Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

700Cx25 lastikte 18-23 iç lastik kullanılabilir mi ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında x-rayted tarafından paylaşıldı.

1. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aldığımdan beri lastik patlatmayan ben aynı yolsa aynı kullanımda ve uygun basınçta 700Cx25 lastik takmamın 4,8. km sinde lastik patlattım. Bu benim montaj hatamla mı alakalı yoksa küçük iç lastik daha kolay mı patlar.
    Bugün iç lastik alacağım 18-23 alabilir miyim ?
    Yoksa özellikle 18-25 mi arayayım.
    Bir de 25-32 var sanırım bu olur mu ?

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    @x-rayted Lastik bu nezaman nerede patlayacağı belli olmaz. Kendinizde hata aramayın :) 700X25.32 tam olacaktır. Dış lastik ölçülerinden küçük iç lastik kullanırsanız patlama kaçınılmazdır.

BFOkuru ve x-rayted bunu beğendi.
  3. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Biraz fazla esneyip çok inceleceğinden normalde hafif ölçüde delip kendi kendine patlatmadan Düşen cam diken taş daha yüksek ihtimal patlatır. Ama istatistiğe vursan büyük fark çıkmaz çünkü 25 lastiğin Zırhı 23 ten kalındır genelde.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Uygun ölçülerde iç lastik kullanmak daha verimli sonuç veriyor

5. Sarper Tuncer

Sarper Tuncer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sarper
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    istisna olabilir ama ben 28mm ile 23mm iç lastik kullanıyorum 1000 km ye yakındır patlamadı. dış lastiğinde etkisi büyük sanırım(conti. gp4000sII)

6. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Her yere yazıyorum buraya da yazayım :D

Bisiklet XRS040 Sora 3 hafta falan oldu yol bisikletinde tecrübesizim hibrit bisiklette az tecrübeliyim :) XRS040 sora ile 300 km falan yaptım. Standart kırmızı salcano lastikleriyle hiç lastik patlatmadım. sonra hangi akla hizmetse gidip 25 lik conti ultra sport 2 aldım taktım. yalnız stok iç lastikleri taktım. bir tane yedek michelin 18-23 ultralight yedek iç lastiğim vardı. onu da sele çantasına koydum. cumartesi decathlondan iki tane 18-25 bir tane 25-32 yedek iç lastik aldım.
    neyse 25 lik ultrasportları taktım evin orada daha 4,8 . kmsinde arka lastik patladı. tamamen aynı yolda aynı şekilde kullanıyorum.bugüne kadar patlamayan lastik 25 lik contiye geçince patladı.. 18-25lik iç lastiği taktım.

dün sabah bisikleti arabayla sahile indirdim. yalnız yanıma 18-25 veya 25-32 iç lastiği almayı unutmuşum sadece 18-23 michelin yedek iç lastik var. sahilde pendik tuzlaya doğru gideceğim. 6. km de ön lastik patladı. elimdeki michelin ultralight ı taktım. mini pompa ile ne kadar şişerse şişirdim. yedek kalmadı diye yavaş yavaş arabaya döndüm. arabadaki kompresörle 105 psi ye kadar şişirdim. Yedek yok arabadan fazla uzaklaşmayayım dedim. veledroma girdim (iç lastik değişiminden beri toplam 6-7 km falan oldu ki ) ön gene patladı bende yedek yok. dedim ki ben belki de yanlış takıyorum bir bisikletçiye götüreyim bir de o baksın.. bisiklet elimde 2 km yürüdüm. maltepe stadın oradaki bisikletçiye gittim. insafsız bir para aldı dükkandan bir iç lastiği taktı, bu rada epey inceledi jantı lastiğin iç yüzünü falan.. ben bisiklete bindim stadın oradan sahil yoluna girdim kaldırımda bisiklet yoluna girdim . 50 m devam ettim ön gene patladı (1 km bile olmadı). döndüm bisikleti arabaya koyup eve geldim.

Evde dedim ki muhtemelen 18-23 iç lastikler 25e uymuyor. ulan 25-32 yi takayım. Decathlondan aldığımı bir açtım . bu tabii tur lastikleri için 4 cm sübap var bizim jantlar profilli 30mm veya 35 mm galiba .. ucu anca geçiyor decathlon 25-32 takılamaz. mecburen son 18-25 iç lastiği taktım. çıktım evin orada bir 4-5 km yaptım şimdilik patlamadı ama çok acaip hevesim kaçtı.

Bilmiyorum 18-23 iç lastik 25 lik dış lastiğe olmaz mı. forumda kullanıyorum hiç sorun yok diyen de var. ya da ultra sport 2ler çok mu dandik diyeceğim ama yani kimse de o yönde bir geri bildirim yapmamış okuduğum kadarıyla. Herkes memnun.
    Schwalbenin 20-28 uzun presta iç lastiği varmış galiba ama nereden bulacağız.

Yani kendi soruma cevabım hayır efendim 25 lik lastiğe 18-23 iç lastik kullanılamaz.

7. Ersin savaş

Ersin savaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benimkinde 25 lastik iç 18-23 sorun olmadı ama ben dışladığı değiştirirken resimdeki gibi bir sorun var :)[​IMG]