Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

7-8 Agustos Uludağın zirvesine gidiyoruz

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Orhan Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Geçen hafta yaptığımız Uludağ turunda yolun sonuna yaklaştığımızda Dinçer hariç rampalara karşı içimizde bir nefret oluştuğunu farkettim. Kendimi mazoşist duygular içinde gidip gelirken buldum ve son noktayı koydum. Bir süre tepe görmek istemiyordum. Yazı deniz kenarlarında gezerek tamamlayacaktım. Aradan bir gün geçince bu durumun değiştiğini fark ettim. Sanki dağ beni geri çağırıyordu. Bu durum dağ tırmanışı ve uzun deniz yolculuğu yapanlardada oluşurmuş. Herhalde insan bünyesi içinde bulunduğu zor şartlar nedeni ile pes ediyor ama aradan zaman geçince başarmanın sarhoşluğu veya başaramamanın kabullenilmemesi sonucu yeniden deneme arzusuna kapılıyor. İnsanoğlu bu hırsı sayesindeteknolojiden sağlığa kadar bu gün faydalandığımız başarıları sağlamıştır.
    İşte bu duygularla yazışırken konaklamalı bir tur yapıp zirveyede çıkmak fikri ortaya çıktı. Önce Eylül başı olarak planlanan tur tarihi hava şartlarının değişebileceği endişesi ve Ramazan nedeni ile Ağustos başı olarak kararlaştırıldı. Bu bilgiler ışığında:

7-8 Ağustos Çadırda Konaklamalı Uludağ Zirve Turu:

7 Ağustos Cumartesi günü sabah 7.30 feribotu ile Güzelyalıya(Bursa) geçiyoruz. Feribottan çıkıp toplandıktan sonra Bursaya doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.
    Bursadan katılacak arkadaşlarımız evlerinin bulunduğu konuma göre yine Koruparktan veya Yalova tarafından gelecek arkadaşlarla Tophaneden gurubumuza katılabilirler. Tophanede bir mola veriyoruz. Birşeyler atıştırıp su ihtiyacımızıda karşıladıktan sonra Uludağa doğru yola çıkıyoruz. Tura katılacak arkadaşlarımızın kask ve eldiven kullanmaları kendi sağlıkları ve bizleri üzmemeleri açısından şarttır. Yolda kopmalar mutlaka olacaktır. Bu konuda kimseye sınırlama koymuyoruz. Yalnız tek şart en az 2 şerli guruplar halinde gurup disiplinine uyulması ve bu 2 kişiden en az birisinde tamir ve ilk yardım malzemelerinin bulunmasıdır. Aramızda irtibatı telefon ile sağlayacağımızdan numaralarımız birbirimizde olacaktır. Hedefimiz tura katılan herkesin en azından konaklayacağımız Oteller bölgesi civarına kadar çıkmasıdır. Geceyi yanımızda götüreceğimiz çadırlarda geçirdikten sonra 8 Ağustos Pazar sabahı erken bir saatte kalkarak yapacağımız kahvaltının ardından zirveye doğru çıkışa başlayacağız. Bu etkinliğe arzu eden arkadaşlarımız katılacak arzu etmeyenler ise çadırda biraz daha sabah keyfi yapacak veya treking şeklinde tırmanacaktır.
    Zirve çıkışının ardından kamp yerimize geri dönerek malzemelerimizi toplayıp, çöplerimizi çöp kutularına atarak bulduğumuzdan daha temiz bir mıntıka bırakarak Bursaya ineceğiz.Vaktimiz kalırsa Bursada kısa bir gezi yapıp yemegimizide yedikten sonra birbirimizle vedalaşıp ayrılacağız. İstanbuldan gelenler 20.00 feribotu ile Yenikapıya döneceğiz.
    Bu tura başka illeride kapsayan geniş bir katılım olmasını arzuluyoruz.

Arkadaşlar bu başlık altında yukarıda yazdıklarımda dahil herşeyi tartışabiliriz. Bu tur bir kişinin veya gurubun turu değil hepimizin turudur. Hep birlikte yola çıkacağız ve hep birlikte başarıp geri döneceğiz. 7 Ağustosta Yenikapı feribotunda veya Bursada görüşmek üzere.

2. Orhan Kılıç

Seviye:
    Gezinin katılımcı sayısına bağlı olarak ertelenmesi söz konusu değildir. Meteorolojik şartlar nedeni ile 1 hafta öne veya 1 hafta geriye alınabilir. 1 hafta sonrası Ramazan olacağından bunu en son ihtimal olarak düşüneceğiz.

3. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Tophane'den çıkış saat kaçta başlayacak?

bahtiyar közen bunu beğendi.
  4. Orhan Kılıç

Seviye:
    Geçen hafta 11.30 da başladık. Bu seferde o saatlerde başlayacağımızı tahmin ediyorum.

bahtiyar közen ve Agamemnon bunu beğendi.
  5. mert yazgan

mert yazgan Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba orhan abi; bu sefer sizlerle otellere kadar gelmek isterim.gece kalma benim için problem olabilir. o yüzden otellere kadar sizinle gelip, akşam dönüşe geçemeyi düşünüyorum.

6. Orhan Kılıç

Seviye:
    Mertçiğim kendini başarabilecek güçte görüyorsan memnuniyetle. Yalnız inişte dikkatli olman lazım en az çıkış kadar yorucu oluyor. Hala bileklerim ve avuş içim ağrıyor. Hoşçakal.

mert yazgan bunu beğendi.
  7. Agamemnon

Agamemnon Kıdemli Üye

Seviye:
    Orhan bey merak ettim; iniş 1 saat sürüyor mu?

8. Orhan Kılıç

Seviye:
    Şehir içine kadar yaklaşık 1 saat sürüyor. Biz o gün Tophaneden gelen yol ile Çekirgeden gelen yolun kesişme noktası olan Milli Park 15 km, Uludağ 26 km levhasının olduğu noktaya 45 dakikada indik. Bu süre içinde yolda Metin ve Atakanla buluşup Atakanın benim çantamda olan rüzgarlığı giymesi ve Milli Parktan sonraki araç konvoyu dahildir. Arabadan daha hızlı iniş yapabiliyorsunuz ama ayaklarınıza ve bilekleriniz ile avuç içinize binen yükten dolayı biran önce bitse hissine kapılıyorsunuz.

Ahmet ERTAN ve Agamemnon bunu beğendi.
  9. kerem seckin

kerem seckin Kıdemli Üye

Seviye:
    abi söyleseydin konuyu bari ben açsaydım :D :D

ben buna katılacağım büyük ihtimal ancak
    çadırı neremizde taşıyacağız ? çadır haricinde uludağda sabahlayacaksak uyku tulumu vs. bütün bunları siz nasıl yapıyorsunuz
    biraz detay alabilir miyiz
    ve zirveye yürüyüş yine bisikletlerle mi??

Orhan Kılıç bunu beğendi.
  10. Orhan Kılıç

Seviye:
    İlk kez bir tur duyurusu yapayım diye ricada bulundum sağolsun arkadaşlar kabul ettiler. Bu konuların herbirisi tartışılarak kararlaştırılacak. Ayrıca daha önce turun anlatımını yaptığımız konu başlığı altında yapılan fikir alışverişleri de konuyu öncesinde takip etmeyenlerin kolayca izleyebilmeleri açısından Dinçer tarafından buraya taşıyacak.
    Bülent bu konuda belki eşyalarımızı araba ile yukarı çıkarabiliriz demişti. Bu durumu araştırıp bir çözüm bulmaya çalışacağız.
    Ben yinede en olumsuza göre düşünüyorum. Bisikletlerde portbagaj olmalı ve her 2 kişiden birişi çadır ve uyku tulumu, mat gibi malzemeleri taşırken diğeride yiyecekleri taşımalı. Dağda birşey bulup yemek mümkün değil veya bulsakta anasının nikahı onun için 2 günlük yiyeceğimizide yukarı taşımamız gerekiyor. Su var ama Çobankayadaki kampingde konaklarsak ki öyle görünüyor su kaynağı 3,5 km uzakta. Bu durumda bu suyu taşıyabilmek için torba şeklinde su kaplarına gereksinim var.
    İşin en önemli kısmı konaklama malzemeleri. Bunun için küçük çadır düşünsek her 2 kişiden birisinin çadır temin etmesi gerekiyor. Herkesin uykutulumu ve mat temin etmesi gerekiyor. Herkesin gece üşümemek için polar giysi(yer tutmaması açısından) veya kazak pantalon bulundurması gerekiyor. Neticede denizkenarına gitmiyoruzki kumsalda sereserpe uyurum diyelim. Bu durumda eşyaların yukarı transferi önem kazanıyor ve kaçınılmaz görünüyorki eğer kalabalık olursak bu iş için kiralayacağımız bir araca vereceğimiz para kişi başı fazla birşey tutmaz. Yok olmadı sayımız az o zamanda gerekirse kendi araçlarımızdan birisini tahsis ederek bu işi halledeceğiz.
    Sözün kısası artık yola çıktık öyle veya böyle zirveye çıkacağız.

metin1973, mert yazgan ve Dinçer ÜNSAL bunu beğendi.
  11. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Katılmayı çok isterim.

