Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

6'lı sisteme 8'li Acera vites-fren kolu takılır mı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında emirhan.dongel tarafından paylaşıldı.

1. emirhan.dongel

emirhan.dongel Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar selamlar,

Detaylı açıklamadan önce peşin peşin soruyu özetleyeyim vakti olmayanınız vardır: Bisikletim 6'lı sistem, eski 18 vites olanlardan. Bu bisiklete, başka hiçbir parçayı değiştirmeden, 8'li Acera vites-fren kolu takımını takıp, 7-8 konumlarını kullanmadan da olsa çalışmasını sağlayabilir miyim?

Tanışma konumda anlattığım üzere eski dağ bisikletimi kullanmak durumundayım. Ben üniversite ve iş derken Konya dışında olduğum sırada kuzenim ve babam kullanmıştı, sağolsunlar köşebaşı bisikletçisine verip akşam almaktan başka bir şey yapmamışlar ve bu arada gidona muhtemelen çin malı ucuz bir çevirmeli (twist) tip vites "kolu" takılmış. Sürekli kaçan ayar, doğru düzgün vites değiştirememe ve özellikle de eldivensiz kullanımda elimi acıtması gibi sebeplerden tetik tipi vites koluna geçeceğim.

Ayrıca fren kollarımın da değişesi geldi; başlamışken cantilever tipi frenlerimi V frene çevireyim diyorum (daha uzun kolları daha yüksek moment uygulayabiliyor janta).

Bisikletim 1990'lardan kalma "18 vites" denilenlerden. 6'lı ruble var ve herhalde freewheel denilen cinstendir. Bu bisiklete çok masraf yapana kadar yeni bisiklete para biriktirmeyi düşünüyorum, o yüzden tekerlek-göbek-aktarıcı-kaset ruble geçişi, bu sırada anladığım kadarıyla gerekecek aynakol vs değişimine para ayıramıyorum. Sadece vites-fren kolu ve V fren geçişi yapabileceğim.

Sahibinden.com'da disk frene geçen bir kullanıcı 8'li sistem vites kollarına sahip Acera fren takımını satıyor. Vites-fren kolları, fren bacakları hepsi dahil 60 TL istiyor.

Ben bunu alsam 6'lı sistem eski bisikletime takabilir miyim? Eğer 2 vites boşta kalarak oluyorsa (eski arka aktarıcıyı son dişlide limitleyip son 7-8 konumlarını kullanmadan) bunu almayı düşündüm. Ama mesela bu vites kollarının vites aralıkları (çekilen tel uzunluğu) farklı mıdır bilemedim.

Şimdiden teşekkürler.

2. emirhan.dongel

emirhan.dongel Yeni Üye

Seviye:
    Anlaşılan daha önce tartışılmış bir konuymuş, kimse tekrar uğraşmamış. :) Vallahi konuyu açmadan önce aradım ama, benim kabahatim değil. :)

Neyse. Bu arada şöyle bir gelişme oldu, kendi konusuna ikinci mesajı yazan ezik rolünü üstlenme pahasına, bisiklet günlüğüne giriş niyetine yazayım. Forumdan Emre Çavuş1 nickli arkadaş mesaj gönderip, kendisinin 8'li sisteme geçtiğini, eski 7'li sistem parçalarını komple 50 TL'ye satabileceğini söyledi. Zaten büyük para olmadığından 5 TL ikramın olur mu dedim sadece usuldendir diye. :) Bir ucundan tutmadan işi öğrenemeyiz değil mi?

Mevcut durumda:
    1. 7'li sistem Tourney arka aktarıcı ve buna uygun vites kollarım olacak. Fren kolları da üstünde, yarın fotoğraflarını göndermesini rica ettim o da model numaralarına bakmamış.

2. 7'li sistem Shimano MegaRange ruble. İnternetten araştırdığım kadarıyla bu rublenin özelliği 34'lük en üst dişli. Aklımdaki tek olası sorun bu rublenin benim göbeğe oturup oturmayacağı. Oturmazsa göbek-tekerlek işlerine mi gireceğiz, öğrenelim bakalım. Arka çatala sığacak gibi, Sheldon Brown "Sığar o genişlik farkı çok az, olmazsa çelik kadro birkaç mm esnetilir şekerim" mealinde konuşmuş.

3. Aynakolu da satıyor Emre dostumuz. Yalnız bendeki aynakol, arkadaşımda gördüğüm yeni nesil bir Sedona'dakinden biraz daha büyük görünüyor. Pedal uzunluğum kesinlikle daha büyük. Yeni 7'li sistemde kendi aynakolumu kullanabilir miyim, aynakolu değiştirmek şart mı, onu da öğreneceğiz.

4. Can sıkıntısından boş vaktinde konuyu okumuş olan varsa "E fren diyordun kafan mı iyi?" diyebilir. :) O da olacak, şimdi araştırma aşamasındayım Shimano'ya mı yönelmeli, köşebaşı bisikletçinin önerdiği Alhonga ya da Logan iyi midir yeter midir... V frene uygun fren kolları gelsin bir, seçeriz.

5. Emre dostumuz zinciri de gönderiyor. Bir de elcik nezaketinde bulundu galiba, bana da sürpriz olacak. :)

Tüm bunlar için sökmüşken, mevsimden tırsıp ertelediğim boya işine de girişebilirim. Düz beyaza boyayıp bir tarafına "NX-01", diğer tarafına "Enterprise" yazmak istiyorum. Bu vesileyle forumda geek paratoneri oluruz hem belki. :p

furkan.zaman ve Sinan Ceylan bunu beğendi.