Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

-7 derecede Eskişehir - Musaözü göletinin üstüne yolculuk- 13.01.08

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında oktay tiryakioğlu tarafından paylaşıldı.

1. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba , uzun zamandır ara verdiğimiz gezilerimize nihayet start verebildik. Hava dondurucu derecede soğukta olsa bisiklet sevdası her şeyin önüne geçti ve şeytanın bacağını kırıp düştük yollara…. Sabah 10 da hazırlanıp evden çıkıyorum. Dışarıda inanılmaz bir ayaz var. 100 metre sonra gözlerimden yaşlar akmaya başladı bile. Esen rüzgar tenimi delecekmiş gibi donduruyor sanki. Saat 10:30 da efrahim ve serhatla buluşma noktamızda buluşup düşüyoruz yola. Hedef eskişehire 27 km uzaklıkta musaözü baraj göleti. Hava çok soğuk ama şehir merkezinde hiç kar yok. Keşke kar yağıyor olsaydı iç geçirip asılıyoruz pedallara.. bundan sonrasını fotoğraflarımız anlatsın.. iyi seyirler….

Günün ilk düşüşünü efrahim gerçekleştiriyor. Buradaki buz üzerinde. Neyse ki tecrübesi sayesinde ucuz atlattı.

efrahim(eya) ve ben

Ve musaözü baraj göletine ulaşıyoruz ve etrafı bembeyaz karla kaplı görünce çok seviniyoruz.. Gölet donmuş vaziyette ve göletin etrafındaki orman karlar içerisinde. Bu soğukta bu manzara kanımızı kaynatıyor. Kaynayan kanda bizi ısıtıyor tabi . hehe :)

Ve karlı yollar , karda bisiklet sürmek kadar zevkli bir şey yoktur herhalde. Lastiklerin karda çıkardığı ses inanılmaz keyif verici...

Ağaçlar buzla kaplıydı. Çok üşümüş olmalılar, altında ateş yakıp ısıtalım dedim ama bu fikrime hiç sıcak bakılmadı , nedense….. :D

Buradan gölete dalıyoruz. Gölette bisikletle yüzeceğiz şimdi :)

Ve drift yapma çabaları başladı…..

Pek fazla drift yapmayı beceremesek te , bol bol patinaj çekip göl yüzeyinde gelen çatırtılar üzerine terk ediyoruz gölü… tabi gölet yüzeyini harita gibi yaptıktan sonra :) düşüşlerimizde cabası , özellikle benim hehe:D

Ve göletten çıkıp başlıyoruz minik rampalara çıkmaya. Kar üzerinde rampa çıkmak gibisi yok. İnanılmaz zevkli .ön teker sizi hiç dinlemiyor. Canı nereye isterse oraya gidiyor :) bazen arka tekerde ön tekere eşlik edince direk yerdeyiz zaten :D Hehe

Şu ortamda bisiklet sürmeye insan doyabilir mi , siz söyleyin…..:rolleyes:

Gerçi doğum günüm 14 Ocak ama , 13 Ocakta bu geziyle güzel bir hediye verdim kendime :) başka hangi hediye beni bu kadar mutlu edebilir ki :rolleyes:

Efrahim ve serhatta doğum günüm diye başladılar oynamaya , sağ olsunlar :D

Gogiya, jamssea, Selay Yaman ve 25 kişi daha bunu beğendi.
  2. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    Biraz oturunca hemen buz gibi oluyor insan. Hava o kadar ayaz ki parmaklar dondu bile. Hemen toparlanıp bisiklet üstünde ısınmaya ;) böyle ısınmaya can kurban. Şu yollara bir bakın hele.

Diyeceksiniz ki yazın çektiğin bu fotoğrafın , bu gezide ne işi var :) ama göletin 5-6 km dışında dönüş yolunda çektiğimiz bir fotoğraf bu :cool: kendimi ülke değiştirmiş gibi hissettim… Kar kalıntısı bile yok… :)

Dönüş yolunda mola verdiğimiz kızılinler köyü… görebiliyor musunuz bilmem ama serhat beresini çıkarınca kafasından dumanlar yükselmeye başladı :) motor su kaynattı sanırım.. :rolleyes:

Ve Kar tekrar kendini gösterdi . ben bu kadar değişken bir iklime sahip başka bir şehir görmedim..

Gölette gördüğümüz 2 avcı bize dedi ki..

