7-8 Agustos Uludağın zirvesine gidiyoruz

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Dinçer ÜNSAL

Dinçer bisikletini bırakıp teleferikle insen ve ertesi gün yine teleferikle gelip bize katılsan daha uygun olmazmı acaba? Ertesi gün yeniden efor sarfetmemiş olursun.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
konaklamalı turların zevkine doyum olmaz zirvenin alınacağından eminim ve bu zevki yaşamanın tadına varın derim zirveye yol yok keşke kartepe gibi zirveye offroad yada stabilize yol olsaydı aytekin arkadaşın yaptığı önceki turlardaki resimlerden anladığım kadarıyla zirveye bisiklet yolu gözükmüyor aytekin iki saat yürüyerek bisikleti sırtlayarak zirveye varmış
yalnız bazı arkadaşlarımıza zor gelebilir bisikletle 2 saat yürümek bisikletler bırakılır ve yürüyüşle zirveye iki saatte varılır önceden aytekin zirveye giderken taş taş üstüne koymuştu bu işaretler zirveye sizi taşıyabilir cbs işe yarayabilir
2540 metre tam zirve olması lazım bu çok güzel bir başarı olacak sizin için katılımda bulunacak arkadaşlar için hem bisiklet hemde trekking aynı anda
treking bazı arkadaşlara zor gelirse yürüyerek sonuçta 2540 da buluşmaca yerinizde olmak isterdim başarınız tüm bisikleti sevenler için olacak size tüm kalbimle başarılar dilerim
eşyaların bir araçla taşınması mantıklı

esen kalın

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@Orhan Kılıç
Abi bileklerinizin ağrımasının nedeni esnemeyen bir bisiklet kullanmanız.İnişte ön amortisörün önemi çok fazla...Çünkü asfaltta bozulmalar var ve bu da titreşim yaratıyor.Amortisör bu titreşimi sönümlüyor(bileklerinizi rahatlatıyor) ve ayrıca tekerin çok daha iyi yere basmasını sağlıyor.Böylece hem yol tutuşunuz hem viraj performansınız hemde fren performansınız artıyor.İnişte bir çok kez virajlara aşırı hızlı girmem sonucu viraj içinde, dönerken(yatmış pozisyonda) fren yapmak zorunda kaldım ama her fren yapışımda amortisörün sayesinden lastik yolu daha iyi kavradı ve kaymayı engelledi.

Yani geleceklerin daha rahat ve güvenli ilerleyebilmeleri için dağ bisikleti ile gelmeleri şiddetle tavsiye edilir.

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@Orhan Kılıç

Şimdi sadece düşünme aşamasında Orhan abi.Bunu bünyemin kaldırıp kaldıramayacağından emin değilim.O yüzden bir denemesini yapacağım bir hafta sonu.2 gün üst üste dağa çıkmayı deneyeceğim.2 sinde de zaman tutup yorulmaya bağlı performans farklarını değerlendirip en mantıklı kararı vereceğim.
Seninki de düşünülebilecek bir yol;)

• Beğen
Tepkiler: metin1973

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Dinçer ÜNSAL

Bu sefer mtb ile geleceğim. Özellikle zirve tırmanışını düşünerek. Eğer istersen sana tek kişilik bir çadır temin edebileceğimi tahmin ediyorum. Mertide teleferikle yollayabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: metin1973

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@mehty

Belkide bisikleti ile tırmanmak isteyenler ve istemeyenler olarak iki grup halinde zirve denemesi yapılabılır. Bu başlıktada aklımda düşünceler oldu fakat hep beraber hareket edeceğiz düşüncesi ile arada beklemek durumnda kaldım. Tabi Zirveye yürüyerek gidecekler içide zirve yolu konusunda basımızda en azından bir deneyimli kisinin olması gerekiyor. Yolda göreceğimiz bir treking grubada katılabiliriz. Başlangıç noktaları neresi oluyor acaba? Muhtemelen bizim kamp kuracağımız yakın yerlerden birindedir. Ve yine yürüyüs treking kurallarına gore yapılmalı. Böyle olduğu takdirde ise bisiklet ile tırmanacak olacak kisiler bizler konusunda rahat hareket edebilirler.

