gerekiyor sanırım tamamen çekiş sistemini yükseltmek için.

5. yusuf yuce

yusuf yuce Üye

Seviye:
    Tüm çekiş sistemini değiştirmek çok pahalıya gelir ama

6. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Jant setlerinde 8-9 ya da 9-10 uyumlu gibi ibareler oluyor. 7 li sistem bir bisiklete 8-9 uyumlu bir jant seti takmak için : ruble, arka vites, zincir, aynakol (sadece yaprakları), orta göbek ve vites kolu değiştirmek gerekiyor anladığım kadarı ile ya da jant setinin göbekleri değişecek. doğrumudur ?