Avcı : siz delirdiniz mi bu hava da , kar üzerinde bisiklete mi binilir :)

Ben : senin yaptığında spor bizimkisi de , en azından biz kimseyi öldürmüyoruz :) hem senin donma riskin daha yüksek :)

Avcı : homur , homur , homur :) , diyerek arkasını döndü ve gitti :)

dondurucu bir gezi olsa da , inanın fazlasıyla eğlendik. Kimsenin evden çıkmak istemediği soğuk bir Pazar gününde bisiklet üzerinde 55 km yaptık. Hava sıcaklığı -7 olsada , hissedilen -14 ten az değildi. Tabi her turda olduğu gibi bu turda da köpeklerden nasibimizi aldık. Bütün köpekler her nedense bize eşlik etmek istiyor :D ama biz onları istemiyoruz  efrahim sağolsun. Köpeklerin üzerine sürüyor bisikleti. Havlayan köpekler ciyaklamaya başlıyor :D fotoğraflarda sadece efrahimde kask vardı diye bizi eleştirebilirsiniz. Benim kaskın kayış kelepçesi koptu. Serhatınkinde de vardı bişey, onu tam bilmiyorum :rolleyes: yeni turlarda görüşmek üzere. Bol pedallı günler…..

3. edi_e

edi_e Üye

Seviye:
    oktay abi harika olmuş :D keşke bende gelebilseydim ama gelememe sebebimi sana sölemiştim :D
    gerçekten harika olmuş, yeni yaptığım kar lastiklerimi denemem gereken en guzel yer gibi gözüküyo =) en yakın zamanda bi pazar gunu bidaha gidelim abicim =) saygılar sevgiler =)

oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok güzel içim gitmedi desem yalan olur. Efrahim ve sizleri gerçekten tebrik ederim.

KAMİKAZE ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  5. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    :) ozaman sana bu hafta deneme fırsatı. bi aksilik çıkmassa şelale planlarımız var :)

Selay Yaman, aturkyilmaz ve canyon bunu beğendi.
  6. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    bu gün her baktığım gezide böyle güzel karla kaplı yollar ve bu yolları dostlukları ile ısıtan kişiler gördükçe yerimde duramıyorum.
    harika manzara eşliğinde yapmış olduğunuz gezi ve fotoğraf paylaşımlarınız için teşekkürler arkadaşlar. :)

not.efrahim baya kilo almışsın bir uludağ yapsakmı :)

7. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    yorumunuz için teşekkürler , biz serhatla efrahimi kandıramadık gitti. bi aksilik çıkmassa serhat ile şubat ayı içinde uludağ planımız var. ama efrahim yanaşmıyor :D

Selay Yaman bunu beğendi.
  8. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Oktay Abicim, Efrahim ve Serhat,
    Harika bir pazar günü olmuş. Ama bu soğukta aman dikkat edin. Ben burada -15, -20 derece soğukta evden bile çıkmaya dayanamıyorum. Zevkle okudum ve izledim gezinizi.
    Ayrıca Oktay Abicim ***Mutlu Yıllar*** nice yıllara sağlıkla...

Sevgiler...

oktay tiryakioğlu ve KAMİKAZE bunu beğendi.
  9. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    oktay ağbi,
    şubat ayı uludağ planınız için irtibatı kesmeyelim :D

aturkyilmaz ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  10. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    şu güzel Anadolumuzda her yerin kendine göre güzelliği var. biz sıcaklarda bisiklete binme konusunda kendimizi ayrıcalıklı görürken.(Antalya) millet işin asıl tadını alıyormuş haberimiz yok:) paylaşım için teşekkürler. dayıma selamlar.(Kendisi Eskişehir'de de:D)

11. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık, zevkle okudum ama okurken titredim vallahi. Doğum gününüz kutlu olsun, nice yaşlara :winkenlux

12. KAMİKAZE

KAMİKAZE Kıdemli Üye

Seviye:
    abi ben o işin peşindeyim, bırakmaya hiç niyetim yok. bayramı şehir dışında geçirdiğimden dolayı sizin ekibe katılamadım. inş. ekibi kandırabilirsem(efrahim:D ) kış bitmeden otellere kadar çıkacağız.
    Ayrıca yazın, tekrar zirve için geleceğiz...

abi eninde sonunda o da kabul edecek. başka kurtuluş çaresi yok:D biz onu sürükleye sürükleye çıkarırız.... bak gitgide yaşlanmaya başladın:D daha yazı var bunun .

13. Mr.Devran

Mr.Devran Aktif Üye

Adı:
    Volkan Devran
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok güzel bir gezi olmuş.. hakkaten karda sürmek gibisi yok :)

14. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle Oktay abi doğum günün kutlu olsun :) Bilseydik dün daha farklı olurdu. Bilmediğimiz kabahat tabiki :( Artık bu geziyi doğum günü hediyesi olarak kabul edersin inşallah :)

Sabah evden çıkmadan önce meteorolojinin son ölçümleri beni iyice korkuttu. -7 derece %91 nem ve 15km/h rüzgar. hissedilen -14. Şehir içindeki porsuk bile donuktu artık siz düşünün hali. Bugün ulusal basında bile yer almış Porsuk. Geziyi yaptığımız gün yani dün yani Pazar :) kente merkezi hayalet şehir gibiymişti. Kimse dışarı çıkmamış. Vatandaş evinde ısınır biz akılsızlar da musaözündeki avcının deyişiyle bunlar akıl aramaya çıkmışlar :D