Bir şasi kep ya da bir van kiralayıp eşyaları göndermek en iyisi olur diye düşünüyorum.

Orhan Kılıç bunu beğendi.
  12. Orhan Kılıç

Seviye:
    Herkes fikrini söyleyecek ve hep birlikte bu işe bir çözüm bulacağız. Mantıklısıda eşyaları araçla yukarı yollamak.

13. Dinçer ÜNSAL

Dinçer ÜNSAL Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkese iyi akşamlar;
    Bilgileri birazdan toplamaya başlayacağım.
    Bu arada Çobankaya'da kamp yeri çevresinde 3-4 tane çeşme var.Su taşımaya gerek yok :S

metin1973 ve Orhan Kılıç bunu beğendi.
  14. Orhan Kılıç

Seviye:
    O insanlar suyu daha lezzetli olduğu için mi ayı çeşmesinde kümelenmişlerdi?
    Bu iyi haber hiç olmazsa su taşımaktan kurtulduk. Bize su lazım. Su olsunda nasıl olursa olsun. :)

birolcakir ve metin1973 bunu beğendi.
  15. Orhan Kılıç

Seviye:
    Bekleriz.

16. Dinçer ÜNSAL

Seviye:
    Yararlı olacağını düşündüğüm bir kaç güzergah arası zamanlar:

Güzelyalı - Korupark(Korupark, benim evimin olduğu yer) 15 km, 22ortalama ile yaklaşık 40 dakika.Yolda güzelyalıdan hemen sonra 2 parça halinde uzun bir rampa var.Ondan sonrası bayır aşağı ve bademli kavşağından sonra Koruparka kadar düz.

Korupark - Çekirge Uludağ yolu. Uzunluğu tam bilmiyorum ama tahminen 10 15 kmdir.30 ortalamayla 25 dakkaya ordasınız.Çekirge yoluna dönmek için Acemlerden sağa döneceksiniz.Acemlerden itibaren bayır tırmanmaya başlarsınız.
    (yada Korupark-Tophane(Heykel) yaparsınız, yolunuz bir kaç km uzar ama hem daha geç bayır çıkmaya başlarsınız(Merinosun oradan), hemde tophanede durup dinlenirken güzel Bursa'yı seyretme imkanı bulursunuz.(Benim tavsiyem Tophane'den Uludağ yoluna çıkmanız yönünde)süre olarak da aynı zamana çıkarsınız düzlükte daha hızlı gideceğinizden.)..

Tophane - MilliPark Girişi 23 km.Rampalar başlıyor ve bitmek tükenmek bilmiyor.Ama burası rampaların iyi kısmı.Çünkü eğim milliparktan sonra artacak.Süre tamamen sizin o günkü performansınıza kalmış.Ama ortalama 10 12 kmyle çok rahat çıkılabilir.

Millipark - Oteller 11km.Rampalar iyice dikleşiyor.Buradaki performansınızı, şimdiye kadar gücünüzü nasıl kullandığınız belirliyor.Tavsiyem, gücünüzü dengeli kullanın.Ama ufak bi iyi haber.Sarıalana gelmeden önce ufak bir bölüm düz hatta hafif iniş.Ama tekrar çıkacağınızı unutmayın.Sarıalandan Oteller 4 km

Oteller - Çobankaya - Bakacak. Artık Uludağa çıktınız.Tebrikler.Bu kısım Uludağ'daki gezinti kısmı.3 km Çobankaya(kayaların üstüste yığılı olduğu bir yer), Çobankaya'dan da 4 km Bakacak.Buralar genelde düzlük.Rakımda pek bir değişiklik olmuyor.Otellerden Çobankaya'ya doğru yola çıktığınız anda karşınıza müthiş bir iniş çıkıyor.Eğer şanslıysanız rüzgar arkanızdan eser Burada en yüksek süratinizi çok rahat geliştirebilirsiniz.İnişin sonundaki viraj çok sertmiş gibi gelebilir ancak göründüğü kadar sert değil.O yüzden tedirgin olup hız kesmeyin ve sonrasında gelen yokuşa mümkün olduğunca fazla hız taşıyın.

