Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

741 - gidon yükseltme?

Konu, 'Sedona' kısmında deLacrox tarafından paylaşıldı.

1. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    18 kadro bisiklet kullanıyorum. boyum uzun olduğu için seleyi yükseltiyorum yalnız gidon (ya da daha açık ifadeyle direksiyon kısmı) çok aşağıda kalıyor.

bir süre sonra eğilmekten yoruluyorum. tekrar seleyi indirmek zorunda kalıyorum bu sefer de bacaklar için uygun olan mesafeyi daraltmış oluyorum.

ben şimdi özetle, bu gidon kısmını boyuma göre yükseltmek istiyorum, bunun için hangi parçayı değiştirmek gerek?

mümkünse bir link vererek hangi parça olduğunu izah edebilir misiniz?

2. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Merhaba, ben de 18 '' 741 kullanıyordum, aynı sorunu ben de yaşamıştım. Hatta bunun kadro açılarından kaynaklandığını düşünmüştüm. Sırf bu yüzden kadroyu değiştimek bile gelmişti aklıma. En sonunda - istemesem de - açı ayarlı gidon boğazı aldım. ( İşçilik dahil 30 tl masrafı oldu )Benim kullandığım farklı bir modeldi ama örnek olsun;
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_67&products_id=333
    Sorun çözüldü, artık rahat kullanıyorum. Siz de açı ayarlı gidon boğazı ya da sabirt boğaz isterseniz dik açılı, yüksek bir boğaz ( ya da uzun gidon boğazı )alabilirsiniz.

Bahsettiğiniz konunun, kadro ya da gidon boğazı değiştirmekten başka çaresi yok.

3. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sizin boyunuz kaç cm'dir?
    Aşağıdaki gidon boğazına benzer,uygun uzunluk ve çapta ayarlanabilir bir boğaz kullanıp,eğer gidonunuz düz(flat)ise onu da riser gidonla değiştirerek gidonu yükseltmiş olursunuz.Büyük ihtimalle uygun kadro boyunda bisiklet kullanmadığınız için istediğiniz gibi olmasa da,bisikletinizi biraz daha rahat kullanabilirsiniz.
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=21_67&products_id=2805

4. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    boyum 184 ama ayakkabı falan da dahil olunca 1-2 cm daha artıyor ve 186 civarına geliyordur.
    tabi eğer boyum daha da uzamadıysa, senelerdir ölçmüyorum çünkü.

öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.

linkere gelirsek,

linkteki amoeba çok dandik görünüyor sanki?
    ritchey de çok iyi biraz pahalı gibi. daha ekonomik ve performanslı bir ürün var mıdır sizce?

ayrıca bu gidon boğazlarının ölçüleri var 100mm, 80 mm 120mm gibisinden. bunu neye göre seçeceğim?

5. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aşağıdaki resimde "a" ve "d" ile gösterilen ölçüler,bisikletin kadro boyundan sonra en önemli ölçülerindendir.Sele ayarınızı doğru yaptığınızı farzedersek;Gidon boğazı uzunluğu ve açısı ,sizin en rahat ettiğiniz değerlerde olmalı.

[​IMG][/url][/IMG]

Fotografın alındığı aşağıdaki linke de bakıverin;
    http://izmirbisiklet.org/size-uygun-bisiklet-secimi.html/

Not:Amoeba fiyat olarak en uygunu ve işinizi görür.Araştırırsanız sıfır veya 2.el olarak başka markalarda da bulunabilir.

6. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Kendi adıma yazıyorum, bisikletin kadro boyu bana uygun. Aynı sorunu ben de, sorunu anlamak için kullanan arkadaşlar da yaşadı. Çözüm yazdıklarımız gibi.

Konuyu açan arkadaş, Amoeba nın boğazı dandik değil yalnızca biraz ağır, benim kullandığım boğaz örnek olsun diye verdiğim linktekinden faklı. Farklı marka ve modellerde bulmanız mümkün. Mesela şu sayfa; http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=96127

kolay gelsin

7. Taner Erinmez

Taner Erinmez Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    2011 Sedona 741 18' kullanıcısıyım.Aynı durum bende de var. Boyum 1.82, bisiklet üzerinde sanki fazla eğiliyorum gibi geliyor..Gidonu yükseltebilirmiyiz? sorusunu aldığım yere sordum onlarda gidonu değiştirmen gerek dediler..Ancak ben değişiklik yapmaktan yana değilim.

Bence konu bizim sürüş stilimizle alakalı olabilir.. Gerektiği kadar esnek miyiz? Duruşlarımız doğru mu? gidi soruları sorup bisikleti kendime değilde kendimi bisiklete uydurmak daha mantıklı geldi..

8. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    1.83 boyum var gidonu daha çok eğmek için gidon boğazını ters çevirdim :) seleyıde gerekli yukseklıkte kullanıyorum :)

9. 1dost

1dost Yazıyor...

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Mtbde durum böyle anlaşılan. Şehir bisikletine geçmek lazım bu sorunu çözmek için :asik:

10. corokodeus

corokodeus Aktif Üye

Adı:
    Gjbddgh
    Seviye:
    konuyu hortlatmış olucam ama açı ayarlı gidon boğazı gidonu aşağı yukarı hareket ettirmeyemi yarıyor ?

11. burak ilhan

burak ilhan Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  12. mehmet roy

mehmet roy Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar
    gdon yükseltmek için bisikletöiye gittim bana gidon yatak yüzükleri verdi 5 tane
    bunlarla gidon yükselir mi

?

Bi bilen yok mu agalar

?

13. Jacobox

Jacobox Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @mehmet roy Amortisör şaft borusunda yüzük yok ise yani boşluk var ise elinizdeki yüzükleri takip belli bir seviye yukseltebilirsiniz...

14. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet yükselir ama bu durumda masanizida degistirmeniz gerekiyor. Neden diye soracak olursaniz kullandiginiz bir bisikletin masa saft borusu zaten ya kisaltilmistir yada yeterince boslugu doldurmak icin spacar vardir ve baska spacaer ekleyemesiniz cünkü spacerleri takmak ici bosluk yoktur.
    Sizin icinizi görecek alet ayarli gidon bogazi.

15. Jacobox

Jacobox Üye

Adı:
    Oğuz
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Murat Cömez bunu beğendi.