Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

7 veya 8 Nisan 2012 - Bursa Uludağ

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    selamlar...

beni bilen bilir, direkt konuya giriyorum :D

önümüzdeki haftasonu cumartesi ya da pazar günü uludağ'a çıkmayı kafaya koydum. hangi gün olacağını şimdiden kesinleştirmiyorum; çünkü hem benim yaşam tarzım plan program yapmaya pek müsait değil, hem de bakalım katılacak arkadaşlar ne diyecek :in:

nasıl gidip döneceğimiz konusunda 2 ihtimal var:

birincisi zor yol. kendi kas gücümüzle oteller bölgesine kadar tırmanıp, zirvede karnımızı doyurup 1-2 saat takıldıktan sonra geri döneceğiz.

ikincisi ise kolaycı ama eğlencesi yüksek olan yol: teleferikle uludağ'a çıkıp, oteller bölgesine kadar gayet keyifli bir parkurda bisiklet sürüp, sonra da hızlı ve adrenalin dolu bir inişle bursa şehir merkezine geleceğiz.

birinci yolu seçersek yukarı çıkana kadar ebemiz ağlayacak, çünkü inceden kalına doğru değişen kıyafetlerimiz ve daha da kötüsü yiyecekler ve bol miktarda su olacak yanımızda. hatta mangal bile götürebiliriz yani, o derece :D tırmanacağımız yükseklik az buz değil, 150 metre rakımı olan şehir merkezinden 2300 metre yüksekliğe çıkacağız. katedeceğimiz mesafe de yaklaşık 35 km. yolda bol miktarda viraj var, bazı yerlerde çok dikleşiyor, son 1-2 kilometresinde yer yer kar ve buz olacak. gerçekten zorlu, performans ve tecrübe isteyen bir rota. yine de aktif bir bisikletçinin ortalama performansıyla 3 saatten kısa sürede zirveye varacağımız kesin. yukarıya varınca karnımız zil çalıyor olacak, hemen düzenekleri kurup tıkınmaya başlarız. sonra da zaten üstümüze bir ağırlık çöker, şöyle bir yayılıp dinlenir ve karlı manzaranın tadını çıkartırız (sanki karı da çok özledik ya, neyse :D ) kendimize gelince biraz da oralarda dolaşırız, belki kayak falan yapmaya çalışırız, sonra da dönüş yolculuğuna çıkarız. öyle fazla hızlı olmayan, tatlı-heyecanlı bir iniş yapabiliriz. daha hızlısına zaten enerjimiz yetmez... yine de ne olursa olsun, öğleden sonra suratlarımızda bu zorlu rotanın hakkından gelmiş olmanın haklı gururu ve içimizde güzel geçen günün neşesiyle evlerimize döneriz.

ikinci yol ise şöyle: öyle fazla erken bir saatte kalkmaya gerek olmadan; iyi bir kahvaltıyla güne güzel bir başlangıç yapar ve heykel'de buluşup teleferiğe doğru çok da uzun olmayan bir tırmanış yaparız. sonra teleferiğe biner, manzarayı seyrederek muhabbet ede ede zirveye varırız. tam öğlen vakti orada olmak en güzeli; güneşin en tepede olduğu saatlerde hava da nispeten sıcak olur ve sis de olmayacağından tamamen açık bir görüşe sahip oluruz. böyle güzel bir ortamda kafamıza göre dolanırız, sonra oteller bölgesine geçeriz, o arada da yanımızda getirdiğimiz atıştırmalık yiyeceklerle karnımızı tok tutarız. sonra asıl oraya geliş amacımız olan iniş macerasına başlarız :D teleferiğe kadarki tırmanışla zaten sabah sporumuzu yapmış olan bünyelerimiz, zirvede geçireceğimiz eğlenceli dakikaların da etkisiyle hepten coşmuş olur ve gazı almış bir halde, adrenalin dolu bir iniş yaparız :in: o dik inişleri, sert virajları falan düşünmek bile beni heyecanlandırıyor şu an :D

seçim sizin. detayları birlikte şekillendireceğiz. kendine güvenen buyursun ;)

İslam Gölge ve burhan alfatlı bunu beğendi.
  2. tunahan beyhan

tunahan beyhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba Öncelikle 2 yol olan telefirikle ilgili ufak bi bilgi vermek istiyorum Telefirik Bisikletleri saat 8-9 arası alıyor 9:30 da giderseniz almaz :) Bende gelmek isterim fakat kadro kulağım kırık yeni bir kadro kulağı ve gidon sipariş ettiğim için bütcem 2 ci yola yetmez.1. yol ise kadro kulağım kırık olduğu için biraz antremansızım :)

3. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hımmm o zaman yanımıza kahvaltılık bişeyler alıp zirvede kahvaltı yaparız, o daha keyifli olur :) sonra da iniş yapabiliriz... öyle çok bi bütçeye gerek yok ya, teleferik kaç para ki :)

4. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    15 Tl alıyor ama her şey üst üste geldi tüm paramı parçalara verdim :D

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  5. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bide şunu belirteyim Pazar günü Araç trafiği inişte fazla zevk vermez çünkü cidden pazar günleri çok araç oluyor :) Cumartesi giderseniz sakin ve eylenceli olur.

