Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

65 Yaş Üstü Banka İşlemleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Atahan Eker tarafından paylaşıldı.

1. Atahan Eker

Atahan Eker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Konu hakkında internette araştırma yaptım fakat sorumun cevabını bulamadım. Forumdaki hukukçu arkadaşlara bir sorum olacak.

85 yaşındaki kişi, müşterisi olduğu bankadan yüklü miktarda havale/eft yapabilir mi? Bu işlem için yanında refakatçı ya da akıl sağlığıyla ilgili bir belge getirme zorunluluğu var mı? Hatta havalenin kendisine ait olmadığı bir borç karşılığı yapıldığı için itiraz etme şansımız var mı?

Şimdiden teşekkürler.

2. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    ben hukukçuyum, ceza genel uzmanlığım, bunun bütün hukukçular bilemiyebilir. bankacı arkadaşmarıma da danışıp bilgilendiririm.

örn, vekalet durumlarında noter sağlık raporu ister ama banka için bunu duymadım hiç

edit: sordum ve öğrendim bankacılık mevzuatında buna engel bir durum yok, müşteri isterse banka görevlisi bunu yapar

Atahan Eker bunu beğendi.
  3. edin

edin biciklom

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ben de şu bilgiyi ekliyim; yaş olarak bir kısıtlama yok ancak bankacının da yapılan işlemler karşısında her zaman dikkatli davranma sorumluluğu vardır. Kişi kendini kolaylıkla ifade edebiliyor ve talebini net,açık şekilde belirtebiliyorsa işlemin yapılmış olması normaldir. Ancak yaş veya farklı bir nedenle kişinin tavırlarından mümeyyiz olamayacağından şüphe edilirse işlem yapılmamalıdır.

Atahan Eker bunu beğendi.