650*23 Btwin Triban 3

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
MTB'DEN YOL BİSİKLETİNE GECTİM 650*23 48 BEDEN KIRMIZI TRİBAN KARBON MAŞALI ESKİ MODEL BİSİKLET İLE YUKSEK HIZA CIKAMIYORUM SEBEBİ NE OLABİLİR VEYA GİTTİGİM SURAT NORMAL DE BEN Mİ EVHAMLANIYRUM KİLOM 60 165 BOY ARKADASDA ALUR700 700*23 MEVCUT 70 KİLO SPEED PEDAL AYAKKABI MEVCUT COOOK GERISINDE KALIYORUM SIKINTI DONANIMDA MI YOKSA BENM KONDUSYON EKSIKLIGIMI BENDE KILIT PEDAL AYAKKABI ALSAM YETISIR MIYIM YOKSA BISIKLETI MI DEGISTIREYM TECRUBESİ OLAN ARKDASLAR YOL GOSTEREBILIR MI DAHA 75 KM YI GECEBILMIS DEGILIM

bt.jpg

arkadaslar yok mu fıkrı olan

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Merhaba, @nuruasakir.

Hızı etkileyen birden çok etken olabilir fakat en önemli etken sizin kondisyonunuzdur. Yol bisikleti konusunda tecrübe sahibi olmadığım için net cevap veremiyorum ama ben de şehir bisikletimde gücümün zayi olduğunu hissediyorum, ilk iş olarak teker göbeklerini değiştirmeyi planlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: nuruasakir

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
sagolun ılk olarak pedal ve ayakkabı temını düşünüyorum daha da olmazsa 28 inç yol bisikleti almak çare kondusyon olarak da 10 senedır ort haftada 200 km mtb bisiklette 1.5 dişsiz lastk vardı.yol bisikletine başlayalı 1ay oldu 500 km kullandım sımdıye kadar

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@nuruasakir Derdini anlayamadım ben kardeşim, ortalama hızı mı soruyorsun, en yüksek hızı mı soruyorsun? Bir kere sen de benim gibi kısa ve hafifsin o yüzden rüzgara karşı direncin çok daha düşük. Ayrıca 650c ile 700'ün tek farkı boyutudur bu da boyun kısa olduğun için sana sürüş rahatlığı sağlar, 700c olunca bisiklet daha hızlı gitmiyor.

Daha 1 ay olmuş, sakin ol zamanla olacak hepsi. Zaten yokuş aşşağı hızın pek bir önemi yok, senin düz yolda çıktığı en yüksek hızın da pek bir önemi yok. Strava kayıtlarına baktım, günlük sürüşlerini biraz daha artır ve çıkabileceğin 2-3 kmlik bir yokuş bulup orayı tırman o da kondüsyonunu ve ortalama hızını yükseltmene fayda sağlar :harika:

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
(link) aslında istediğim cevabı vermişsiniz ort hız ve maks hızdan bahsediyordum yol bisikletinden beklentim biraz daha fazlaydı birde arkaşla tura cıktıgımızda geri kaldıgım için bi yerde eksiklik oldugunu düşündüm sebbini tesbit etmek istedim anladıgım kadarı ile lastik boyutunun etkısı yok kondusyon ve kendı boyutlarım ıle ılgılı sıkıntı

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@nuruasakir Evet, ben de aynı bisikleti kullanıyorum zaten. Senin daha fazla antrenman yapman lazım, 15-20'lerden 30-40lara gelmen lazım ve biraz da yokuş çıkman lazım :harika:

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
anladım saolun yardımlarınız ıcın antreman çözümümüz

• Beğen
Tepkiler: taner07

Kensou

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Batuhan T
Bisiklet
Salcano
@taner07 Boyut daha büyük olunca hızlı gitmiyor mu? Emin misiniz bence bir daha düşünün derim.
Şöyle kıyaslama yapın 26'' bisiklet ile 29'' bisikleti kıyaslayınca çevikliği düşer derler sizce neden?
Bir insan düşünün normal boyutların üzerinde onu normal bir insanla kıyaslayın hangisi bir adım attığında daha uzun mesafe kateder?
Bisiklette de aynı şekilde tekerlek tam 1 tur döndüğünde gittiği mesafe, tekerlek büyüdükçe daha çok olacağı için bir yerden sonra küçük tekerlek(700c ye göre 650c) hız konusunda büyük olandan geride kalıcaktır..
Açıklayıcı oldu mu bilmiyorum ama umarım derdimi anlatabilmişimdir..hayırlı forumlar.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Kensou Uzun uzun tartışmak isterdim ama müsait değilim; Cervelo'nun mühendisleri sizin için cevaplamış (link)

Kensou

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Batuhan T
Bisiklet
Salcano
@taner07 Bende mi bi zeka geriliği var acaba:) Bu mantığa göre ufak bi çocuk bisikletiyle de aynı hızda gidebilmeniz gerekiyor.Bir deneyin derim aynı sürate çıkabilecek misiniz?