Oteller - Zirve, Bu yolu bisikletle hiç gitmedim.4 kez zirveye çıktım ama hepsi yürüyerekti.Ama bu seneki planlarımda biskletle zirve yapmak da var.Otellerden önce volfram madenine çıkmanız lazım.Maden için de Kar Tanesi Oteli ni geçtikten hemen sonra sağa dönmeniz gerekiyor ve yol sizi zaten madene çıkartıyor.Madenden sonra elle çıkacağını çok dik bir tırmanış var.Küçük zirvenin dibinden yamaca tırmanıyorsunuz.Çok dik(500 metre yükseliyorsunuz) yalnız kısa.Tırmanış bittikten sonra artık hep düzde gidiyoruz.Tepelerin arasından, patikayı takip ederek zirveye ve göllere ulaşıyoruz.Yürüyerek yaklaşık 2 saat çekiyor.Bazı yerlerde bisikletle gidilirse yine 2 saate gidileceği kanaatindeyim Zirve yolunda sürüş konusuna gelirsek, abartıldığı gibi değil.Bir çok yerde, uygun lastikle dağ bisikleti sürülebilir ama çok teknik gerektirdiği bir gerçek.Hiç bir şekilde gölgesinde dinlenebileceğiniz bir ağaç hatta bitki bile yok.Aynı zamanda çok rüzgar ve çok çok sivri taşlar var(Zemin tamamen taşlarla kaplı, toprak bir patika beklemeyin.Rüzgar bütün toprağı süpürüyor.).Bu taşlardan bisikletinizi özellikle lastiklerinizi korumalısınız.İnce yanaklı lastikler kolay bir şekilde yarılabilir.

----------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

17. Cool_uzak

Cool_uzak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Konu başlığını iki ara bir derede ne zaman açtında iki sayfa yazı oldu burada Orhan abi? Sonumuz hayırola diyorum. Baş koyduk bu yola hayırlısı ile..

Ve...

Bir gece kalacağımızı düşünerek hareket edecek olur isek malzemeleri araba ile yukarı çıkarıp indirmek kiralayacağımız bir araba ile mümkün olacaktır.( Belki iniş sırasında gerekmeyebilir. Ama ben araba ile indirilmesi taraftarıyım. Emniyetli bir iniş için.

Fakat kiralanacak araba Bursa içinden mi yoksa Mudanyadan mı kiralanacak? Kiralanmalı mı? Buna net bir karar vermemiz gerekiyor.

Eğer üç bes kişi gider isek ben arkadaşımdan rica ederim onun arabası ile yukarı ..kamp, yiyecek, içecek ve giyecekler şeklinde ...malzemeleri benzin parasını koymak sartı ile yollatırım.

Fakat sayı tabiki fazla olacağı için bu başlıkta net olarak bir araç kiralamamız gerekecektir. Ayrıyetten malzemeleri yukarı gönderme konusunda karşımıza söyle bir durum daha çıkıyor. O da malzemeleri tek başına Uludağ Zirveye kamp alanına gönderemeyiz. (Gonderebiliyor isek ne ala).

Bu konuda yapılacak olan iki sey var. Bir kisi malzemeler ile yukarıya çıkacak ve günü orada geçirecek. (İsterse çadırlarıda kurabilir. Ne güzel olurdu. :) )

İkincisi ise malzemeleri Bursa'da yada Mudanya'da yaşayan bir arkadasa yada arkadaslara bırakarak bizlerden zirveye ilk varacak olanlar zirveye varmadan once arkadaas/lara haber vererek aracın yukarı gönderilmesini isteyecek.

Her ne olursa olsun aşağıdan bir şekilde yardım almamız gerekiyor. Yiyecekler konusunda özellikle. Alışveriş yapıp yukarı çıkamayacağımız için bizim listemize bağlıolarak alişveriş yapacak arkadaslara ihtiyacımız olacak. Bu malzemelerde araç ile yukarıya gönderilecek.

Böyle bir durumda ise bizlere kalan en kötü şey çadırları kurmak ve yerleşmek olacaktır.

Oteller yada çoban kayasından zirveye tırmanıs için bisikletler ile gidileceğine Dinçerin dedikleri üzerine kara verdiğimizi varsayarak.

Asıl zirveye gider iken yanımıza almamız gerekenler nelerdir? Benim internetten araştrdığım kadarı ile Uludağ'ın asıl zirvesi çıplak ve rüzgar alan bir alan. Oteller bölgesine bile varamadığım bir önceki tırmanısımda her durduğumda esen serin rüzgar ile üşümüştüm ki zirve bu nedenle bisiklet ile gidildiğinde terli olacağımızdan bizleri diğrer yüksekliklere nazaran dahada fazla etkileycektir Tecrübeli olan Dinçer bu konuda gerekli yönlendirmeleri sağlıklı bir biçimde o yapacaktır. Fakat yinede doğa sporlarında olmazsa olmaz malzemeler vardır.