Nasıl gittik geldik ben de anlamadım. Serhat ve Oktay abi maşallah benden en az 20şer kilo fazlaları olduğu için daha az üşüdüler gibi geldi bana :)

Kışlık bir kat çorap üzerine iki kat yün çorapla bile ayaklarım dondu. Ellerde 1 kat yün 1 kat kesik parmak jel eldiven üzerine rüzgar kesen motor bisikletçi eldivenine rağmen zaman zaman ellerimi hissetmedim. Yüz maskesi kurtardı çok şükür fırın gibi :)

Kırmızı şapka çok abes durdu ama bu güzel güne bir kırmızı şapkanın karizmayı bozmasıyla vaz geçecek değildim :) Başka şapka bulamadım :D Düşüşten sonra eşofmanında yırtılmasıyla karizma diye bir derdim kalmadı zaten :D :D Sağolsun oktay abi de kaskı bile düzeltemeden çekmiş bizi :(

Şekil 1 A :D

Bu manzaraya şahit olup kahkahayı basmamak elde değil :D Adam resmen yanıyordu :) :D

Şu fotoğrafta :
    gördüğünüz gölün yazınki hali:

Az daha gölün karşısına geçecektik gölden ama daha fazla riske gerek yoktu :)

Şu iki manzarada bisiklet sürmek, tekerin karı ezme sesi, güneşin -7 derecede yerdeki karı ışıl ışıl yapması hayal gibiydi gerçekten:)

Niko abi kilo aldığım yok kilo aynı ama havaya göre giyinince 4-5 beden büyük görünüyorduk :)

Uludağ isterik tabi ama en azından biraz daha sıcak olsa da tadını çıkarsak diye düşünüyorum. Hele ki baharda :)

Yorum yapan, okuyan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. ;)

Serkan'ım bu gezimizde de andık seni. Bursa'ya seni bırakışımızın ardından 2. ciddi gezimiz bu. Keşke sen de aramızda olabilseydin...

Tekrar herkese ve özellikle bu gezi için beni gaza getiren Serhat ve Oktay abime üşümeme rağmen teşekkürler. Donmuş ve etrafı karla kaplı bir Musaözü olmasaydı üşümedinin ve muhabbet dışında pek bir şey kalmayacaktı ama Musaözü harikaydı

15. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu güzel gezinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür; soğuğa rağmen her zaman yapılamayacak bir gezi için de tebrik ederim.
    Görüntüler de hayli ilginç.

eYa ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  16. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    merhaba serkancım.. biz orada olsak senide alır yine çıkardık gezmeye :) bisikleti sürmek her koşulda keyif veriyor. ama karda bi başka :) doğum günü mesajın için ayrıca teşekkür ederim. bu hafta bi aksilik çıkmassa şelale yolları bizi bekliyor. :) bekleriz . hehe

okumak titretsede , pedal basmak terletiyor.... örnek = serhatın duman tüten fotosu :):) .... mesajınız için teşekkürler....

eyvallah , tecrübeleriniz sayesinde keyifli bir tur olacağına eminim. tavsiyelerinizi bekleriz efem. :)

17. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Göl üzerinde pedal çevirme furyasına katkılarınızdan dolayı, güzel fotolarınızdan dolayı ve sıcak kanlı ekibinizden dolayı ve tabiki güzel paylaşımdan dolayı...
    teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler...:) :) :)

eYa bunu beğendi.
  18. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    İç Anadolu donsa da bisikletçilerinin kanı kaynıyor arkadaşlar. Bakınız Konya, Ankara, Eskişehir ekiplerine. Maşallah maşallah hepsi de şu iki hafta içerisinde buzda karda bisiklet sürdü. Snaırım üçümüzün başka bir ortak noktası da donmuş göllere olan zaafımız. Çok zevkli oluyor ama canımm. Ayrıca çatırtıyı duyunca kaçışımız da eklenebilir...

Oktay senin adına çok sevindim. Güzel bir gezi gerçekleştirmişsiniz. Umarım stresini atmış haftaya güzel bir başlangıç yapmışsındır...

Ayrıca yeni yaşında sana sağlık, mutluluk, huzur ve bol pedallı günler diliyorum. Mutlu yıllar Oktaycım...

Sevgiyle ve saygıyla ve sıcak kalınız efeeeemmm...

19. oktay tiryakioğlu

Seviye:
    hehe , yazdıklarında çok haklısın kevsercim. çatırtı konusunda özellikle :) hehe

gerçekten çok güzel bir tur oldu hepimiz için. karda bisiklet sürmek ne demek yaşayan bilir herhalde...

İyi dileklerin için ayrıca çok teşekkür ederim. çok incesiniz efeemmmmm .:)

20. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    oktay kardeşim karda ve buzda bisikletin tadını çkarmışınız paylaştığınız için teşekkürler nice uzun sağlıklı bir yaşam dilerim

kemal tecimen