Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

700x32c -700x35c-700x38c lastikler arasında konfor ve hız farkı çok olur mu?

Konu, 'Klasik Bisikletler' kısmında unlike81 tarafından paylaşıldı.

1. unlike81

unlike81 Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şehir bisikletinde 700x32c lastiğin sağladığı konfor ile 35c ya da 38c ebatlarındaki lastik arasında konfor farkı çok hissedilir mi?Kullanım alanlarım düz yol,kilitli taş kaldırımlar ve iniş çıkış ,kasisler,bozuk asfalt yol v.s..Şu anda 32c kullanmakayım.Daha geniş bir lastik almaya değer mi? Teşekkürler

2. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Konfor çok fazla fark etmez, ancak kalın lastiğin Ağırlığı ve hantallığı sizi hissedilir derecede rahatsız edecektir.
    Bence gereksiz olur.

unlike81 bunu beğendi.
  3. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    32mm ile 38 mm ile arasinda rahatlik acisindan cok büyük fark vardir. Agirlik farki ise cok cüzidir, cebinize koydugunuz bir sandvic kadardir. Dogru lastik basinci ile kullanma kaydiyla 38 ligi tercih edin.

ekren gökhan, Murat B. ve unlike81 bunu beğendi.
  4. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Üç hacim lastiğide kullanmış biri olarak hızlanma dışında çok büyük farkları olduğunu görmedim diyebilirim. Hızlanmada biraz lastik ağırlığı vede basıncı ile alakalı. Ama dersenki hangi lastikle tura çıkarsın asfalt kullanımda 32 hacim lastik işimi görür derim. Birde hacim sabit kalsada üreticiden üreticiye lastik kalıpları değişiyor. 32 hacim lastik bir diğer üreticinin 37 hacim lastik boyutlarına denk geliyor.

5. dr_mrh

dr_mrh Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Şehir bisikletimde 700x40 cst lastik vardı
    Bir önceki bisikketimden kalan 700 x 28 lik lastik de evde duruyor du
    Sıcak asfaltta cst yumuşak kalınca (hem ötüyor hem de hafif kayıyor du) eski lastikleri taktım
    Hissedilir derecede son hız da ve son hızı korumada hissedilir derecede bir fark oldu, o zamanlar aynı yolda iki lastikle ölçüm yapmıştım ama rakamları hatırlamıyorum 3-5 km daha hızlı idi konfor olarak da çok bir fark hissetmedim şehirde
    Ama soğuk bozuk asfaltta konforu değişiyor
    Tercih sana kalmış doğru lastik havası ile patlak riski de olmuyo benim eski lastiğin yanağı açılıp iç lastiği kesince tekrar eski lastiğe döndüm
    700x40 hava soğukken, yağışlı, hatta kar yağışlı havada, asfalt dışında patika da daha iyi

6. unlike81

unlike81 Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkür ederim cevaplarınız için.Fark hissedilir diyen arkadaşlar da var gerek yok diyen arkadaşlar da..Şöyle diyeyim.Mesela 3 cm lik kaldırıma çapraz çıkarken kullandığım 32c lastikle düşme tehlikesi yaşıyorum yani kayıyor.Dik açıyla gelmek gerekiyor.Aynı sorunu 35c ya da 38c kalınlığındaki lastikle yaşar mıyım? Ya da mazgal sorununa da çare olur mu daha kalın lastik?