Bisiklet ayakkabası ile zirveye çıkılmaz. Bu nedenle boğazlı yada yarım boğazlı goretex ayakkabı, polar üst kıyafet, termal bir içlik, belki bir bere(kalın kumaş mandana) ve kalın alt polor veya kalın alt eşofman, yünlü bir çorap ve belkide uzun parmaklı eldiven. Eğer var ise çabuk kuruyan bir alt pantolanlar ve giysiler seçilmelidir.

Herkesde varolduğunu sayarak küçük bir sırt çantası yolda tüketilebilecek malzemeleri taşımak ve kolay hareket edebilmek adına gerekli.(içeçecek yiyecek ve ilk yardım malzemeleri için), Yada bisiklet çantalarına yüklenir. Hangisi kolayınıza gelir ise.

Yilecekler konusunda ise zirveden birşey alamayacağımız için aşağıdaki arkadasların son dakikada yapacakları alış veriş ile yukarıda mangal da yapabiliriz yada yapacağımız bir liste ile konserve yiyecekler türkerek te bu konuda kendimize bir kolaylık sağlayabiliriz. Çanak çömlek götüremeyceğimize gore. Izgara zaten olmazsa olmaz birsey kamp alanında.. Mutlaka et tüketecğiz akşam yemeğimizde. Meyve ve sebze domates salatalık, biber gibi yiyecek, enerji barları çikolatalar, helva( Baklava demeyeceğim çok beklersiniz.) ve kaybedilen mineralleri geri alabilmek adına sodalar ve sular hatta ayranlar.. Plastik çatal bıçak ve tabak( Bu malzemelerde geri dönüsüm için geri götürülebilir.) Yada evden getirip geri götürebileceğiniz çatal bıçak ve kaşık.

Bunları yazdım. En azından bir gece kalsak bile üç öğün yemek yemek gibi bir durum ile karsı karsıya kalabiliriz. Çünkü zirve tırmanısından sonra kamp alanına gelecek ve yorgun vucudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak adına birseyler yiyeceğiz.

Kamp malzemeleri..

Çadır, tulum, mat, bir fener, çok amaçlı çakı, kafa lambası veya el feneri ve bunlar için yedek piller. Akşam giymek için temiz giyecekler. Var ise sürekli olarak kullandığnız ilaçları almalısınız.

Zirveye çıkarken kullanmak için güneş kremi ve bir güneş gözlüğü. Nerede lazım olacağı belli olmayan iğne ve iplik.

Eksiklerim var ise tamalayacaksınız. Fazla malzemeler var isede atacaksınız. Ama gerişe birseyler kalsın arkadaslar.:).

Daha önümüzde çok zamanımız var. Yazılanların çok olması gözünüzü korkutmasın. Bunların hepsi genelde çantalara sığan malzemeler. Hersey sistemli ilerlediğinde buradaki hersey çok kolay olacaktır.

:in:

metin1973, mert yazgan ve Orhan Kılıç bunu beğendi.
  18. Dinçer ÜNSAL

Seviye:
    ------------------
    -------------------

19. Dinçer ÜNSAL

Seviye:
    Evet, o su daha lezzetli ve soğuk.Ayrıca o suyla çay daha güzel demleniyor ;)

Ama Uludağ'daki suların bi tamamı çok çok güzeldir ;)

birolcakir, metin1973 ve Orhan Kılıç bunu beğendi.
  20. Cool_uzak

Cool_uzak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Dinçer belkide .. Zirveye varmadan dönenin bisikleti kırılsın ...cümlesinin geçtiği mesajımı koymamalı idin. Hani ben çıkamadım ve geri döndüm. O söz bana ait olunca rahatsız oldum birden. :).. Ama istemiyorsanız gelmem. Bisikleti de kırarım. :)

Sen yine burada lastikler ile ilgili yazdığın seyleri geçtiğimiz hafta sonu tırmanısında da söylemistin. Simdi bu noktada benim yeni lastıklerde almam gerekli. Alabileceğimihiç sanmıyorum. Vazgeçmek üzereyim ben. :p .. Bu işin bir pazarlığını yapsak diyorum. Ne derseniz? :D

Bisiklet ile sartmı yahuuu?

birolcakir, metin1973 ve Orhan Kılıç bunu beğendi.