Orhan Abinin yazdığı gibi Bisiklet ile bir yere kadar gidip bisikletleri bir yerde kilitleyerek yola devam etmek fikri benimde aklımdan geçti. Hatta ben bisikletimi bir yerde bırakıp siz biskletler ile tırmanacak arkadaşların arkanızdan yürüyerek gelmek şeklindeydi. Mantıklı görünüyor ama benim aklımda yer eden bir kç km için değer mi? düşüncesi var bu seferde. :)!!(Şikayet etmiyorum. :in: )

Daha once yapılmış olan tırmanısların linklerine baktığımda o yükseklikte bisiklete binme keyfi aldıklarını göremedim. Çünkü sürekli olarak kendini ve bisikleti net bir şekilde kollamak durumundasın. Tırmanıstan sonrada fotoğraf altlarında yazılanlardan yasadıkları endiseleri net olarak alabiliyoruz. Heyecan bunu bsiklet ile yapmak olarak kalmış. Fakat bu adrenalini başka bir şekilde yaşamanın yontemi ve bir arayış. Onları kesinlekle anlıyorum.
İmkanlar dahilinde bende denemek istiyorum.

Fikirler çarpışsın.

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Çobankaya Maden yolu hakkında fikir olması için birkaç fotoğraf
(link)

http://img186.imageshack.us/img186/7034/img0300om3.jpg

Bunlar da Küçük zirveye çıktıktan sonra Büyük Zirveye giderken.

http://img513.imageshack.us/img513/7454/img0330ul3.jpg

(link)

http://img295.imageshack.us/img295/2024/img0343nu9.jpg

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Dinçer ÜNSAL

Bende saka olsun diye cevap yazdım. Hersey ortada iken alınganlık olmaz. :in: Ben konusunda herseyi yazabilirsiniz. rahat biriyim kardesim. :D

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@uzaktr

İşte bunun için bisiklet konusunda diretiyorum.:in:

Yarıya kadar(bu yarı diye tabir edilen yer maden oluyor) bisikletle gelme konusu düşündürebilir.Bisikletlerin orada çalınması ve ya başına bir şey gelmesi çok küçük bir ihtimal; ama ben olsam bu küçücük ihtimalin bile gerçekleşebilme olasılığını ortadan kaldırır ve bisikletimi orada bırakmazdım.(Bu düşüncemde, benimle bisikletim arasındaki çok özel olan bağın ve ona sahip oluş hikayemin etkisi çok çok büyük...)Ama başka biri bisikletini madende bırakırsa da ona diyecek hiçbir sözüm olamaz tabiki;)

Bir de aklıma takılan şu durum var.Madene kadar bisikletle gelen ve sonrasında yürüyerek gelecek olan kişilerin yürüme hızıyla bizim bisikletteki hızımız nasıl olacak? Küçük zirveden sonraki kısımda bisikletle giderkenki hızımız (tam kestirememekle beraber) yürüyerek gitmekten biraz daha hızlı olacağı düşüncesindeyim.Bu fark bekleme sorununa yol açabilir.

• Beğen
Tepkiler: Cool_uzak

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@uzaktr
Dinçerin koyduğu fotoğraflardanda göründüğü gibi bazı yerlerde bisiklet zaman kazandırması ve sonuçta bir bisikletliler topluluğu olduğundan işin ruhuna uyması açısından uygun görünüyor. Ama bunun yanında daha önce çıkanların paylaştıkları deneyimlerinden bazı yerde yaşamı tehlikeye düşürecek kadar tehlike arz ettiği ortaya çıkıyor. Beni en çok düşündüren geri dönüşte Keşiş tepeden madene doğru olan dik yokuşta sırtımızda bisiklet ile hareket edecek olmamız. Şahsen kendi payıma iniş her zaman çıkıştan daha zor oluyorki tahminim bu herkes için böyle. Ağaca çıkıp aşağı inemeyeni mutlaka görmüşsünüzdür. Bazen en iyi tırmanan hayvanlardan kediler bile çıktıkları ağaçta mahsur kalabiliyorlar. İşte o yüzden acaba hada az tehlike arz eden başka bir yoldan aşağı inebilirmiyiz arayışı içindeyim. Tek parça halinde zirveye çıkacağımız ve çıkaracaklarımızı tek parça halinde indirebilmek tek hedefimizdir. Bisikleti uygun olmayanlar ya günü aşağıda gezip dinlenerek geçirecekler veya treking ile tırmanacaklardır. Burada insiyatif tamamen kişiye ait olacaktır. Eğer çıkan gurup başka yoldan inerse kamptaki malzemelerin toplanıp araçla aşağıya yollanması görevi tırmanışa katılmayıp aşağıda günü geçirecek arkadaşlar tarafından üstlenilmelidir. Eğlenmeye gidiyoruz güzel bir hafta sonu geçirip yeni dostlar edinerek geri döneceğiz. bu arada bu işin olmazsa olmazları olan çadır ve uyku tulumu işini nasıl çözeceğimizide düşünmemiz lazım. Çevremizde araştırma yapıp eşimizin dostumuzun elinde bulunan ve şu an için kullanmadıkları çadır ve uyku tulumlarını bu gezi için ödünç olarak isteyelim.

