Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

700' Yıllık Bir Köy; Cumalıkızık!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında onsbike tarafından paylaşıldı.

1. onsbike

onsbike Üye

Seviye:
    . merhaba grup
    bayram tatilinden istifade edip bir yerlere kaçayım dedim . geçen sene gidip fotoğraf çekemediğim ,cumalıkızık köyüne bu kez fotoğraf makinemle gittim .arkadaşlara ısrar etmeme rağmen hepsinin programları dolu olduğu için turuma malesef tek başıma gitmek zorunda kaldım.tura saat 12:00 de başladım.yaklaşık olarak 30 km lik bir yolum vardı.
    kısaca Cumalıkızık hakkında
    Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz yanında tüm dünyada da tanınmaya başlamıştır. O kültür varlıkları yanında doğal varlıklarca da zengindir.

Tarihçe:Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Cumalıkızık yerleşiminin güneydoğusunda Uludağ eteklerindeki Ihlamurcu mevkiinde Bizans devrine ait bir kilise kalıntısı 1969 yılında tespit edilmiştir, Kilise kalıntısının yüzeyde rastlanan bazı mimari parçaları Bursa Arkeoloji Müzesi'nde saklanmaktadır. Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa'yı, 1331 yılında İznik'i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu konut mimarisi, yaşam biçimine yansıtmıştır.Uludağ'ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ''kızık'' adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

Cumalıkızık a vardığımda saat 12:45 ti sadece 4 km lik bir rampa kalmıştı.
    2 km daha çıktıktan sonra bir foto daha çekiyorum .
    köyün girişinde bulunan piknik alanında Mehmet ve Ali ile tanışıyorum. sağolsunlar fotoğrafımı çekiyorlar. bende hatıra olsun diye onların fotolarını çekiyorum
    bana soruyorlar .abi nerden geliyorsun, sen üşümüyormusun :) .ben tabi sadece gülümsüyorum.
    evet köyün girişine sadece 50 m kaldı. asfalt yoldan çıkıp taşlık yola giriyorum.tarihi güzelliğinden hiç bir şey kaybetmemiş bir köy olan Cumalıkızık köyü 700 yılık bir Osmanlı vakıf köyüdür.
    nihayet köyün meydanındayım.burada Mustafa kardeşimle tanışıyorum.sagolsun beni kırmayıp fotoğrafımı çekiyor . kendisi köyün yerlisiymiş. bana bisikletim hakında birkaç soru sorduktan sonra onunda fotoğrafını çekiyorum
    sonra köyü gezmeye başlıyorum .
    burası son yıllarda turist akınına uğradı. bunun sebebi ise film yapımcılarının keşfetmesiyle oldu. önce Emrah'ın oynadığı Kınalı Kar dizisi çekilmişti, son zamanda da STV Kanalının dizisi olan Yeşeren Düşler çekilmekte. buradaki insanlara film yapımcıları sayesinde geçim kaynağı da oluşmuş böylelikle. bahçelerini turistlere açıyorlar, gözleme ayran ya da kahvaltı hazırlıyorlar. ayrıca evlerinin önüne tezgahlar açıp ev eriştesi, turşu, reçel, ıhlamur vs.yiyecek ve içecekler satmaktadırlar.
    buradaki evlerden bahsetmezsek olmaz diye düşünüyorum.
    Cumalıkızık evleri genelde üç katlıdır; birbirine akraba olan ailelerin birlikte, tam bir işbirliği ve uyum içinde yaşamlarını sürdürdüğü bilinmektedir. Cumalıkızık, 270 evden oluşmakta, ancak günümüzde 180 ev kullanılmaktadır.

Evler yapılırken aile mahremiyetine son derece özen gösterilmiştir. Evlerin dış kısımlarında zemin ve birinci katlar ile avlular, sokak döşemesine uygun moloz taş ve ahşap hatıllı duvarlarla örülmüştür. Üst kat ahşap taşıyıcı hımış dolgu, üstü alaturka kiremitli kırma çatılıdır. Sokaktan ev içinin görülmesi mümkün değildir. Pencereler üst katlarda kafesli veya cumbalıdır. Cumalıkızık evlerinde genelde iki türlü plan uygulanmıştır. Bunlardan birincisi etrafı moloz taşlarla yüksek şekilde örülmüş bir duvarla çevrili dış avludur. Buradan eve giriş kapısına ve hayat kısmına geçilir.
    Evin girişi, böylece sokakla doğrudan ilişkili değildir, ikinci tip evlerde ise dış avlu yoktur. Sokaktan kapı yardımı ile doğrudan hayat kısmına girilir. Dış kapı üzerinde dikey konulan ağaç hatıllarla ızgaralanmış, camsız bir aydınlatma ve havalandırma boşluğu yer alır. Hayat bölümünden iç avluya, ahıra, depolara ve merdivenlere geçilir. Evlerin ana giriş kapıları çift kanatlıdır. Genellikle ceviz ağacından yapılan bu kanatlar dövme demir kuşaklar ve iri başlı çivilerle bağlanmıştır. Kapı kulpları ve tokmak da dövme demirdendir. Kapıların çift kanatlı yapılışı elde edilen ürünün ve tarım araçlarının kolaylıkla içeriye taşınmasını sağlamaya yöneliktir.
    bir ufak ayrıntı daha Cumalıkızık evleri 200 yıldır ayakta durmasının sebebi ise kestane ağacından yapılmasıdır .suya dayanıklı oldugu için bu ağaç seçilmiştir .geçtiğimiz senelerde Ağa Han Mimarlık ödülüne kayık görülmüştür...
    turizme açılan avlulardan bir tanesi
    Cumalıkızık Cami: Kitabesi bulunmadığından yapılış tarihi, yapanı ve yaptıranı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Caminin üç yüz yıl önce yapıldığı anlatılmakla birlikte günümüzdeki izlere bakılarak H.1335 M.1916 tarihinde ciddi bir onarım geçirmiştir. 1950-1955 yıllarında günümüzdeki gibi doğu batı uzantısında genişletilmiştir. Ahşap tavanı değiştirilmiş, orijinal mihrabı güneybatıda bulunmasına rağmen kapatılarak bugünkü mihrap yapılmıştır.
    bütün zorluklara karşı ayakta durmaya çalışan bir ev daha
    köy bakkalı geçim kaynağını bulmuş. kınalı kar dizisinden çektiği foğrafları satıyor.
    burasıda dizide geçen Karacanlar Bakkalı
    bir kaç fotoğraf çekindikten sonra dönüşe geçiyorum.
    günlerin kısa olmasından dolayı erken dönmek zorunda kalıyorum.
    sizleri biraz geçmişe götürebildiysem ne mutlu
    toplam mesafe 60. km
    bisiklette geçen süre 2 saat

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Gerçekten müthiş :).
    Çok teşekkürler paylaşım için...

3. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    böyle güzel tarih kokan yerleri çok severim çok şirin bir yer sanırım orası paylaşım için teşekkürler

4. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Yüreğine saglık güzel insan.Bursa geneli ve güzel dokusu ile büyüleyici bir kent.Temennimiz o ki,eşsiz güzellikteki tarihi konaklarımızı evlerimizi kendi dokusu ve mimari yapısında daha çok restarasyonlarla kazanmak.Daha çok Safranbolu,daha çok Bey pazarı ve daha çok Cumalıkızık'lara ve bu değerlerin kadir kıymetini bilen milli şuura sahip insanlarımıza ihtiyacımız var.
    Sen güzel insana bu eşsiz paylaşımın için içten teşekkür ediyorum.

'''Biz hayatı seviyoruz çünkü düşlerimiz var'''

5. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba canım kardeşim güzel bir gezi yapmışınız bize tarihi ve evlerin yapı dokusunu analiz etmişiniz evlerin yapı tarzınla ordaki yaşamıda izah ettiniz ayaklarınıza sağlık paylaşımın için teşekkürler

kemal tecimen

hdeveci bunu beğendi.
  6. Gökhan.Y

Gökhan.Y Üye

Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş...paylaşımınız için teşekkürler..

7. trinitrotoluen

trinitrotoluen Forum Demirbaşı

Seviye:
    Harika bi gezi yapmışsın ve muhteşem anlatmışsın çok saol...
    Aslında Bursada gezicek çok güzel yerler var ama nedense ben geldiğimde bisikletimi getirmemiştim :( artık bidaki sefere inş. :)

8. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Cumalıkızık'a yakın bir zaman önce ailemle gitmiştim. Çok güzel bir yer. Kınalı Kar dizisindeki konak da burada, dizinin buranın tanınmasında çok büyük bir yol oynadığı bir gerçek. Biz gittiğimizde epey de turist vardı. Bir de bölgede bir efsaneye göre konağın çaprazında bir aralık var iki evin arasında: Cin geçiti diyor bölgeliler. Oradan geçmek erkekliği öldürüyormuş. Gideceklerden batıl inançları olan varsa dikkat etsin:)

9. emsey229

emsey229 Kıdemli Üye

Seviye:
    Fotograflar cok hoş eline sağlık

10. dümenci

dümenci Kıdemli Üye

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler, doğa resimler çok güzel olmuş ayağına sağlık...

11. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Ayağınıza sağlık

12. M.Haktan Derin

M.Haktan Derin Forum Bağımlısı

Seviye:
    cok gusel gezi ozendirdin beni :( bu arada kaskın cok gusel

13. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Bursa'nın muhteşem tarihi köyü Cumalıkızık'ı bizlere tanıttığın için çok teşekkür ederim. Ben burayı diziden çok önceleri ATLAS Dergisinde okuyup hayran kalmıştım. İnşallah yazın Cumalıkızık'a gitmekte nasip olur.
    Paylaşımınız için çok teşekkür ederim...

Sevgiler...

14. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Cumalıkızık köyünün güzel fotoğrafları için çok teşekkürler.Güzel bir gezi olmuş,tebrikler.kısaca da belirtilmiş ama bu köyün gezip görülecek yerleri kadar tarihi köy evlerinde nefis otantik kahvaltılarıda meşhurdur.Tüm dost ve arkadaşlara tavsiye edilir ;)

15. chnvat

chnvat Yeni Üye

Seviye:
    gerçekten cumalıkızık ı çok güzel anlatmışsın gitmişken fırınından taze çıkmış bişeylerde yemişsindir umarım bu arada tabelanın dier ucundaki köyüde unutma hamamlıkızıkta cok güzel bir köy sadece cumalıkızık yanında biraz reklamsız kaldı oradada içebilecein en güzel kaynak suyunu içebilirsin

16. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler güzel gezi olmuş

17. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    iyi mi oldu kötü mü bilmiyorum ama şu dizi sayesinde baya çoştu köyümüz.
    geziniz ve çektiğiniz resimler süper zaten cumalıkzıkta harika bir yer.
    yaklaşık 2 sene önce cumalıkzık gezimizde kaza yapmıştım o geldi şimdi aklıma :eek:

18. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    fotograflara yansımış bi güzel köy.belliki gezilcek çok yer var daha.devamını bekleriz.paylaşım için teşekkürler...

19. Hüseyin Suda

Hüseyin Suda Forum Demirbaşı

Seviye:
    National Geographic tadında olmuş.Ellerine ve ayaklarına sağlık.

20. cazz

cazz Kıdemli Üye

Seviye:
    tebrikler çok güzel bir gezi olmuş paylaşımın için teşekkürler