Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

7'li sistemden 8'liye geçiş

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında abdullah gökduru tarafından paylaşıldı.

1. abdullah gökduru

abdullah gökduru Aktif Üye

Seviye:
    Herkese merhabalar arkadaşlar. size durumumu anlatayım siz bana çözüm yolu önerin.durum şöyle: jantlarımı değiştirme kararı aldım. ve 2. el bir jant seti satın aldım. jant setinin arka göbeği kaset göbek oldugunu sonradan farkına vardım.:( şu an kullandıgım vidalı göbek olduğu için rubleyi de değiştirme kararı aldım ve 8'li sisteme geçeyim dedim.forumda okuduğum kadarıyla uyum sağlayacağını düşündüm 8 li kaset rubleyi(shimano cs hg 40) aldım taktım. niyetim en büyük dişliyi iptal edip kullanmak. ama gelin görün ki pedallar çok zor dönüyor. bisiklet ters yatmış şekilde pedalları güçlükle çeviriyorum. sorun nedir acaba??? rublenin yağsız olması mı uyum sorunu mu bilemedim. yardımlarınızı bekliyorum
    saygılar...

2. buğra kuddaş

buğra kuddaş Kıdemli Üye

Seviye:
    en büyük dişliyi neden iptal edeceğini anlamadım. pedallar zor dönüyorsa muhtemelen arka göbek vidaları çok sıkılmış olabilir. arka tekerleği geriye çevirirken de zorlanma varsa göbeklerdeki vidaları gevşetmen gerekir.

ayrıca disk fren kullanıyorsan rotor kaliperlere sürtüyor olabilir. böyleyse kaliperleri ayarlaman gerek. bir de tekerleğin kadroya tam paralel olarak oturmasına dikkat et.

abdullah gökduru bunu beğendi.
  3. abdullah gökduru

abdullah gökduru Aktif Üye

Seviye:
    en büyük dişliyi hala 7 li vites kolu kullandığım için iptal ediyorum. bütün sistemi birden değiştirmek bana maliyetli gelir. o yüzden yavaş yavaş değiştiriyorum. bir de göbeklerde sorun oldugunu düşünmüyorum rubleyi takmadan önce sorunsuz dönüyordu. eski rublem ile 8 liyi yan yana koyunca dişliler arsındaki mesafelerin azaldığı gözden kaçmoıyor.zinciri mi değiştirsem diyorum.

4. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Selam arkadaşım..

Zinciri değiştirmen gerekiyor.. Ancak aynakolda bir şekilde shimano olmalı..

Klirens ayarı tutmamış bu şekilde..

5. murat ateş

murat ateş Üye

Seviye:
    Evet sorun zincirden gibi görünüyor değiştirirsen sanırım sorunun kalmaz.

6. Tayyip.Öztürk

Tayyip.Öztürk Kıdemli Üye

Seviye:
    Zincirde bi sorun olacağını sanmıyorum çünkü eski 7'li rublende sorunsuz kullandığını söylüyorsun.Bence biraz daha araştır boşa masraf yapma...

7. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Aynakol, aktarıcılar (özellikle arka aktarıcı), ruble ve zincir uyumu cok onemli bu konularda, sorun cıkardıgında yukseltmeye calısma girisimlerin seni bisikletten sogutabilir yoksa. ben de bugun bir süredir topladıgım 8'li parcaları bianchi aspid ime aktardım. ufak tefek seyleri kaldı yarın fotoları ekleyecegim herhalde. Birbiriyle uyumlu oldugunda 98 model Aspid'in bile sorun cıkarmadıgını düsünürsek =) bence uyum problemini cozmeye calıs.

Eğer sekizli kol düsünürsen ve aktarıcın 8'liye uyumluysa elimde gercekten cok temiz ef50 8'li vites-fren kolları var. Gerci aktarıcı aynakol vb. de var ama sanırım yavas yavas almayı düsünüyorsun; boyle bir durumda sıralama sana ait =)

8. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bianchim 4*6 iken 3*9 a çevirdim hiçbir sorun morun yok, herşeyi montajını falan kedim yaptım

9. KaanDurgut

KaanDurgut Kıdemli Üye

Seviye:
    Son durum nedir?