7-8 Agustos Uludağın zirvesine gidiyoruz

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@metin1973

Metin sende nargilede vardır. Hayatımın ilk nargile denemesini Uludağda gece yıldızları seyrederken yapsam ne kadar romantik olur. Seninle bir akşam Ortaköyde nargile içmek kısmet olmadı. Benim aklım ilk mola verdiğimiz çeşmede arabaları ile gelip rakılarını kadehlerine dolduran 2 kafadarda kaldı. Ayı çeşmesindeki buz gibi suyla ne kadarda güzel gider. :)
Bende kendimi kaptırdım nelerden söz ediyorum yahu. Sporcumuyuz alemcimiyiz? Gençlere kötü örnek olmayalım.

Scudo

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
Bisikletler ile tırmanacağız bu dik bolümler bisikleti sırtınıza yada omuzunuza aldığınızda belinizde her bes kiloda 15 kilo atrı baskı yapacaktır. Bel fıtığıolan yadabaslangıcı olanlar için bu biraz tehlikeli gibi. olmayanlar için ise sorun teskil etme durumu var Buhsattiğiniz tırmanıs 500 metre. Belirle dağlarda bu rakam bir gün tırmanıs ı kapsıyor. :).Ekstrem dağlar tabi bunlar. Demem oki bu ara donemde beliniz ive karın kaslarınız ile ilgli güçlendirme çalısması yapmanız ve bukonuda yasaybilieciğiniz sorunları minububa indirmenizdir. Belirli zaman aralıkları ile yada yükseklikte belinizi rahatmak içinde 5 dk lık ara verin mümkün olduğuncada soğumamaya çalısın. Tırmıns bittikten sonra bu bolümde yapacağınız sey düzlüğe vardığınız noktda belinizi dinlendirmek adına yerde sırt üstü 10 dk kada r dinlenmenizdir. Bu onemsiz gibi gorünebilir ama nice dağ gibi insanları bu problem yıkmaktadır.

Bel ve karın egzerini kesinikle yapmalısınız. Google amcadan bakarak bu konuda net yardımlar alabilirsiniz.

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Orhan Kılıç

Senin yasın alemci yası orhan abi.. 19 unu doldurdun artık. Baslasan iyi olur yani. Bitirdim deme sakın bana. :D .. Zirvede rakı keyfimi yapsak acaba.. olur mu ya..birer kadeh nasıl gider boyle o buuuz gibi su ile.. :)..

O çeme basındaki alemciler banade meyve ikram ettiler sağolsunlar. Bu nednle blogumda yazdım ne varsa alemcilerde var. Anlıyorlar insan halinden .. :in:

Uzun zamandırda içmiyorum hani özledim. :)

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@uzaktrBİsikleti omuzda taşıma olayına cevaben....
@Dinçer ÜNSAL

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@dinçer dışbudak

Sevgili Dinçer İnegöllü olduğun için sana bir şey sormak istiyorum. Hoylat kaplıcalarının olduğu bölgede çadır ile konaklamak mümkün mü yoksa sadece otelde mi kalınabiliyor?

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Dinçer ÜNSAL

Cevabını net olarak yeterli bulmuyorum. :in: İnan bana yasamadan bu rahatsızlığın ne menem birsey olduğun bilemezsin. Siz yinede egzersiz konusunda benim dediklerimi yapın arkadaslar. Bunlar zaten günlük olarak da herkes tarafından yapılması gereken egzersizler. Hele spor yapanlar için olmazsa olmazlardandır. Bunu geç ve acı biçimde öğrenmis olmamda çok kötü oldu. :D

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Bu da bir gezi forumundan aldığım zirve bilgileri. Bunu özellikle hayvan sever dostlarımızın çoban köpekleri ile samimiyet kurmadan önce bir kez daha düşünmeleri için paylaşıyorum.

Merhaba gezgin dostlar,

Bu platform vasıtasıyla Uludağ Zirve Tırmanış rotasını sizinle bir paylaşayım dedim.

Tırmanış Uludağ oteller bölgesinden başlar. Uludağ her zaman tırmanışa açıktır. Fakat yine de tırmanışa başlamadan önce Oteller bölgesinde bulunan Jandarma Arama-Kurtarma Birimine haber vermekte fayda var. Özellikle kışın izinsiz tırmanış yapılırsa hakkınızda yasal işlem yapılabilir.

Tırmanış oteller bölgesinden başlar ve tempolu bir yürüyüş ile 2,5-3 saatte uludağ zirveye ulaşılabilir. Oteller bölgesi 1950 m yüksekliktedir. Zirve 2542 m. Bu durumda 592 m yükselmek gerekiyor. Otellerin arkasından başlayan patika takip edilerek Keşiş Tepe eteğinden yalancı (küçük) zirve önlerine gelinir. İlk molayı vermek için müsait bir yerdir. Daha sonra buradan sağ tarafa doğru yükselen yaz aylarında tırmanması oldukça kolay ve keyifli bir duvar bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tırmanış esnasında kopabilecek kaya parçalarının arkanızdan sizi takip eden partnerinizi yaralayabileceğidir. Şu da unutulmamalıdır ki yaptığınız işi ve doğa koşullarını hiç bir zaman küçümsemeyin. Uludağ tırmanması en zevkli ve basit olmakla birlikte Türkiye'de dağ kazalarının en çok yaşandığı zirvedir.

