Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

7 eylül kazdağları

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Bülent ŞİMŞEK tarafından paylaşıldı.

1. Bülent ŞİMŞEK

Bülent ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu bölgedeki son tur günümdeyim.Bugünkü rotam Edremit,Çamdibi,Havran ve nihai hedef ecdad Kocaseyit in köyü ve anıt-mezarı.Yine geç başlayan bir turdu ve üstelik yer yer çok şiddetli rüzgara karşı pedallamak zorunda kaldık...

İlk durak Çamdibi köyü..

Sonraki durağımız Havran beldesi.Burada doğa dostu Sait ve Ahmet beylerle ayaküstü sohbetden sonra karnımızı doyurmak ve zorlu rampalara ve rüzgara karşı yol almak için Kadir in yerinde meşhur köftesinden yiyoruz..

Meşhur Eybek suyu.Suya talep yüksek.Çoğu insan burdan damacanalarla su taşıyor evine..

Kocaseyit köyüne yol alırken zambaklar,nar bahçeleri ve dağların üzerilerinde rüzgar türbinleri size eşlik ediyor...

Sıkı rampa ve karşıdan aldığımız rüzgar nedeni ile zaman zaman pekde ihtiyaç duymadığım mega-range dişliyi bile kullandım uzun süre...

Köye ulaşmamıza rağmen rampalar devam ediyor.Köy kahvesinde kısa bir soda molasından sonra anıt-mezara doğru pedallamaya devam ediyoruz...

Buralara yolu düşen tüm arkadaşları ve özellikle gençleri burayı ziyaret etmeye davet ediyorum..

Ecdadın esas mezarı ise anıtın hemen aşağısında köy mezarlığının içerisinde tüm mütevaziliği ile bulunuyor..

Söylemeden geçemem.Bu köyün insanları çok içten ve saf yürekli iyi insanlar.Sizi görür görmez sizi sahipleniyorlar terli olduğumuz için dışarıda bile oturtmadılar.İçtiğimiz çayların parasını ise hesap kapandı diye geri çevirdiler.Ve işte boyundan büyük işlerle uğraşan bacaksızlar..

Dönüşümüz rampa aşağı ve arkadan esen rüzgar ile rahat ve hızlı, batan güneş ile manzaralı oldu..

Yorulduğumuz günün ardından ödülümüz nefis sardalyalar oluyor..

Evet sevgili yol ve doğa dostları;arkası yarın havasında 5 günlük Kaz dağları turlarım böyle idi.Gerçekten gezmeyle bitmeyecek ve tarifsiz güzelliklere sahip yerler.Mesafelere gelince ilk gün 46,ikinci gün 58,üçüncü gün 64 ,dördüncü gün 126 ve son gün 72 km olmak üzere toplam 366 km yol yapmış olduk.Mesafe az gibi görünsede etkinlik ,manzara ve aldığım haz açısından çok çok zengindi.Bana bu turlarımda hem rehberlik hem misafir eden hemde tur arkadaşı olan Haluk Abi ve eşine,Yahya ve Begüm'e yine bana evlerini açan Nafiz amca ve Huriye teyzeye ne kadar teşekkür etsem azdır.Bu arada buraları gezmek isteyen arkadaşlar ellerini çabuk tutsalar iy iolur.Söylenenlere göre onlarca firma bu güzel dağlarda altın araması yapmak için ruhsat almış hatta çalışmalar başlamış bile.Tabi bu işlem siyanür kullanılarak yapılıyormuş.Çok endişe verici bir durum.İnşallah durum düşündüğümüz gibi vahim değildir diyorum ve herkeze bol pedallı ve manzaralı günler diliyorum...

2. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şimdi çatladım.
    ohaa be birader. bu da yapılır mı bana. içim gitti. kanım kaynadı .yerimde duramıyom şimdiden...
    ekimde 5 gün izin alayımda bu turu benle yapın yaaaaaaaa.
    Haluk abi selamlar ,hürmetler..

Bülent ŞİMŞEK bunu beğendi.
  3. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Manası derin bu yerleri gezip bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

Bülent ŞİMŞEK bunu beğendi.