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  6. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim de gönlümden cumartesi geçiyor aslında, dur bakalım :) sen gelmek istedikten sonra para bulunur, bi akrabanı falan ziyaret edip elini öpebilirsin mesela ne bileyim :D

7. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ayarlamaya çalışırım :)

8. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yok ya böyle belirsizlik iyi olmadı, ben kesinleştireyim en iyisi şu işi :)

pazar günleri hem araç trafiği çok olduğundan, hem de uludağda donmak yerine gidilecek çok daha güzel turlar olduğundan, bu iş pazar günü olmaz. cumartesi gününde karar kıldım ben.

yukarı çıkmak için de büyük ihtimalle teleferik kullanılacak, olmadı minibüsler de alıyormuş bisikletleri. kendimiz tırmanmaya gerek yok, haftasonunun geri kalanına enerji gerek :in:

bu şekilde katılmak isteyenleri bekliyorum...

tunahan beyhan bunu beğendi.
  9. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hala bekliyorum arkadaşlar :)

burhan alfatlı bunu beğendi.
  10. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  11. tankut koyuncu

tankut koyuncu Üye

Seviye:
    Benim haftaya sinavlarim oldugu icin gelemem keske haftaya olsaymis. .. Cok cok guzel olurdu gelirdim. Neyse herkese iyi eglenceler.

12. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ah ah, haftaya yapmayı ben de isterdim ama asker olacam :D neyse artık siz benim için de pedallarsınız önümüzdeki haftadan itibaren... sınavlarda da başarılar ayrıca :in:

13. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    kesin tarih saat nedir?varıldığında ne yapılacak nerde durulacak?

14. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    ooo barış bey :)

kesin bir tarih saat henüz yok, yarın netleşecek. cumartesi yapalım diyorduk ama çoğu kişi o gün çalıştığı için pazar olsun istiyor, ama pazar günü de araç trafiği yoğun olacak. yine de pazar günü gelecek olanlar cesaretlerine güveniyorlarsa, şahsen benim için uygundur :)

oraya vardığımızda olaylar tamamen spontane gelişecek. bulabildiğimiz en ucuz yerde karnımızı doyururuz, onun dışında oteller bölgesinde ve 2. gelişim bölgesinde dolaşırız kafamıza göre. kimisi kayak yapmak isteyebilir, kimisi karlara uzanabilir, artık herkesin canı ne isterse. sonra sıkılınca da ineriz işte :)

15. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben tırmanarak gelip sürpriz yapmak istiyordum fakat kesin gün belli değilmiş gibi geldi bana da..O yüzden kesin günü öğreneyim istedim.

16. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tüh be, azcık daha sabretseydin olcakmış :D abi telefon numaralarımız var birbirimizde, neti de takip ediyorsan illa ki haberin olur kesinleştiğinde :in:

17. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    yarın akşamüstü işe gitmek için saat4-5 gibi evden çıkarım o saate kadar bakarım buraya..akşam 6 işbaşı cmts sabah 8'e doğru işten çıkarım ben...Cumartesiyse uykusuz zorlu ama trafiksiz olur.

18. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tamamdır anlaştık, en olmadı bana telden ulaşıp sorarsın :)

19. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Detaylı hava durumu bilgisi var mı? Giyecek birşeyler almak lazım yukarısı için.Tırmanırken cayır cayır ama durunca giymek lazım birşeyler.

20. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    pazar günü için, son derece güvenilir bir kaynak olan accuweather.com sitesinden detaylı hava tahmini:

07:00-11:00 güneşli/az bulutlu, 16-20°C
    11:00-12:00 yağmurlu, 22°C
    12:00-14:00 parçalı bulutlu, 24°C
    14:00-15:00 yağmurlu, 19°C
    15:00-17:00 parçalı bulutlu, 19°C
    17:00-19:00 yağmurlu, 16°C

şu durumda, saat 3'e kadar yağmurların dinmesini bekleyip hava düzelince inişe geçebiliriz. ya da saat 2'den önce şehir merkezinde olacak şekilde iniş yapabiliriz. yukarıdayken ben yine cep telefonundan son hava tahminlerini alırım, ona göre ne yapacağımıza karar verebiliriz. şu an en azından saat 11'e kadar yağmur yağmayacağına %90 ihtimal verebiliriz. sabah 8'de yola çıkarsak, 3 saat zirveye ulaşmak için gerçekten de yeterli bir süre :in: