7-8-9 Ağustos'ta İstanbuldan Ankaraya süreceğim.

Tepki
16
Merhabalar,
İçimdeki bisiklet aşkını rüyalardan gerçek hayata taşıma fırsatını 40 gün önce elde ettim ve bu aşkın insanı ne kadar mutlu ettiğini tattım,tadıyorum ve tadacağım.
11 Ağustos'ta Aselsan'da yapacağım staj için Ankara'ya gideceğim.
Tabii ki bisikletle gitmeyi düşünüyorum.
Çevremdekiler inanılmaz,imkansız bir şey olduğunu söyleyerek şevk kırmaya çalışıyorlar ama sanırım sizlerin desteğiyle ben bu yolda devam edeceğim.

Süre olarak 3 gün düşünüyorum(7-8-9 Ağustos).Uzun yol tecrübem yok.Bisikleti aldığımdan beri(30-40 gün) 400km yaptım ama bu tarihe kadar alışmaya çalışacağım.

Henüz detaylı plan yapmadım.Zamanla detaya ineceğim.

Bana eşlik edebilecek arkadaşlar arıyorum,çok sevinirim.

Güzergah yardımı, konaklama bilgisi kısacası her konuda sizlerden yardım bekliyorum arkadaşlar.(yardım beklediğimi söylemesem bile yardım edeceğinizi biliyorum işte bu yüzden sizleri çok seviyorum ve beni bisiklete daha da bağlayan tura çıkan arkadaşlara yapılan yardımlar,destekler...Sizlersiniz.)

Sağlıcakla kalın.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Scudo

ahmedseref

Forum Demirbaşı
Tepki
550
Hocam çevrenizdekiler gibi konuşmayacağım, onlardan yana da değilim sizden yana da...

1. Böyle uzun bir yola tek başına çıkmayın.
2. Yolun kaç km olduğunu bilmiyorum ama en az 600 km olduğunu tahmin ediyorum gün başına 200 km düştüğünü hesab ediyorum.
Bu da az bir rakam değil.

Süreyi biraz daha uzun tutup ayakları daha yere basan bir tur planıyla ve de forumumuzdaki değerli turcu üstadların da fikirlerini alarak daha az sorunla baş edeceğini garanti edebilirim.

Amacım şevkinizi kırmak değil tam tersine şevkinizin kırılmasını önlemek için...
Saygılar

• Beğen
Tepkiler: ismailscott
Tepki
16
Arkadaş bulmaya çalışıyorum.Tek başına çıkmanın tehlikeli olabileceğini biliyorum.
Yol 450km civarında.
Süreyi belki 4 güne çıkarabilirim.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@ismailscott

Gerçekten dusunceniz güzel. Sitede bu tarz uzun yol tecrübesi olan arkadaşlarımız var.

yol 600 km ise bile 4 gunde tamamlanacaksa gun başına 150 km düşer.

Planlı programlı çalşma ve iyi bir ekip arkadaşı bulursanız saatte 10 km bile gitseniz 10 saatte 100 km yapar en kötü ihtimalle tabi hızlanacağınız yerler olacak uzun tırmanma şeritleri olabilir.

Her şey göz onun alındığında gun/100-150 km sürüşler çok zorlamaz.

Bende en son bir günlük performansımda 5 saat sürede 112 km yaptım.

Eğer bunu gunluk 10-15 saatlere taşıdıgımızd asağlam bir beslenme ve dinlenmeyide es geçmemek lazım. Neden olmasın?

profesyonellerden yardım almak şart.

saygılar.

• Beğen

myaba07

Üye
Tepki
29
mükemmel düşünmüşsün dinlenme yerlerini güzel planladıktan sonra neden başarmayasın ki. Bakma çevrene bende antalyaya giderken kimse başarırsın demedi we ben bunu başardım hedefsiz yaşamak kadar kötü birşey yok.. Gerçekten yapabileceğine inanıyorsan düzenli antremanla performansını yükselterek günde 150km yaparsın ama ekipmanının eksik olmaması lazım yoksa cok vakit kaybedersın. Keske bende gelebilsem mükemmel bir heyecan yaşamış olurduk :( Bisiklet sewerler DENİZLİde bir ewiniz olduğunu unutmayın

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@myaba07

hocam merhaba. Sizin gibi arkadaşlarımız oldugu için cok seviniyorum. Kesinlikle başarının birinci sırrı kararlılıktır.

Benimde hedefimde bir günde 200 km - duruma göre 274 kilometre mesafe alma dusuncem var.

Bisikletim bir mtb salcano ng650 modeli üstün bir bisiklet değil ama 5 saat 58 dakikalık bir süreçte bu bisikletle hiç aralıksız 112 kilometre mesafe almayı başardım. üstelik sadece 1 aylık kullanıcıyım.

2 gunde bir 80 km lik antremanlar yapıyorum. ( birer gun ara veriyorum kasların dinlenmesi icin)

Yokuş performansım çok iyi.

Fakat bana daha fazlası lazım.

yardımcı olabilirmisiniz.

myaba07

Üye
Tepki
29
@gokhancan

tabı elımden gelenı yaparım :) 270km buyuk bır rakam bunun ıcın epeyce ter dokeceksın hersey bısıkletınle butunlesmende aslında bısıkletını sewıorsan 1gun ıcınde 15-16 saat pedal basabılecek duruma gelmeden buna kalkısma cunku 100-120km den sonra kaslarda baya bır laktık asıtten dolayı agrı duymaya baslıorsun ben antalyaya gırdıgımde yorgunluktan tıtredım hava sıcak olmasına ragmen kaybettıgım mınarellerden kaynaklı korkunc bır tıtreme oldu gercı ben en fazla eforu son 60km de yaptım sanırım bununda etkısı oldu, zamanın warsa ınanaıyorsan basaracaksındır. Denızlıye ugrarsan burda bırlıktede pedallarız :D gorusuruz son olarak hergun bısıklete bınmeye calıs 30km bın ama hergun bın

Tepki
16
Bu güzergah hakkında bilgisi olan ve bana eşlik edebilecek arkadaşlardan haber bekliyorum.
Tecrübeli abilerimizden de engin bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.Şİmdiden teşekkürler.

Tepki
1
selam ismail. ben 2 sene önce izmit ankara yapmıştım. izmit adapazarı akyazı nallıhan beypazarı ayaş hattını kullandım. 2 günde ankarada oldum. bisikletim dağ bisikletiydi ve yanımdaki eşyam fazlaydı. ilk gece dinlenmedim yola devam ettim. ikinci gece otelde kaldım. izmit adapazarı arasında trafik problemi yaşamıştım. sen yaklaşık 450km gideceksin. istanbul izmit arasında muhtemelen trafik çok yoğun olacaktır. tavsiyem izmite ya da hiç olmazsa gebzeye kadar trenle gitmen. nallıhandan 30km önce uzun ve zorlu bir rampa var. bunun haricinde yollar çok güzel. bir de köpek sorunu var. 1-2 tanesi gerçekten saldırgan çıkıyo. Ama diğerleri zararsız. seni bilemem ama ben yanıma silah almıştım. kesinlikle tek başına çıkma. ben öyle bi hata yaptım. çünkü canın çok sıkılır. sana eşlik etmek isterim ama şu anda ankaradayım ve bisikletim de ankarada. aklına takılan bişey olursa cevaplamaya çalışırım

• Beğen

metan

Üye
Tepki
55
@gokhancan

henüz uzun yol tecrüben yok, hatta bisiklette yol tecrübem dahi çok az henüz 300 km ama, aklıma takılan bir nokta oldu. saatte 10 km 10 saatte 100 km demişsiniz.

rampalarda çok aşırı dik değilse hız 10 zaten. yani ortalama 20 km gibi bi hızla gidilebiliyor.

uzun yolda çokmu yoruluyor insan da ortalama 10'a düşüyor öğrenmek istedim. haftaya bizimde bi iznik projemiz var.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@metan

Hızın tabiki düşücek. Ben onu örnek olarak verdim. Laktik asit bacaklarında birikmeye başladıktan sonra 20 - 25 km hızlarla zar zor gidersin zaten.

Laktik asit birikmesini anlaman için şöyle bir koşuya çık.

Koşuda daha cabuk oluyor o olay. O zaman antremanın ne demek oldugunu anlıcan zaten.

uzun yoldan önce mutlaka şöyle bi 10 km koşmayı dene Laktik asit birikmesini anlican.

saygılar.

Tepki
16
@özgürçocuk1986

Teşekkür ederim.İnan aklıma gelmemişti bu güzergah.Ben de bolu dağını düşünüyordum kara kara.Kaç km fark ediyor bolu güzergahı ile?
o bahsettiğin rampa kaç km acaba?
Köpekler için taş ve mataradan su fışkırtmak gibi ilkel yöntemlere sahibim idare ederiz artık.
Yatma konusunda ise henüz bilmiyorum, acaba çadır mı olur yoksa petrollerden rica edip kenarda sızsam diye düşünüyorum.
Çadıra pek sıcak bakmıyorum ama olabilir.
Adapazarına kadar gökhan adında bir arkadaş eşlik edecek sağolsun.
Oradan sonra da inşallah başka gönüllüler buluruz.
Bulamazsak da yalnızlıkmış kaderimiz deriz yola devam ederiz.
Teşekkürler.