Yalancı zirvenin eteklerinden yükseldikten sonra sola doğru babalar (yol üzerinde kaya yığınları vardır bunlara baba denir. Özellikle karlı ve sisli havalarda rotaya doğru bir şekilde ulaşmak için işaret amaclı kullanılırlar.) takip edilir. Bu tırmanışta sıcaklık durumu oldukça hızlı değişimler gösterir. Ciddi bir ısı düşüşünü hissedersiniz. Yaz aylarında da olsanız yanınızda mutlaka bir polar bulundurun. Sis durumunu da göz önünde bulundurun. Bir metre görüş ile ilerlemek zorunda kalabileceğiniz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Babaları takip ederken sağ tarafınızda Ege bölgesini, sol tarafınızda ise Marmara bölgesini göreceksiniz. Uludağ'ın bize sunduğu bu güzelliği kaçırmayın. Babalar takip edilerek ilerlediğinizde yolun ikiye ayrıldığı bir noktaya geleceksiniz. Siz sağ tarafa doğru ilerleyin. Gerçek zirve daha iç bölgelerde büyülü bir duruşa sahiptir ve dibinde göller bulunmaktadır. Bu yol ayrımından sola doğru devam ederseniz de göllerin olduğu alana ulaşırsınız. Bu yol üzerinde ilerlerken sağ tarafınızda biraz aşağılarda otlaklar vardır. Genelde Bursa'nın ilçelerinden çobanlar buraya koyun sürüleri getirirler. Koyunlar ne alaka demeyin bizi ilgilendiren kısmı çoban köpekleri. Sürülere fazla yaklaşmayın. Çoban köpekleri süryü koruma maksadıyla saldırabilirler. Çok acil bir durumda bağırın , muhtemelen çoban oralarda olacaktır. En olmadı doğa kanunları devreye girer ve mümkün olduğunca hızlı kaçarsınız )

Evet. Böylece yolun sonuna geldik. Zirve karşınızda.
Yanınızda boş bir derfterde bulundurun. Oraya kadar tırmanır kutusunun içinde zirve defterini bulamazsınız filan (benim başıma geldi) bakınır bakınır dönersiniz. Bu yüzden yanınızda bir boş defter olsun.

Tüm gezgin arkadaşlara iyi tırmanışlar...

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@uzaktr

Defalarca ima ettim ama şimdi açık açık söylüyorum...

Uludağ tırmanışı ve özellikle zirve tırmanışı sıradan insanların yapabileceği bir iş değil.Uzun zamandır doğru düzgün hareket etmemeiş, hamlaşmış kişilerin kaldırabileceği bir tur değildir.Bu gezinin tümünü yapabilecek kişiler: düzenli olarak zor şartlarda bisiklet süren(kendi sınırlarını sürekli zorlayıp kendini geliştiren ve belli bir seviyeye gelmiş), bisikletle arazi şartlarında yetenekli olan, bir kaç dağ tırmanışı tecrübesi olan, vücut olarak hızlı, atik, refleksleri kuvvetli, bacakları kuvvetli kısaca çakı gibi olanlardır.Bu şartlardaki kişiler bu geziyi kolaylıkla tamamlayacaklardır, aksi halde yer yer zorlanmalar yaşanması kesindir.

• Beğen
Tepkiler: Cool_uzak

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Gayet güzel bir bilgi mesajı bulmuşsun Orhan abi.Rota konusunda bizim yapacağımız etkinlik şöyle.Yol ayrımında sağa dönüp önce zirveye çıkmak.Orada amacımıza ulaşmamızın mutluluğunu yaşamak.Sonrasında da geri dönüp aşağıda Kilimli gölün yanında kumanyamızı yemek.Kilimli gölün hemen yanında göle akan çok harika, buz gibi bir su bulunmakta.;)

Ayrıca istenildiği taktirde eğer zamanımız varsa oradaki diğer göllerin de bulunduğu yerlere ufak ziyaretler yapabiliriz ;)

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Dinçer ÜNSAL

Nerede, ne zaman, nyin olacağını bilemezsin. :D . Bende sende kısaca bilgi geçişi yaptık. Gerisi okuyan ve katılımcı arkadasların bileceği şeyler. :)

OrionForEver

Forum Bağımlısı
Tepki
857
Çadır konaklamalımı yapılacak bu tur?

Göllerin orada konaklamaya izin veriliyor diye biliyorum.