• Beğen
Tepkiler: Metin Güler

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
Bu arada unutmadan yazayım.Halledilmesi gereken (hem Uludağ tırmanışı için, hem de zirve tırmanışı için) en önemli şeylerden bitanesi birkaç tane telsiz temin edilmesi.Özellikle zirveye giderken telefonun çektiği yerler çok çok az.Burada tek kurtarıcımız telsiz....

• Beğen
Tepkiler: Orhan Kılıç

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Dinçer ÜNSAL

Bunuda araştıralım bakalım. Bize yardımcı olacak bir veya birkaç hayırsever bulabilecekmiyiz? Belki gelecekler arasında birden fazla telsizi olan olur ve bu sorunda kendiliğinden çözülür.

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Dinçer ÜNSAL

Herşeyden once sen zirveyi 4 kere gormüs biri olarak bisiklet ile çıkman gerçekçi bir yaklasım. Sürekli her gün çilek yiyen bir kişinin çilek yemekten sıkılp üstüne değişiklik olsun diye krema dökmesi gibi birsey. :)

Belim konusunda sağlam olsam arkandan gelirdim. Tabi bu sefer yolu bitireyim istiyorum. :).

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@Orhan Kılıç
Kapı geçişine(dik tırmanış) alternatif bir iniş parkuru var.Bu da Küçük zirveyi aşıp (ismini yanlış hatırlamıyorsam)gökkuşağı tepesinden otellere inen bir yol var.Ama orda da küçük zirveden, o tepeye iniş yine dik.(Tabi kapı geçişi kadar değil). Orası yolu uzattığı için ve çok çok fazla bir getirisi olmadığı için fazla kullanılmaz.

Kapı rotasında, inerken zorluk yaşayacağımız kesin.Ama ineceklerin doğru zamanda doğru hamleleri yapmaları sonucunda bu risk en aza inecektir.

Orayı tırmanan yada inenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta aşağı taş yuvarlamalarıdır.Yuvarladıkları her taş aşağıdaki insan için hayati risk taşıyor.Eğer yanlışlıkla bir taş yuvarlamış ise yuvarlayan kişinin bütün sesiyle aşağıdakileri uyarması gerekiyor.Bütün sesiyle diyorum, çünkü zaman zaman rüzgar yüzünden yanındakinin ne dediğini duyamıyorsunuz.

Bir de inerken sakın bisikletinizi sırtınıza alıp inmeye çalışmayın.Ağırlık merkeziniz yükseleceğinden dengenizi daha zor sağlayacaksınız.Bisiklet yerde ve bisikletin de frenlerini kullanarak inmeken mantıklı çözüm.Hatta zaman zaman bisileti tırmanış sopası olarak da kullanabilirsiniz.

Cool_uzak

Forum Demirbaşı
Tepki
544
@Orhan Kılıç

İnmek her zaman çıkmaktan dala zordur. Çıkarken geriy bakmazsın ama inerken hep geriye baktığın için farklı görüsler nedeni neden buradayım ki diye bile sorabilirsin.
Uludağda eminki treking bazında bir kaç tane yürüyüs parkuru vardır. Tıpkı diğer dağlarda ve tepelerde hatta ormanlarda olduğu gibi. Bunlardan bisiklet çıkacaklara en uygun olanı hangisi ise iniside çıkısıda aynıı güzergahtan yapmalısınız. Yada çıkarken heyecanlı inerken emniyetli olur derseniz diğer yürüyerek inilen güzergahlar hakkında bir arastırma yapmalısınız. Trekaing grubu için gidilen yol geri dönüş yolu olacağı için kamp alanındaki malzemeler yukarıya çıkarken kullanılan araç ile tekrar gerisin geriye yüklenerek iilk gönderilen noktaya indirilebilir. Fakat bsiklet grubu bisiklet ile yola çıkıtğı zaman çadırlarını ve mazmeerini toplamıs olmalı.

Güzergah konusunda sizlere uygun olan inisi az evvel yazdığım gibi bir arastırın. Fakat şuda varki çıkan her bisiklet grubu yada arkadasımız çıktıkları güzergahtan inmisler. Bilindiği gibi bildiğiniz yol en iyi yoldur her zaman için. Bunuda dikkate alın.

Artı araba ayarlama isi sanırım sonraki haftalarada netlestirilecek bir durum ve bunu yanındada alısveris ile ilgili durumda aynı derecede sonlara yakın halledilecek gibi..