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@ismailscott

bu gun bisikletçiye gittim. Bakalım o tarihe kadar sorunum cozulecekmi bana 3 gün süre verdi.

Ayrıca yedek malzemelerimide almam gerek. maddi anlamda biraz zorlamayla olacak insallah.

eğer yetişirse artık yola cıkarız.

Tepki
16
İnşallah yetişir gökhan.
Boluya kadar belki bir arkadaş daha eşlik edecek.
saygılar.

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Sevgili Gökhancan,
Yukarıda yazdıklarından (eğer yanlış anlama yoksa) anladığım kadarıyla uzun yol biraz abartılmış. Soru soran arkadaşı aydınlatmak için ben söyleyeyim.
Hava aşırı rüzgarlı olmadığı sürece ortalama hız 15'in altına kolay kolay düşmez.
Haa teri gelir dik bir rampada hızın 5-6-7 km\h lere kadar iner ama inişte kısa bir sürede olsa kat ve kat fazla hızlandığıın düşünülürse ort. yaklaşık olarak değişmez.Tek etken senin hızlı veya yavaş kullanmandır.
Örneğin: 6 km\h ile 20 dk tırmandın. 2 km çıkmış olursun.
Bu 2 km.yi saatte (ortalama) 60 km\h ile insen 2dk sürer.Yani hız 10 kat arttı zaman 10 kat azaldı. Ortalama değişmedi.
Peki neden inişi ortalama 60 aldık.Çünkü hızınızın çıkarken 6'lara indiği bir rampa diktir ve inişinin aynı diklikte olduğu hesap edilirse (az da olsa yol tecrübeniz varsa) 60 az bile dersiniz.
İsmail kardeşim senide planından dolayı tebrik ediyorum.Tek tavsiyem süre en az 4 gün olsun çünkü yol tecrübem yok demişsin.Köpek gördüğünde hızlanmaya çalışma (tabii ki duruma göre) eğer çok yakınsa yavaşla ve köpeği azarla,köpeğe deli gbi bağır. (Köpek: "bu bendende deliymiş" desin) ve gitsin.
Yolun açık olsun.Umarım herşey planladığın gibi olur.
Allah yardımcın olsun

• Beğen

gokhancan

Forum Bağımlısı
Tepki
661
@matrixod

Sizin hesaplamadıgınız tek bir şey var. Uzun pedal basma süreleri ve vücudun buna alışma süreci.

Arkadaşımıza eşlik edicem ama korktuugm nokta laktik asit bacaklarını erkenden sararsa o zaman kötü olur.

Laktik asit birikmesini engellemek için 1-2 ay sürekli buna benzer antremanlar yapmak lazımdır. 150 km lerden sonra bacaklara buyuk bir ağarlık çöküyor yaşayan varsa bilir.

Tecrübe denen olgu burada önemli.

• Beğen

beyzade1978

Aktif Üye
Tepki
107
İsmail kardeş, çevrendeki olumsuz yorumlara kulağını tıka derim,malumun yaşadığımız toplumda birçoğu bunu delilik olarak değerlendirecek ama sen hiç şevkini kırma,bir arkadaşın istanbul-izmit tren tavsiyesi olmuş ben katılmıyorum,mecbur kalmadıkça taşıt kullanma derim çünkü turunu yaralamış olursun,bizimde kuzenle istanbul-kastamonu projemiz var fakat seneye kısmet olacak gibi görünüyor, kesinlikle gidemeyeğin bir mesafe değil buna inan ama tekrar söylüyorum forumun dışında kimsenin seni bu tur için desteklemesini fazla bekleme. Tavsiyem konaklama için yol üzeri kalınacak tesisleri tercih etmenden yana olacak.. hem daha iyi dinlenmen hemde daha dinç pedal basman için ama bu tamamen senin tercihine kalmış..Yaşı sendende küçük Feyyaz Alaçam kardeşimiz Artvinden Mersin e 3500-4000 km yi tek başına pedallıyor, önemli olan sadece yola çıkmak.. gerisi gelir.. Kararın için tebrik ederim

• Beğen

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Burada malzeme listesi var (link)
Yola çıkmadan önce bir kontrol et istersen kolay gelsin:)

• Beğen