Eger konaklama olacak ise beni banko yazabilirsiniz. İşimi ona gore ayarlarım

• Beğen
Tepkiler: Dinçer ÜNSAL

erdal ırmak

Aktif Üye
Tepki
209
evet bir hayali daha gerçekleştireceğim ... dizimdeki rahatsızlık yavaş yavaş iyileşmeye başladı.. daha bir ayım var buyuk ihtimale bu tura katılacağım .. ..................ULUDAĞ ZİRVEDE BİSİKLETİMLE OLACAĞIM ...

• Beğen
Tepkiler: Orhan Kılıç

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@OrionForEver

Tur çadır konaklamalı yapılacaktır ve çadır, uyku tulumu gibi ekipmanlar katılımcı tarafından temin edilecektir. Konaklama 1. günün sonunda muhetemelen Çobankaya kamp alanında konaklanacaktır. 2. gün sabah dileyen bisikleti ile dileyende treking tarzında tırmanış yapacaktır. Zirveye kadar tırmanılacak ve zirve çıkışının arzından en az 1 göle gidilecektir. Zaman durumuna göre diğer göllerede gidilebilecek. Tırmanmak istemeyenler Çobankaya, Bakacak ve Sarıalanda bisiklet gezisi yapabilirler veya yatıp Pazar sabahının keyfini çıkarabilirler. Kamp noktasına dönüşün ardından toparlanılarak dönüş yoluna koyulacağız.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@erdal ırmak

Yalıköy ve Erikli Şelalesinden sonra yine zorlu bir turda birlikte pedal çevireceğiz. Birlikte olduğumuz turlarda şansımız hep rampalardan açıldı.

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
İlk tercihimiz olan tarihin 1 hafta öne çekilmesini öneriyorum.
Çünkü eğer 5inde ve ya 6 sinda(en doğru sonuçlu hava raporları 3-4 gün öncesinden belirlenebiliyor) baktığımız hava durumu kötü gözüküyorsa 31temmuz 1 ağustosta yapalım diyemeyeceğimizden ve bir sonraki haftanın da ramazan ayı olmasından dolayı.... 2. alternatif olarak 6-7 ağustosu seçsek daha mantıklı olur düşüncesindeyim.

Siz ne dersiniz?

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Dinçer ÜNSAL

Benim için farketmez ama ayın 1 inde Metinin kardeşinin düğünü olduğunu biliyorum. Çoğunluk ne derse o olur.

• Beğen
Tepkiler: Dinçer ÜNSAL

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Merhaba arkadaşlar.

Biz de zirveye Eylül ayında çıkmıştık, bayramda. Yazın da çıkmayı çok istiyorum ama. Çünkü sisten, ne önümüzü görebiliyorduk, ne de manzarayı. Hiç bir şey göremediğimiz için de dönüşte kaybolmuştuk ya zaten. :) Hikayeyi merak edenler (link) buyursun. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostlarım önemli bir bilgiyi size aktarayım

Arkadaşlar, özellikle dağda kaybolanlar için bulunduğu koordinatların tespiti kendi istekleriyle mümkün olabiliyor.
Bunun için aşağıdaki şekilde mesaj atıp elde ettiğiniz koordinat bilgilerini en yakın polis, jandarma veya arama kurtarma birliğine ulaştırılması kolayca kurtarılmanıza yardımcı oluyor.
Bilgilerinize

A.Bülent Yamaner

Uludağ'da genç bir kayakçının ölümüyle sonuçlanan olayda Ceptelefonu Şirketi, Telekomünikasyon Kurumu kurallarından olan; "konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez" kuralı gereğince bilgi veremediği ve bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle genç kayakçının ölümü sonrasında suçlanmıştı.
Durumu değerlendiren Ceptelefonu şirketleri, mevcut kuralı çiğnemeden duruma çözüm aramış ve aşağıdaki düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktadır.
Bütün Ceptelefonu aboneleri'nin bilmesi gerektiğini düşünerek paylaşıyorum...

Ceptelefonu abonelerine bir servis yapıldı.

Şu an aktif.

Herhangi bir şekilde kaybolan kişi; ACIL yada NEREDEYIM yazıp 7777 veya 2222 numarasına mesaj gönderirse, kendisine BULUNDUGU YER GAYET AYDINLATICI BIR SEKILDE mesaj olarak gönderiliyor.

Normalde 2sms/4 kontör. Fakat kontörünüz olmasa da mesaj gönderiliyor.
Tüm Ceptelefonu abonelerinin bilmesinde fayda var. Lütfen mümkün olduğunca dağıtalım.

KAYBOLMAK veya en yakın polise, jandarmaya veya sağlık kuruluşuna acil ihtiyaç olabilir.

Hepimizin başına gelebilecek bir olaydır...

Cep Telefonuna Gelen Cevap Mesaj Örneği;

BULUNDUGUNUZ BOLGE:
Istanbul,Kadikoy,Icerenkoy, Karaman Ciftlik Yolu caddesi