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Kensou Beni yanlış anlıyorsunuz, okumadan cevap yazıyorsunuz. Boyu kısa olan insanlar için özel üretilen ürünler onlara daha uygun olduğu için yavaşlık gibi bir sıkıntı olmaz, eğer ufak kadroya 700c lastik takarsanız daha hızlı gidemezsiniz, aksine daha yavaşlarsınız bunlar kanıtlanmış bilgiler. Genelde büyük olan daha iyidir kanısını kırmak için bunu diyorum, büyük olan büyük olan insanlar için, ufak olan ufak insanlar için iyidir, herkes kendine uygun ürünü kullanmalı. Siz burada fizik dersi vermeye çalışıyorsunuz...

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.

0geday

Aktif Üye
Tepki
132
İsim
Ögeday Bener
Bisiklet
b'Twin
Bisikletin izin belkide güzel bir bakıma da ihtiyacı olabilir gobeklerin zincirin bunlarda etkiler

Benim mantigima gore 650 çapı daha küçük olduğu için yukteyken daha rahat çevirmenine olanak saglaya bilir

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

Kensou

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Batuhan T
Bisiklet
Salcano
@taner07 ''700c olunca bisiklet daha hızlı gitmiyor. '' Benim yazdığım cevap bunun üzerineydi.Ayrıca ufak kadroya zaten büyük tekerlek takamazsınız.Her parçanın uyum kapasitesi vardır.Ayrıca yukarıda kısa boy uzun boy için rahatlıktan da bahsetmemişiniz.
Şunu da eklemek isterim ki lastik boyunun boy kısalığıyla veya uzunluğuyla alakası olmaz.29 jantta 17 kadro alıp 1.60 boyundaki bir insan da kullanabilir, 26 jant alıp en büyük kadro boyunu alıp 1.90 inan da kullanabilir.Boy kısalığı-uzunluğu'nun bisikletle orantısı lastik boyuyla değil kadro boyuyla ölçülür.
Ayrıca fizik öğretmeni değilim ki fizik dersi vermeye çalışayım ben sadece yazdıgınız bişeyin dogrusunu size yansıtmaya calsııyorum.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Kensou Peki ''700c olunca bisiklet daha hızlı gitmiyor. '' bu lafı kime demişim? Ufak kadro kullanan 650c lastik kullanan birine yani bu demek oluyor ki ufak kadroya 700c olunca bisiklet daha hızlı gitmiyor. Aradan lafı cımbız ile çekerseniz her yöne çekebilirsiniz. 51 kadroya 700c lastik takılan modeller var, yani isteyen takar. Gönderdiğim linki okumamışsınız hala bana söylemediniz, etmediniz diyorsunuz size onu okuyun diye yolladım, ingilizceniz yoksa bilemem. Cervelo mühendislerinden daha iyi biliyorsunuz anlaşılan hangi kadroya, hangi lastiğin takılacağını ve hangisini avantaj sağlayacağını... Diyorum ya isteyen istediği kadroya istediği lastiği takabilir ama benim burada bahsettiğim avantajları ve dezavantajları 1.60 adama 29 jant bisiklete bindir bakalım, bir de ona uygun kadro ve jant kullan hangisi daha hızlı, avantajlı ve rahat oluyor, lütfen boş konuşmayalım.

• Beğen

Kensou

Aktif Üye
Tepki
49
İsim
Batuhan T
Bisiklet
Salcano
@taner07 Bence siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz.Kadro boyu ile hızın hiçbir alakası yok diyorum.Bisikletin yere değen kısmı lastikler olduğu için hızı da orası belirleyecektir.Hala 1.60 adamı 29 janta bindir diyosunuz.Binemez mi? 29 jantların 17 kadroları kim için yapılmış peki? Jantlar 29 olunca sadece boyu uzun olanlar mı biniyor? Israrla büyük jant boyuyla ufak boyda insanın rahat edemeyeceğini savunuyorsunuz.:)

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
Teorik olarak 26 inc lastik cevresi 207 cm dir.ancak 650 lastik cevresi 195cm dr

28 inc ise 228 cm teork olarqk arada
Btwin 50dis aynakol 12 lik ruble oran 4.16
4.16*228=9.48m km ye cevurirsek 3.6*9.48=34.1km
26inc 4.16*207=8.6m *3.16=31km
Arada 3 km fark var
120 kadans gitse biri 68 ile giderken digeri 62 ile gider ancak kucuk tekerlerk buyukten daha cabuk hizlanir yolda giderken ahim sahim fark olmaz
Bunun yaninda bedene boya uygun olmaz ise surucu yuksek kadanlara cikmakta zorlanir byuk ladtigin anlmi kalmaz bizzat denedim 57 boy alur 700 ile 100metre gidemedim

• Beğen